همه چیز درباره گل آنتوریوم

معرفی کامل گل آنتوریوم | آموزش نگهداری و تکثیر انتوریوم

زمان مطالعه : 9 دقیقه

نام دیگر گل آنتوریوم، فلامینگو یا گیام دم خوک میباشد. نام علمی گل انتوریوم Anthurium andreanum بوده که جزو خانواده Araceae محسوب می شود.

این گیاه بومی کلمبیا است. انتوریوم گیاه گرمسیری زیبایی است که در سال ۱۸۲۹ توسط طبیعت گردی به نام اسکات شناسایی گردید.

آنتوریوم شامل دو گروه مجزا از هم است. یکی گونه های گلدار است که به خاطر اسپات های (Spathe : اسپات براکته بزرگ و برگ مانند نازک و غشایی است که پوشش کاملی برای برخی گل آذین ها به وجود میاورد مانند گل شیپوری) جالبشان و برگ های باشکوه و خاصشان معروف هستند.

گیاه آنتوریوم در نگاه اول به نظر می رسد که نگهداری مشکلی داشته باشد. اما چنین نیست و نگهداری آن بسیار آسان است.
این گیاه برگ های زینتی زیبا و گل های رنگارنگ لاکچری دارد که جنس گل های آن چرم مانند است که هر شخصی را شیفته خود می کند.

گلهای انتریوم خوشه ای و پیچیده شده در یک براکته بزرگ قلبی شکل رنگی است. از وسط اسپات، گل آذین سنبلهای بیرون می آید که زرد یا قرمز رنگ است. حدود 800 گونه از گیاه آنتوریوم وجود دارد و بسیار متنوع هستند.

آنتوریوم برای تصفیه کننندگی هوا مناسب است. شما میتوانید از بخش گیاهان تصفیه کننده هوا با گیاهانی که برای پاکسازی هوا مناسب هستند به طور کامل آشنا شوید.

آنتوریوم به دلیل ماندگاری بالای گل هایش، کاربرد زیادی در  طراحی دکوراسیون مدرن دارد. در گل آرایی بیشتر به سبک ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های مثبت این گل خارق العاده، طولانی بودن مدت گل دهی آن است که به سه ماه می رسد. هوای گرم و مرطوب و خاک سبک از نیازهای اساسی این گیاه زینتی است.

شما می توانید گل آنتوریوم را در رنگ های قرمز، صورتی، بنفش، نارنجی، زرد، سفید، سبز و یا حتی دو رنگ پیدا کنید. این گل برای پرورش دادن در گلخانه بسیار مناسب است؛ چرا که در گلخانه مقدار رطوبت، درجه حرارت و آبیاری براحتی قابل کنترل است.

انواع گل آنتوریوم

 گونه های گلدار انتوریوم

1- آندرانوم (A .andreanum) : برگها 20 سانتی متر طول دارند. اسپات ها معمولا به رنگ قرمز روشن هستند و گل هایشان در اوایل فصل بهار ظاهر میگردد.

گل انتوریوم آندرانوم

۲- شرزریانوم (A .scherzerianum) : این گونه را به راحتی میتوان در باغچه نگهداری نمود. انتوریوم شرزریانوم معمولا گل فراوانی تولید میکند. اسپات هایش طویل و به رنگ های گوناگون و گل آن سنبله مارپیچی میباشند.

انتوریوم شرزریانوم

 گونه های برگی انتوریوم

1- کریستالیونوم (A.crystalliunum) : دارای برگهای نقره ای سفید رگه دار به طول حدود ۳۰سانتی متر و به عرض ۲۰-۳۰ سانتیمتر و یک اسپات بنفش متمایل به سبز با عطر خوشبو میباشد.

2- وی چی (A.veitchii) : از جالب ترین و نادر ترین گونه ها است. برگهایش گاهی اوقات تا یک متر طول و ۵۰ سانتی متر عرض میرسند. انتوریوم های وی چی، دارای رگه ها و چین های زیادی میباشد.

* شما میتوانید از بخش نکات جالب در مورد گل آنتوریوم با دانستنی های جالب در خصوص این گل آشنا شوید.

نحوه نگهداری گل آنتوریوم

آبیاری:

گل آنتوریوم برای رشد به آب فراوانی نیاز دارد. آبیاری در فصل رشد برای گل بسیار ضروری است. به طور کلی هنگامی که خاک گیاه پس از هر دو بار آبیاری خشک شد، می توانید آن را آبیاری کنید.

در فصول گرم آبیاری را افزایش دهید و به ۳ بار در هفته برسانید. در زمستان نیز ۱ بار در هفته برای آن کافی است.

این گل به املاح موجود در آب حساس است. برای آبیاری سعی کنید که آب جوشیده سرد شده به آن بدهید.

خاک:

خاک مناسب گیاه انتوریوم، باید درارای زهکشی بالایی باشد تا آب بتواند به سرعت از زیر گلدان خارج شود. گل آنتوریوم، به علت داشتن ریشه های گوشتی، خاک سبک و اسیدی را می پسندد.

نور:

نور مورد نیاز این گل، نور غیر مستقیم است. به این معنا که در مکانی باشد که نه کاملا آفتاب گیر باشد و نه کاملا سایه خیز و از نور ملایمی برخوردار شود. شما می توانید این گل را به راحتی در خانه نگهداری کنید.

نور برای گیاه مهم است و سعی کنید آن را در محل تاریکی نگهداری نکنید.‍‍‍‍‍‍‍ اگر می خواهید گیاه گل بدهد سعی کنید آن را در نور خوبی نگه داری کنید.

کود دهی:

کمبود عناصر غذایی در خاک را با تغذیه ی مصنوعی هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص آنتوریوم طبق دستور فروشنده یا سازنده جبران کنید.

دما:

تامین درجه حرارت ۲۱ درجه ی سانتیگرادی در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه است. قبل از ظهور گلها در بهار حدود ۶ هفته در زمستان به ان سرما بدهید. اگر هوا برای گیاه گرم باشد گیاه پس از مدتی خشک می شود.

رطوبت:

گیاه انتوریوم به رطوبت علاقه زیادی دارد. رطوبت مناسب برای این گل ۷۰ % تا ۹۰ % است. شما می توانید با غبار پاشی، رطوبت آن را تامین کنید.

نگهداری از گل انتوریوم

تکثیر گل آنتوریوم

آنتوریوم به راحتی تکثیر می‌شود و تکثیر آن اکثر اوقات موفقیت آمیز است. در ادامه روش های تکثیر آن را برای شما شرح می دهیم.

این گل به سه روش تکثیر می شود که عبارت اند از: تقسیم ریشه ، قلمه ، کاشت بذر

تکثیر انتوریوم از طریق قلمه:

۱- ابتدا به کمک یک چاقو قسمتی از ساقه را جدا کنید. ساقه هایی را برای اینکار انتخاب کنید که حداقل ۲ الی ۳ بند داشته باشد.

۲-سعی کنید خاکی سبک و با زهکشی بالا برای این گل استفاده کنید. مخلوط ماسه و پیت ماس به مقدار مساوی برای قلمه زدن آنتوریوم مناسب است.

۳- برای کاشت قلمه، گلدان را پر از خاک کرده و میان خاک با انگشت دو حفره ایجاد کنید.

۴- قلمه ها را داخل خاک بکارید و به گلدان خاک اضافه کنید. سپس با انگشت خود خاک را فشرده کنید.

۵-گلدان را آبیاری کنید و خاک را در مدت رشد قلمه ها مرطوب نگه دارید.

چند نکته:

  • روی قلمه ها را با پلاستیکی شفاف بپوشانید.
  • دمای مناسب برای نگهداری بستر ۲۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد است.
  • قلمه ها بعد از چند هفته ریشه می دهند و بعد از آن برگ ها رشد می کنند.
  • هنگامی که گیاهان بزرگ شدند شما باید آن ها را به گلدانی بزرگ تر منتقل کنید.
  • برای اینکه مطمئن باشید که ریشه زایی انجام می شود، باید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

تکثیر گل آنتوریوم از طریق قلمه و بذر

تکثیر انتوریوم از طریق کاشت بذر:

 

این روش از روش های دیگر کمی سخت تر است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد. همچنین این روش بسیار طولانی است و شاید حدود ۴ سال طول بکشد تا گیاه بتواند گل دهد. به همین دلیل تکثیر از طریق کاشت بذر خیلی محبوب نیست.

مراحل تکثیر به این صورت است:

۱- ابتدا باید ظرف کاشت را آماده کنید. ظرف های مسطح که عمق زیادی ندارند برای این کار مناسب هستند.

۲- باید بستر مناسب برای کاشت را انتخاب کنید. بهترین بستر برای کاشت، ورمیکولیتی است که به تازگی مرطوب شده است.

۳- بذر را به آرامی در ورمیکولیت بگذارید. توجه داشته باشید که آن را زیاد به ته خاک نبرید. ارتفاع حدود ۲/۵ سانتی متر برای آن کافی است.

۴- بستر کاشت را با پلاستیک شفافی بپوشانید تا شرایط گلخانه ای برای رشد بذرها فراهم شود و قدرت ریشه زنی آن ها بیشتر شود. حتما روی پلاستیک را سوراخ کنید و یا هر چند وقت یکبار ان را بردارید تا روی خاک هوا بخورد و کپک نزند. آن را در دمای حداقل ۲۱ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

۵-هنگامی که جوانه زنی انجام شد می توانید پلاستیک را بردارید. در نهایت بذر هایی که جوانه زده اند را به گلدان جدید منتقل کنید.

تکثیر انتوریوم از طریق تقسیم ریشه:

خوشبختانه تقسیم ریشه این گیاه کار دشواری نیست. اگر احساس کردید گیاه بیش از حد بزرگ شده و در حال خارج شدن از گلدان خود است، می‌توانید به راحتی آن را به اندازه‌های کوچک‌ تر تقسیم کرده و شاهد رشد و سلامت آنها باشید.
برای این کار، گیاه انتوریوم را از گلدان خارج کرده و مقداری از ریشه آن را جدا کنید. بهتر است به دنبال جوانه‌ها و ریشه‌های تازه رشد کرده بگردید. اینها معمولا انشعابات ریشه اصلی هستند. این بخش‌هایی که راحت‌تر از ریشه جدا می‌شوند را جدا کرده و در گلدانی دیگر بکارید. بسته به اینکه چقدر آنتوریوم شما بزرگ است، می‌توانید بین ۲ الی ۱۰ گلدان کوچک از آن جدا کنید.

 

 

 

نظرات (1)

  1. مهدی سلامت

    سپاس از محبت شما از توضیحات کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *