گیاه سیکاس

روش نگهداری سیکاس در گلدان | بهترین روش تکثیر سیکاس

زمان مطالعه : 3 دقیقه

سیکاس گیاهی است که در آپارتمان می توان به خوبی از آن نگهداری کرد. این گیاه به دلیل رشد کمی که دارد ، گیاهی نسبتا گران به حساب می آید.

معرفی سیکاس 

نام علمی این گیاه (Cycas Revoluta) میباشد. سیکاس بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا ، استرالیا ، آفریقا ، هند ، ژاپن و چین است. ارتفاع این نوع از گل به حدود 15 یا 16 متر هم می‌رسد. اما در خانه چنین اتفاقی نمی افتد و بیش از یک متر در خانه رشد ندارد. از برگ های زیبا و سبز گیاه سیکاس ، جهت تزیین دسته گل ، تاج گل و عید پاک در سراسر جهان استفاده می شود.
این گیاه ، رشد بسیار آهسته‌ ای دارد و هر سال نهایتا یک شاخه جدید به همراه برگ‌هایی پر ، تولید می‌کند. در هر نوبت گل دهی ، حدود 20 تا 40 برگ می دهد.

گیاه سیکاس

نحوه نگهداری از گیاه سیکاس:

آبیاری:

سیکاس می تواند خشکی را تحمل کند. اما ترجیح می دهد که همیشه خاکی مرطوبت داشته باشد. اگر می خواهید گیاه را آبیاری کنید ، ابتدا مطمئن شوید که سطح گیاه کاملا خشک شده است. اگر بیش از حد آن را آبیاری کنید ، به گیاه آسیب می رسد و باعث مرگ آن می شود.

خاک:

گیاه سیکاس نسبت به نوع خاک مشکل زیادی ندارد و معمولا در هر خاکی رشد می کند. ولی بهترین خاک برای او مخلوطی ازخاک برگ ماسه، رس یا خاک کاکتوس با مواد آلی زیاد است.

نور:

این گیاه نیازمند نور مستقیم خورشید است. باید بدانید که نور زیاد غیر مستقیم خورشید هم می تواند برای او کافی باشد. نور شدید ، همیشه برای او مفید نیست و باعث می شود برگ های جدید کوچک شوند.

رطوبت:

رطوبت خانه برای این گیاه کاملا مناسب است و می تواند به خوبی در این هوا رشد کند.

سیکاس

کود دهی:

مناسب ترین زمان کود دهی سیکاس ، یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. نیاز غذایی این گیاه به میزان نور در دسترس بستگی دارد و گیاهانی که در نور زیاد رشد کردند ، بیشتر به کود احتیاج دارند. به یاد داشته باشید این گیاه برخلاف گیاهان دیگر ، در صورت کمبود مواد غذایی هیچ علامت و نشانه ای از خود بروز نمی‌دهد.

تعویض گلدان:

سیکاس به دلیل رشد کندی که دارد ، خیلی نیاز به تعویض گلدان ندارد. اما خوب است که هر 2 سال یک بار تعویض کنید.

تکثیر سیکاس :

در ادامه نحوه تکثیر گیاه سیکاس را بررسی می کنیم :
تکثیر گیاه سیکاس معمولا از طریق بذر انجام می‌شود. اما این کار بسیار زمان‌بر است و همیشه موفقیت آمیز نخواهد بود. به همین دلیل ، گیاه مورد علاقه باغبانان خانگی نیست.
اگر سیکاس در شرایط مناسبی رشد کند ، در کنار خود یک پاگیاه تولید می‌کند. شما می‌توانید این بچه گیاه را با چاقو یا قیچی تیز از بدنه گیاه اصلی جدا کنید. پیش از این‌که گیاه جوان را در خاک جدید بکارید ، باید چند روز در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده پینه ببندد ، سپس می‌توانید آن را در خاکی با مشخصات مشابه خاک مادر بکارید.

گیاه سیکاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *