گل شب بو

معرفی تمام خواص گل شب بو

زمان مطالعه : 5 دقیقه

شب بو یکی از معطرترین گلهایی است که می‌توانید داشته باشید. رایحه آن بسیار قوی، دلپذیر و آرام بخش است. توصیه می‌کنیم آن را در بالاترین نقطه باغچه خود بکارید و یا گلدان آن را در ارتفاع قرار دهید؛ اینگونه وقتی شکوفه شب بو در حال باز شدن بود، عطر آن به خوبی تمام محیط را پر می‌کند.

به طور کلی شب بو یک گل بسیار مقاوم است و اگر آن را در گلدان یا حاشیه های خانه نگه دارید مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.عمر این گل به آب و هوای محیط بستگی دارد. شب بو در آب و هوای سرد گلی یک ساله است و بیش از یکی دو سال دوام نمی‌آورد، اما در محیط‌های گرم‌تر به یک گل چندساله تبدیل می‌شود و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، هر سال با ساقه‌ای چوبی‌تر و مقاوم‌تر برمی‌گردد.

اگر به عطر گیاهان علاقه دارید و می خواهید که به خانه خود عظر اضافه کنید می توانید از گل شب بو استفاده کنید.

گل شب بو ، نماد زندگی  طولانی همراه با شادی و رضایت است. شب بوی سفید گل مناسبی برای تزیین مراسم عروسی است. شب بوی بنفش نماد شادی است و می توانید از این گل برای مناسبت های مهم زندگی مانند خرید منزل جدید یا به دنیا آمدن فرزند استفاده کنید.

علت نامگذاری این گیاه به نام شب بو، این است که عطر آن از زمان غروب آفتاب و در طول شب شروع می شود. گلهای آن مانند سایر گلهای این خانواده، ۴ گلبرگ به شکل صلیبی دارد و به رنگهای مختلف سفید، صورتی، بنفش و ارغوانی است که ارقام کم پر و پر پر دارد. برگهای آن باریک و نیزه ای شکل است. این گل یک گیاه فوق العاده نوروری است و برای نگه داشتن در عید بسیار مناسب.

این گل در رنگ بندی متنوعی گل می‌دهد اما رایج‌ترین رنگ‌های آن سفید، صورتی، قرمز، بنفش و آبی است. ارتفاع این گل‌ها نیز متفاوت است بنابراین گل‌هایی با ارتفاع کمتر را می‌توان در گلدان کاشت و گل‌هایی که ارتفاع ببشتری دارند را در باغچه کاشت و نگهداری کرد.

جالب است بدانید که گل شب بو خوشبو کننده بدن است و از آن در صنعت عطر سازی استفاده های بسیاری می شود.

در ادامه به خواص گل شب بو می پردازیم.

شاید بخواهید بدانید گل شب بو نماد چیست میتوانید مقاله مربوط به گل شب بو نماد چیست را مطالعه نمایید

گل شب بو

خواص گل شب بو:

چه ترکیباتی در گل شب بو موجود است؟ آنزیم – تانن – اوژنول – گلوکوزید ژعین – اسانس روغنی فرار  به طور کلی برای  افرادی که دوره ی نقاهت بیماری را می گذرانند و ضعیف شده اند ، داروی مقوی بسیار مناسبی می باشد .

تقویت کننده قوای جنسی:

اگر از دمنوش گل شب بو استفاده کنید می تواند به قوت جنسی شما کمک کند. همچنین از این دمنوش به عنوان ادرار آور نیز استفاده می شود.

خلط آور:

دمنوش گل شب بو خاصیت خلط آور دارد که کمک بزرگی به باز کردن تنفس می کند و در مواقعی که تنگی نفس به سراغ شما میاید خوب است.

دانه شب بو برای سرطان:

از دانه گل شب بو برای درمان سرطان استفاده می شود.

استفاده از دانه گل شب بو به عنوان پادزهر:

هنگامی که نیش سمی وارد بدن انسان می شود با استفاده از دانه گل شب بو مخلوطی با انگور درست می کنند و از آن استفاده می کنند.

نرم کننده سینه و مفید برای ورم روی ردن:

– دم کرده گل و برگ شب بوی صحرایی مدر و نرم کننده سینه است و برای تحلیل ورم مفاصل هم می توان از این گیاه دارویی استفاده نمود.

لطیف کننده و بازکننده گرفتگیهای مجاری:

استفاده از دمنوش گل شب بو برای باز کردن گرفتیگی های مجاری، دماغ بسیار مفید است. همچنین استفاده از دمننوش گل شب بو برای سر درد مفید است و می تواند آن را درمان کند.

درمان نفخ شکم:

دمنوش گل شب بو برای درمان نفخ شکم بسیار مفید است و  می تواند مشکل آن را حل کند.همچنین دمنوش گل شب بو برای دل و کبد بسیار مفید است و برای باز کردن آنها نیز استفاده می شود.

درمان تورم:

از ضماد شب بو برای سرباز کردن دمل و جراحات و حل کردن تورم بکار می رود.

محکم کردن ترمیم لثه:

قرقره با آب جوشانده ی ریشه گل شبو برای رفع التهاب دردناک لثه و قطع خون ریزی از آن همچنین محکم کردن و ترمیم لثه و خوش بو کردن دهان نافع است .

مضرات گل شب بو:

طبق تحقیقات و آزامایش های انجام شده گل شب بو برای افرادی که گرم مزاج هستند ممکن است سر درد به همراه داشته باشد. همچنین زیاد از حد مصرف کردن آن هم مضر است و سعی کنید که به اندازه از این دمنوش استفاده کنید.

روش مصرف گل شب بو:

هفتاد گرم تازه یا ۴۰ گرم خشک ریشه گل شب بو را در یک لیتر آب جوش دم کنید. بعد از آن ، آب را به مرور استفاده و مصرف کنید.

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

گل شب بو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *