گل کوکب

معرفی گل کوکب | آموزش جامع روش تکثیر گل کوکب

زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با گل کوکب

نام علمی این گیاه Dahlia spp بوده و جز خانواده  Asteraceae محسوب می شود. گیاه کوکب بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و کلمبیا است و حدود ۳۰ گونه از نوع خود دارد. گل کوکب دوکی شکل می باشد و به سرما حساس است و نمی تواند در سرما رشد خوبی داشته باشد.
برگ ها مرکب، بزرگ و دندانه دار هستند و گل ها به صورت یک رنگ، دورنگ و چند رنگ سفید، زرد، نارنجی، قرمز و بنفش دیده می شوند.
گل ها ممکن است به صورت کم رپر و نیمه پر باشند. قطر گل کوکب بین گونه ها بسیار متغیر بوده و ممکن است به کمتر از ۱۰ سانتی متر تا بیشتر از ۲۵ سانتی متر برسد.
از روی جوانه های این گیاه می توان رنگ گل را تشخیص داد. اگر جوانه سبز روشن باشد ، گل یا سفید و یا زرد است و اگر نیز جوانه قرمز باشد گل یا قرمز و یا بنفش خواهد شد.

گل کوکب

تکثیر گل کوکب :

گل کوکب به سه روش بذر ، تقسیم و قلمه زدن تکثیر می شود.

تکثیر گل کوکب از طریق بذر :

انواع باغچه ای به طور معمول با بذر افزایش می یابند. اسفند ماه کاشت بذر در شاسی یا گلخانه نیم گرم انجام می شود. وقتی گیاهان ۴ برگه شدند (در فروردین ماه) ، آنها را در گلدان های استکانی نشاء کرده و گلدان ها را دوباره درون شاسی سرد قرار می دهیم. در نهایت پس از رفع خطر سرما ، بایستی به زمین اصلی منتقل شوند. ممکن است بذرکاری در اوایل اردیبهشت انجام شود که در زمین اصلی کشت شده و نیاز به تنک کردن دارد.

تکثیر گل کوکب از طریق تقسیم ریشه :

ریشه های کوکب به سرما حساس هستند و نباید آن ها را در زمستان از خاک خارج کنید. بهترین زمان انجام این کار در پاییز است. پس از خارج کردن در پاییز آن رادر تابستان می کارند. ژوخه ها در این گیاه فاقد جوانه هستند و همراه آنها باید بخشی از طوقه وجود داشته باشد. حدود  2 هفته قبل از کشت دسته ، ژوخه ها را در ماسه مرطوب در دمای 10 درجه قرار میدهیم تا  جوانه ها رشد کنند و به 2 سانتی متر برسند. هنگامی که به 2 سانتی متر رسید ژوخه ها را به چند قسمت تقسیم می کنیم. این ژوخه ها پس از ۱۲-۸ هفته گل می دهند. اگر ژوخه بدون جوانه کشت شود، پوسیده و از بین می رود.

تکثیر گل کوکب از طریق قلمه :

برای قلمه زدن ابتدا ساقه را کمی بالاتر از سطح خاک قطع کنید و قسمت باقی مانده را با خاک بپوشانید. اگر گیاه در این حالت قرار بگیرد جوانه ها به سرعت می توانند رشد داشته باشند. پس از آنکه جوانه رشد کرد ، باید پای بوته خاک بریزید. سرعت ظاهر شدن و رشد جوانه ها به دما، رطوبت و نوع رقم بستگی دارد. پس از آنکه چند ریشه بر روی آن ظاهر شد ، از آنها قلمه گیری می شود. در قلمه معمولی از جوانه رشد کرده ۴-۳ قلمه تهیه می کنند. باید توجه داشت که قلمه ها در مقابل آفتاب قرار نگیرند، چون رطوبت خود را به سرعت از دست میدهند. قلمه ها را در دمای ۱۸ -۱۵ در شرایط سایه کشت می کنند که ۳-۲ هفته بعد ریشه دار می شود. قلمه های ریشه دار در اردیبهشت در زمین اصلی کشت می شوند. گاهی اوقات هم در گلدان هم کشت می شود. گیاهانی که با قلمه زیاد می شوند ، پاکوتاه شده و گل های درشتی خواهند داد.

گل کوکب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *