گل رز جاودان چیست

گل رز جاودان چیست | عمر گل رز جاودان چقدر است؟

زمان مطالعه : 14 دقیقه

گل رز جاودان، رز مومیایی یا رز ماندگار که به انگلیسی eternal rose میباشد، پدیده ی جدیدی است که با ظهور آن می‌توانیم ادعا کنیم که دوران پژمرده شدن گل‌های طبیعی و عمر کوتاهشان گذشته است. چرا که می‌توانیم گل‌های طبیعی شاخه بریده را به مدت طولانی و بدون نیاز به مراقبت خاصی در محل زندگی‌مان نگه داری کنیم. به نوعی کلمه جاودان به معنی همیشه می باشد. به این معنا که رز ها برای مدت طولانی، سرحال و شاداب باقی می مانند.

آشنایی با رز جاویدان:

رز های جاویدان در صورت مراقبت های کافی ،‌ میتوانند بدون نیاز های اولیه زندگی کنند و با گذشت زمان زیبایی آن ها کاملا حفظ می شود. این گل ها، عطر فوق العاده خوبی دارند که تا یک ماه دوام می آورد. گل رز های جاویدان به هیچ عنوان گرده تولید نمی کنند و اصلا آلرژی زا نمی باشند.

شکل ظاهری این گل ها کاملا طبیعی بوده و دارای بافت های نرم و لطیف می باشند. این گل ها فقط به صورت شاخه ای تولید می شوند و دارای طیف رنگی گوناگونی می باشند. محبوب ترین رز جاودان، رز جاودان هفت رنگ، طلایی و قرمز است. شما میتوانید از بخش خرید آنلاین گل رز جاودان انواع گل ها ببینید و بهترین آن را سفارش دهید.

از این گل ها میتوانید در بسته بندی های مختلف برای مراسم های گوناگون استفاده کنید. همچنین برای هدیه دادن بسیار مناسب می باشد.

مدت زمان زیادی نیست که گل رز جاودان در ایران آمده است. مرکز اصلی پرورش این گل شاخه ای، آمریکای جنوبی می باشد. برند تجاری Amor که مربوط به کشور اکوادور می باشد، گل های فوق العاده را به تمام جهان و ایران صادر میکند. این کشور نه تنها گل رز جاودان را تولید و صادر میکند، بلکه در فکر ساختن گل آفتابگردان جاودان نیز می باشد.

بعد این که کشور اکوادور در صادرات این گل موفق شده بود،‌ کشور های دیگر هم نیز از اکوادور الگو گرفتند و شروع به صادر کردن گل های مختلف کردند.

کشور کره جنوبی فکر های بزرگی در این خصوص دارد! این کشور توانسته که با فناوری های نوین و جدید، گل های میخک ، داوودی ، سوسن و.. را به جاودان تبدیل کند و عمر آن ها را بالا ببرد. جاودان کردن گل ها باعث می شود تا گیاه نیز کمتر دچار بیماری بشود.

گل رز جاودان قرمز

در ادامه به روش نگهداری رز های جاودان نیز میپردازیم.

نگهداری گل رز جاودان

 • این گل را باید در باکس شیشه ای قرار دهید. اگر میخواهید آن را جا به جا کنید ، دقت داشته باشید تا به آن آسیبی وارد نشود.
 • هیچوقت گل های خود را لمس نکنید ،‌ لمس کردن باعث می شود تا گلبرگ های گیاه به مرور زمان از بین بروند و عمر گل های رز جاودان شما کوتاه شوند.
 • یکی از اشتباهات بزرگ و فاحش مردم،‌ آب دادن به گل های جاودان می باشد. این گل ها اصلا نیازی به آب ندارند و حتی آبدهی موجب خراب شدن آن ها نیز میشود.
 • مهم ترین فاکتور برای شاداب ماندن گیاهان شما، دما و رطوبت درست است. این دو عنصر مهم را در نگهداری رز جاودان خود حفظ کنید. اگر رطوبت بیش از حد بالا باشد ،‌ ممکن است رز شروع به پوسیدگی کند. بهترین رطوبت برای رز جاودان 50 درصد می باشد.
 • گل های رز جاودان به گرمای شدید حساس هستند و نباید آن ها را در محیطی گرم نگهداری کنید. دمایی متعادل برای آن فراهم کنید.
 • یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری گل رز جاودان ، نور مورد نیاز آن می باشد. این گیاه به نور مستقیم احتیاج ندارد. اشعه مستقیم خورشید سبب سوختگی شاخه برگ جاودان می شود.
 • گل های جاویدان و ماندگار را از مواد شیمیایی مانند رنگ و زرین دور کنید.
 • این گیاه به گرد و غبار حساس می باشد؛ در صورت برخورد با گرد و غبار از عمر رز جاودان کم می شود. اگر گرد و غبار بر روی رز شما نشست، نگران نشوید و همچنین عجله نکنید. رز خود را به آرامی و ملایمت و با کمی فشار هوا ، گردگیری کنید تا مواد زائد از روی گیاه دور شود.

در صورت رعایت کردن این نکات کلیدی ،‌ عمر بالای رز شما تضمین شده می باشد.

آموزش ساخت رز جاودان

ساخت گل رز جاودان به همین سادگی نمی باشد و باید وسایل پیشرفته آن را تهیه کنید تا موفق به ساخت آن شوید.

ساخت گل رز جاوان حدود 7 روز طول می کشد و برای این که کار شما حساب شده و درست باشد ، باید از گل های رز عالی استفاده کنید.

وقتی که گل ها شکوفه دادند، انها را از شاخه آن را جدا کنید و به کارخانه ببرید تا رنگ و لعاب آن را دلپذیر تر کنید.

 • مرحله ی اول گرفتن رطوبت گل است که آن را در ماده ای ترکیبی و دارای اتانول قرار می‌دهند. در این حالت رنگ گل هم از بین می‌رود و گل به رنگ سفید درمی آید.
 • در مرحله ی دوم با قرار دادن گل در ماده ای دارای گلیسرین، رنگ و مواد مخصوص، گل ها به رنگ دلخواه درمی آیند و فرآیند لازم برای زیاد کردن ماندگاری آن هم صورت می‌گیرد.
 • در مرحله سوم باید برگ و گلبرگ های آن را بررسی نمایید. آن گل هایی که به مرحله فروش میرسند، از همه نظر شادابی لازم را دارند.
 • در مرحله آخر گل خود را در باکس شیشه ای یا در جعبه ای کوچک قرار دهید. از جنس باکس های گل اصلا نگران نباشید ، این باکس ها از جنس پیرکس ساخته شده اند و در برابر گرد و غبار ضربه های محکم مقاوم هستند. شکل های باکس ها بستگی به سلیقه شما دارد و حتی میتوانید چند گل رز را در آن جای دهید. از گل رز جاودان برای دسته گل عروس نیز به کار میرود.

عمر گل رز جاودان چقدر می باشد؟

شرایط نگهداری این گیاه بسیار آسان می باشد. اگر بتوانید رز جاودان را خوب نگهداری کنید ، این گیاه میتواند تا حداقل دو سال زنده بماند و بدرخشد. البته باید به این نکته نیز دقت کنید که گل های رز ایرانی دارای طول عمر کمتری نسبت به رز های هلندی و صادراتی می باشند.

گل رز جاودان

 

در ادامه به سوالات مهم شما در رابطه با گل جاودان نیز اشاره خواهیم کرد.

رمز نگهداری از رز جاودان چیست؟

-نگهداری گل رز در خانه

مشکلات مختلف و متفاوتی در سطح خارجی خانه موجود می باشد که سبب کوتاه شدن عمر گل رز جاودان می شود. عواملی مانند گرد و غبار ، رطوبت بالا ، دمای بیش از حد و غیر معمول ،‌آبیاری اشتباه و… . بهترین راه برای نگهداری رز جاودان این است که آن را در خانه خود نگهداری کنید.

-رز ها را در مکان گرم و خشک قرار دهید

همیشه گل های خود را در مکان معینی نگه دارید. گیاه رز به رطوبت بالا احتیاجی ندارد ، به همین دلیل آن را در کنار آشپزخانه و یا حمام نگهداری نکنید.

رطوبت بالا سبب خراب شدن گل رز جاودان و کاهش عمر آنها می شود. همچنین اینکه گل های رز از عناصر طبیعی شکل گرفته اند و باید آنها را در شرایطی که زیباییشان از دست نرود ، نگهداری کنید.

-رزها را مقابل تابش مستقیم خورشید قرار ندهید

گل های رز جاودان به سختی و با روش های نوین ،‌خشک شده اند و توانستند زیبایی و رنگ فوق العاده خود را به دست بیاورند. اگر شما گل رز را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید، به نوعی خودتان رز را به آتش کشیدید و آن را نابود کرده اید. اگر رز جاودان نور مستقیم دریافت کند سبب سوختگی برگ ها ، پریدگی رنگ ها و همچنین شکستن گل ها می شود. پس از دادن نور مستقیم به رز جاودان جدا خودداری نمایید.

 -از فشردن، خرد کردن و یا تا کردن گل برگ‌ها بپرهیزید

دقت داشته باشید که رز ها تحت فرایند های شدید قرار گرفته اند ، اما همچنان جزء دسته گل های طبیعی به شمار می آیند. ماهیت رز ها تغییر نکرده است و اگر گل های خشک شده آن را فشار دهید ، آن ها پر پر می شوند. همچنین اگر دست شما به این گل برخورد کند ، سبب پژمردگی رز های جاودان خواهد شد.

 -برای غبار روبی، از یک جریان خشک و خنک باد استفاده کنید

باید بگویم که مهم ترین فرایند نگهدرای گل رز جاودان ، تمیز بودن آن ها می باشد. در صورت نگهداری گل رز میتواند در 3 تا 5 سال رشد خوبی داشته باشد. در این زمان بدون شک گرد و غبار و کثیفی بر روی گل ها مینشیند. بهترین روش برای تمیز کردن گل های رز جاودان این است که از جریان خشک و خنک کمک بگیرید. بهترین جریان برفی برای تمیز کردن گل های رز جاودان ، سشوار می باشد. سعی کنید این کار را هر ماه یکبار انجام دهید تا غبار های رز جاودان کنار برود و گیاه شما زیبا تر از قبل شود.

تفاوت گل خشک و جاودان

یکی از سوالات پر تکرار مردم این است که آیا گل رز خشک و جاودان تفاوت دارند؟ تفاوت آن ها در چه می باشد؟ در ادامه به طور جامع بررسی خواهیم کرد.

برای خشک کردن گل رز جاودان باید آن را بر عکس نگه دارید و منتظر بمانید تا تمام بخش های گیاه آب دریافتی خود را از دست بدهند. بعد از گذشت زمان چند هفته ، گیاه شما کاملا خشک می شوند. البته خشک کردن گل رز جاودان باعث می شود تا رنگ آن بپرد.

خب حالا میرسیم به تفاوت های رز خشک شده و تازه.

رز های خشک شده به دلیل اینکه تمام آب خود را هدر داده اند ، عمر کمی دارند و در آن طرف گل های تازه از عمر بالایی برخوردار هستند. از تفاوت های دیگر آن میتوان به شکنندگی رز خشک شده اشاره کرد. از دیگر تفاوت رز خشک شده و تازه، رنگ آن می باشد. گل های خشک شده رنگ خود را از دست می دهند و کرمی رنگ می شوند؛ اما گل های تازه رنگ خود را حفظ میکنند.

به طور کلی شما میتوانید از خشک شده رز جاودان نیز استفاده کنید، اما گل های تازه مزایا بسیاری بیشتری دارند.

-برتری رز جاودان نسبت به گل طبیعی چیست؟

رز جاودان اصلا نیازی به توجه و مراقبت خاصی ندارد و خودش زیبایی اش را در باکس گل حفظ میکند. به نوعی باید گفت که گل های رز جاودان کودتایی در عرصه گل و گیاه بوده است. رز های جاودان به تعویض گلدان ، هرس ،‌کود دهی ، خاک ، آبیاری و… نیاز ندارند و همچنین دچار آفت نیز نمی شوند.

رز های جاودان علاوه بر اینکه مزایای زیادی دارند ،‌ دارای عطر خوشبویی هستند.

بسیاری از مردم به این فکر میکنند که آیا رز جاودان از وسایل غیر بهداشتی و شیمیایی درست شده است. این فکر کاملا اشتباه است و شایعه ای بیش نمی باشد. این گل ها تماما طبیعت را دوست دارند و اصلا از وسایل و مواد شیمیایی در ساخت رز های جاودان استفاده نشده است.

همچنین رز های جاودان اصلا سمی نمی باشد و نگران آن نباشید و به راحتی در دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

معنی و نماد گل رز جاودان

در بسیاری از فرهنگ ها، مردم بر این باورند که گل رز جاودان نماد عشق است. البته باید گفت که گل های رز جاودان هرکدام معانی خاص و مربوط به خودشان را دارند. در ادامه به معانی هر یک از رنگ های گل رز جاودان می پردازیم.

-معنی گل رز جاودان قرمز:

گل رز جاودان نماد عشق و لحظات به یاد ماندنی را می باشد.

-معنی گل رز جاودان نارنجی:

گل رز نارنجی معنی تشویق را میدهد. میتوانید رز جاودان نارنجی را به دوستان خود هدیه دهید و آنها را تشویق کنید تا به هدف خود برسند.

-معنی گل رز جاودان زرد:

گل رز جاودان زرد نماد دوستی است. شما میتوانید یک شاخه از این رز را به دوستان نزدیک خود هدیه دهید و آن ها را خوشحال کنید.

-گل رز جاودان سفید:

گل رز سفید به معنای خلوص و پاکی می باشد. میتوانید برای کسی که خانه جدید گرفته است، رز جاودان سفید هدیه دهید.

اگر علاقه مند هستید که به طور کامل با نماد رنگ های مختلف گل رز آشنا شوید از بخش معنی و نشانه رنگ های گل رز مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

چگونه می‌توان از رز جاودان در دکوراسیون داخلی استفاده کرد؟

گل رز جاودان میتواند برای دکوراسیون خانه بسیار مناسب باشد و به خانه صفا و صمیمیت ببخشد.

بهترین مکان برای قرار دادن گل رز جاودان، در قسمت ورودی خانه تان می باشد. وقتی که مهمان های شما می آیند، رز جاودان میتواند برای آن ها دلبری کند و نگاه های میهمان خانه شما را به خود جذب کند. همچنین برای قرار دادن روی میز های کوچک نیز بسیار مناسب هستند و زیبایی بیشتری را به منزل شما هدیه میدهند.

یکی دیگر از مکان های فوق العاده برای قرار دادن گل رز جاودان ، در کنار تخت می باشد. اینکه صبح ها بلند شوید و اولین نگاهتان به رز جاودان باشد،‌ بسیار فوق العاده است. البته که رز های جاودان برای میز های عصرانه نیز مناسب است و میتواند اشتها انسان را باز کند. افرادی که رستوران دارند، میتوانند گل رز جاودان را بروی میز غذا خوری بگذارند.

یکی دیگر از مکان های فوق العاده برای قرار دادن رز جاودان ، آشپزخانه می باشد. اگر گل رز جاودان را در میز غذا خوری آشپزخانه قرار دهید ، عشق و علاقه بین شما را بیشتر میکند. سعی کنید تا از جعبه های کوچک برای قرار دادن رز جاودان استفاده نمایید ، تا بتوانید آن را بر روی میز ناهار خوری قرار دهید و ترکیبی درخشان و خیره کننده را بسازید.

گذاشتن رز جاودان در آشپزخانه علاوه بر همه ی این ویژگی های مثبت، سبب خلاقیت در آشپزی می شود.

فقط که نباید رز جاودان را در خانه خود بگذارید!

آیا تا به حال پیش آمده که در حین کار، با خود بگویید ای کاش تنوع و خلاقیت بیشتری در ذهنم وجود داشت؟

خبر خوب اینجاست! مدت‌ ها است که گل‌ها به عنوان افزایش دهندگان خلاقیت و انرژی در کنار ما هستند! رز جاودان را بر روی میزکار خود بگذارید تا ایده‌های خلاقانه بهتری به ذهنتان برسد. همچنین اگر درحال کار کردن بر روی پروژه ای هستید ، میتوانید بر روی میز خود ،‌گل رز جاودان قرار دهید تا ارتباط شما با سایر همکاران و کارکنان ساختمان بیشتر شود.

گل رز جاودان صورتی

 

در این مقاله به طور کامل و جامع به معرفی گل رز جاودان پرداختیم و انواع و اقسام آن را بررسی کردیم. همچنین دانستیم که میتوان هر گلی را به شکل جاودان در آورد و از آن لذت برد. جاودان کردن گل ها بسیار دلنشین است ، چون عمر آن ها بیشتر می شود و همچنین جذاب تر به نظر می رسند. پیشنهاد میکنیم حتما یک رز جاودان در منزل یا محل کار خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *