نور غیر مستقیم برای گیاهان

منظور از نور غیر مستقیم برای گیاه چیست | اشنایی با انواع نور برای گیاهان

زمان مطالعه : 3 دقیقه

یکی از اصلی ترین نیاز های گیاه نور می باشد. اما هر گیاه نور مورد نیازش با گیاه دیگر متفاوت است. خیلی از مواقع می شنویم که به طور مثال می گویند که فلان گل به نور غیر مستقیم نیاز دارد.  منظور از این نور چیست؟
در ادامه با ما همراه باشید.

نور غیر مستقیم

انواع نور برای گیاهان :

نور مورد نیاز گیاهان به سه دسته تقسیم می شوند.

نور مستقیم: 

نور مستقیم خورشید یک مفهوم کاملاً ساده است. این زمانی است که یک گیاه نور مستقیم و بدون مانع خورشید را دریافت می کند.

نور غیر مستقیم:

نور غیرمستقیم روشن هنگامی است که اشعه خورشید مستقیماً از خورشید به گیاه شما منتقل نمی شود ، بلکه به طور غیر مستقیم با او برخورد دارد. گیاهان در نور روشن و غیرمستقیم سایه هایی تار و نامشخص ایجاد خواهند کرد.

نور فیلتر شده برای گیاهان:

نور در این حالت از یک واسطه مانند پرده نازک یا صفحه‌ای مانند شیشه مات عبور می‌کند.

نور غیر مستقیم یعنی چی :

نور غیر مستقیم برای گیاهان

هرگز نباید اینگونه تصور کرد که هر مکانی که نور خورشید نمی تابد، آنجا از نور غیر برخوردار میشود. بلکه این نور شرایط خاصی دارد.

در واقع به این معناست که به نظر می رسد این نقطه به اندازه کافی برای گیاه روشن است.
همانطور که گفتیم ، نور غیر مستقیم زمانی است که گیاه در یک محیط پر نور قرار دارد ؛ اما اشعه خورشید مستقیماً به آن ضربه نمی زند. این منطقه مناسب گیاه است  ؛ زیرا قبل از اینکه مستقیماً به گیاه برخورد کند ، خورشید از طریق سایر اجسام محیط منعکس شده یا شکسته می شود. به عنوان مثال ، نوری که از طریق پرده یا گیاهی که در ایوان سایه دار نشسته است می تابد ، در نور غیر مستقیم است.

علاوه بر دانستن تعریف ، لازم است بدانید که چگونه می توان نور غیر مستقیم را آزمایش کرد. در اینجا ، ما دو روش برای تعیین اینکه گیاه شما نور غیر مستقیم دریافت می کند یا شدت آن را به شما نشان می دهیم.

تکنیک سایه در نور غیر مستقیم  :

یک روش مفید برای تشخیص اینکه گیاه شما در معرض نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید است ، روش سایه ای است که به شما امکان می دهد نوع نور خورشید را بر اساس ظاهر سایه گیاه اندازه گیری کنید.
سایه ای که کاملاً مشخص  است و  لبه های تار ندارد ، نور مستقیم را نشان می دهد. این به این دلیل است که خورشید به صورت کامل به گیاه برخورد می کند و به وضوح سایه کاملی ایجاد می کند.
سایه ای که با لبه های نامشخص یا تار ضعیف باشد ، نشان دهنده نور غیر مستقیم است زیرا خورشید به طور مستقیم به گیاه برخورد نمی کند و بنابراین سایه کاملاً مشخصی ایجاد نمی کند.
سایه ای که به سختی قابل مشاهده است ، نشانگر نور کم است. هنوز نور کافی برای درجه ای از سایه وجود دارد اما بسیار کمرنگ است.

اینها قوانین خوبی است که باید هنگام کار با گیاهان در خاطر داشته باشید. اگر می خواهید میزان دقیق تری از نور گیاه خود را دریافت کنید ، بهترین کار استفاده از نور سنج است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

نور سنج در نور غیر مستقیم :

نور سنج ابزاری است که شدت نوری را که در حال حاضر می درخشد ، میسنجد. البته دشواری در اینجا این است که اندازه گیری بر اساس فاکتورهای زیادی تغییر می کند ، از جمله زمان روز ، چه در خانه باشید و چه در فضای باز ، و اینکه متر به کدام سمت می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *