معرفی کامل گل علف پروانه | نحوه پرورش و نگهداری گیاه علف پروانه

زمان مطالعه : 4 دقیقه
زمان انتشار : 29 اسفند 1401
معرفی گل علف پروانه

در این مقاله به طور کامل با گل علف پروانه آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

 

گل علف پروانه

نام علمی گل علف پروانه Asclepias میباشد که از دسته خانواده Milkweed است.

این گل زیبا به دلیل خوشه های بزرگ و خوش رنگی که دارد، برای مردم ارزشمند است. برگ های گیاه علف پروانه نوک تیز و اغلب صاف هستند. خوشه های گل زرد آن در قسمت بالای ساقه وجود دارند.

این گیاه استفاده رایجی در باغ و حیاط دارد و باعث جذب پروانه های زیادی به خود میشود.

سرخپوستان از ریشه علف پروانه بخاطر خواص درمانی که برای ریه ها دارند، استفاده میکنند.

بعضی از مردم به این گیاه شیر نارنج نارنجی نیز میگویند. البته که این گونه علف پروانه شیره ندارد و علت این نامگذاری رنگ گلبرگ های آن است.

این گل وحشی رشد خوبی دارد. در خاک های فاقد از مواد غنی شده نیز رشد بسیاری دارد.

علف های هرز پروانه ای یک منبع شهد مهم برای پروانه های مونارک است و برگ های آن غذای اساسی را برای تولید کرم های مونارک فراهم می کند.

خوشه های گل علف پروانه بسیار با دوام و مقاوم هستند.

زمان گلدهی و شکوفه زدن گل علف پروانه، در فصل تابستان میباشد. این گیاهان زیبا و دلنشین در ماه های گرم تابستان به اوج شکوفایی خود می رسند و در تمام پاییز و زمستان خشک می شوند. همچنین گرما و خشکسالی را به خوبی تحمل می کنند.

در ادامه به طور جزئی تر به نیاز های گل زیبای علف پروانه و نحوه مراقبت و نگهداری از آن میپردازیم.

نگهداری گل علف پروانه

گل علف پروانه به مکان نیمه سایه و نورغیر مستقیم نیاز دارد. نور مستقیم سبب سوختگی این گیاه میشود. گل علف پروانه به خاک غنی شده و دارای زهکشی بالا نیازمند است. بهتر است خاک آن دارای هوموس باشد.

سعی کنید گل علف پروانه را در مکان های بسیار سرد و بسیار گرم قرار ندهید. این گیاه آب و هوای خنک و دارای رطوبت را دوست دارد. علف پروانه دمایی تا 15- درجه را تحمل میکند. چنانچه دمای هوا سرد تر از این میزان شود ، دوام نمی آورد و میمیرد.

در طول اوایل زندگی گل علف پروانه باید خاک آن رطوبت کافی را داشته باشد ، اما پس از بالغ شدن گیاه ، دیگر لازم نیست تا همیشه آبیاری شود ، در بزرگسالی این گیاه ، خشکی را دوست دارد.

این گیاه به کوددهی نیازی ندارد و با انواع محیط و خاک سازگار است. کوددهی زیاد میتواند به گیاه آسیب رساند.

همچنین پیاز ها در طول دوره استراحت ، نیاز به رطوبت دارند تا رشد سریعتر و بهتری داشته باشند.

نگهداری از گل علف پروانه

پرورش علف پروانه از طریق بذر

بهترین و ساده ترین راه پرورش علف پروانه از طریق بذر و دانه میباشد. بذر های تازه خود را در فصل بهار بکارید. از اواخر تابستان یا اوایل پاییز ، گیاهان باید به جای شکوفه ها ، غلاف بذر ایجاد کنند. اگر روی ساقه باقی بماند ، در نهایت غلاف ها می ترکند و بذرهای داخل آن در سرتاسر باغ شما شروع به رشد مینمایند و به آنها اجازه می دهد تا برای سال بعد در خاک مستقر شوند.

بسیاری از گیاهان مانند علف پروانه هستند که در بین مردم ناشناخته میباشند. امثال این گیاهان بسیار زیبا و کاربردی هستند و باعث زیبایی منزل و یا باغچه حیاط شما میشوند.

ممنون که همراه ما بودید. اگر سوالی دارید میتوانید در انتها این بخش برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *