گلدان زیبا از گیاه قاشقی

چرا گل قاشقی گل نمی دهد؟ | توضیح علت اصلی گل ندادن گل قاشقی

زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با گل قاشقی:

گیاه گل قاشقی ، گیاهی همیشه سبز و دارای برگ های گوشتی قلبی شکل و ابلق است. برگ های گل قاشقی گاها به رنگ های سفید کرمی و سبز هستند. نام علمی این گیاه پپرومیا مگنولیا است. گیاه قاشقی برای اولین بار در برزیل و جنگل های آمازون کشف شده است و این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک رشد و نمو کرده ؛ به همین دلیل سایه پسند محسوب میشود. اندام کوچک این گیاه ارتفاعی حدود ۲۵ سانتی متر را دارند. در نوع ابلق گل قاشقی لکه های سفید یا کرم رنگ روی برگ ها وجود دارد.

گل قاشقی

علت اصلی گل ندادن گل قاشقی چیست؟

گل دادن گل قاشقی ارتباط بسیار زیادی به نور خورشید دارد و می توان گفت که اگر برای شما هم این مشکل پیش آمد ، ابتدا باید نور آن را تنظیم کنید.کم بود نور ، مهم ترین مشکل است که می تواند باعث گل ندادن گل شود.
شما باید محل گلدان را عوض کنید تا شاهد گل دهی مناسبی از این گیاه باشید.

در ادامه روش نگهداری این گیاه را شرح خواهیم داد.

روش نگهداری گل قاشقی:

آبیاری:

گیاه قاشقی میتواند مقداری آب را در برگهای گوشتی خود ذخیره کند و دچار بی آبی نمیشود . پس لازم است تا برای آبیاری این گیاه صبر کنید تا سطح خاک کامل خشک شود ؛ ولی نه به اندازه ای که بی حال و پژمرده شود. در زمستان دو هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار قاشقی را آبیاری کنید. این گیاه نیاز به رطوبت چندانی ندارد و یکبار اسپری برگی در هفته برای آن کافی است.

نور و دما :

گل قاشقی سرمای زیاد را تحمل نمیکند. این گیاه در دمایی تا ۱۰ درجه سانتیگراد میتواند دوام بیاورد ؛ اما دمای مناسب آن در فصل بهار ۳۰-۲۴ درجه است و سایه فضای داخلی خانه ها را هم میتواند تحمل کند. نکته قابل توجه این که نور فلورسنت باعث مرگ گل قاشقی خواهد شد .

خاک مناسب:

گیاه قاشقی عاشق خاک سبک است. پس بهتر است خاک سبک انتخاب کنید تا اب درون خاک گل قاشقی انباشته نشود و باعث لطمه دیدن یا خراب شدن گیاه نشود . ترکیب مساوی از پیت، ماسه و خاک باغچه برای این گیاه مناسب است و کف گلدان را هم سنگریزه بریزید .

دما:

دمای مناسب برای گلدهی گل قاشقی دمای 25 درجه است. حداقل دمای گل قاشقی در زمستان 15 درجه می باشد که گیاه توان تحمل آن را دارد. البته قاشقی تا دمای 10 درجه سانتیگراد را میپذیرد و آن لحظه از بین نمی رود ؛ اما به تدریج شاهد ریختن برگ های آن خواهید بود.
هنگام کاهش دما شما باید آبیاری آن را کم کنید و کوددهی را قطع کنید.

کود و تغذیه:

برای تغذیه درست و نگهداری این گیاه ، باید کود محلول در اب را هر دوهفته یکبار به گیاهمان بدهیم. رنگ روشن برگ ها و بی حالی و کم شدن رشد گیاه قاشقی نشان میدهد که نیازمند کوددهی است.

گل گیاه قاشقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *