آموزش کامل نحوه تکثیر درخت کاج نوئل

زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان انتشار : 29 اسفند 1401
آموزش کامل نحوه تکثیر درخت کاج نوئل

اگر شما هم درخت نوئل را در باغچه حیاط خود کاشته اید، احتمالا بعد از مدتی قصد تکثیر درخت نوئل را دارید. در این مقاله به آموزش نحوه تکثیر نوئل می پردازیم. با ما همراه باشید.

درخت نوئل علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، از چوب آن استفاده های زیادی می شود. نگهداری آسانی دارد و نسبت به سایر گیاهان دچار آفات و بیماری های کمتری می شوند. نوئل درختی چهار فصل است؛ اما بیشتر در فصل سرما به خصوص زمستان به چشم می آید و رشد می کند.

درخت نوئل رشد سریعی دارند و در مناطق سردسیر بیشتر یافت می شوند. دمای زیاد هوا باعث خشکی و از بین رفتن این کاج می شود. حتما ان را در مناطق کوهستانی خنک نگهداری کنید.

بیشتر جذابیت نوئل بخاطر برگ هایش است؛ چرا که به رنگ سبز تیره هستند و مردم با تزیین این درخت ها زیبایی شان را چندین برابر میکنند.

از چوب نوئل در صنعت چوب بری کشور های زیادی در دنیا استفاده می شود. چوب درخت نوئل کیفیت بالایی دارد و به همین دلیل طرفداران زیادی را به خوب جذب نموده است.

همانطور که از اسم این درخت زیبا مشخص است، برای مراسم کریسمس درخت نوئل را دیزاین میکنند و در خانه و باغچه خود قرار می دهند.

کاج نوئل انواع مختلفی دارد و اکثر انها برای تزیین پارک ها و خیابان ها استفاده کاربرد دارند.

نحوه تکثیر درخت کاج نوئل

-تکثیر درخت نوئل از طریق بذر

به طور کلی کاشت بذر درخت نوئل بهتر از روش قلمه زنی آن است. برای کاشت بذر ها ابتدا برای گیاه سرما ایجاد کنید. بذر ها را به مدت 4 هفته در ماسه سرد و مرطوب قرار دهید. همچنین شما میتوانید آنها را در فصل پاییز درون خاک بکارید تا در فصل زمستان نیاز سرمایی آن ها برطرف شود. نوئل ها در فصل بهار شروع به جوانی زنی میکنند.

برای کاشت بذر، باید آنها را به صورت دسته جمعی یا تکی در گلدانی کوتاه و حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. این کمپوست ها باعث میشود تا آب های اضافی از گلدان خارج شود، اما همچنان مرطوب بماند.

همچنین میتوانید برای اینکه رطوبت گیاه برای همیشه حفظ شود، روی بستر گلدان یک پلاستیک قرار دهید و چند سوراخ در ان ایجاد کنید تا هوا رد و بدل شود.

تا زمان جوانه زدن گیاه صبر کنید. در نهایت پس از حوانه زنی آن را به گلدانی با خاک بهتر منتقل کنید.

درخت کاج نوئل

-تکثیر درخت نوئل از طریق قلمه

بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه نوئل، اواخر پاییز تا اوایل زمستان است.

اگر قصد دارید گیاهتان بیشتر رشد خود را در جهت افقی انجام دهد، بایستی قلمه‌ها را از شاخه‌های افقی و یا اگر می‌خواهید عمومی مرتفع شود قلمه‌ها را از شاخه‌های عمودی کاج به صورت اریب برش دهید. این به سلیقه شما مربوط میشود و هر دو روش صحیح است.

برگ های قسمت پایین قلمه را برش بزنید و چند برگ را در بالای گیاه نگه دارید. سپس انتهای قلمه ها را به درون هورمون های ریشه زایی ببرید و چند ثانیه ای در این حالت نگه دارید. همچنین میتوانید برای مرطوب شدن قلمه، یک پلاستیک بر روی آن بکشید و چند سوراخ ایجاد کنید تا هوا رد و بدل شود و سرعت جوانی زنی افزایش یابد.

دقت داشته باشید که پس از ریشه زدن قلمه، به صورت کامل و درست گیاه را بدون آنکه خاک اطراف ریشه‌ها دست بخورد و یا آسیب ببیند، درون یک گلدان مناسب بکارید.

ما به شما تکثیر نوئل از طریق کاشت بذر را توصیه میکنیم؛ چرا که بهتر از روش قلمه میباشد. اما در نهایت انتخاب با خود شما میباشد.

ممنون که تا این لحظه همراه ما بودید. اگر سوالی دارید در بخش کامنت برای ما ارسال کنید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *