چگونه یک گل فروشی بزنیم

چگونه یک مغازه گل فروشی بزنیم؟ | کاملترین راهنمایی برای افتتاح گل فروشی

زمان مطالعه : 16 دقیقه

داشتن یک گل فروشی معمولاً مستلزم اجاره فضایی است که می توانید از آن گل آرایی بفروشید. مالکان این ترتیبات را با قیمت عمده خریداری می کنند و برای سود به مصرف کنندگان می فروشند.

گل فروشان برای همه این مناسبت ها گل بریده و گل آرایی می کنند. آنها نه تنها گلهای زیبایی را به مردم ارائه می دهند ، بلکه به ترتیب گل ها نیز کمک می کنند تا زیبا به نظر برسند و در صورتی که مشتریان از آنچه باید بدست آورند اطمینان حاصل کنند.

یک گل فروش اگر مدیریت کار درستی داشته باشد و از راه کار های جدید استفاده کند می تواند نسبت به افزایش در آمد خود مطمئن باشد.

هزینه های جاری برای یک گل فروشی چقدر است؟
بیشترین هزینه جاری برای تجارت مغازه گل ، سفارش گل است که معمولاً 40 تا 50 درصد فروش را انجام می دهد. سایر هزینه های جاری قابل توجه شامل هزینه اجاره فضا ، دستمزد کارکنان و هزینه خودرو (برای مشاغل دارای وانت تحویل) است.
در ادامه روش های ساختن یک گل فروشی را معرفی می کنیم.

چگونه یک گل فروشی بزنیمچگونه گل فروشی بزنیم؟

شما ایده تجاری ایده آل را پیدا کرده اید و اکنون آماده هستید که گام بعدی را بردارید. راه اندازی یک کسب و کار فراتر از ثبت آن در دولت است. ما این راهنمای ساده را برای راه اندازی فروشگاه گل شما آماده کرده ایم. این مراحل تضمین می کند که کسب و کار جدید شما به خوبی برنامه ریزی شده ، به درستی ثبت شده و از نظر قانونی مطابقت دارد.
1.برای کسب و کار خود برنامه ریزی کنید

مرحله 1: برای کسب و کار خود برنامه ریزی کنید
یک برنامه مشخص برای موفقیت به عنوان یک کارآفرین ضروری است. این به شما کمک می کند تا مشخصات مشاغل خود را ترسیم کنید و برخی از موارد ناشناخته را کشف کنید. چند موضوع مهم که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

هزینه راه اندازی و هزینه های جاری چقدر است؟
بازار هدف شما کیست؟
چقدر می توانید از مشتریان هزینه بگیرید؟
نام تجارت خود را چه می گذارید؟

چگونه یک گل فروشی درآمد دارد؟یک تجارت گل فروشی با دریافت گل از مشتریان خود درآمد کسب می کند. در یک گل فروشی انواع گل و چیدمان به فروش می رسد.

هزینه راه اندازی گل فروشی؟

هزینه راه اندازی یک مغازه گل فروشی معمولاً بین 70 تا 100 میلیون تومان است.

مبلغ رهن : ۷۰ میلیون تومان  اجاره بها : ۵ میلیون تومان   تعداد ماه های ضرر : ۶ ماه معادل ۳۰ میلیون تومان

همچنین هزینه های دیگر برای خرید وسایل گل فروشی نیز موجود هستند.بیشتر این موارد برای تازه نگه داشتن گلها ، اجاره مکان ، خرید سفارش اولیه گلها و لوازم آرایش گل (به عنوان مثال نوار گل ، گلدان ، کف گل ، سیم گل و مواد نگهدارنده) به کولرها می رود. اگر شغلی در حال ارائه گل است ، دستمزد کارمند و قیمت وانت تحویل باید در نظر گرفته شود.

گل فروشی ها می توانند با خرید تنها یک کولر و کاهش تعداد گل انبار آنها ، هزینه های راه اندازی را کمتر نگه دارند. آنها همچنین می توانند تحویل را ارائه دهند اما فقط صبح و عصر ، قبل و بعد از ساعت کاری تحویل می دهند ، بنابراین می توانند بدون تعطیلی مغازه گلدار خود یا استخدام کارمندی که هزینه آنها را تامین می کند ، تحویل دهند. خرید وانت نیز می تواند تا زمانی که کسب و کار به سود برسد به تعویق بیفتد.

هزینه هر گل آرا برای راه اندازی یک گل فروشی هر ماه حدود 3 تا 4 میلیون است.

هزینه ابزار های گل آرایی برای شما فقط یک بار است و اگر یک بار این هزینه ها را بدهید کمتر این هزینه ها پیش می آید. به طور کلی اگر بخواهید این هزینه ها را بدهید باید حدود 5 میلیون برای خرید وسایل و حدود 1 تا 2 میلیون هم خرید کاغذ ، ربان ، اسپری برگ ، کنف ، ابزار زینتی هزینه دارد.

در این بازار، هدف چه کسانی هستند؟

اکثر مردم برای مناسبت های خاص گل می خرند و بسیاری از مردم حتی در مواقعی که رویداد خاصی وجود ندارد به دیگران گل می دهند. مشتریانی که میزان قابل توجهی درآمد اختیاری دارند ، نسبت به کسانی که درآمد اختیاری کمتری دارند ، هزینه بیشتری برای خرید گل دارند. بنابراین ، مشاغل مغازه های گل فروشی معمولاً می توانند گل ها و چیدمان هایی با قیمت بالاتر را به مشتریان مرفه تری بفروشند.

چگونه می توانید کسب و کار خود را سودآورتر کنید؟
مشاغل مغازه های گل فروشی می توانند سفارشات خود را با ارتباط با مشتریان خود افزایش دهند ، به ویژه در روزهای تعطیل ، تولد و سالگرد. آنها می توانند میانگین قیمت فروش سفارش خود را با ارائه اقلام اضافی مانند گلدان و تنظیمات فاخر فروش افزایش دهند.

نام تجارت خود را چه می گذارید؟
انتخاب نام مناسب مهم و چالش برانگیز است و تاثیر خیلی زیادی در تجارت گل فروشی شما دارد.اگر از یک شرکت تجاری مستقل استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید تحت نام تجاری دیگری غیر از نام خود فعالیت کنید.

2.مکان و موقعیت گل فروشی

اگر واقعا دوست دارید که یک تجارت خوب داشته باشید و در آن موفق باشید یکی از مهم ترین فاکتور ها که باید به آن دقت زیادی داشته باشید مکان گل فروشی است. موقعیت گل فروشی بیشترین سود را روی تجارت شما دارد.

اکثر گل فروشی ها بیشترین در آمد خود را از محلی که در آن اقامت دارند کسب می کنند.پس اولین هدف شما همان کسانی هستند که در کنار گل فروشی شما سکونت دارند.

پس سعی کنید که با توجه به کمی مشورت مکان گل فروشی خود را انتخاب کنید. بهتر است که آن را در بالا شهر محل خود تاسیس کنید.

در مرحله بعدی شما می توانید با ورود به دنیای فضای مجازی نسبت به افزایش فروش خود اقدام کنید اما در گام اول باید مخاطبان محلی مغازه خود را هدف قرار دهید .

نکته :در ایران برای اخذ مجوز گل فروشی باید نسبت به قانون حداقل فاصله توجه کنید . در ایران شما باید برای یک مغازه گل فروشی حداقل فاصله (500 متر) را با مغازه های دیگر رعایت کنید.

3. هنر گل آرایی

گل آرایی چیست؟

گل آرایی با گل طبیعی از چه زمانی به وجود آمد؟ این هنر زیبا و ستودنی از دیرباز وجود داشته است  وبا گذر زمان با ایده های انسان های خلاق , پیشرفت نوآوری , و همینطور نیاز مردم به گل آرایی نیز تغییر کرد.

ما ایرانی ها جزو اولین کسانی بودیم که در مناسبت های مختلف به عزیزانمان گل هدیه دادیم و این سنت هنوز هم ادامه دارد به طوری که زیبا ترین و در دسترس ترین هدیه ای است که میتوان داد و مخاطب شما بدون اغراق از هدیه شما لذت ببرد.

همینطور یکی از قدیمی ترین, در عین حال زیبا ترین سند تاریخی مربوط می شود به دسته گل که روی سنگ نگاره های تخت جمشید در دست داریوش  میتوانید ببینید(گل نیلوفر).که مربوط میشود به 2500 سال پیش.

گل آرایی یعنی گل ها برگ ها شاخه و دیگر عنصر تزیینی را طور ی در کنار هم قرار داد که نمای زیبا و جذابی را برای بیننده ایجاد کند و تناسب بین گل ها و برگ ها حفظ شود و در یک گل آرایی خوب و موفق هر شاخه گل و هرجزئی که استفاده شده است قابل تفکیک نمی باشد چرا که هر گل به تنهایی باعث زیبایی و کامل شدن گل آرایی میشود.

 

اگر گل آرایی را به خوبی بلد نیستید و باید با آموزش دیدن خود را در این حرفه قوی تر کنید بهتر است اصلا به دنبال راه اندازی این شعل نباشید. یکی از مهم ترین رکن های شغل گل فروشی ، هنر گل آرایی است. اگر توانایی این کار را نداشته باشید اصلا نمی توانید که گل فروشی خود را راه ببرید. سعی کنید اول به طور کامل به آن تسلط داشته باشید.

چگونه یک گل فروشی بزنیم

4.خرید گل ها برای گل فروشی

برای اداره کردن یک گل فروشی یکی از مهم ترین موارد تهیه گل ها و خرید گل برای گل فروشی است. خرید گل شما باید به بازار گل شهرتان مراجعه کنید ، چند بازار در تهران بسیار معروف هستند که گل های خیلی زیادی از آنجا تهیه می شود.این دو گل فروشی عبارت اند از: بازار گل محلاتی یا بازار گل امام رضا خرید . دقت کنید که در زمان خرید گل ها باید گل ها مشکل نداشته باشند تا به زودی خراب نشوند.

این که گل های استفاده شده چقد عمر خواهند کرد به شرایط دما و محیط بستگی دارد. سعی کنید که همیشه بهترین وسایل را برای فراهم کردن دمای مناسب و شرایط مناسب انتخاب کنید.

5.آب و برق و مالیات:

آب و برق و مالیات خرج های خود را دارند . همواره باید به این خرج ها دقت کافی را داشته باشید. اگر بخواهیم یک نگاه کلی به مبلغ مالیات و آب برق داشته باشیم می توانیم قیمت آن را در سال حداکثر 5 میلیون بدانیم.

6.بازاریابی و تبلیغات:

یکی از مهم ترین کار ها برای پیشرفت گل فروشی تبلیغات است. اگر شما پیش مردم فدمت کافی نداشته باشید آنها هم به خوبی از شما خرید نمی کنند. ابتدا باید سعی کنید که در محله خود به خوبی تبلیغ کنید. بعد از آن می توانید به مکان های بالا تر بروید.  هزینه تبلیغات حدود 20 میلیون است. شما می توانید با پخش بروشور ، اجاره بیلبورد های تبلیغاتی و … تبلیغات خود را انجام دهید.

اخذ مجوز مغازه گل فروشی

برای اخذ مجور گل فروشی از اتحادیه گل فروشان ، نیاز به رعایت قانون ۵۰۰ متر فاصله نسبت به گل فروشی های دیگر دارید در کنار آن باید مکان مغازه خود را قطعی کرده و مبلغی را نیز برای صدور مجوز پرداخت کنید .

اجاره نامه یا سند مغازه شما

در صورتی که مغازه مال شما باشد که کار شما بسیار ساده است . کافیست سند ملک رو در زمانی که به اتحادیه گل فروشان مراجعه می کنید همراه خود داشته باشید تا زمانی که کارشناس مربوطه از شما این سند رو درخواست کرد آن را نمایش دهید .

در صورتی که مغازه را اجاره کردید حتما اصل اجاره نامه رسمی همراه با کد رهگیری باید همراه شما باشد .

شما باید موارد زیر را کامل کنید: مدرک آموزشی معتبر، مدرک تجاری بودن مغازه شما ، اصل مدارک شناسایی،کد پستی واحد صنفی و رضایت از محضری از شرکا.

گام اول :

به سامانه اصناف مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام و درخواست دریافت جواز گل فروشی اقدام کنید .

گام دوم :

به اتحادیه گل فروشان شهر مورد نظر همراه با مدارک کامل مراجعه کرده و درخواست خود را اعلام و کار های پیگیری آن را انجام دهید

مدت زمان دریافت پروانه کسب گل فروشی بین ۲ الی ۴ ماه است . که بستگی به میزان پیگیری شما نیز خواهد داشت .

 

نتیجه گیری کلی در مورد مبلغ:

طبق هزینه هایی که برای گل فروشی وجود دارد ، هزینه هایی مانند آب ، برق ، روبان ها و … و در ماه شما باید حدود 15 تا 20 میلیون در ماه هزینه داشته باشید. همچنین با احتساب هزینه های اولیه مانند اجاره کردن می تواند هزینه کل برای شروع این کار را حدود 200 تا 300 میلیون دانست. گرچه می توانید با 150 تا 200 میلیون هم این کار را انجام دهید اما اگر ضرر هایی در ماه اول وجود داشته باشد شاید نتوانید از پس آنها بر بیایید.

در ادامه نکات ریز در گل فروشی را بیان می کنیم.

توجه به رقبا در گل فروشی:

وقت آن رسیده که بدانید در راه اندازی گل فروشی چه کسانی رقیبان شما محسوب می شوند.
بسته به اینکه شما چه محصول یا خدماتی را در طرح کسب و کار گل فروشی خود انتخاب می کنید، دامنه رقبای شما تغییر میکند.

به طور مثال اگر گل های زینتی می فروشید باید تمام سطح شهر را بررسی کنید و ببینید که کدام گل فروشی ها این کار را انجام می دهند. تمام شما که در یک منظقه هستید یک رقیب به حساب می آیید.اگر علاقه به گیاهان آپارتمانی یا درختچه ها دارید حواستان به باغچه‌های فروش گل اطراف خودتان باشد.

یا شاید شما گل و گیاهان آپارتمانی را در برنامه فروش خود داشته باشید که این نوع گل ها در اکثر مناطق شهر به دست دستفروشان و گل فروشی ها فروخته می شود. شما باید با توجه به این نکات کار خود را به بهترین نحو ممکن راه اندازی کنید.

در دهه های گذشته با رشد و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از آن توسط مردم گسترش یافته است. تعداد زیادی از مشتریان شما در فضاهای اجتماعی اینترنتی در دسترس هستند. با این حال این طرح کسب و کار گل فروشی شما است که تعیین می‌کند استفاده از این پتانسیل در راه اندازی گل فروشی شما مناسب است یا نه.

چگونه فروش خود را در گل فروشی بالا ببریم؟

در روز های اول گل فروشی هدف شما فقط باید خوشحال کردن مشتری باشد.ارتباط خوب با مشتری و فراهم کردن مشکلات مناسب ترین راه برای جذب آنان می باشد.

افراد برای خوب شدن حالشان یا نشان دادن محبت و احترام به عزیزانشان وارد مغازه گل فروشی شما می‌شوند. گل ها با زیبایی خود برای مشتریان، خوشحالی میاورند، شما هم باید جزیی از این شادی و خوشی باشید. سعی کنید که همیشه روی خندان و خوشحال داشته باشید.

نما و دکور گل فروشی باید مناسب باشد:

تصمیم مهم دیگری که در حوزه راه اندازی گل فروشیتان باید بگیرید انتخاب دکور مغازه گل آرایی و دکوراسیون داخلی است.
اگر برآورد و نتایج تحلیل اطلاعاتی که درباره رقبا و منطقه ای که برای کار خود انتخاب کرده اید بر مبنای شروع راه اندازی گل فروشی آنلاین می باشد می توانید از این عنوان راحت‌تر بگذرید اما اگر طرح کسب و کار خود را برای فروش محلی تنظیم کرده اید بهتر است به خواندن ادامه دهید.

درست کردن بیرون گل فروشی مهم است اما شما بیشتر می توانید فقط داخل را تغیر دهید. چون که بیرون با سد کردن راه پیاده رو و راه مردم نمی توان دکور خیلی مناسبی برای آن چید. امکان اجرای ایده‌های شما کم می باشد اما داخل مغازه، قلمرو شما است برای مجسم کردن رویاهایتان.

گسترش کسب و کارتان از طریق وب سایت 

بکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای دو برابر کردن در آمد استفاده از سایت است. اگر گل فروشی شما کمی به کار وارد شد می توانید با راه اندازی یک سایت بازاریابی خود را افزایش دهید.

اگر چیزی از کار سایت نمی دانید، بهتر است که آن را به یک فرد متخصص در این کار بسپارید تا بهترین عوامل راب رای یک سایت گل فروشی فراهم کند.

همچنین شما می توانید از نرم افزار های دیگر مانند تلگرام و اینستا گرام مخصوصا اینستا گرام که صمیمیت خیلی زیادی دارد استفاده کنید. امروزه مردم تمام کار خود را در فضای مجازی قرار می دهند و اگر شما بتوانید یک پیج در اینستا گرام بسازید و در آن عکس های زیبا از گل ها را قرار دهید ، می توانید گل هایتان را از این راه هم بفروشید و فروش خودو را بیشتر کنید.

می‌توانیم به شما پیشنهاد راه اندازی یک سایت فروشگاهی در حوزه گل و گیاه را برای همان گل های مغازه خودتان بدهیم. داشتن یک سایت فروشگاهی که افراد در آن بتوانند انواع گل های شما را ببینید، انتخاب کنند و بر اساس نوع گل، رنگ یا اندازه آن جستجوی خاص داشته باشند، حتما در در آمد شما تاثیر کافی را خواهد داشت.

خدمات رایگان:

لحظه ای که افراد پای خود را در مغازه گل فروشی شما می‌گذارند تا زمان خروج آنها شما فرصت دارید آنها را جذب کسب و کار خود کنید و راهی برای افزایش درآمد گل آرایی خود بیابید. از این زمان برای دادن اطلاعات رایگان استفاده کنید. اگر یک فرد داخل مغازه شما می‌آید و از گلدان‌های شمعدانی جلوی در از شما سوال می‌پرسد، کلافه نباشید و به او شرایط نگهداری آن گل را بگویید. این کار به افزایش درآمد گل فروشی شما کمک می‌کند و همزمان برای آن فرد حس خوشایندی نسبت به کسب و کار گل فروشی شما ایجاد می‌شود.

حس اعتماد را در مشتریان ایجاد کنید.

هزینه و زمان پیدا کردن یک مشتری جدید چندین برابر حفظ یک مشتری قدیمی و وفادار است.به خصوص اینکه شما توسط یک مشتری قدیمی نسبت به یک مشتری جدید میتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید
بنابر این باید استراتژی خود را از”من به مشتری جدید نیاز دارم” را به “من به فروش بیشتر نیاز دارم” تغییر دهید که این استراتژی فقط و فقط با حفظ مشتریان قدیمی تحقق میابد.
هرمشتری قابلیت این را دارد که به یک مشتری وفادار برای شما تبدیل شود که بارها از شما خرید کند.

سعی کنید که با مشتری خود ارتباط طولانی برقراز کنید.

این که فکر می‌کنید افراد در همان دقایق اول، باید انتخاب و خرید گل خود را انجام دهند و معامله تمام شود تصور نادرستی است که به افزایش درآمد شغل گل فروشی شما نمی‌انجامد. بر خلاف این فکر شما لازم است هنگام خرید گل مشتریان، با آنها گفت و گو داشته باشید.

برای افزایش درآمد شغل گل فروشی مفهوم گفت و گو را هنگام حضوری مشتری از جوانب مختلف بررسی کردیم. پرسش از مشتری برای راهنمایی او در خرید گل ، صبوری و دادن مهلت کافی به مشتری برای انتخاب و برقراری ارتباط موثر که منجر به اعتماد مشتری شود.

چگونه یک گل فروشی بزنیم

نظرات (1)

  1. مظهر

    سلام ویژگی های یک مغازه رو میگید از لحاظ نور گیری
    و متریال ساخت اون
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *