درخت افرای قرمز ژاپنی

همه چیز در مورد درخت افرا قرمز ژاپنی

زمان مطالعه : 9 دقیقه

در این مقاله به طور کامل به معرفی گل افرای ژاپنی میپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با گل افرا قرمز ژاپنی

نام انگلیسی گل افرای ژاپنی japanese Maple می باشد. گل های درخت افرای ژاپنی از نظر برگ، اندازه و نوع گل با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از افرا ها پا کوتاه هستند و نهایت نیم متر رشد میکنند؛ اما برخی افرا های دیگر میتوانند تا 30 متر نیز رشد داشته باشند. برخی از گونه های افرای ژاپنی آفتاب را میپسندند، برخی نیز سایه را دوست دارند. امروزه حدود ۳۰۰ واریته مختلف افرا تولید می‌شود که از آنها حدود ۴۰ رقم مختلف در گلدان پرورش داده می‌شوند.

برگ های گل افرای ژاپنی در فصل بهار و پاییز بسیار جذاب و خیره کننده میشوند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم طرفدار این درخت هستند.

درخت افرا ژاپنی متعلق به آسیای شرقی و کشور ژاپن می باشد. البته پس از گذشت زمان، این درختچه زیبا به کشور های دیگر هم انتقال پیدا کرد.

برگ های سرخ افرا به انسان آرامش میدهند و به همین خاطر در آسیا طرفداران زیادی دارد.

افرای ژاپنی نماد الهام بخشی در ژاپن است. به همین دلیل این درخت را بیشتر در مکان های مقدس میگذارند تا ارزش آن حفظ شود.

این گیاه زیبا با داشتن ظاهری پیچیده، نگهداری بسیار آسانی دارد. اگر قصد خرید این درخت را دارید حتما اقدام نمایید؛ چرا که سراسر انرژی مثبت بوده و حس خوبی به محیط می بخشد.

در ادامه به نحوه نگهداری درختچه افرا قرمز می پردازیم.

برگ درخت افرا قرمز

نحوه نگهداری گل افرا قرمز ژاپنی در منزل

-آبیاری

همه ی درختان در فصول گرما به آبیاری بیشتری احتیاج دارند. بهترین آبیاری برای این گیاه هفته ای سه بار می باشد. همیشه به طور منظم و مرتب گیاه را آبیاری کنید تا بتواند رشد خوبی داشته باشد.

در فصول سرما آبیاری گیاه را کاهش دهید؛ زیرا دمای هوا بالا است و نیازی به رطوبت زیاد نیست.

هیچوقت بر روی برگ های گل افرای ژاپنی آب نریزید. برگ های افرا بسیار ظریف و حساس هستند و در صورت ریختن آب بر روی آنها، دچار آفتاب سوختگی و یخ زدگی میشوند و رنگ زیبای آنها از بین میرود.

ریشه گیاه افرا سطحی می باشد و نمیتواند به عمق خاک نفوذ کند. در نتیجه نمی تواند اب را از لایه های زیرین برداشت کند. به همین خاطر مرطوب ماندن سطح خاک، برای سیراب شدن گیاه بسیار اهمیت دارد.

آسان ترین راه برای مرطوب ماندن این درختچه، ریختن مالچ بر روی آن است. در روز هایی که به تازگی گل را کاشتید، باید همیشه آن را مرطوب نگه دارید. اما پس از چند مدت که گیاه در خاک قرار گرفت، نیاز به تامین دائمی رطوبت برای آن نیست. فقط زمانی به درخت آب دهید که خاکش خشک شده باشد. به یاد داشته باشید که غرقاب کردن گیاه باعث از بین رفتن آن می شود.

اگر در منطقه ای هستید که باران زیاد میبارد، میتوانید این گیاه را زیر بارش باران ببرید. افرای ژاپنی از باران لذت میبرد.

چنانچه میخواهید درخت افرا را در گلدان خود بکارید، باید از وجود حفره های متعدد و زهکشی در سطح زیرین خاک، اطمینان حاصل کنید.

درختچه زیبای افرا ژاپنی

-نور دهی

افرای ژاپنی را در محیطی نیمه آفتاب قرار دهید. همیشه نور غیر مستقیم به گیاه خود بدهید. نور مستقیم سبب سوختگی گیاه شما میشود. بهترین مکان برای گذاشتن گل افرا، مقابل پنجره شمالی و پشت فیلتر نور می باشد.

افرا قرمز میتواند نور کم و سایه را تحمل کند و از این نظر مقاومت بالایی دارد. اما چون هر نوع افرا ویژگی خاص خودش را دارد، پیش از خرید از فروشنده ویژگی های گل افرای ژاپنی را بپرسید.

نور خورشید هنگام ظهر برای این گیاهان قابل تحمل نبوده و اکثر برگ ها قهوه ای میشوند و پس از مدتی میریزند و از بین میروند. نور زیاد خورشید برای گل افرا خوب نیست.

گل افرا ژاپنی در گلدان

-دمای مناسب افرا

درخت افرای ژاپنی سبز در آب و هوای گرم خشک میتواند به خوبی رشد کند. گل افرا را در معرض باد های شدید قرار ندهید؛ زیرا ممکن است بشکند و آسیب ببیند.

گل افرای ژاپنی میتواند تا حدودی سرما را تحمل کند؛ اما در دمای سرد رشد چشمگیری نخواهد داشت.

بهترین دما برای گل افرای ژاپنی 10 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. بالاتر از این دما را نیز تحمل میکند، اما رشد خوبی نخواهد داشت.

هیچوقت درختچه افرا را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید. این گیاه دمای مصنوئی را دوست ندارد و پوسیده میشود.

-خاک

افرای ژاپنی عاشق خاکی مرطوب و دارای زهکشی بالا می باشد. خاکی را برای این گل انتخاب کنید که دارای مقادیر بالایی از شن و ماسه باشد.

از خاک های قلیایی برای آن پرهیز کنید؛ زیرا افرای قرمز ژاپنی آن را دوست ندارد و در خاکی با کمی اسیدیته زندگی بهتری خواهد داشت.

-کوددهی مناسب درخت افرای ژاپنی

هنگام کاشت گل، مقداری کود را با خاک آن ترکیب کنید. پس از گذشت زمان یکسال از کاشت گیاه، میتوانید در اواخر زمستان و یا اوایل بهار به آن کود دهید.

اگر دوست دارید میتوانید کوددهی را در فصل تابستان نیز تکرار کنید. کود مایع یا کود های 10-10-10 برای گل افرای ژاپنی بسیار مناسب است.

گل افرای قرمز در گلدان

-هرس کردن

افرای ژاپنی به هرس خاصی نیاز ندارد؛ اما شما میتوانید برای زیبا تر کردن آن، شاخه های زشت آن را هرس کنید.

هرس کردن را از شاخه های پایینی آغاز کنید و تمام شاخه های شکسته یا بیش از حد بلند را بچینید. همچنین میتوانید شاخه های پژمرده و آسیب دیده را با دست خود جدا کنید.

بهترین زمان برای هرس کردن گیاه، در فصل زمستان می باشد؛ زیرا هرس کردن باید قبل از جوانه زنی انجام شود.

-تعویض گلدان درختچه افرا قرمز

این درختچه به دلیل رشد خوبی که دارد، باید بعد از چندین سال گلدان آن تعویض شود.

هر چند وقت یکبار ریشه گل خود را بررسی کنید تا دچار مشکل نشده باشد. اگر ریشه از گلدان خارج شده است، یعنی اینکه وقت تعویض گلدان فرا رسیده است.

درخت افرا نماد چیست؟

افرای ژاپنی در آیین سلتیک نماد مهمی می باشد. در آیین سلتیک، افرای ژاپنی به الهه باروری معروف می باشد و نمادی از صبر و شکیبایی است. میتوانید گل افرای ژاپنی را به افراد صبور هدیه بدهید و آنها را خوشحال کنید. همچنین پیشینه این گل باعث شده است تا یکی از اعضای جدا نشدنی طبیعت باشد.

نماد گل ها به ما کمک میکند تا بر اساس شخصیت هر فرد گلی تهیه کنیم و به او هدیه دهیم.

گل افرا ژاپنی در باغ

آیا درخت افرای قرمز سمی است؟

از این نظر اصلا نگران نباشید. این گیاه به هیچ عنوان سمی نمی باشد. پس بدون خطر در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید؛ زیرا مشکلی برای آنها به وجود نمی آورد. اما توصیه می شود که برگ های این گل را نخورید.

تکثیر گل افرای ژاپنی

نحوه تکثیر این گیاه به سه روش کاشت بذر، خوابانیدن شاخه و پیوند صورت میگیرد. برای ازدیار افرای ژاپنی میتوانید از ماه فروردین تا خرداد از شاخه های جوان یک ساله قلمه تهیه کنید و در خاک مرطوب و سبک نیز بکارید. برای اینکه گل شما دچار سرما زدگی نشود، تکثیر کردن را در پاییز و زمستان انجام ندهید. بهترین زمان تکثیر گل ، فصل بهار می باشد.

آفات گل افرای ژاپنی

شته، تریپس، کنه و شپشک از جمله حشرات و آفاتی هستند که گل افرای ژاپنی را تهدید میکنند.

این آفات از شیره گیاهان تغذیه میکنند و باعث می شوند تا برگ های گل افرای ژاپنی چروک شوند. همچنین اگر این آفات زنده بمانند، نهایتا برگ ها زرد میشوند و گیاه میمیرد.

بهترین راه پیشگیری می باشد. با نگهداری درست میتوانید این گیاه را از شر حشرات مزاحم دور کنید.

برای درمان این مشکلات میتوانید عمل غبار پاشی را انجام دهید.

همچنین اگر درخت افرای ژاپنی شما شروع به خشک شدن کرد، به این معناست که دچار قارچ زدگی شده است. این امر طبیعی است و نگران نباشید. از آنجایی که گل افرای ژاپنی مناطق مرطوب را دوست دارد، احتمال بیماری قارچی نیز در این مکان بیشتر از مکان های خشک خواهد بود.  پس گیاه را به طور مداوم بررسی کنید تا مشکلی برایش پیش نیاید. در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی بر روی برگ‌ها، نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

اگر تهویه مناسبی برای گل خود ایجاد کنید ، کمتر دچار مشکل قارچ زدگی میشود.

درختچه افرا قرمز ژاپنی در باغچه

در این مقاله تمام ویژگی ها و نحوه نگهداری گل افرای ژاپنی را برای شما به اشتراک گذاشته ایم.

اگر سوال و یا نظری دارید، در بخش کامنت برای ما ارسال کنید. ما پاسخگوی سوالات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *