همه چیز درمورد گیاه مارانتا

معرفی کامل گیاه مارانتا | نحوه نگهداری و تکثیر گل مارانتا

زمان مطالعه : 10 دقیقه

در این مقاله به معرفی گل مارانتا میپردازیم. نام علمی گل مارانتا، Maranta leuconeura می باشد. گیاه مارانتا بومی نواحی گرمسیر آمریکای جنوبی می باشد. حدود 50 گونه مختلف از گیاه مارانتا شناخته شده است که تمام آنها توسط ریزوم ها رشد میکنند و گیاهی چند ساله و همیشه سبز هستند.

این گیاه زیبا به نام های دعاخوان و نمازخوان نیز شهرت دارد. زیرا برگ های گل مارانتا صاف هستند و فقط در شب های جمعه بسته می شوند و به همین علت این نام ها برایشان گذاشته شده اند.

گل مارانتا یکی از زیباترین برگ ها را در بین گیاهان مختلف دارد. برگ های این گیاه سبز و مخملی می باشد که نقطه هایی به رنگ زرد و خط هایی به رنگ سبز بر روی آنها دیده می شود. گل مارانتا میتواند تا 15 سانتی متر رشد داشته باشد.

مارانتا به عنوان گیاه آپارتمانی در بازار های مختلف فروخته می شود. باید به این نکته نیز توجه کنید که نگهداری این گیاه در طولانی مدت کار آسانی نبوده و نیاز به آموزش دارد.

در ادامه به روش نگهداری این گیاه زیبا میپردازیم. با ما همراه باشید.

گل مارانتا در گلدان سفید

نحوه نگهداری گل مارانتا

گل مارانتا رشد آهسته ای دارد و برای فضاهای کوچک منزل بسیار مناسب می باشد. این گیاه محیط های گرم و مرطوب را دوست دارد و رشد خوبی در آن خواهد داشت.

– نور مورد نیاز گل مارانتا

گیاه مارانتا، نور زیاد اما غیر مستقیم را دوست دارد. هرگز نباید نور غیر مستقیم به گل مارانتا بتابد؛ زیرا باعث سوختگی آن می شود. حتی ممکن است لکه های قهوه ای بر رو آن ایجاد شود و رنگ برگ ها از بین بروند.

گل مارانتا میتواند شرایط نور کم را تحمل کند؛ اما رشد کمتری خواهد داشت. نباید به گل مارانتا خود، نور زیادی دهید؛ نور بیش از اندازه برایش مفید نیست. سعی کنید هر روز حداقل 4 ساعت گل مارانتا را در مقابل نور قرار دهید تا بهترین عملکرد را داشته باشد.

در فصل زمستان، گل مارانتا را در شرایط پر نور قرار دهید. در فصول سرد سال گیاه به استراحت می رود و باید شرایط برایش مطلوب باشد.

– آبیاری مناسب مارانتا

یکی دیگر از موارد مهم در رشد خوب و مطلوب گل مارانتا، آبدهی با برنامه و منظم می باشد.

در طول فصل رشد، یعنی از اول بهار تا پاییز، باید این گل را به صورت مرتب آبیاری کنید و نگذارید که خاک آن به صورت کامل خشک شود. البته که مرطوب بودن به معنای غرقاب کردن گیاه نیست. هر زمان که سطح خاک درحال خشک شدن بود، به مارانتا آب برسانید.

آبیاری بیش از حد باعث می شود که گیاه دچار بیماری های قارچی شود. روی برگ های گل مارانتا نیز آب نریزید؛ زیرا دچار مشکلاتی خواهد شد.

از آب سرد برای گل مارانتا استفاده نکنید. آب سرد به ریشه های مارانتا صدماتی وارد میکند. بهترین آب برای گل مارانتا، آبی بدون کلر و متناسب با دمای اتاق می باشد.

در روز های گرم سال آبیاری را افزایش دهید و در روز های سرد سال، از آبدهی گیاهان بکاهید.

نحوه آبیاری گل مارانتا

– دما

گیاه مارانتا دوست دارد در دمای 15 تا 20 درجه زندگی کند و گلدهی خود را انجام دهد. اگر در مکانی سردی باشد، برگ هایش اسیب میبینند.

این گیاه دلنشین، هوای به شدت مرطوب را دوست دارد. برای تامین رطوبت منزل میتوانید با استفاده از دستگاه بخور، رطوبت این گیاه را تامین کنید. همچنین میتوانید برگ ها را با آبی که متناسب با دمای اتاق باشد، مرطوب کنید.

در فصل زمستان گل مارانتا را به داخل خانه بیاورید تا دچار سرما زدگی نشود و ازبین نرود. همچنین شوک دمایی به گیاه خود ندهید. به عنوان مثال از دمای 20 درجه به صورت ناگهانی به دمای زیر صفر درجه منتقل نکنید. در چنین حالتی گیاه دچار استرس می شود و شاید از بین برود.

گل مارانتا را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ، زیرا تغییرات دمایی را اصلا دوست ندارد.

-کوددهی

برای کوددهی به گیاه مارانتا میتوانید از فصل بهار تا اواخر پاییز هر دو هفته یک بار اقدام کنید.

اگر کوددهی کم باشد،‌ رشد گیاه آهسته تر انجام می شود. همچنین کوددهی بسیار زیاد نیز باعث سوختن ریشه ها، ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ ها و در نهایت مرگ گیاه مارانتا می شود.

اگر میخواهید در فصل زمستان کوددهی کنید، هر ماه یکبار اقدام نمایید.

کود دهی به مارانتا

-تعویض گلدان

گل مارانتا نیازی به تعویض گلدان ندارد. اما وقتی گیاه شما گلدان را پر میکند و یا ریشه از گلدان خارج می شود، به این معناست که وقت تعویض گلدان فرا رسیده است. اگر دست به تعویض گلدان نزنید، گیاه شما به صورت آرام رشد می کند.

برای تعویض گلدان ، باید گلدانی را انتخاب کنید که نهایتا 5 سانتی متر بزرگ تر از گلدان قبلی باشد.

برای تعویض گلدان ، گیاه را از گلدان خارج کنید. اگر بخشی از ریشه دچار آسیب شده بود، آن را بچینید. مراقب باشید تا در زمان جابه جایی مارانتا ، به گیاه شوک وارد نشود. بهترین زمان برای تعویض گلدان در اوایل بهار می باشد.

گیاه مارانتای سبز رنگ

تکثیر گل مارانتا

تکثیر گیاه مارانتا بسیار آسان می باشد. برخی از گونه های گیاه مارانتا را میتوان به روش قلمه زدن تکثیر کرد و انواع دیگر آن را از روش تقسیم بوته.

در ادامه روش های آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

-تکثیر گیاه مارانتا از طریق تقسیم ریشه

برای این کار کافیست تا ریشه گیاه را تمیز کنید. سپس گیاه را از ریشه به تکه های کوچک تر تقسیم کنید. این خرده گیاهان باید هر کدام به صورت مستقل، ریشه و ساقه داشته باشند.

ریشه های تقسیم شده را به صورت جداگانه در گلدان های کوچک بکارید. محیطی گرم و مرطوب برای آنها فراهم کنید تا رشد کنند.

-تکثیر گل مارانتا از طریق قلمه زدن

ساقه‌ای را انتخاب کنید. کمی از برگ آن‌ را ببرید تا قلمه جدیدی به دست آورید. قلمه را در هورمون رشد قرار دهید و سپس آن را در ظرفی شیشه‌ای و در آب قرار بگذارید.

دقت داشته باشید که آب ظرف باید هر دو روز تعویض شود. اگر این آب را عوض نکنید، جلبک ها و باکتری های مضر، مزاحم قلمه گیاه می شوند. به محض اینکه نشانه هایی از رشد قلمه مارانتا مشاهده کردید، گیاه را به خاک انتقال دهید. به خاک خود به صورت مرتب آب دهید تا همیشه مرطوب بماند. این کار سرعت ریشه دار شدن قلمه ها را افزایش می دهد.

نحوه تکثیر مارانتا

سمی بودن گیاه مارانتا

یکی از سوالات رایج در خصوص گل مارانتا، راجع به سمی بودن و نبودن این گیاه می باشد. گیاه مارانتا سمی نبوده و هیچ خطری برای انسان ها و حیوانات ندارد. میتوانید به راحتی در دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

مشکلات گل مارانتا

یکی از رایج ترین مشکلات گل مارانتا، ایجاد لکه های قهوه ای بر روی گل ها می باشد. اگر جلوی این بیماری را نگیرید، سبب مرگ گل شما می شود. این اتفاق معمولا به خاطر آبیاری بیش از اندازه می باشد. با صحیح کردن آبیاری میتوانید این مشکل را حل کنید.

زرد شدن برگ ها ، یکی دیگر از مشکلات عمده گیاه مارانتا می باشد. این اتفاق به خاطر نگهداری نادرست می باشد که البته قابل درمان است. این اتفاق به خاطر قرار گیری بد گیاه در موقعیت های مختلف و میزان کوددهی نادرست می باشد. یکی از عمده ترین علت های این بیماری ، نور نامناسب و بیش از حد می باشد. گیاه خود را در مکانی قرار دهید تا نور مناسبی دریافت کند.

میزان زیاد فسفات و فلوراید در آبی که به گیاه مارانتا میدهید، باعث سوختن لبه های برگ مارانتا می شود. از آب های فیلتر شده و با کلر کم استفاده کنید تا این مشکل نیز برطرف شود.

در صورتی که خاک گیاه PH بسیار بالایی داشته باشد یا بیش از حد رسی باشد، کلروز رخ می‌دهد. خاکی که بیش از حد متراکم و خیس باشد، فسفر بیشتری را در خود نگه می‌دارد. در نتیجه آهن کمتری دارد. می‌توانید با اضافه کردن مکمل‌های آهن این مشکل را حل کنید.

ویروس موزاییک خیار

ویروس موزاییک خیار یکی از آفت هایی است که مشکلات زیادی به گل شما وارد میکند. همچنین باعث زرد شدن برگ های گل مارانتا می شود. متاسفانه باید بگوییم که این بیماری باعث کوچک و ریز شدن برگ ها نیز می شود. بیماری ویروس موزاییک خیار درمانی ندارد و فقط باید با نگهداری درست، از آن پیشگیری کنید. اما اگر گیاه شما دچار این آفت شد، بخش های بیمار گیاه را هرس کنید تا به بقیه قسمت های گل مارانتا سرایت نکند.

گل مارانتا در خانه

 

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل و جامع به معرفی گیاه مارانتا بپردازیم. امیدواریم که از این مطلب به خوبی استفاده کنید و در اولین فرصت گیاه مارانتا را خریداری نمایید.

اگر میخواهید گیاهی برای منزل خود تهیه کنید، از بخش گیاهان آپارتمانی میتوانید بهترین آن را انتخاب و خریداری نمایید.

اگر سوالی دارید،‌ برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *