نحوه تکثیر گل سروپژیا | کاشتن گل سروپژیا

زمان مطالعه : 3 دقیقه

همراه ما باشید تا در این مقاله برایتان تکثیر گل سروپژیا را به اشتراک بگذاریم.

آشنایی با گل سروپژیا

سروپژیا گیاهی بسیار زیبا است که میتواند تا 10 متر نیز رشد کند. این گیاه نیازی به نور مستقیم ندارد و همچنین اگر نور مستقیم به او برخورد کند ، باعث سوختن برگ هایش میشود.

اگر به چند نکته کوچک دقت کنید ، میتوانید این گل زیبا را به راحتی در منزل خود نگهداری کنید.

این گل جذاب به نام های شراب شیرین ، دلربا و زنجیره قلب ها نیز معروف است.

برگ های این گیاه سبز پررنگ هستند و رنگ های آن معمولی صورتی متمایل به قهوه ای میباشد. همچنین برگ های گل سروپژیا مانند قلب هستند و همین باعث خاص بودن آن شده است.

این گیاه خوش فرم ، عادت به قد کشیدن دارد و ظاهر باریکی نیز دارد.

همچنین این گل عمر بالایی دارد ، اما اگر از آن به خوبی نگهداری نکنید ، ممکن است عمر اش کوتاه باشد.

گل سروپژیا مناسب مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری میباشد.

ریشه های گیاه سروپژیا ترجیح به درهم رفتن دارند پس اجازه دهید گیاه پرشود و زود به زود تعویض گلدان را انجام ندهید.

طول شاخه ها معمولا به بیش از ۲ متر میرسد و بین ۲ تا ۵ سال زمان نیاز است تا گیاه به رشد کامل خود برسد. گل های کوچک و فانوس مانند آن معمولا در اواخر تابستان ظاهر می شوند.

نحوه تکثیر گل سروپژیا

ابتدا در مرحله اول یک گبدان با اندازه معمولی تهیه کنید و سپس آن را با کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس پر کنید. در مرحله بعد کمی شن درشت و بزرگ را روی خاک بپاشید و سه غده را روی شن قرار دهید و کمپوست را کمی مرطوب کنید.

حواستان باشد آبیاری بیش از اندازه نکنید و با برنامه ریزی و به درستی این کار را انجام دهید. اگر آبیاری بیش از نیاز گل انجام شود ، سبب پوسیدگی غده ها های گل سروپژیا خواهد شد و دیگر رشد خوبی ندارد و دوام نمی آورد.

در روش دوم قلمه های انتهایی ساقه را به طول 5/7- 5 سانتی متر در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و هر سه قلمه را در یک گلدان حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید، اما دقت کنید که آبیاری را بیش از نیاز گل انجام ندهید.

برای ریشه دهی گیاه عجله نکنید و بگذارید گیاه کار خودش را بکند. زمان معمول برای ریشه دهی دو ماه و یا بیشتر خواهد بود و بعد از این زمان گل سروپژیا رشد خود را آغار میکند. در این تایم دقت کنید که وقتی خاک خشک شد ؛ آبیاری را انجام دهید.

نکته مهم: درسته که این گیاه به نور زیاد عقلاقه دارد ولی در طول تکثیر گل ، هرگز آن را جلوی نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بهتره بگویم هیچوقت گل را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

بهترین دما برای ریشه دهی این گل خاص و چشمگیر نیز بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد میباشد.

 

نحوه تکثیر گل سروپژیا

ممنون که ما را تا این لحظه همراهی کردید ، اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید. همکاران ما پاسخگو شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *