معرفی انواع زاموفیلیا

معرفی کامل انواع گیاه زاموفیلیا + عکس

زمان مطالعه : 8 دقیقه

نام علمی این گیاه Zamioculcas zamiifolia بوده که از خانواده Araceae می باشد. زاموفیلیا گیاهی زیبا با برگهای چرمی شکل و براق است. این گیاه برای اولین بار در شرق آفریقا کشف شده است که از جنوب کنیا تا شمال شرقی آفریقای جنوبی گسترش می یابد. گیاه زاموفیلیا معروف به zz است.

گل زامیفولیا علفی و همیشه سبز است که نوع جوان آن معمولا تا حدود ۶۰-۴۵ سانتیمتر رشد می کند؛ اما گیاهان مسن می توانند به حدود ۱۲۰ سانتیمتر نیز برسند. این گیاه بسیار مقاوم بوده و برای منازلی که دسترسی کافی به نور ندارند ایده آل می باشد. به همین دلیل جزو گیاهان محبوب آپارتمانی محسوب می شود. زاموفیلیا برای تصفیه هوا هم بسیار مفید بوده و به همین دلیل در آپارتمان­‌ها به عنوان دستگاه اکسیژن ساز به کار می‌رود! دلیل اصلی محبوبیت این گیاه، برگهای آن است. برگ های این گیاه در واقع یک محور ساقه ای شکل است که ۸-۶ جفت برگچه در دو سوی آن روییده است.

نکته قابل توجه درباره ی این گیاه این است که  تمامی قسمتهای این گیاه دارای ماده اکسالات کلسیم یعنی سمی است. مصرف زاموفیلیا، مشکلاتی برای پوست و یا دستگاه گوارشی ایجاد میکند؛ به همین دلیل هنگام کارکردن با این گیاه بهتر است دستکش به دست کنید و آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی قرار دهید. زاموفیلیا گیاهی همیشه سبز است و حتی اگر در شرایط بی آبی و نور کم هم قرار بگیرد،  همچنان مقاوم است. درواقع خشک کردن آن از نگهداری آن سخت تر است! پس هرکسی میتواند از این گیاه زیبا به خوبی محافظت کند.

برگ های گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا تا چه اندازه رشد کرده و چقدر بزرگ می‌شود؟

گیاه زاموفیلیای سایز متوسط که در گلدان ۲۵ سانتی متری کاشته شده باشد، تقریبا به اندازه‌ای بین ۹۰-۶۰ سانتی‌متر خواهد رسید.
رشد زاموفیلیا از نظر پهنا، قرینه و یکسان است. بسیاری از باغبانان زامیفولیا را در گلدانی ۱۰ سانتی متری کاشته و شاهد رشد ۹۰ سانتی آن بوده اند. اما این کار سالها طول می‌کشد. برای مثال رشد زاموفیلیایی به ارتفاع ۹۰ سانت که در گلدانی ۲۵ سانتی متری کاشته شده و در پاسیویی بدون نور مستقیم خورشید قرار گرفته، حدود ۸ سال زمان برده است.

شما میتوانید از قسمت رشد سریع زاموفیلیا در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

انواع گیاه زاموفیلیا 

۱- زاموفیلیا سبز:

گل زاموفیلیا سبز همان نوعی است که در اغلب مکان های جهان وجود دارد و اکثر افراد از این گونه استفاده می کنند. این گیاه قدیمی ترین گونه زاموفیلیاست که همین باعث محبوب بودن آن است.
برای این گونه گیاه، نور غیر مستقیم و زیاد خورشید مناسب است. به یاد داشته باشید که در گرمای تابستان آن را جلوی نور مستقیم نگذارید؛ زیرا باعث آسیب های شدید به گیاه می شود به طوری که منجر به سوزش برگ ها خواهد شد.
گیاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی به آبیاری خیلی زیاد نیاز ندارد. برای آبیاری گیاه باید هر زمان که خاک گیاه خشک شد، آن را آبیاری کنید. اما همیشه دقت کنید که گیاه را بیشتر از حد آبیاری نکنید؛ زیرا به گیاه آسیب های جبران ناپذیری وارد می شود. این آسیب ها می تواند شامل پوسیدگی ریشه هم باشد.

هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است. گیاه به تغذیه مصنوعی نیازی ندارد، ولی می‌توانید هر ماه یک بار به آن کود مایع 20-20-20 بدهید تا رشد بهتری داشته باشد.

گل زیبای زاموفیلیا سبز در گلدان مشکی

۲- زاموفیلیا ابلق:

یکی دیگر از انواع جذاب و لاکچری گیاه زاموفیلیا، گونه ابلق آن است. به این گونه زاموفیلیا، طلایی نیز گفته می شود. این نوع زاموفیلیا ها بسیار خاص و کمیاب هستند. به همین دلیل زاموفیلیا طلایی گیاهی گران است و قیمت بسیار بالایی دارد. برگ‌های این نوع زاموفیلیا رگه‌های کرم و طلایی دارند.
این گونه از زاموفیلیا نیز مانند دیگر گونه ها برای نگهداری در خانه بسیار مناسب میباشد.
زاموفیلیا ابلق بخاطر داشتن برگ های طلایی اش، به نور بیشتری نسبت به زاموفیلیا های دیگر نیاز دارد. زیرا باید برگ ها به نور بیشتری نیاز دارند تا طلایی باقی بمانند.
این گیاه به آبیاری زیادی نیاز ندارد و می تواند در آبیاری کم نیز به خوبی رشد داشته باشد. به طور کلی هر هفته یک بار چک کنید که خاک گیاه خشک شده است و سپس آن را آبیاری کنید.
خاک سبکی مانند مخلوط کوکوپیت و پرلیت با زهکشی بالا برای زاموفیلیا بسیار مناسب است و سرعت رشد آن را چندین برابر میکند.

زاموفیلیا ابلق۳- زاموفیلیا بلک:

به زاموفیلیا بلک، زاموفیلیا کلاغ سیاه می‌گویند. علت این نامگذاری بخاطر رنگ برگ های آن است. برگ های نوع بلک زاموفیلیا به رنگ بنفش تیره و یا رنگی تیره هستند. این نوع از زاموفیلیا نسبتا جدید است و از گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود. البته امروزه زاموفیلیا بلک در بسیاری از کشورها پرورش می‌یابد.
برگ های این گیاه در ابتدا سبز هستند اما در ادامه پس از گذشت زمان به رنگ سیاه در می آیند. زاموفیلیا بلک می‌تواند یک عنصر تزیینی خاص و شیک برای خانه شما باشد.
نور مناسب برای این گونه غیر مستقیم است. اما به طور کلی زاموفیلیا بلک در برابر انواع شرایط نوری مقاوم است.
زاموفیلیا بلک می تواند مکان هایی که رطوبت زیادی ندارند را به خوبی تحمل کند. این گونه نسبت به گونه های دیگر زاموفیلیا به آب کمتری نیاز دارد و اگر چند هفته آبیاری نشود، هیچ مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه کاملا خشک شد، شما می توانید آن را آبیاری کنید.

برای زاموفیلیا بلک خود خاکی با زهکشی مناسب انتخاب کنید. اگر خاک زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب در آن می‌ماند و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. در واقع آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب خاک، مهم‌ترین علت بیماری زاموفیلیاست. با بررسی زهکش خاک به راحتی می‌توانید از این مشکل پیشگیری کنید.

زاموفیلیا بلک

۴- زاموفیلیا کوتوله یا زامیکرو:

زاموفیلیا کوتوله یکی دیگر از انواع زاموفیلیاست که ظاهر کوچک تری نسبت به هم نوعان خود دارد. به طوری که ارتفاع آن حتی به 50 سانتی متر نیز نمی رسد. شکل، رنگ و سایز برگ‌های زاموفیلیا کوتوله دقیقا مانند زاموفیلیا سبز است. تنها تفاوتی که آنها را از یکدیگر متمایز و جدا می سازد، ضخامت برگ های زامیکرو است که از ضخامت برگ های زاموفیلیا سبز کمتر است.

زامیکرو برای افرادی مناسب است که از گیاه زاموفیلیا خوششان می‌آید، اما ترجیح می دهند که گیاهشان فضای کمتری اشغال کند و کوچکتر باشد. البته این نوع زاموفیلیا در ایران موجود نیست.
نگهداری از این گونه نیز بسیار آسان است. زامیکرو به نور خیلی زیادی برای رشد نیاز ندارد و می تواند در نور غیر  مستقیم خورشید هم به خوبی رشد کند. به یاد داشته باشید که گیاه را مقابل نور مستقیم و گرم خورشید نگذارید، چون می تواند به گیاه آسیب های زیادی وارد کند.

میزان آبیاری و خاک مناسب برای آن نیز مانند گیاه زاموفیلیا سبز است.

زاموفیلیا کوتوله یا زامیکرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *