گل ارکیده سفید

چرا گل ارکیده پژمرده می شود؟ بررسی کامل علت پژمردگی ارکیده

زمان مطالعه : 4 دقیقه

در ادامه برای شما دلیل پژمرده شدن گل ارکیده را توضیح می دهیم.

دلیل پژمرده شدن گل ارکیده

گل ارکیده برای پژمرده شدن می تواند چند دلیل مهم و اساسی داشته باشد. از جمله کمبود آب ، آبیاری بیش از حد ، هجوم بیماری ها به گیاه و وجود رطوبت کم برای گیاه ، که در ادامه به بررسی آن می پردازیم

– پژمرده شدن ارکیده به دلیل کمبود آب

یکی از دلالیل اصلی برای پژمرده شدن گل ارکیده کمبود آب است. هنگامی که ریشه به آب دسترسی نداشته باشد کم کم برگ ها کوچک شده و باعث پژمردگی می شود.

راه حل برای درمان این پژمردگی آبیاری زیاد است. نظارت دقیقی بر گیاه داشته باشید و پس از خشک شدن خاک به سرعت آبیاری نمایید.
برنامه آبیاری آن در فصل های مختلف تغییر می کند.

اگر علاقه مند هستید که بدانید گل ارکیده نماد و نشانه چیست ، به قسمت نماد گل ارکیده مراجعه نمایید.

گل ارکیده

– پژمرده شدن ارکیده به دلیل آب بیش از حد

یکی دیگر از دلایل پژمرده شدن گل ارکیده ، آبیاری بیش از حد آن است. اگر ریشه گیاه شما ، سیاه و قهوه ای رنگ شده باشد ، به این معناست که ریشه پوسیده شده است.
در این حالت ریشه آنقدر آسیب دیده که دیگر قدرت جذب مواد غذایی را از خاک ندارد.

برای درمان ، ابتدا باید ببینید که ریشه چقدر آسیب دیده است تا بتوانید مشکل را حل کنید. کمی خاک را کنار بزنید ، اگر ریشه سبز بود ، مشکلی برای گیاه شما وجود ندارد.
اما اگر ریشه سیاه یا قهوه ای بود ، ریشه را کلا از خاک خارج کنید و بافت های آسیب دیده را جدا کنید.
لازم به ذکر است برای جداسازی گیاه از گلدان می بایست گیاه را به آرامی از داخل خاک جدا نمایید. زیرا ریشه ها بسیار شکننده بوده و احتمال آنکه ریشه های گیاه در این جداسازی آسیب بیشتری ببینند وجود دارد.
در صورتی که شما مشاهده کنید که قسمت خیلی بزرگی از ریشه سیاه شده، متاسفانه دیگر هیچ راهی برای درمان گیاه وجود ندارد.

گل زیبای ارکیده

– پژمردگی ارکیده به دلیل رطوبت کم

رطوبت بسیار کم یکی دیگر از دلایل پژمردگی است. در اثر کم بودن رطوبت محیطی در اطراف گیاه ، برگ ها پژمرده و چروک شده و سبب خشک شدن گل ارکیده می شود.
دلیل این حالت این است که رطوبت بسیار کم باعث افزایش تعریق در گیاه می شود و به همین دلیل آب درون گیاه خشک شده گیاه شما پژمرده می شود.
راه حل درمان این موضوع :

رطوبت بین 49 تا 70 درصد برای این گیاه مناسب است و اگر رطوبت برای گیاه نباشد گیاه کاملا نابود می شود. شما  می توانید برای افزایش رطوبت گیاه از روش زیر استفاده کنید.
با قرار دادن سینی زیر گلدانی که با خروج آب از انتهای گلدان و تجمع آن بر روی سینی زیر گلدانی که با تبخیر آن همراه است ، رطوبت مناسب برای گیاه فراهم شود.

گاهی اوقات به جز برگ ، ساقه هم خشک می شود ؛ در این صورت شما باید یک کیسه ی پلی اتیلن را در بالای گیاه قرار دهید تا برای گیاه مانند پرورش گل خانه ای به نظر برسد.

بیماری های گل ارکیده:

از رایج ترین پژمردگی این گیاه می توان به پوسیده شدن ریشه و تاج گیاه اشاره نمود.

پوسیدگی ریشه گل ارکیده بسیار رایج است و سریع تمام قسمت های ریشه را در بر می گیرد که در نهایت موجب شل شدگی و افتادگی ساقه گل ارکیده می شود. برای درمان پوسیدگی ریشه ، بررسی کنید که پوسیدگی در چه مرحله ای است. اگر فقط قسمت های کوچکی از ریشه را درگیر کرده ، با استفاده از قارچ کش می توانید پیشروی پوسیدگی را متوقف کنید. ولی اگر پوسیدگی تمامی قسمت های ریشه و حتی قسمتی از طوقه گیاه را درگیر کرده باشد ، امکان متوقف کردن آن وجود ندارد.

گل ارکیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *