معرفی جامع گل وریزیا | روش نگهداری و تکثیر گیاه وریزیا

زمان مطالعه : 13 دقیقه
زمان انتشار : 28 اسفند 1401
گل وریزیا

در این مقاله می خواهیم به معرفی گل وریزیا و چگونگی نگهداری آن بپردازیم. همراه ما باشید.

معرفی گل وریزیا

وریزیا یک گیاه گلدار و کوچک از خانواده بروملیادهاست. این گیاه می تواند تا ارتفاع 10 سانتی متر رشد کند و 50 سانتی متر نیز پهنا آن می باشد. گلهای کوچک وریزیا بر روی برگ های نازک و خمیده آن رشد می کنند ، در واقع این گلها ریشه خاصی ندارند

یک گیاه وریزیا حدود 20 برگچه دارد و در فصل بهار و پاییز با گل‌های زیبای رنگارنگ خود تازگی را به محیط هدیه می‌کند.

گل وریزیا متعلق به جنگلهای بارانی آمریکا و آفریقای جنوبی است. در آنجا کنار درخت های بزرگ رشد خوبی دارد. این گیاه می تواند به خوبی در سایه رشد کند. نگهداری از گل وریزیا سخت نمی باشد و همه جا می توانید آن را به خوبی نگهداری کنید.

وریزیا گیاهی چند ساله و گرمسیری می باشد. این گیاه می تواند خودش بر روی درخت زندگی کند و به کمک کسی برای زندگی کردن نیاز ندارد. گل وریزیا می تواند در گلدان نیز رشد خوبی داشته باشد ، اگر بتوانید شرایط مناسب را برایش فراهم کنید.

گیاه وریزیا در سایز های مختلفی قابل دسترس می باشد و به همین علت است که در بین عموم بسیار معروف و مشهور شده است. گلهای وریزیا در رنگ های زرد ، نارنجی و قرمز وجود دارند که زیبایی این گیاه را چند برابر کرده اند.

بهتر است بدانید که گل ورزیا شامل 120 گونه مختلف در جهان می باشد که از جمله گیاهان گلخانه ای و زینتی محسوب می شود. در واقع گونه های این گیاه دارای گل های زردی هستند و در طول روز مشغول گلدهی هستند. آنهایی که گل های سفید دارند ، در طول شب مشغول گلدهی می باشند.

از آنجایی که گیاه وریزیا دارای حالتی روزنه ای است اغلب برگ های آن به رنگ سبز تیره با لکه های عرضی ارغوانی تیره می باشند.

گل های وریزیا شمشیری مانند هستند و دارای دم گلی حدود 60 سانتی متر می باشند. که البته نصف آن شامل گل آذین سنبله با برکته هایی قرمز و گل هایی زرد رنگ است.

گل های وریزیا که بر روی پایه برافراشته ای به طول ۴۰ سانتی متر قرار گرفته اند حاوی کاسبرگ هایی است که دوام چندانی ندارند.

جالب است بدانید که گیاه وریزیا بعد از گلدهی از بین می روند و پاجوش های آن جایگزین گیاه اصلی می شود.

نماد گل وریزیا چیست؟

شرایط نگهداری گل وریزیا

-نوردهی

گل وریزیا به نور زیاید احتیاج ندارد و می تواند در نور کم و شرایط نیمه سایه نیز رشد خوبی داشته باشد. این گیاه در جنگل های استوایی نیز می تواند در سایه رشد کند. اما بهتر می باشد تا محیطی پر نور برای گیاه وریزیا تهیه کنید تا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد و شما را شگفت زده کند. دقت داشته باشید که نور غیر مستقیم به گیاه خود بدهید. نور مستقیم سبب سوختگی برگ های وریزیا می شود.

بهترین حالت برای گل وریزیا این می باشد که آن را پشت پنجره منزل خود قرار دهید.

گیاه وریزیا اگر به مدت طولانی در مکان های تاریک قرار بگیرد ، گلدهی انجام نخواهد داد. حداقل 3 ساعت نور خورشید در روز برای گیاه وریزیا الزامی می باشد.

 

-دمای مناسب

بهترین دما برای گل وریزیا ، بالای 15 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه در اصل بومی مناطق گرمسیر می باشد و با گرما مشکل خاصی ندارد و از آن لذت میبرد. اگر دمای وریزیا زیر 13 درجه نرسد ، در تمام سال رشد عالی ای خواهد داشت.

به بیان ساده تر ، دمای اتاق برای گل وریزیا بسیار عالی خواهد بود. دقت داشته باشید تا این گیاه را در دمای سرد قرار ندهید. شما می توانید گل وریزیا را در خارج از منزل خود نیز نگهداری کنید ، اما وقتی دمای آن زیر 7 درجه رسید ، آن را به داخل خانه منتقل کنید تا دچار سرما زدگی نشود.

اگر برگ های وریزیا چروکیده و لوله ای شوند ، یعنی هوا برای آنها بسیار سرد می باشد ، همچنین گیاه تشنه است. در این حالت ، گل وریزیا را به داخل منزل منتقل کنید و بعد از مدتی به شرایط قبلی و عادی خود باز میگردد. وقتی که گیاه شما قهوه ای شد ، یعنی که دمای هوا بسیار بالا می باشد و گیاه آن را دوست ندارد.

گل وریزیا خود را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ، چون تغییرات دمایی را دوست ندارد و برگ هایش زرد می شود. همچنین دقت داشته باشید تا به گل ورزیا شوک دمایی ندهید. به عنوان مثال از دمای 25 درجه ، بلافاصله آن را به دمای زیر 5 درجه منتقل نکنید. اینکار شما ممکن است باعث مرگ گیاه وریزیا شود.

 

-آبیاری و رطوبت

آبیاری گل وریزیا با سایر گیاهان کاملا متفاوت است زیرا به جای خاک گلدان باید حفره میانی برگ های آن همواره دارای آب باشد

چون که گیاه وریزیا استوایی است باید رطوبت آن همیشه تامین شود و هفته ای دو بار آن را آبیاری کنید. شما می توانید برای افزایش رطوبت محیط ، از تکنیک سینی پر استفاده کنید.

یک سینی مناسب انتخاب کنید و آن را با سنگریزه های خیس بپوشانید ، سپس گلدان را داخل سینی قرار دهید. برای حفظ رطوبت سنگریزه ها ،  هفته دو ، سه بار آنها را آبیاری کنید. بهتر می باش که گیاه خود را غبار پاشی کنید ،‌ ولی این نکته را به خاطر بسپارید که نباید در آفتاب غبار پاشی شود

دقت داشته باشید که گیاه وریزیا به آبدهی زیادی احتاج ندارد ، چون که ریشه های آن حساس می باشد. حتما از زه کش بودن خاک خود مطمئن شوید ، تا گیاه شما دچار دچار غرقابی نشود.

اگر می توانید به خاک وریزیا آب تصفیه شده یا جوشانده بدهید. آب لوله کشی دارای املاح زیادی می باشد و برای وریزیا مناسب نیست. می توانید آب را یک روز در دمای اتاق قرار دهید ، تا املاح آن از بین برود ، سپس آبیاری را انجام دهید.

بهترین آب برای گل وریزیا ، آبی ولرم می باشد. از دادن آب سرد به گل وریزیا پرهیز کنید ، چون ممکن است برای ریشه مضرر باشد.

به طور کلی توصیه می کنیم تا در صبح و عصر ها ،‌سطح برگ ها را غبار پاشی کنید. در این صورت حتی اگر 10 روز نیز به گیاه خود آب ندهید ، مشکلی برای آن پیش نمی آید.

در فصل های پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید ،‌چون هوا به حد کافی خنک می باشد و نیاز زیادی به آبدهی نیست.

 

-کوددهی

گل وریزیا در فصل رشد خود ، به ماهی یکبار کود مایع جهت رشد عالی نیازمند می باشد. کود مایع رقیق شده برای گل وریزیا بسیار مناسب است.

 

-خاک

بهتر می باشد تا از خاک آلی برای گیاه وریزیا استفاده شود. بهترین خاک برای وریزیا ، ترکیب پیت ماس و پرلیت می باشد.

 

-تعویض گلدان

گل وریزیا در اوایل کاشت خود نیازی به تعویض گلدان ندارد اما بهتر می باشد هر چند وقت یکبار ریشه آن را بررسی کنید ، اگر رویت کردید که فضای زیادی برای آن وجود ندارد و یا ریشه از گلدان خارج شده است ،‌ یعنی وقت تعویض گلدان می باشد. گلدانی با سایز بزرگ تر برای گیاه خود تهیه کنید.

بهترین زمان برای تعویض گل وریزیا 2 سال و آن هم در فصل بهار است.

در لحظه جا به جایی گل وریزیا به گلدان جدید ، اگر دیدید که ریشه دچار آفت شده است ، بخش آفت زده را از گیاه جدا کنید تا به بخش های دیگر آن منتقل نشود. همچنین با دقت و آرامی مراحل جا به جایی را انجام دهید تا به گیاه وریزیا استرس وارد نشود.

 

-هرس کردن و مراقبت

بعد از پایان گلدهی ، برگچه های قدیمی را از گیاه جدا کنید تا برگ های تازه و جدید جایگزین آن شوند. گیاه وریزیا خود را همیشه بررسی کنید تا از حمله حشرات و کنه ها در امان باشند. سعی کنید تا همیشه برگ های مرده گیاه را حذف کنید ، چون وریزیا انرژی خود را برای شاخه های مرده هدر می دهد.

وریزیا از نظر ابتلا به بیماری های محتلف در امان می باشد ، اما ممکن است که مورد هجوم شته ها قرار بگیرد. در این صورت سریعا بخش های بیماری زا را از گیاه جدا کنید. همچنین می توانید از سموم مخصوص حشرات نیز استفاده کنید.

 

وریزیا

تکثیر گل وریزیا

-تکثیر از طریق بذر

این گیاه به روش کاشت بذر قابل تکثیر می شود. ذرها را به صورت پراکنده در سطح کمپوست مخصوص بذر و قلمه، بکارید. خاک را مرطوب نگه دارید. می توانید یک پلاستیک بر روی گیاه بکشید تا از نظر رطوبت تامین شود ، البته چند حفر بر روی آن بزنید تا تهویه گیاه صورت بگیرد. دمای محیط را در 27 درجه سانتی گراد ثابت نگه دارید تا بذر ها بعد از سه هفته جوانه بزنند. بعد از ظهور جوانه ها می توانید دمای محیط را کاهش دهید.

زمانی که نهالهای بذری ۶ تا ۸ برگ تولید کردند. آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و کمپوست مخصوص و گیاهان خانواده آناناس و یا کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

شما می توانید بعد از گلدهی وریزیا ،با جدا کردن پاجوش ها ، گیاه را تکثیر کنید.

-تکثیر از طریق پاجوش

گل وریزیا بعد از هر دوره گلدهی ،‌پاجوش میزند و می توانید با انتقال پاجوش ها به گلدان جداگانه این گل را تکثیر کنید.

 

انواع گونه

وریزیا اسپلندن Vriesea splendens یکی از گونه‌های محبوب وریزیاست که برگ‌های صاف و کشیده دارد و برگ‌ها از وسط ساقه به سمت بیرون رشد می‌کنند.

رنگ برگ ها سبز می باشد و خط های افقی قهوه ای دارد. این گونه نیز رنگ و برگ های گل متنوعی دارد. گلهایش به رنگ قرمز است و بلندی آن به اندازه برگ ها نیز می رسد.

گونه‌های هیبرید وریزیا بسیار زیبا‌هستند و امروزه مورد توجه علاقه‌مندان قرارگرفته‌اند. وریزیای آتشین یا Vriesea Fireworks گونه‌ی زیبایی است که از پیوند دوگونه‌ از وریزیا به وجود آمده‌است. ورزیا آتشین برگ های براق و سبز روشن دارد ، گلهایش به رنگ قرمز تیره است و در کنارش جوانه های زیادی رشد می کند.

همانطور که متوجه شدیم ، وریزیا گیاهی سازگار و جذاب می باشد که با گل و برگ های زیبا اش جلوه تازه ای به محل کار و زندگی شما می دهد. اگر در مکانی زندگی می کنید که آب و هوای معتدل دارد ، حتما از گیاه جذاب وریزیا برای جذاب و خاص کردن محیط اطرافتان استفاده نمایید.

 

آفت و بیماری های گل وریزیا

اگر گلها ظاهر شده ولی برگها در حال خشک شدن هستند: اگر این اتفاق برای گیاه شما افتاد اصلا نگران نباشید ، چون امری طبیعی می باشد. پاجوش ها از این بعد ظاهر می شوند و رشد می کنند. بعد از اینکه گیاه مادری از بین رفت پاجوشها را جدا نموده و هر کدام را به یک گلدان کوچکتر منتقل کنید.

اگر برگ ها زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای در سطح زیرین انها مشاهده میگردد: عامل این اتفاق حمله های حشرات به گیاه می شود. شما می توانید هفته ای بکبار با سم حشره کش های نفوذی طبق دستور ، گیاه را سم پاشی کنید تا علائم برطرف شود.

اگر برگها رنگ خود را از دست داده اند: اگر این اتفاق برای گیاه شما افتاد ، به چند دلیل مختلف می باشد. اولی دلیل نور کم می باشد. گل فریزیا در نور کم و محیط های تاریک ، رنگ برگ های خود را از دست می دهد. برای برطرف کردن این مشکل ، گیاه را به مکانی پرنور منتقل کنید. همچنین از دلایل دیگر این اتفاق ، نبود تغذیه و کود می باشد. طبق دستور و در فصل بهار گیاه خود را کوددهی کنید تا رنگ برگ های گیاه وریزیا به حالت اولیه برگردند.

اگر نوک برگها قهوه ای شده اند و خشک میشوند: این اتفاق نیز می تواند به چند دلیل گوناگون باشد.اولین دلیل ،‌دمای بسیار گرم است ، گیاه خود را به مکان سرد تر منتقل کنید تا این مشکل حل شود. از دیگر علت های این مشکل ، آبیاری کمتر از حد نیاز گل می باشد. گیاه وریزیا خود را منظم و مرتب آبیاری کنید تا مشکل آن حل شود.

اگر برگها حالت زنگ زدکی پیدا کرده اند: از مواد شیمیایی براق کننده برای تمیز کردن گیاه خود استفاده نکنید. پارچه و یا اسفنج مرطوب ،‌برای تمیز کردن گیاه وریزیا کاربردی تر می باشند.

اگر برگ ها سوخته شوند: اگر رویت کردید که برگ های گیاه شما دچار سوختگی شده است ، یعنی اینکه نور مستقیم به آن برخورد کرده است و موجب چنین اتفاقی شده است. برای برطرف کردن این مشکل ، گیاه را به مکان نیمه سایه منتقل کنید.

 

وریزیا

کلام پایانی

گل وریزیا دارای دو گونه و مدل مختلف می باشد. یکی از آنان برگ های طرح دار و دیگری دارای برگ های ساده می باشد. گل ورزیا بنفش نیز از آن دسته گیاهان خاص و زیبایی است که توجه هر بیننده ای را به خود جذب می کند. برای نگهداری همان شرایط قبلی را دارد و فقط رنگ گل در این گیاه متفاوت است.

در اینجا سعی کردیم تا به طور کامل و جامع گیاه وریزیا را برای شما به اشتراک بگذاریم ،‌ امیدوار هستیم که مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

ممنون که تا آخر همراه سایت شرمیلا بودید ،‌ اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، حتما در انتهای این بخش برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

نظرات (1)

  1. هاتف اگر گل وسط خشک شودبادی دستی جداکنیم؟

    باتشکر از راهنمایی های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *