برگ بیدی

معرفی کامل برگ بیدی و روش نگهداری آن

زمان مطالعه : 10 دقیقه

برگ بیدی یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی است که با برگ های خیره کننده خود علاقمندان بسیار زیادی دارد. نام علمی این گیاه Tradescantia fluminensis  و از خانواده Commelinaceae کملیناسه می باشد. برگ بیدی شرایط نگهداری خیلی خاصی ندارد و در هر شرایطی می تواند خود را به خوبی وقف دهد. این گیاه خیلی به سرعت رشد می کند و به همین دلیل به آن گیاه اینچی هم می گویند.  چون اگر در شرایط مساعدی قرار بگیرد، هرهفته حدود یک اینچ رشد می‌کند. این گیاه به قدری سریع رشد می کند که در یک سال نگهداری این گیاه می تواند آن را حدود 5 بار تکثیر کنید.

برگ بیدی بومی جنگلهای بارانی گرمسیری جنوب شرقی برزیل است و در نیوزلند ، جنوب شرقی استرالیا ، پرتغال ، ایتالیا ، روسیه ، ژاپن و جنوب شرقی ایالات متحده طبیعی شده است.

از ویژگی های برگ بیدی این است که می تواند در تمام طول سال گل دهی کند. شما می تواند گل های آن را در رنگ های صورتی، بنفش یا سفید پیدا کنید. از برگ بیدی برای آویزان کردن در مناطق مختلف خانه نیز استفاده می شود. برگ های برگ بیدی نوک تیز هستند، که بر روی آنها دو رگه از رنگ های متفاوت نیز قابل مشاهده هستند ، این دو رگه اغلب در بیتشترین مدل به رنگ سبز، سفید و کرم هستند.

برگ بیدی گونه های خیلی زیادی دارد که این تعداد به 60 گونه می رسد. انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند. گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند. کاشتن این گیاه برای کاشت گروهی و پوشش گلدان های بزرگ بسیار مناسب است.

یکی دیگر از ویژگی های برگ بیدی که سبب محبوبیت آن شده است خاصیت تصفیه کنندگی هوا است. این گیاه می تواند سموم مضر در هوا را از بین ببرد و هوا را پاک تر سازد.

در نگهداری از این گیاه گاهی ممکن است برگی رشد نکند و فقط گیاه قد بکشد، در چنین شرایطی در صورت بلند شدن بیش از حد ساقه کمی آن را ببرید تا مشکل را حل کند.

این گیاه به عنوان یک گونه مهاجم ، علف هرز مضر یا گیاه آفت در بسیاری از نقاط در نظر گرفته می شود و در نتیجه برای ریشه کنی مورد هدف قرار می گیرد. مناطق تحت تأثیر جدی شامل استرالیا ، نیوزلند ،پرتغال (شامل آزور و مادیرا)و جنوب شرقی ایالات متحده است.

سمی بودن:

این گیاه به میزان خیلی کمی سمی است و مشکل خیلی زیادی ایجاد نمی کند. اما بهتر است که کودکان و حیوانات را از آن دور نگه دارید و در هنگام آب دادن به آن از دستکش استفاده کنید.

برگ بیدی

شرایط نگهداری گیاه برگ بیدی:

نور:

به طور کلی این گیاه نیاز به نور متوسط دارد و نور مستقیم خورشید را اصلا دوست ندارد. برای نگهداری سعی کنید آن را در نور غیر مستقیم- زیاد نگهداری کنید. در روز به 2 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد اما باید دقت داشته باشید که این نور نباید در تابستان ساعات ظهر باشد و سعی کنید که در تابستان آن را از نور صبح و یا عصر خورشید برخوردار کنید( سعی کنید که این نور ، نور صبح باشد چون این نور مفید تر است.

در صورت عدم دریافت نور کافی خورشید، طرح‌های زیبای سطح برگ آن در مرور زمان کمرنگ شده و ناپدید می‌شوند. همچنین باید دقت داشته باشید که بیش تز از اندازه آن را جلوی نور قرار ندهید. در صورتی که خیلی جلوی نور قرار بگیرد ، برگ های آن می سوزند.

آبیاری:

این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد اما نه آنقدر که خاک حالت باتلافی بگیرد. گیاه اصلا خاک باتلاقی دوست ندارد و اگر آن را بیش از حد آبیاری کنید، ریشه های گیاه پوسیده می شوند و به زودی گیاهتان از بین می رود. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد می توانید آن را آبیاری کنید، در فصل تابستان که هوا گرم است و رطوبت میزان در هوا برای گیاه کافی نیست باید آن را بیشتر آبیاری کنید. اما در زمستان جون هوا خنک تر است باید کمتر آبیاری را انجام دهید. به صورت کلی در تابستان حدود هر هفته یک بار و در زمستان حدود هر 20 روز تا یک ماه یک بار آبیاری را انجام دهید.

سعی کنید برای آبیاری کردن از آب ولرم استفاده کنید. اگر آب استفاده شده بیش از حد سرد و یا خیلی گرم باشد می تواند آسیب های شدید به گیاه وارد کند. از آبی بدون املاح استفاده کنید جون گیاهان آبی که خیلی املاح ندارد را بیشتر می پسندد. برای این کار می توانید آب را مدتی در یک ظرف در باز قرار دهید تا میزان املاح آن کاهش یابد.

خاک:

سعی کنید که خاک استفاده شده زهکشی کافی داشته باشد تا وقتی آن را آبیاری می کنید حالت باتلاقی در خاک ایجاد نشود و آب بتواند از آن به راحتی عبور کند. بیدی می‌تواند به خوبی در خاک مخصوص گیاهان تزئینی رشد کند، به شرط اینکه بیش از حد آبیاری نشود.مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، برای برگ بیدی مناسب است.

دما:

برگ بیدی می تواند در انواع آب و هوا به خوبی رشد داشته باشد اما اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم دمای بین  18 الی 23 درجه سانتی گراد است. با افزایش دما خیلی مشکل ندارد و می تواند در هوای گرم هم به رشد خود ادامه دهد، اما دمای کم و هوای سرد را دوست ندارد و به سرعت در این دما آسیب می بیند.

اگر این گیاه به دمای زیر 10 درجه سانتی گرا برسد ،احتمال دارد رنگ برگها تغییر کرده و یا آسیب ببینند.همچنین نباید دمای هوا بیشتر از 30 درجه سانتی گراد شود چون این دما دیگر برای گیاه خیلی زیاد است و می تواند سبب سوختن برگ های آن شود.

دقت داشته باشید که برگ بیدی را از وسایل سرمایشی مانند باد کولر و وسایل گرمایشی مانند بخاری دور کنید.

برگ بیدی

رطوبت:

برگ بیدی به میزان رطوبت هوا حساس نیست. حتی می تواند در بی آبی هم دوام بیاورد. اما به شرط اینکه نور کافی به آن بتابد. پس آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید. و یا اگر در یک اتاق جنوبی هستید، آن را فقط کمی از پنجره دور کنید. ( تا از تابش مستقیم افتاب آسیب نبیند).

کود دهی:

این گیاه به صورت کلی به کود دهی خیلی زیادی نیاز ندارد و اگر خاک مناسبی داشته باشد می تواند به خوبی به رشد خود ادامه دهد.

اما اگر دوست دارید وکه به گیاه خود خیلی رسیدگی کنید و به رشد سریع آن کمک کنید می تواند هر دو ماه از کود محلول در آب استفاده کنید. این کود را به اندازه نصف قدرت آن رقیق کنید و به گیاه بدهید. کوددهی افراطی می‌تواند سبب از بین رفتن طرح‌های ظریف سطح برگها شود.

نکته مهم: هرگز کود را به خاک خشک اضافه نکنید و حتما قبل از کوددهی کمی خاک را آبیاری کنید؛ به خصوص اگر از کود جامد استفاده می‌کنید.کود دهی باید از فروردین تا مهر ماه صورت گیرد.

دقت کنید که آن را بیش از حد کود دهی نکنید. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود.

هرس کردن:

گیاه برگ بیدی یک گیاه بسیار سریع رشد می باشد. به طوری که می‌تواند در مدتی کوتاه به گیاهی کاملا بد قیافه، ضعیف و علف مانند تبدیل شود. بریدن ساقه‌ها از محل رشد، ظاهر نامرتب گیاه را ازبین برده و به پر شاخ و برگ‌تر شدن گیاه کمک می‌کند. حداقل 25 درصد ساقه‌ها را مرتبا هرس کنید.

تمیز کردن برگ ها:

اگر برگ ها ار تمیز نکنید بعد از مدتی شاهد کثیف شدن برگ ها می شوید. هر سه هفته یک بار برگ های گیاه را غبار پاشی کنید تا برگ هایتان تمیز شوند. برای تمیز کردن از مواد شوینده استفاده نکنید جون این مواد در خود ماده های شیمیایی دارند و سبب آسیب به گیاه می شوند.

برگ بیدی

روش تکثیر:

قلمه زدن برگ بیدی از محبوب ترین و پر استفاده ترین روش های تکثیر این گیاه است که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

نکثیر این گیاه بسیار آسان است و هر کس که از این گیاه در خانه خود نگهداری کند می تواند آن را به راحتی تکثیر کند.برای شروع کافی است که یک تکه 3 سانتی متری را از ساقه گیاه جدا کنید و آن را در گلدان با خاک مناسب بکارید.دقت کنید که قسمت جدا شده باید حتما یک برگ داشته باشد تا انرژی گیاه برای ریشه زنی کافی باشد. این گیاه میتواند به راختی ریشه دهی کند و اگر از هورمون های ریشه زا استفاده نکنید هم به خوبی این کار انجام می شود.
آبیاری مداوم به تنهایی ریشه را تشویق کرده و در عرض چند هفته یک گیاه جدید به شما تحویل می‌دهد! و بهتر است این کار در فصل بهار انجام شود.

اگر گلدان برگ بیدی تعویض نشود آسیب خیلی جدی نخواهد دید اما به طور کلی انتقال آن هر سال به یک گلدان بزرگ تر می تواند برای آن مفید باشد.

تعویض گلدان:

همانطور که گفته شد این گیاه نیاز به تعویض گلدان زیاد ندارد و هر دو سال یک بار برای تعویض گلدان کردن کافی است. یکی از علائم نیاز به تعویض گلدان ،ایست رشد گیاه است. در صورتی که بیش از یک سال است که گیاه خود را تعویض گلدان نکرده اید، ایست رشد گیاه می تواند به دلیل تعویض گلدان باشد.

برای شروع باید ببینید که ریشه به کف گلدان رسیده است یا نه. اگر رسیده بود باید تعویض گلدان را انجام دهید. عمل تعویض گلدان را باید در اوایل پاییز تا اوایل زمستان انجام دهید. سعی کنید از دستکش استفاده کنید تا در هنگام تعویض گلدان به گیاهتان آسیب نرسد.

بیماری های گیاه بیدی:

برگ های آن ضخیم و سبز شده اند:

کود دهی مصنوعی برای گیاه خیلی زیاد بوده است و سبب آسیب به آن شده است. برای ابلق شدن دوباره باید کود دهی را قطع کنید.

پوسیگی و فاسد شدن ریشه:

این اتفاق در اثر آبیاری بیش از حد و یا کاشتن گیاه در خاکی با مقادیر خیلی زیاد الیاف طبیعی رخ می‌دهد. برای درمان باید گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید و از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید.

برگها نرم و آبکی میشوند و رنگ خود را از دست میدهند: 

هوای مکان نگهداری آن خیلی سرد است و گیاه شما یخ زده است. اگر گیاه خیلی خراب شده بود دیگر امیدی به آن نیست و باید هرچه سریع تر شاخه های سالم آن را تکثیر کنید.

نوک برگها به طرف سطح بالایی برگ خم می شوند سپس سقوط میکنند:

هوای محیط گرم و خشک است،گلدان را به محل خنک تر منتقل نمایید و غبارپاشی را فراموش نکنید،آبیاری را زیادتر و گلدان را در معرض اشعه مستقیم افتاب قرار ندهید.

لکه های سوخته قهوه ای رنگ روی برگها ظاهر شده اند: 

در خانه از مواد شیمیایی خیلی استفاده می کنید و سبب آسیب به گیاه شده است. سعی کنید از اینن مواد کمتر استفاده کنید.

 

برگها قهوه ای،چروک و خشک میشوند و حاشیه انها زرد یا قهوه ای است:

محیطی که در آن گیاهتان را نگهداری می کنید خیلی خشک است و باعث شده گیاه شما به حالت سوخته در بیاید. برای درمان  باید عمل غبار پاشی را انجام دهید.

برگها خیلی رنگ پریده و لکه های قهوه ای روی انهاست:

نور مستقیم خورشید عامل این موضوع است. باید آن را از جلوی نور مستقیم خورشید دور کنید.

آفات:

شپشک و کنه تار عنکبوتی بیشترین آفاتی هستند که برگ بیدی به آنها مبتلا می‌شود. آنها معمولا با یک شست و شوی ساده با آب از بین می‌روند.

برگ بیدی

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *