معرفی جامع گل رویال  | سیر تا پیاز گل رویال

زمان مطالعه : 17 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به معرفی و نحوه نگهداری گل رویال بپردازیم. تا آخر همراه ما باشید.

معرفی گل رویال

گل رویال یا آلترنانترا گیاهی قوی و زیبا است که می توان آن را در فضای باز و آپارتمان نگهداری کرد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و از خانواده تاج خروس ها محسوب می شود.

رویال بسیار سریع رشد می کند و از طریق قلمه قابل تکثیر می باشد. این گیاه دارای برگ های کوچک و لطیفی می باشد که دارای طیف رنگی متعدد و گونان است. قرار گیری رنگ های قرمز ، قهوه ای و سبز در کنار یکدیگر ظاهری خاص و چشم نواز به گیاه می دهد.

رویال گیاهی بسیار کوتاه با برگ های سبز و زرد که مانند شمشاد نعنایی از آن برای شکل دادن به باغچه استفاده می شود. در شهر های شمالی ایران کشت گل رویال بسیار رایج است.

این گیاه چند ساله به دلیل رنگ های زیبا اش که در محدوده رنگی قرمز تا سبز است و به دلیل فرم خاص برگ های آن به شکل قاشقی و تقریبا باریک و دراز می باشد ، برای مکان های آزاد و سر سبز مانند پارک بسیار مناسب است.

برگ های آن 5/2 سانتی متر و دارای لکه هایی به رنگ های قرمز، بنفش و یا برنزی است. گیاه رویال دارای گلهای سفید رنگ و ریشک مانند است که بر روی گل آذینه سنبله ای و جانبی تشکیل می شود. ارتفاع این گیاه در صورت نگهداری خوب به 40 تا 50 سانتی متر می رسد. گستردگی رویال نیز در همین حدود است. شاخسار این گل به صورت عمودی رشد می کند.

 

گلدهی گل رویال

روال گل می دهی اما گلهای آن زینتی نمی باشد و جنبه زیبایی ندارد. یک گل سفید کوچک می دهد که دلیل زیبایی رویال نمی باشد. به طور کلی رویال گیاهی مقاوم است. در صورتی که به این گیاه سه روز آب ندهید ، بسیار پژمرده و خمیده می شود ، اما نباید از آن قطع امید کنید. یک زیر گلدانی را پر آب کنید و گیاه رویال را درون آن بگذارید ، بعد از گذشت سه روز ، گیاه شما شادابی خود را برمیگرداند.

 

کاربرد گل رویال

گل آلترنانترا یا رویال گیاهی پوششی است که کشت و کار آن در حاشیه گلکاری ها به طور گسترده در مناطق گرم و شمالی ایران انجام می گردد. این گیاه برای استفاده در تپه های گل ، پارک ها ، فضاهای آزاد و حاشیه کاری ها مناسب و زیبا می باشد و این امر به دلیل ارتفاع به نسبت کم و برگ های رنگارنگ و متنوع آن است.

 

روش نگهداری گل رویال

نگهداری گل رویال یا آلترنانترا اصلا سخت و دشوار نمی باشد و هر کسی می تواند از عهده آن بر بیاید ، فقط باید به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت ، توجه کنید.

-آبیاری

یکی از ارکان مهم در رشد گل رویال ،‌ آبیاری منظم و استاندراد می باشد. این گیاه در طول رشد خود به آبدهی زیادی احتیاج دارد. بین دو آبیاری بگذارید تا خاک گیاه رویال خشک شود.

گل رویال خاک مرطوب را دوست دارد و از آن لذت می برد. اما مرطوب بودن به معنا غرقابی نیست. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه و خراب شدن گل می شود. آبیاری کمتر از حد نیاز نیز موجب خمیدگی و پژمردگی برگ های گل رویال می شود.

از آب های سرد و دارای املاح بالا برای آبیاری گل رویال استفاده نکنید ، چون به ریشه صدماتی وارد می کند. بهترین آب برای گیاه رویال ، آبی ولرم و بدون املاح می باشد. بهتر است تا از آب های مقطر و تصفیه شده برای گیاه خود استفاده کنید. اگر به این نوع آب ها دسترسی ندارید ، می توانید آب لوله کشی را به مدت 24 ساعت در دمای اتاق قرار دهید ،‌ تا کلر آن از بین برود.

در روز های گرم سال آبیاری را افزایش دهید. چون که آب دریافتی گل رویال زود تبخیر می شود. همچنین در روز های سرد سال نیز آبیاری را کاهش دهید ، چون گیاه درحال استراحت می باشد و به آب زیادی نیاز ندارد.

دقت داشته باشید که آبیاری نباید بر روی برگ ها انجام شود. اگر آب بر روی برگ های گل رویال ریخته شود ، برگ ها دچار بیماری سفیدک پوستی می شوند.

آبدهی گیاه را جلوی نور مستقیم خورشید انجام ندهید ، چون لکه های سیاه بر روی برگ گیاه رویال ایجاد می شود.

برای هرس کردن سایر گیاهان میتوانید مقاله چگونه گیاهان را هرس کنیم را مطالعه نمایید.

-نوردهی

یکی دیگر از ارکان رشد گل رویال ، نور مناسب و استاندرارد می باشد. اگر می خواهید که گل رویال رشد و گلدهی عالی ای داشته باشد ، به آن نور فراوان بدهید. دقت داشته باشید که نور خورشید باید به صورت غیر مستقیم به گیاه رویال بتابد. نور مستقیم سبب سوختگی برگ این گیاه می شود. بهترین مکان برای قرار گیری گیاه رویال ،‌پشت پنجره جنوبی منزل می باشد ، در این صورت دیگر گیاه شما دچار سوختگی نخواهد شد. گیاه خود را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا تمام قسمت های آن مقابل نور خورشید قرار بگیرند و رشد یکدستی داشته باشند. می توانید در بعد از ظهر گیاه را به تراس و مکانی نیمه سایه منتقل کنید تا استراحت کند.

بهترین نور برای گل رویال ، نور صبحگاهی می باشد. نور در صبح بیشترین اثر را در بهبود کیفیت گیاه شما خواهد داشت.

سعی کنید تا در روز حداقل 5 ساعت نور غیر مستقیم به گل رویال بدهید ، تا همیشه شاداب و با طراوت باقی بماند.

نور دهی کم موجب پژمردگی و ناراحتی گل رویال می شود ، پس سعی کنید تا همیشه به طور استاندراد به آن نور برسانید.

اگر به هر دلایلی نمی توانید به گل رویال نور واقعی و خورشید برسانید ، می توانید از نور مصنویی کمک بگیرید.

 

-دمای مناسب

گل رویال برای اینکه عمر طولانی داشته باشد ،‌ نیازمد دمای مناسب است. این گیاه می تواند به راحتی دمای گرم را تحمل کند.

بهترین دما برای گل رویال ، 18 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد. البته که رویال می تواند دمای بالاتر را نیز تحمل کند ، اما اگر رشد عالی و گلدهی خوبی از گیاه می خواهید ، در این دمای ذکر شده آن را نگهداری کنید.

باید بگویم که گیاه رویال نسبت به سرما حساس می باشد و نباید در فصل زمستان آن را در بیرون از منزل خود نگهداری کنید. دمای کمتر از 10 درجه برای گل رویال اصلا مناسب نمی باشد.

گل رویال را هرگز کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی خود مانند : کولر ، پنکه ،‌ بخاری ، شوفر و… قرار ندهید. این گیاه تغییرات دمابی مصنویی را دوست ندارد و برگ هایش زرد خواهد شد.

دقت داشته باشید تا به گل رویال خود شوک دمایی وارد نکنید. به عنوان مثال گیاه را از دمای 20 درجه به طور ناگهانی به دمای زیر 10 درجه نبرید ، گیاه دچار شوک و استرس می شود و ممکن است در این حالت از بین برود. سعی کنید تا به مدت طولانی گیاه شما در یک مکانی ساکن باشد. اتاق مناسب ترین محیط برای رشد گل رویال می باشد.

گل رویال در دوره رشد نیاز به دمای معتدل و تقریبا ثابت و در دوره استراحت نیاز به دمای پایین تر دارند. اما دمای نباید بسیار پایین بیاید که منجر به سرمازدگی گیاه شود.

سعی کنید با چسباندن نوار و گرفتن درزهای پنجره ها و جابه جا کردن گلدان ها به کمی دورتر از پنجره، گیاهان را در مواقع یخبندان از آسیب محفوظ دارید.

 

-رطوبت مناسب

به طور کلی گیاهان آپارتمانی به سطح رطوبت متوسط و بالا احتیاج دارند. شما می توانید برای تامین رطوبت گیاه خود ، برگ های آن را غبار پاشی کنید.

گیاهان آپارتمانی به واسطه ی منافذ ریز برگ که در علم کشاورزی آن را روزنه ی برگ می نامیم، رطوبت خود را از دست می دهند. در فرآیندی به نام تعرق این بخار آب که حاصل از آب آبیاری گیاهان آپارتمانی است ، بلافاصله در مجاورت گیاه قرار گرفته و می تواند رطوبت اطراف خود را افزایش دهند. با قرار دادن گیاهان آپارتمانی در کنار هم میزان تعرق تا حد بسیار زیادی افزایش یافته و سطح رطوبتی تا حد قابل قبولی افزایش می یابد.

اگر محیط منزل شما دارای رطوبت کمی می باشد ، می توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده نمایید. این دستگاه رطوبت بسیار کوچک بوده و بدون سر و صدا خاصی خاموش و روشن می شود. وجود این دستگاه ها در خانه نه تنها برای گیاهان سودمند است بلکه با فرا رسیدن فصل زمستان و خشک شدن هوای داخل خانه، بسیاری از افراد دچار خارش و خشکی پوست می شوند که وجود این دستگاه ها در خانه تا حد بسیار زیادی از موارد گفته شده برای افراد جلوگیری می کند.

 

-تعویض گلدان

گل رویال در اوایل کاشت خود به تعویض گلدان نیاز ندارد ،‌ اما بهتر می باشد تا شما هر چند وقت یکبار ریشه گیاه خود را بررسی کنید. اگر مشاهده کردید که ریشه از گلدان خارج شده است و یا فضای کافی برای رشد بیشتر را ندارد ، یعنی وقت تعویض گلدان می باشد. گلدان جدید باید یک یا دو سایز (بسته به اندازه گیاه شما) از گلدان قبلی بزرگ تر باشد. دقت داشته باشید که بزرگ بودن بیش از حد گلدان از گل شما ، باعث کاهش رشد گیاه رویال می شود ، حالا دلیل این اتفاق چیست؟ انتخاب سایز بزرگ گلدان باعث شده تا گیاه برای پر کردن فضاهای خالی بیشتر انرژی خود را صرف ریشه‌زایی کند.

بهترین زمان برای تعویض گلدان هر دو سال یکبار و آن هم در فصل بهار می باشد. در دوره استراحت گیاه ،‌ دست به تعویض گلدان نزنید.

گلدان‌های پلاستیکی به خاطر این که از تنوع رنگی بالا، قیمت مناسب، وزن ایده آل برخوردار هستند بسیار مورد پسند هستند.

در هنگام تعویض گلدان اگر متوجه شدید که ریشه دچار آفت شده است ، بخش بیماری زا را هرس کنید تا به بخش های دیگر گیاه انتقال داده نشود. همچنین به آرامی گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید.

 

-هرس کردن

هرس گیاهان آپارتمانی، فصل یا زمان خاصی ندارد و در تمام فصول می شود این کار را انجام داد، اما بهتر می باشد تا بعد از گلدهی شاخه هرس شوند.

هرس کردن شاخه های پیر ، ناتوان و بیمار به گیاه کمک می کند تا انرژی خودش را برای شاخه های جوان و سالم بگذارد. همچنین قطع شاخه های قدیمی و پر پشت ، به زیبایی گیاه نیز کمک می کند.

هدف اصلی هرس گل رویال ، سلامت و رشد متعادل گیاه می باشد. قبل از هرس کردن گیاه، بهتر است چند قدم به عقب بردارید و از گیاه فاصله بگیرید، سپس به ساختار و شکل کلی گیاه، نگاهی اجمالی بیندازید و تصمیم بگیرید که کدام شاخه و یا برگ را هرس نمایید. ایده خوبی نیست که بدون در نظر گرفتن شکل و ساختار گیاه، اقدام به هرس نمایید و به یکباره ۲۵ درصد از شاخ و برگ گیاه را هرس کنید!

 

گل رویال

تکثیر گل رویال

گل رویال از طریق قلمه می تواند به خوبی تکثیر شود. قلمه هایی به طول پنج سانتی متر را در داخل ترکیبی از خاک برگ ، خاک رس و کوکوپیت (به نسبت مساوی) قرار دهید و رطوبت بستر قلمه ها را تامین دهید. پس از شش روز شاهد ریشه دار شدن قلمه های خود خواهید شد.

تکثیر این گیاه به دو روش  کشت بذر در فصل بهار و یا ریشه دار کردن قلمه صورت می گیرد. تمام اقسام رویال به طور معمول توسط قلمه افزایش می یابد.  این گیاه با قلمه ی چوب نرم یا قلمه ی سبز در اواخر تابستان قابلیت افزایش دارد. همچنین ریشه قدیمی آن برای بدست آوردن ساقه جوان جهت قلمه ، در گلدان کاشته و پشت شیشه گلخانه می گذارند تا شاخسار های جدید روییه شود. طی رشد روی آن خاک برگ ریخته تا پایین شاخسار ها ریشه دار شوند و سپس آنها را جدا کرده و در مکان اصلی  می کارند.

 

آفات و حشرات مزام گل رویال

-شته ها

این حشره شپش مانند ریز حدود سه میلی متر می شود و اصلا قابل شناسایی نمی باشد. شته نوعی حشره مکنه است که به رنگ های قرمز ، زرد ، قهوه ای  و سیاه دارای اشکال گرد ، بیضی و پهن هستند. این حشره در نوک و زیر برگ های گل رویال تجمع کرده و با مکیدن شیره گیاه رشد آن را متوقف می کند.

در نتیجه، برگ های گیاه کمرنگ شده و همچنین باعث پیچیدگی برگ میشود که این پیچیدگی محل مناسبی برای تخم ریزی و پرورش لارو ها است.

شته ها با ترشح ماده ای صمغی (عسل مانند) سبب جذب انگلها ی گیاهی سیاه رنگ می شوند .گیاهان حساسی چون دیفن باخیا و سرخس ها و انواع پیچک ها اکثرا به این آفت مبتلا می گردند.

پیشگیری و مبارزه با شته ها: همانند بسیاری از گیاهان ، بهترین روش برای کنترل آفت ها ، روش دفاعی می باشد. گیاهان سالم و نیرومند کمتر از گیاهان ضعیف، گلدانی و تحت‌فشار، مستعد پذیرش آفات هستند.گزینه‌های کنترلی زیادی وجود دارد که بیشتر آن‌ها غیر شیمیایی هستند.

مبارزه غیر شیمیایی: در قدم اول بهتر می باشد تا با یک اسفنج پنبه ای به سراغ آنها بروید. می توانید از یک جریان آب قوی برای دفع آنها استفاده نمایید و آنها را در آب غوطه ور کنید. اگر گیاه رویال شما شاخه های جوان و ظریفی دارد ،‌ تحمل اسپری را ندارند ، می توانید تمام گیاه را در آب فرو برده تا شته ها از بین بروند.  گیاه را وارونه بچرخانید و بخشی از شاخ و برگها را با یک سطل آب تمیز در دمای اتاق بشویید. از صابون های  حشره کش موجود در بازار و یا ماده شوینده بدون اسانس استفاده کنید تا به گیاه شما صدماتی وارد نکند. صابون را در یک غلظت ضعیف با آب غوطه ور کنید و بر روی گیاهان اسپری کرده. بیشتر روی قسمت زیرین برگ ها توجه و تمرکز کنید. روغن چریش نیز می تواند برای از بین بردن ته ها موثر باشد. چریش یک نوع قارچ کش است و مزایای سیستمیک دارد.

مبارزه شیمیایی: با سم مالاتیون ۲ در هزار می توان نسبت به مبارزه و دفع این آفت در فضای باز اقدام کرد منوط بر اینکه سمپاشی در دو نوبت و هر نوبت به فاصله ی ۱۵ روز یک بار صورت گیرد. پس از خشک شدن سم ، گیاه را با آب شست و شو دهید. در هنگام سم پاشی از پارچه نازکی دهان و بینی خود را بسته یا اینکه از ماسک استفاده نمایید. هیچوقت سم پاشی را در آپارتمان انجام ندهید ، چون خطراتی دارد.

این حشره بیشتر روی برگ های رنگین نظیر حسن یوسف مشاهده می شود چنانچه این حشره به موقع شناسایی و کنترل نشوند مرگ کلیه گیاهان حتمی است.

 

-کنه تار عنکبوتی

این حشره مزاحم به نام کنه تار عنکبوتی ، کنه دو نقطه ای و کنه تارتن شناخته می شود. از نشانه های آلودگی کنه دونقطه‌ای ایجاد لکه‌های کلروتیک روی برگ گیاه و پیدا شدن خالهای قهوه‌ای و زرد رنگ می‌باشد. علت این لکه ها این است که کنه تار عنکبوتی از سلول های زیرین گل رویال تغذیه می کند. آلودگی شدید گیاه در اثر کنه ، باعث بیحالی و بی رنگ شدن برگ ها می شود.

راه های پیشگیری و مبارزه با کنه تار عنکبوتی: 

  1. جلوگیری از گرم شدن بیش از حد منزل
  2. آبیاری متعادل و منظم
  3. به محظ دیدن کنه ها بر روی گیاه خود ،‌ سریعا برگ های آن را شست و شو دهید طوری که زیر برگ ها کاملا شسته شود ، چون که محل تجمع کنه ها زیر برگ ها می باشد.
  4. جدا کردن و کندن برگ های آلوده و خارج کردن این برگ ها از محیط منزل
  5. شستشو با آب خالی ۳ بار در هفته و بعد از آن استفاده از یک کنه‌کش.
  6. استفاده از روغن ولک تابستانه برای از بین بردن تار عنکبوتی

 

-شپشک آرد آلو

شپشک آرد آلو حشرات مکنده ای هستند که می توانند در کوتاه ترین زمان باعث آسیب گل رویال شوند. شپشک ها شیره عسلی تولید می کنند که ماده ای چسبناک بوده و باعث جذب مورچه ها روی گیاه میشود و همچنین سبب رشد کردن فارچ ها در گل رویال می شوند. شپشک آرد آلود تقریبا در تمام مکان ها وجود دارند. این حشرات را پودر سفید رنگی شبیه به آرد پوشانیده است محل تجمع آنان بیشتر در درزهای نوک برگ هایی که در سایه واقع شده اند می باشد.

خوشبختانه گل رویال کمتر دچار بیماری شپشک آرد آلود می شود اما اگر در نگهداری آن کوتاهی کنید ، بیماری های مختلفی گریبان گیر آن می شود.

آلوده شدن گیاه به شپشک آرد آلود سریعا رخ می دهد و به شکل قابل ملاحظه ای نیز تکثیر می یابد و موجب ضعیف شدن و یا مرگ گیاه شما می شود.

راه های مبارزه و پیشگیری از بیماری شپشک آرد آلود: برای پیشگیری از بیماری شپشک آرد آلو باید از کوددهی بیش از حد جلوگیری کنید. این شپشک ها در خاک های غنی به خوبی رشد می کنند ، بنابراین مراقب باشید تا گیاه رویال را در صورت لزوم تغذیه کنید.

می توانید شپشک های آرد آلود را با یک  اسفنج  پنبه ای که کمی به الکل آغشته کرده اید، خشک کنید.

گیاه  آلوده را با مواد شوینده ی ملایم و آب بشویید و با این کار نیز می توانید به کنترل شپشک آرد آلود کمک کرده باشید.

گل رویال بیمار خود را با یک آبپاش روغنی و یا صابونی اسپری کنید. با اینکار رشد شپشک ها متوقف می شود یا آفات آن خشک شده و از بین می روند.  با این حال، ممکن است کیسه های تخم  این آفات در مکان هایی از گیاه قرار گرفته باشند که نمی توان آن مناطق را به آسانی اسپری کرد.

اگر گیاه رویال شما به طور زیاد دچار بیماری شپشک آرد آلود شده است ، گیاه را دور بندازید. گاهی اوقات کنترل شپشک ها غیر ممکن می شود و تنها راه ، دور انداختن گیاه آلوده و خرید گیاهی سالم می باشد.

گل رامبل

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل به معرفی ،‌ روش نگهداری  تکثیر و بیماری های گل رویال بپردازیم. شما با مطالعه این مطلب قادر خواهید بود که گیاه رویال را تکثیر کنید و در نگهداری آن نیز کوشا باشید. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و از آن راضی بوده باشید.

بسیار ممنونم که تا آخر همراه سایت شرمیلا بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، حتما برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند. بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *