گلدان مناسب کاکتوس

آیا گلدان سفالی برای گیاه کاکتوس مناسب است | نکات مهم در انتخاب گلدان کاکتوس

زمان مطالعه : 2 دقیقه

کاکتوس یکی از گیاهان پر طرفدار است و سوالات زیادی در مورد این گیاه وجود دارد. در این مقاله می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا گلدان سفالی برای کاکتوس مناسب است؟ اصلا چه گلدانی برای این گیاه مناسب است؟

گلدان مناسب کاکتوس

قبل از اینکه به نوع گلدان بپردازیم ، باید در نظر داشته باشیم که کاکتوس ما از چه نوعی است. کاکتوس ها دو نوع دارند، کاکتوس قدی و کاکتوس گرد.
گلدان مناسب برای کاکتوس های قدی ، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمق بیشتری داشته باشد.
گلدان مناسب برای کاکتوس های گرد همان ویژگی های بالا را باید داشته باشد ، اما تنها فرقی که دارد این است که باید تنها ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس قدی باشد.

سایز گلدان:

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید سایز گلدان است. اگر گیاه شما کوچک است ، گلدانی کوچک را برای آن فراهم نمایید. همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید ، این است که هیچ گاه گلدان خیلی بزرگی را برای گیاه کوچک تهیه نکنید. بسیاری از مردم تصور می کنند که هرچه گلدان بزرگ تر باشد ، گیاه بهتر رشد می کند. اما چنین نیست و سعی کنید که گلدان سایز مناسبی را تهیه کنید.

جنس گلدان:

جنس گلدان بسیار مهم است. باید دقت داشته باشید که جنسی که انتخاب می کنید برای گیاه مناسب باشد. شما باید جنسی را انتخاب کنید که رطوبت زیادی در خود نگه دارد. همچنین گیاه  را از اشعه خورشید حفظ کند و باعث پوسیدگی ریشه نشود و اینکه بتواند زهکشی مناسبی ایجاد کند.

جنس گلدان باید طوری باشد که زمان آبیاری دچار مشکل نشود. فرضاً گلدانهای سفالی ( بدون لعاب ) زودتر از گلدان پلاستیکی آب را تخلیه می کنند ، پس بهتر است گیاهانی که به آب کمتری نیاز دارند درون آن کاشته شوند و یا نسبت به گلدان پلاستیکی به آبیاری بیشتری نیاز دارد.  اما در نوع لعاب دار آن تقریبا مانند گلدان های پلاستیکی می توان عمل کرد .

در کل بهتر است که از یک نوع گلدان استفاده کنید. بعضی افراد دیده می شوند که نیمی از گلدان های شان سفال و نیمی دیگر پلاستیکی میباشد و چون از نظر تخلیه آب با هم یکسان نیستند و معمولا یکسان آبیاری می شوند. در نتیجه مشکلاتی را برای رشد یک دسته از گلها بوجود می آورند.

گیاه کاکتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *