آشنایی جامع با گل ساناز (رز مینیاتوری) و روش نگهداری ان | تکثیر گل ساناز

زمان مطالعه : 4 دقیقه

آشنایی با گل ساناز :

گل ساناز بومی شمال ترکیه میباشد و نام علمی آن Rosa spp است. این گل ها ، همان رز معمولی هستند که با تفاوت هایی همراهند. گل ساناز کوچک تر از گل رز معمولی بوده و در صورتی که دمای مناسب برای او محیا باشد ، در زمستان نیز گلدهی میکند.
گل ساناز یکی از گل های پر طرفدار و محبوب است. نگهداری از این گل زیبا اسان بوده و به عنوان رز رونده ، مورد توجه است.
منظور از رز رونده این است که گل ساناز در صورت برقراری شرایط محیطی مناسب ، حداکثر رشد خود را دارد و از نظر ارتفاعی بلندتر از حد معمول می شود. به این معنا که شما می توانید گیاه خود را بر اساس رسیدگی به آن به اندازه مورد نظر خود برسانید.
احتمالا شما نام رز مینیاتوری را شنیده اید. گل ساناز همان رز مینیاتوری است. این گل را برای قرار های عاشقانه و دوستانه به یکدیگر هدیه می دهند .جز رزهای خاص و زیبا است که به دلیل ویژگی های منحصریفرد خود به شدت مورد توجه و اهمیت واقع شده است.
این گل منبع خوبی برای در آمد بسیاری از باغبانان و تاجران به حساب می آید. آنها می توانند فضای سبز را با استفاده از این گل های زیبا تزئین کنند. اگر به مطالعه بیشتر در مورد گل رز علاقه دارید ، از قسمت معرفی انواع رز ، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.
شما می توانید گل ساناز را در گلدان هم نگهداری کنید که در ادامه روش نگهداری آن را شرح خواهیم داد.

گل ساناز

روش نگهداری گل ساناز

– آبیاری گل ساناز :

آبیاری برای این گیاه باید همیشه مرتب و برنامه ریزی شده باشد. دوران گلدهی ، مهم ترین دوره زندگی گیاه ساناز است. شما بابستی همیشه خاک گیاه را زیر نظر داشته باشید تا خشک نشود و آن را به طور منظم آبیاری کنید.
آبیاری در شرایط مختلف تغییر می کند. به صورت کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد ، شما باید گیاه را آبیاری کنید. آبیاری را در فصل زمستان کاهش دهید ؛ چون رطوبت هوا کم است.

– خاک مناسب گل ساناز :

بهترین ترکیب برای این گیاه ترکیبی از ماسه و رس می باشد. نکته ای که باید همواره به ان توجه داشت این است که خاک از زهکشی بالایی برخوردار باشد.

– نور لازم گل ساناز :

این گیاه به نور زیادی نیازمند است و باید در طول روز ، حدود 6 ساعت نور آفتاب مستقیم به ان برخورد کند. اگر چنین نباشد گیاه از بین می رود و خشک می شود.

رز مینیاتوری

دما:

این گیاه به دمای خنک علاقه دارد و در دمای گرم نمی تواند به خوبی رشد کند.
بهترین دما برای آن 16 تا22 درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که دمای بیشتر از 22 زیاد برایش مناسب نیست.

کود دهی:

کود مناسب ساناز ، در زمان گل دهی باید هر 2 تا 3 هفته یک بار صورت بگیرد. مخلوط پتاسیم غنی شده برای گیاه مناسب است.

کود تهیه شده برای این گیاه باید یک چهارم از غلظت کود عادی را در برداشته باشد. این کود دهی در زمان ثمردهی اهمیت زیادی دارد و برای بقیه ایام می توان هر فصل آن را تکرار کرد.

غبار پاشی گل ساناز:

غبار پاشی را هر دو روز برای این گیاه انجام دهید تا برگ های آن تمیز شود.

تکثیر گل ساناز :

این گیاه به دو روش تکثیر می شود که عبارت اند از : قلمه سبز و قلمه چوبی.

  • قلمه سبز:

پس از پایان دوران گلدهی ، از ساقه سبز بدون گل میتوان قلمه را تهیه نمود. باید تمام برگها را به جز چند برگ کوچک انتهایی حذف کرده و بهتر است قبل کاشت ، کمی انتهای قلمه را زخمی کرد تا ریشه زایی بهتر صورت گیرد.

  • قلمه چوبی:

این قلمه ، بعد از ریزش برگها در پاییز تهیه میشود. تیمار اعمال شده بر این قلمه مانند قلمه سبز است و بهتر است انتهای آن نیز خراش داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *