گیاه زوفا

معرفی گیاه دارویی زوفا و خواص کامل آن

زمان مطالعه : 8 دقیقه

زوفا یک گیاه چند ساله است که بومی مناطق جنوب اروپا و مدیتزانه است که در برخی مکان های آسیا هم یافت می شود. این گیاه بیشتر در مناطق ایالات متحده و کانادا وجود دارد. معمولا این گیاه در کنار جاده ها رشد می کند اما گاهی اوقات هم در باغ ها از این گیاه استفاده می شود.

زوفا شبیه به دیگر اعضای خانواده نعناع به نظر می رسدو روغن او دارای بویی شبیه کافور است. این گیاه دارای بوته های بلند و برگ های وارونه است.
این گیاه ارتفاع خیلی زیادی ندارد و به طور کلی می تواند تا 60 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.

زوفا در فضای خنثی و نیمه تاریک رشد می کند ونیاز به آب زیادی ندارد واغلب در تابستان جمع آوری می شود .
از این گیاه، روغنی استخراج می‌شود که اثرات درمانی فراوانی دارد. همچنین می‌توان گل و برگ‌های خشک شده این گیاه را جوشاند و به صورت دمنوش مصرف نمود.
از انواع زوفا دارای گل های سفید یا صورتی هستند.برگ زوفا و ساقه های سبز آن حاوی بسیاری از ترکیبات زیست فعال از قبیل رزماریین و اسیدهای کافئیک همراه با پینانیون، بتا پینن، لیمونن، پینوآموفون و ایزوپینوکامپون، تانن، گلیکوزید (دیوزیم)، فلاونوئیدها و مروبین هستند. این ترکیبات در روغن آن یاقت می شود که می توان به صورت خالص بوسیله بخار تقطیر شده از برگ های خرد شده و ساقه تولید شود.

این گیاه به صورت گل‌هایی به رنگ‌های آبی، ارغوانی، بنفش و سفید با برگ‌هایی کوچک می‌باشد.از این گیاه، روغنی استخراج می‌شود که اثرات درمانی فراوانی دارد. همچنین می‌توان گل و برگ‌های خشک شده این گیاه را جوشاند و به صورت دمنوش مصرف نمود. در ادامه در مورد خواص این گیاه توضیح خواهیم داد. با ما در سایت شرمیلا همراه باشید.

گیاه زوفا

خواص گیاه زوفا

 

جای زوفا برای درمان سرما خوردگی:

گیاه زوفا در خود رزین‌ها، تانن، هیسوپین و فلاوونوئیدها دارد و این مواد باعث  می شود که سیستم ایمنی بدن را قوی می کننند تا سرما خوردگی به راحتی نتواند وارد آن شود. همچنین این ترکیبات برای عملکرد سیستم تنفسی مناسب هستند و از عفونت‌های تنفسی، آسم و برونشیت پیشگیری می‌کنند. شما می توانید برای درمان سرما خوردگی، آنفولانزا ، گلو درد، سرفه و تب از دمنوش این گیاه استفاده کنید.
از روغن زوفا در زمان قدیم برای درمان تب و کاهش دمای بدن استفاده می شده است.

چای زوفا بهبود دستگاه گوارش:

زوفا با موادی که در خود دارد اسید معده را خنثی می کند و  و عملکرد عضلانی سالم دستگاه گوارش را تشویق می کند. می توانید از چای زوفا برای درمان سوزش سر دل و ریفلاکس معده استفاده کنید.

کنترل قند خون:

چای زوفا می تواند خاصیت کاهش قند خون را نیز داشته باشد. محققان ترکیبات آنتی اکسیدانی زوفا را شناسایی کرده اند که از فعالیت آنزیم آلفا گلوکوزیداز جلوگیری می کند که نشاسته را به شکر می شکند.
عصاره زوفا اگر قبل از غذا با کربوهیدات بالا مصرف شود می تواند کاهش چشمگیری روی قند خون داشته باشد.

مفید برای سلول های خون:

دمنوش گیاه زوفا ممکن است که به جلوگیری از خراب شدن سلول های خون کمک کند و نگذارد که به آنها آسیب برساند.برگ های زوفا بسیار بهتر از گل ها یا ریشه برای محافظت از سلول های خونی از آسیب اکسیداتیواست. گیاه زوفا در دسته فعالیت های آنتی اکسیدانی بسیار فوی است.

اثرات آنتی بیوتیکی روغن زوفا:

روغن زوفا دارای اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی است. گیاه زوفا به عنوان یک ضد عفونی کننده شناخته شده است و برای درمان عفونت های خفیف استفاده می شود.
طبق مطالعات انجام شده روغن‌های گیاهی دارای اثرات ضدمیکروبی بر علیه میکروب‌هایی چون استافیلوکوکوس پیوژنز، استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی و کاندیدا آلبیکنز هستند.

دمنوش زوفا برای از بین بردن انگل:

انگل ها می توانند مشکلات زیادی را برای انسان ها به وجود آورند و اگر در روده انسان ها زندگی کنند باعث ایجاد عفونت های شدید می شود. شما می توانید برای درمان انگل ها از دمنوش گیاه زوفا استفاده کنید.

دمنوش زوفا برای کاهش وزن:

این گیاه می تواند کربوهیدرات را جذب کند و هنگامی که از دمنوش گیاه زوفا استفاده می کنید ، کربوهیدات هایی که وارد دستگاه گوارش می شوند را جذب می کند و مانع جاق شدن بدن می شود.

استفاده از دمنوش گیاه زوفا برای باز شدن ریه:

هنگامی که ریه در گیر می شود می توانید با استفاده از این دمنوش آن را باز کنید.

درمان عفونت مجاری ادرار با گیاه زوفا:

همانطور که گفته شد گیاه روفا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی است. با مصرف این گیاه می توانید به کاهش عفونت های مثانه کمک کنید. همچنین مصرف گیاه زوفا می تواند به کلیه هم کمک کند و نگذارید که باکتری ها در کلیه زیاد شوند.

مفید برای بیماری ایدر:

طبق آزمایش هایی که انجام شده گیاه زوفا در خود تانن ها و اسید کافئیک دارد که این مواد باعث می شود به کشانی که به اچ آی وی مبتلا هستند مفید باشد.

گیاه زوفا

چای زوفا برای کاهش درد قاعدگی:

گیاه زوفا ویژگی آنتی اسپاسموتیک دارد و باعث آرامش بخشی در زمان قاعدگی می شود و از درد های خیلی سنگین در این زمان جلوگیری می کند.

تنظیم فشار خون:

فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد ضخامت دیواره شریانی شود، فضای لازم برای گردش خون طبیعی را کاهش می دهد. این امر باعث می شود که اندام های مختلف به طور موثر عمل کنند و باعث افزایش ضربان فلب و سکته مغزی شود.

تحریک کنندگی دمنوش گیاه زوفا:

 

اسانس هایی که در گیاه زوفا وجود دارد برای اجزای مختلف بدن تحریک کننده است. در حقیقت روغن زوفا باعث تحریک سیستم عصبی، سیستم هورمونی، گردش خون و سیستم دفع می‌شود. به عنوان مثال دستگاه گوارش را تحریک می‌کند و در نتیجه باعث افزایش متابولیسم و جذب مواد غذایی می‌شود.به همین دلیل است که می تواند به کاهش افسردگی کمک بزرگی بکند.

درمان مشکلات پوستی با گیاه زوفا:

می توانید از روغن زوفا برای درمان چین و چروک هایی که بر اثر سن بالا به وجود می آیند استفاده کنید.این روغن را روزی دوبار بر روی پوست صورت خود بمالید و از اثرات درمانی و معجزه آسای آن بهره مند شوید.

همچنین استفاده از این گیاه برای از بین بردن زخم ها بسیار خوب است. اگر آن را روی زخم های عمیق بزنید می تواند جای آن را از بین ببرد و آن را سریعتر بهبود بخشد.

دیگر خواص گیاه زوفا:

  •  ضد خستگی: روغن زوفا را در آب موجود در وان حمام بچکانید تا خستگی و کوفتگی را از بدن شما بزداید و دردهای شما را تسکین دهد .
  • مشکلات مفصلی: برای مشکلات مفصلی استفاده از گیاه زوفا بسیار مفید است و می تواند مفید باشد. شما می توانید از آن برای درمان بیماری های آرتریت، روماتیسم، نقرس و انواع التهابات مفصلی را درمان کند.
  • افزایش فشار خون: افرادی که اقت ناگهانی فشار خون دارند می توانند از این گیاه استفاده کنند تا دچار این مشکل نشوند.
  • مشکلات عصبی: هنگامی که کنترل اعصاب خود را از دست می دهید نوشیدن یک لیوان دمنوش گیاه زوفا می تواند بسیار موثر باشد و به حفط آرامش شما کمک کند..

مضرات گیاه زوفا چیست؟

منع مصرف افرادی که فشار خون بالا دارند:

افرادی که فشار خون بالا دارند نباید از دمنوش این گیاه استفاده کنند. چون زوفا فشار خون را زیاد می کند و به آنها آسیب می رساند.

تشنج در صورت استفاده بیش از حد:

در صورتی که از این گیاه بیش از حد استفاده کنید، تشنج را به همراه دارد. بهتر است که از این گیاه در مدت طولانی استفاده نکنید.

مضر برای کبد:

در صورتی که از چای گیاه زوفا بیش از حد استفاده کنید باعث ضرر به کبد خواهید شد. هرچیزی اندازه دارد و سعی کنید که اندازه درست آن را مصرف کنید.

مضر برای زنان باردار:

زنان باردار باید از خوردن چای یا استعمال روغن زوفا پرهیز کنند زیرا این گیاه اثر سقط جنین دارد. همچنین در زمان شیر دهی هم نباید از این گیاه مصرف کنید چون اثرات بدی را به همراه دارد.

در ادامه روش استفاده کرد از این گیاه را معرفی می کنیم.

چگونه از گیاه زوفا استفاده کنیم؟

از این گیاه می توان به دو صورت استفاده کرد.

استفاده از دمنوش یا چای زوفا:

قاشق زوفای خشک را درون یک لیوان آب در حال جوش بریزد و بگذارید برای مدت 10 دقیقه بجوشد. از این چای می توانید در روز حدود 2 تا 3 بار استفاده کنید. سعی کنید بیش تر از این حد استفاد نکنید چون آسیب هایی را به همراه دارد.

استفاده از روغن گیاه روفا:

روغن این گیاه در واقع به صورت اسانس می باشد. روغن کاربرد های خیلی متفاوتی دارد و می توانید از آن برای مالیدن بر روی پوست و یا استنشاق استفاده کنید.
برای ضماد، گیاه تازه یا خشک باید در مقدار کمی آب جوش 15 دقیقه خیس شود و برای استفاده روی پارچه قرار دهید. برگ های تازه خرد شده، اگر موجود باشند، می توانند به طور مستقیم روی پوست نیز اعمال شوند

عرق زوفا:

عرق گیاه زوفا هم مانند خود زوفا خواص خیلی زیادی دارد و شما می توانید ابتدا با مشورت کردن با پزشک خود ، آن را استفاده کنید.

روغن گیاهی پرخاصیت یک روغن طبیعی نیرو دهنده – تقویت معده – ضعف معده – ضد سرماخوردگی و سرفه خلط آور – رفع عفونتهای ریوی و زکام های نزله ای و مزمن است و علاوه بر این خواص در درمان آسم اثر فراواندارد – رفع کم خونی دختران جوان در دوران بلوغ تاثیر قابل توجهی دارد .

گیاه زوفا

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمترین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *