همه چیز در مورد گل رز مینیاتوری[نگهداری،تکثیر،آفات، نماد و ...]

زمان مطالعه : 10 دقیقه
آخرین بروزرسانی : 25 فروردین 1402
گل رز مینیاتوری

رز های مینیاتوری جزو رز های بسیار مقاوم هستند که امروزه بخاطر تنوع رنگ بالا و زیبایی خاصی که دارند، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. در این مقاله به طور کامل با گل رز مینیاتوری آشنا می شوید.

معرفی گل رز مینیاتوری(ساناز)

رز های مینیاتوری گونه کوچک گل رز های معمولی هستند. تفاوت انها با رز های معمولی، سایز کوچک و تنوع رنگی بالایشان است. رنگ های رایج رز مینیاتوری سفید، صورتی، قرمز، زرد، نارنجی و گلبهی است.

آنها برخلاف ظاهرشان، بسیار مقاوم هستند و در فصل های سرد سال هم عمر طولانی دارند. رز مینیاتوری چند بار در سال گل می دهد و برای تزیین باغ بسیار مناسب میباشد. این رز های کوچک زیبا، نسبتاً سریع رشد می کنند. حتی میتوانید ان را در گلدان بکارید و در بالکن یا پاسیو قرار دهید.

یکی از نکات عجیب درباره این گل این است که تاریخچه ای درست ندارد. یعنی اینکه محققان نمیدانند که رز های مینیاتوری در کدام مکان و چه سالی پدیدار شده اند.

عده از مردم معتقد هستند که این گل اصلا در طبیعت وجود ندارد و ساخته دسته بشر می باشد. اما عده ای دیگر از محققان میگویند قدمت مینیاتوری از از سال های دور برمیگردند و در طبیعت بوده اند. البته که بسیاری از مینیاتوری ها دستکاری­ های ژنتیکی هستند.

تفاوت گل رز با گل رز مینیاتوری چیست؟

گل رز مینیاتوری نوع کوچکتر رز های معمولی است. بسیاری از گونه رز های مینیاتوری ترکیب و پیوند با رز های معمولی هستند.

آیا گل رز مینیاتوری می تواند در داخل خانه رشد کند؟

در حالی که گل رز مینیاتوری می تواند به طور موقت در داخل خانه نگهداری شود، زندگی طولانی مدت در داخل خانه برای ان توصیه نمی شود. برای آنها دشوار است که نور خورشید، رطوبت و دمای مورد نیاز خود را در داخل خانه برآورده کنند.

آیا مراقبت از گل رز مینیاتوری آسان است؟

تا زمانی که نور خورشید و آب کافی برای آنها فراهم کنید و همچنین هرس دوره ای را انجام دهید، مراقبت از گل این رز ها آسان است.

آیا رز مینیاتوری سمی است؟

این رز های زیبا اصلا سمی نیستند و با خیالی راحت می توانید از آنها مراقبت نمایید.

گل رز مینیاتوری صورتی

نماد گل رز مینیاتوری

رنگ های مختلف این رز ها، معانی متفاوتی دارند. در ادامه با معانی رنگ های مختلف ان اشنا می شوید.

  • نماد گل رز مینیاتوری قرمز: معنی عشق و علاقه است. یک انتخاب عالی برای هدیه دادن به شخص مورد علاقه تان میباشد.
  • نماد گل رز مینیاتوری صورتی: معنی تشکر و قدردانی را می دهد. با ارسال یک دسته گل یا باکس گل رز می توانید شخص دلخواهتان را خوشحال کنید.
  • نماد گل رز مینیاتوری زرد: رنگ زرد این گل به معنی خلوص و پاکی است.
  • نماد گل رز مینیاتوری نارنجی: نارنجی نماد شور و اشتیاق است. اگر دوست شما فعال و پر هیجان است، رز های زرد او را سورپرایز خواهند کرد.

انواع گل رز مینیاتوری

رز های مینیاتوری صد ها گونه دارند. در ادامه با چند نوع از معروفترین انها آشنا می شوید.

– رز مینیاتوری رونده

این رز ها به حالت عمودی رشد میکنند. شما میتوانید مانعی در مسیر انها قرار دهید تا به صورت عمودی روی آن رشد کنند. ارتفاع این گل ها اصلا کوچک نبوده و در صورتی که به خوبی رشد کنند میتوانند به ارتفاع بیش از ۲ تا ۵ متر برسند.

– رز مینیاتوری آبشاری(تریلر)

این نوع رز به حالت آبشاری رشد می کند و میتواند در گلدان های اویزان بسیار زیبا به نظر برسد. معمولا رنگ گل های ان زرد و سفید است.

– رز مینیاتوری میکرو مینی

جزو کوچکترین نوع گل ساناز است که ارتفاع بسیار کوتاهی دارد و گل های آن کوچک هستند. معمولا ارتفاع انها بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است.

رز مینیاتوری نارنجی

نگهداری گل رز مینیاتوری

روش نگهداری صحیح از رز مینیاتوری مانند رز های معمولی است. برای کاشت آن، حفره ای به اندازه ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر حفر کنید. گیاه را با احتیاط به همراه ریشه هایش در خاک بکارید و دور ان را با خاک پر کنید تا محکم شود.

اگر خاک شما نیاز به مواد آلی دارید، ان را اضافه کنید. به خوبی به ان آب دهید. مالچ به محافظت از ریشه در برابر سرما کمک میکند و به حفظ رطوبت کمک می کند.

– نور

مانند همه رز ها، گونه مینیاتوری رز هم آفتاب کامل را دوست دارد. اگرچه می تواند سایه را تحمل کند، اما اغلب اوقات شاخ و برگ و گل های ان در سایه کم می شوند. این گل به روزانه حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید نیاز دارد.

– خاک

گل رز خاک غنی، با زهکشی خوب را دوست دارد. خاک سبک حاوی مواد مغذی میتواند به گیاه کمک کند تا ریشه پوسیده نشود. اگر خاک باغچه شما سنگین باشد، با آبیاری های مکرر خاک گیاه را خفه خواهد کرد.

– ‌آب

میزان آبی که بوته شما نیاز دارد به خاک و آب و هوای شما بستگی دارد. شما لازم است هفته ای حداقل یکبار حدود نصف لیوان به گل آب دهید. البته در فصل گرم سال به صورت روزانه یا حداقل دوبار در هفته به آن آب دهید. رز های مینیاتوری به دلیل ریشه های کوچشان در مقایسه با رز های معمولی به آبیاری بیشتر در فصول گرم سال نیاز دارند.

– دما و رطوبت

رز های مینیاتوری میتوانند طیف متوسطی از دما را تحمل کنند. اما بهترین عملکرد را در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد دارند. انها دمای خیلی سرد را تحمل نمیکنند. اگر در منطقه سردسیری زندگی میکنید در فصل زمستان ان را به داخل منزل منتقل کنید.

اگرچه گل رزهای مینیاتوری یا ساناز در گلدان داخل آپارتمان خوب می مانند، اما بسیاری از باغبان ها از عملکرد آنها در داخل خانه ناامید می شوند. آنها مانند گل رز های معمولی به نور کامل خورشید و رطوبت متوسط نیاز دارند. برای رشد موفقیت آمیز آنها در داخل خانه، نور و رطوبت اضافی مورد نیاز است.

رز مینیاتوری صورتی در باغچه

بهترین زمان هرس کردن رز مینیاتوری

هرس کردن رز های مینیاتوری را نیز در اواخر زمستان و یا اوایل بهار انجام دهید. به این صورت که یک سوم تا یک دوم ساقه ها وشاخساره های جانبی کوتاه می شوند. برای هرس آن، ساقه های قدیمی را تا پایه قطع کرده و این عمل برای بقیه ساقه ها در سالدوم و سوم تکرار می شود.

شکوفه های پژمرده و خمیده را توسط قیچی باغبانی هرس کنید. این کار باعث می شود تا گیاه انرژی خودش را روی شاخه های جوان بگذارد.

همچنین تمام برگ های زرد ، بیمار و آفت زده را نیز جدا کنید تا به بقیه گیاه سرایت نکند.

ساقه های پوسیده را نیز بچینید تا نور آفتاب به مرکز بوته برسد.

گل رز مینیاتوری

زمان تعویض گلدان رز مینیاتوری

گل رز مینیاتوری را در داخل گلدانی با عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر قرار دهید. دقت کنید که گلدان سوراخ زهکشی داشته باشد. معمولا گل های رز بعد از دو سال نیاز به تعویض گلدان دارند. اما بهتر می باشد تا خودتان هر چند وقت یکبار آن را بررسی کنید و اگر دیدید که مشکلی برای ریشه آن پیش آمده است، دست به تعویض گلدان بزنید. گلدان گیاه را در فصل بهار تعویض کنید.

اگر میخواهید گل خود را در باغچه بکارید، آن را در مکانی پر نور قرار دهید. اگر رز مینیاتوری نور کافی و خوب دریافت نکند، گلدهی خوبی انجام نمی دهد.

 

نحوه تکثیر گل رز مینیاتوری

بر خلاف رقم های تجاری مهم رز مینیاتوری که حاصل پیوند های گوناگون میباشند، اکثر انها حاصل افزایش قلمه ای تک گره و ریشه دار شدن آنهاست. برای این کار قلمه طوری تهیه می شود که ۲ سانتی متر از ساقه در بالا وپایین گره حفظ شود. بهترین زمان قلمه گیری، زمانی است که اولین سرما موجب ریزش برگ ها شده باشد. این زمان در مناطق سردسیری اواخر زمستان یا اوایل بهار ودر مناطق گرمسیری مانند خوزستان از بهمن تا اواسط فروردین ذکر شده است.

 

با انجام دادن این مراحل ، گل های شما در بهار دارای ریشه خواهند شد و در پاییز به محل اصلی خود منتقل می شوند. بهترین زمان کاشت گیاه ، بعد از دوره یخبندان می باشد که گل دچار سرمازدگی نشود.

ابتدا فواصل مکان هایی که قرار است قلمه ها در آن جا کاشته شود، مشخص میگردد. فاصله هر دو گیاه از یکدیگر ۳۰ سانتی متر و عمق گودال نیز باید به اندازه ای باشد که پس از کاشت، طوقه گیاه دیده شود.

دسته گل رز مینیاتوری

آفات و بیماری های گل رز مینیاتوری

متأسفانه، گل رز مینیاتوری در معرض همان مشکلات رزهای معمولی است، از جمله لکه سیاه و بیماری قارچی. کپک پودری نیز می تواند یک مشکل بزرگ برای این رز ها باشد. برای جلوگیری از بروز بیماری های مختلف، گردش هوا را در اطراف گل رز با کاشت هر بوته در فاصله چند سانتی از هم و آبیاری گیاه از پایه ریشه‌ها به جای گلبرگ ها بهبود بخشید.

همیشه بقایای آفات را حذف کنید و برای جلوگیری از عفونت مجدد آن را دور بیندازید و مراقب علائم اولیه آسیب حشرات (سوسک ها و حشرات) باشید و هر نشانه ای از عفونت را به سرعت با یک حشره کش درمان کنید

اگر سوالی دارید در قسمت کامنت ارسال فرمایید. همکاران ما پاسخگو شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *