بیماری های نخل ماداگاسکار + درمان آنها

زمان مطالعه : 12 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به بیماری نخل ماداگاسکار بپردازیم. همراه ما باشید.

اگر به دنبال یک گیاه قوی و سر سخت هستید ، می توانید نخل ماداگسکار را برای منزل آپارتمانی خود انتخاب نمایید. نخل ماداگاسکار یک گیاه بسیار کم توقع است که در هر شرایطی به رشد خود ادامه می دهد اما دگیر نباید از او توقع گلدهی و پاجوش داشته باشید.

جالبه بدانید که نخل ماداگاسکار اصلا نخل نمی باشد و به دلیل اینکه به نخل ها شباهت دارد ، به آن نخل ماداگاسکار می گویند.

نام علمی نخل ماداگاسکار ،‌ Pachypodium  می باشد. این گیاه بومی ماداگاسکار و جنوب آفریقا است.

نخل ماداگاسکار دارای ساقه هایی با تیغه های بلند و تیز که در دسته های سه تایی از ساقه گیاه جدا شده است ، در ضمن در ابعاد بزرگ تر طول تیغ ها تا 6 سانتی متر نیز می رسد. این گیاه در صورت نگهداری درست می تواند تا 5 متر نیز رشد داشته باشد. از فواید بی نظیر ماداگاسکار ،‌ نگه داشتن آب درون ساقه هایش است.

 

آیا نخل ماداگاسکار گلدهی می کند

این گیاه اگر به سن بلوغ برسد ، گلهای سفید رنگ آن در اوایل بهار خود نمایی می کند. اگر شما بتوانید شرایط مورد نیاز گل ماداگاسکار را فراهم کنید ، این گیاه در طول بلوغ خود ، گلدهی می کند.

 

آیا نخل ماداگاسکار کاکتوس است

خیر! بسیاری از افراد فکر می کنند که گیاه ماداگاسکار نوعی کاکتوس می باشد که این فرضیه کاملا اشتباه است. این گیاه جزء خانواده ساکولنت ها می باشد و به اشتباه در گلفروشی ها آن را کاکتوس معرفی می کنند. جالب است که نیاز های ماداگاسکار نیز مانند کاکتوس می باشد.

 

نخل تکثیر شده ماداگسکار

مشکلات نخل ماداگاسکار

 از جمله بیماریهای نخل ماداگاسکار ، زرد شدن برگ‌های آن است. علت چیست؟

این امر یکی از بیماری های نخل ماداگاسکار می باشد. این اتفاق بیشتر به دلیل آبیاری زیاد و پوسیدگی ریشه رخ می دهد. ، اما جا به جایی ، نور کم و بیماری های قارچی نیز ممکن است از دلایل زرد شدن این نخل باشد.

به این نکته نیز دقت نمایید که زرد شدن و ریزش تعداد بسیار محدود برگ ها در فصل پاییز و زمستان امری کاملا طبیعی می باشد.

 چه مدت باید گیاه را در برابر نور خورشید قرار داد تا نیاز نوری‌اش تامین شود؟

برای حل مشکلات ماداگاسکار ، شما بهتر می باشد تا به آن در روز حداقل 6 ساعت نور خورشید بدهید. بهترین مکان برای قرار گیری نخل ماداگاسکار ،‌ پشت پنجره منزل می باشد. دقت داشته باشید که گیاه را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید ، چون باعث ایجاد مشکلات جدید خواهد شد.

 علت شل شدن تنه‌ی این گیاه (در صورتی که آبیاری و نور آن کافی بوده باشد)، چیست؟

شل شدن تنه ی گیاه ماداگاسکار ،‌ به خاطر آبیاری زیاد و پوسیدگی ریشه اتفاق می افتد. باید قبل از هر دوره آبیاری ، از خشک بودن خاک نخل ماداگاسکار مطمئن شوید. اگر آبیاری شما درست و استاندراد باشد نیز ممکن است دریچه های زه کش بسته شده باشند.

 جابجایی گلدان گیاه ماداگاسکار از جمله مشکلات ماداگاسکار می‌باشد. برای حل آن چه باید کرد؟

بهتر می باشد تا به طور زیاد و مکرر جا به جایی صورت نگیرد و انجام نشود. جا به جایی گلدان باعث ریختن برگ های نخل ماداگاسکار خواهد شد.

بهترین مکان برای نگهداری این نخل ، پشت پنجره می باشد. گیاه را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید ،‌ چون تغییرات دمایی را دوست ندارد.

 علت ریزش برگ‌های نخل ماداگاسکار چیست؟

ریزش برگ های نخل ماداگاسکار یکی از بیماری های عمده این گیاه می باشد. برخی عوامل طبیعی و برخی دیگر نیز غیر طبیعی می باشد.

این گیاه در پاییز خزان می کند ولی فقط تغدادی از برگ های آن میریزد. تغییرات دمایی باعث ریزش برگ های ماداگاسکار خواهد شد. به طور مثال گیاه در دمای 20 درجه ساکن است و شما آن را به طور ناگهانی به دمای زیر 10 درجه منتقل می کنید ، در این صورت گیاه ماداگاسکار دچار ریزش برگ می شود.

ریشه های گیاه خود را بررسی کنید ،‌ اگر ریشه ها سالم باشد ، مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

با تقویت نخل ماداگاسکار در فصل بهار ،‌ مجددا برگ های آن می روید و سبز خواهد شد و دیگر نیازی به استفاده از قارچ کش ها نمی باشد.

 چه نوع خاکی برای این گیاه خوب است؟

خاک مناسب این گیاه ، خاک کاکتوس یا هر نوع خاک سبکی می باشد که آب را در خود نگه ندارد و باعث بروز پوسیدگی ریشه نشود.

خاک گیاه ماداگاسکار باید دارای زه کش مناسب نیز باشد تا آب های اضافی از گلدان خارج شود.

شما می توانید از ورمی کمپوست نیز استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که در مصرف کوددهی نیز نباید بیش از حد عمل کرد.

 آیا امکان پاجوش زدن برای نخل ماداگاسکار وجود دارد یا خیر؟

در کل این امر بسیار نادر و در شرایط مطلوب نیز به ندرت اتفاق می افتد.

گلدان ، کوددهی مناسب ، خاک با زه کشی خوب ، گلدان اندازه و متناسب با ریشه  به پاجوش زدن گیاه کمک فراوانی می کنند.

 میزان آبیاری و نور رسانی به این گیاه، باید چه مقدار باشد تا مشکلی برای گیاه رخ ندهد؟

زمانی که خاک گیاه تا یک بند انگشت خشک شده بود ، به این معنی است که یعنی زمان آبیاری فرا رسیده است. آب دریافتی گیاه ماداگاسکار باید ولرم و بدون املاح باشد. آب های سرد و دارای املاح اصلا برای این نخل مناسب نمی باشد و سبب مشکلاتی برای ریشه می شود.

در فصل زمستان نیز آبیاری را کاهش دهید ، چون هوا به اندازه کافی خنک می باشد و گیاه نیاز زیادی به آب رسانی ندارد. اما در روز های گرم سال ، آبیاری را افزایش دهید ، چون که آب دریافتی گیاه زودتر تبخیر می شود.

همچنین که نخل ماداگاسکار به نور زیادی احتیاج دارد تا همیشه سرحال باقی بماند. نور کم باعث خمیدگی و پژمردگی گیاه ماداگاسکار می شود.

 کاشتن نخل ماداگاسکار در گلدان گیاهانی چون کاکتوس، مشکلی به همراه دارد؟

اگر دوره های آبیاری آن یکسان باشد ، مشکلی برای گیاه پیش نخواهد آمد.

علت رشد نکرن نخل ماداگاسکار چیست؟

علت رشد نکردن نخل ماداگاسکار می توان به چند دلیل مختلف و گوناگون باشد. یکی از این دلایل کود دهی نا مناسب می باشد. نخل ماداگاسکار احتیاج به تغذیه مناسب دارد.

از دلایل دیگر عدم نور کافی می باشد. نور مورد نیاز گل ماداگاسکار خود را تامین کنید تا این مشکل بر طرف شود.

نا مناسب بودن خاک نیز می تواند دلیل رشد نکردن نخل ماداگاسکار باشد.

از دلایل مهم رشد نکردن نخل ماداگاسکار ، نامناسب بودن گلدان است. گیاه در گلدان های کوچک رشد خوبی را ندارند. زمانی که ریشه گیاه از گلدان خارج شد ، یعنی وقت تعویض گلدان می باشد. دقت داشته باشید که گلدان جدید نباید بسیار بزرگ تر از گلدان قبلی باشد.

علت سیاه شدن برگ های ماداگاسکار؟

از مشکلات دیگر نخل ماداگاسکار ،‌ سیاه شدن برگ های آن می باشد. این اتفاق می تواند به خاطر دو عامل به وجود آمده باشد. سرما و خشک بودن هوا دلیل چنین اتفاقی است. در صورتی که برگ های تازه رشد کرده دچار این مشکل شوند ، شاید کمبود نور داشته باشند. زیرا ماداگاسکار به نور زیادی احتیاج دارد تا همیشه شاداب و با طراوت باقی بماند.

علت سوختگی نوک برگ ماداگاسکار؟

سوختگی نوک برگ های ماداگاسکار می تواند به خاطر دلایلی گوناگونی باشد. نوسان دما ، آبیاری زیاد و بیماری های قارچی از دلایل این مشکل است.

آبیاری زیاد از محتمل ترین دلایل سوختگی نوک برگ ها است. در فصل تابستان هفته ای یکبار گیاه را آبیاری کنید و در فصل زمستان هر دو هفته یکبار به آبیاری بپردازید.

علت سیاه شدن ریشه‌های نخل؟

از دیگر مشکلات و بیماری نخل ماداگاسکار ، سیاه شدن ریشه آن می باشد. در صورت این اتفاق باید ریشه سیاه شده و بیمار را جدا کرد. سپس خاک آن را با قارچ کش آغشته کنید در صورتی که کل ریشه سیاه شده باشد و ساقه و تنه گیاه سالم باشد ، می توان گیاه را نجات داد.

 

بیماری های نخل ماداگاسکار

-بیماری قارچی

از جمله مهم ترین عواملی که موجب پوسیدگی ریشه و خمیده شدن گیاه می شود ،  بیماری های قارچی می باشد. Fusarium oxysporum از جمله بیماری های قارچی گل ماداگاسکار می باشد که ابتدا برگ های مسن تر و سپس برگ های جوان را درگیر هجوم خود می کند. برگ ها در ابتدا زرد و سپس قهوه ای می شوند. این قارچ ها همچنان بر روی گیاه ماداگاسکار باقی می مانند. گاهی ممکن است یک قسمت از برگ تغییر رنگ بدهد و قسمت دیگر سبز باقی بماند. با پیشرفت بیماری برگ ها ،‌ سپس تمام گیاه می میرد.

با مشاهده هر قسمت پوسیده باید آن را از گیاه جدا کرد. متاسفانه باید بگویم که وقتی نواحی نزدیک به خاک دچار پوسیدگی می شود ،‌ راه حلی وجود ندارد و گیاه از دست می رود. اگر نواحی بالاتر گیاه دچار پوسیدگی شده اند ، می توانی آنها را جدا کنید تا پیشرفت بیماری قطع شود. اما پیشگیری همیشه راه حل بهتری است.  خرید گیاه سالم استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و خشک بودن هوا و تهویه مناسب از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

بیماری قارچی لکه برگی نیز موجب بروز لکه هایی بر روی گیاه می شود. این لکه ها می توانند با توجه به عامل قارچی یا باکتریایی که ایجاد کننده این بیماری است رنگ متفاوتی از زرد تا سیاه داشته باشند. بهترین راه حل چنین بیماری ، جمع آوری برگ های آلوده و جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگساره گیاه  و استفاده از خاک‌های استریل و ضدعفونی شده در زمان تعویض خاک این گیاه است.  همچنین در مواقعی که بیماری قارچی در گیاه شدید می شود ، می توانید از قارچ کش ها برای از بین بردن آنها کمک بخواهید.

 

-شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلو حشرات مکنده ای هستند که ممکن است بر روی گیاه ماداگاسکار ظاهر شوند و به آنها صدماتی را وارد کند. شپشک ها شیره عسلی تولید می کنند که ماده ای چسبناک بوده  و باعث جذب مورچه ها روی گیاه شده و همچنین سبب رشد قارچ های سیاه در گیاه می شوند. شپشک آرد آلود تقریباً در همه ی مناطق یافت می شوند. این حشرات را پودر سفید رنگی شبیه به آرد پوشانیده است محل تجمع آنان بیشتر در درزهای نوک برگ هایی که در سایه واقع شده اند می باشد.گونه دوم این حشره،حشره های دم کوتاهی هستند که گاهی تا شش هزار عدد تخم می گذارند که با مکیدن شیره گیاهان،آنها را پژمرده و خشک می نمایند.

گیاهانی که بیشتر مورد هجوم این گیاه قرار میگیرند ،‌ ساکولنت ها ، حسن یوسف ، دراسنا ، سرخس ها و نخل ها می باشد. آلوده شدن گیاهان توسط شپشک آرد آلود سرعت می بخشد و به شکل عجیبی تثکیر میابد.

برای مبارزه با شپشک آرد آلود، باید از کوددهی بیش از حد گیاهان جلوگیری کنید. شپشک های آرد آلود در خاک غنی از نیتروژن رشد می کنند، بنابراین مراقب باشید که گیاهان خود را فقط در صورت لزوم تغذیه کنید.

می توانید شپشک آرد آلود را با یک اسفنج پنبه ای که کمی آغشته به الکل است ، پاکسازی کنید.

 

-آفت سپردار

این حشره فلس دار بوده و به شکل و به طور لکه های بیضی در زیر برگ ها و در طول رگبرگ های اصلی نمایان می شود. این آفت چون که رنگ زرد و سبزی دارد ،  مشاهده آنها بر روی گیاه با چشم غر قابل دید می باشد.

این حشره زدگی ساقه ی گیاه را پوسته پوسته کرده و گاهی برجستگی هایی روی برگ ها و ساقه ها به وجود می آورند که در نتیجه گیاه زرد رنگ شده و می میرد.سپرداران معمولاً کلیه اعضای هوایی گیاه از قبیل ساقه، تنه، شاخه، برگ و میوه درختان میوه را مورد حمله قرار می دهند.

این حشره با فرو بردن خرطوم خود داخل نسج گیاهی ضمن ترشح مواد سمی از خرطوم خود، از شیره گیاهی نیز تغذیه می نماید. در اثر خسارت شدید، پوست درخت ساختار خود را از دست می دهدو موجب ترک خوردن پوست و ضعف شدید درخت میگردد. گیاهانی مانند آرالیا ها ،‌ دراسنا ، سرخس ها مورد حمله شدید این بیماری قرار میگیرند. نخل ماداگاسکار به طور خیلی کم مورد هجوم آفت سپردار قرار میگیرد.

 

-سفیدک پودری

یکی دیگر از بیماری های رایج بر روی نخل های آپارتمانی و به خصوص ماداگسکار ،‌هجوم سفیدک های پودری می باشد.

پیدایش سفیدک روی ساقه ها و برگ ها در فواصل فصل تابستان به دلیل تعداد زیادی گیاه یا گلدان نزدیک به هم و یا آب زیاد می باشد.

به طور کلی انواع پوسیدگی ها و سفیدک ها و زنگ های گیاهی ناشی از آلودگی خارجی است. و برای مبارزه باید از پودر قارچ کش استفاده کرد. پدر های قارچ کش را از محل مطمئنی تهیه کنید.

 

-شته ها

شته ها معمولا به رنگ های سبز ، زرد و قهوه ای موجود هستند. شته ها دارای بال هستند و نرم بال های خود را حفظ می کنند اما ماده ها با قرار گیری بر روی یک گیاه دیگر نیازی به بال نداشته زیرا تا آخر عمر بر روی همان گیاه باقی می مانند. برخی از آنها به محصولات کشاورزی آسیب های جبران ناپذیری میزنند. شته ها معمولا در نوک جوانه ها و نوک شاخه ها قابل مشاهده می باشد.

در پایین غنچه های گل ها نیز شته ها به وفور می توانند زندگی کنند و باعث می شوند که گل ها رشد ناقصی داشته باشند.

شته ها با فرو کردن خرطوم خود به ساقه گیاه ، از شیره درون گیاه ماداگاسکار تغذیه می کنند. این آفت می تواند بر روی شاخه های جوان رشد کند و به سمت شاخه های مسن نمی رود. اگر بتوانید خرطوم یک شته را قطع کنید ، شیره گل از خرطوم آنها بیرون میریزد.

یکی از دشمنان اصلی شته ها ، کفشدوزکان هستند. کفشدوزک ها چه در حالت لاروی و چه در حالت بالغ، از شته ها تغذیه کرده و به عنوان یکی از راه های موثر برای مبازره با شته ها شناخته می شود. از کفش دوزک ها میتونید برای مبارزه ارگانیک در باغها استفاده کنید.

برای از بین بردن شته ها لازم است تا گیاه خود را شست و شو دهید. یکی از روش های دیگر از بین بردن شته ها ، استفاده از الکل می باشد. برای این کار شما باید یک پنبه را به الکل آغشته کرده و با آن شته‌ها را از بین ببرید. سعی کنید تمام گیاه را با استفاده از پنبه تمیز کنید.

اگر که هیچکدام از روش های بالا برای شما جواب نداد و همچنین علاقه ای به استفاده از مواد شیمیایی ندارید ،‌ می توانید بخش های بیمار گیاه خود را هرس کنید و در داخل سطل آشغل قرار دهید. بهتر می باشد تا بخش های آلوده را در منزل نگهداری نکنید.

 

نخل ماداگاسکار

در اینجا سعی کردیم تا به طور کامل و جامع به همه ی بیماری و مشکلات نخل ماداگاسکار و همچنین نحوه درمان آنها بپردازیم. امیدوار هستیم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد و از این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

بسیار متشکرم که تا آخر همراه سایت بزرگ شرمیلا بودید ، اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، حتما برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *