نحوه تکثیر گیاه فیکوس لیراتا

آموزش تکثیر گیاه فیکوس لیراتا با سه روش رایج

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گیاه فیکوس لیراتا متعلق به آفریقای غربی است. ظاهر زیبای فیکوس، این گیاه را به گیاه آپارتمانی محبوبی تبدیل کرده است. فیکوس دارای برگ های سبز تیره رنگ براقی است که جنبه ترئینی دارد و فضای دلنشینی برای شما ایجاد میکند.

در بهترین حالت نگهداری و در فضای باز، فیکوس تا ۱۲ متر میتواند رشد داشته باشد. البته بیشترین ارتفاعی که در منزل و اپارتمان می تواند داشته باشد، ۲ متر است.

روش تکثیر فیکوس لیراتا

این گیاه را می توان به سه روش مختلف تکثیر کرد.
روش قلمه ساقه ، روش قلمه برگ  و خوابانیدن هوایی

تکثیر فیکوس لیراتا از طریق قلمه ساقه:

بهترین زمان برای انجام تکثیر فیکوس، اوایل بهار می باشد. ابتدا قلمه هایی به اندازه 10-15 سانتی متر از ساقه جدا کنید. دقت داشته باشید که حداقل دارای

یک برگ و سه بند از گیاه مادری باشد. برش درست از زیر بند سوم رد شود.
سپس برگ‌های تحتانی قلمه را قطع کنید، طوری که ۲ برگ روی قلمه بماند. بعد سطح دو برگ را با چاقو ببرید و کمی کوچک کنید.

قلمه را به مدت ۲۴ ساعت در سایه قرار دهید تا شیره آن خارج شود. همچنین شما می توانید برای بهتر بودن عمل ریشه زنی آن را در هورمون ریشه زا نیز قرار دهید.
سپس قلمه ها را بشویید و بعد در ماسه بکارید. اطراف قلمه را نیز با انگشت خود فشرده کنید.

توجه داشته‌باشید که حرارت ۲۵ درجه را برای قلمه فراهم کنید و بعد از ۱-۲ ماه مشاهده می‌کنید که قلمه‌ها ریشه‌دار شده اند.
بعد از ریشه زدن می توانید به خاک منتقل کنید.

گیاه فیکوس لیرتا

تکثیر فیکوس لیراتا با قلمه برگ:

سعی کنید برگ های جوان را انتخاب کنید، چرا که برای ریشه زنی بهتر هستند. سپس آنها را از انتها جدا کرده و در آب یا خاک قرار دهید تا ریشه بدهد. در نهایت می توانید برگ را به خاک منتقل کنید.

تکثیر فیکوس لیراتا با خوابانیدن:

برای این کار باید در اوایل بهار و یا پاییز باشید.

در روش خوابانیدن فیکوس، ساقه جوان، مواد غذایی مورد نیاز خود را ازپایه مادری دریافت کرده ولی مستقلا ریشه داده و رشد می کند.

ابتدا شاخه هایی به قطر حدود ۸ تا ۲۰ میلی‌متر را که جوان و سر حال هستند انتخاب کنید. سپس ما بین دو بند شاخه برشی سطحی به طول حدود ۲ سانتی‌متر از پایین به بالا ایجاد کنید.

اگر در نزدیکی محل برش ساقه برگ مشاهده می شود، آنها را حذف کنید تا راحت تر بتوانید کار کنید. این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند.
خوب است بین پایین لایه پوست و چوب گیاه، مانعی مانند یک چوب کبریت قرار داده شود.
می توانید برای بهتر بودن عمل ریشه زنی محل برش را به هورمون ریشه زنی آغشته کنید. سپس محل برش داده‌شده را با خزه مرطوب و سپس پلاستیک بپوشانید.
پس از ریشه دهی کامل، ساقه جوان را ازپایه مادری جدا می کنیم تا گیاه جوان به طورمستقل به رشد خود ادامه دهد. در روش دیگر وقتی گیاه دربخش بالای ناحیه خوابانده شده سیستم ریشه ای را بوجود آورد، می توان گیاه جدید را ازقسمت زیرین این ناحیه در پایه مادری بریده و به گلدانی مجزا منتقل کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *