نحوه تکثیر گل سینره چگونه است؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
زمان انتشار : 22 اسفند 1401
گل سینره

دسترسی سریع

نام علمی این گل PERICALLIS HYBRID و از خانواده Compositae می باشد.این گل بومی جزایر قناری است که با نام های مختلفی مانند سینرر و یا سینره شهرت دارد اما معروف ترین نام او سینره می باشد.
این گل بیشتر در آفریقا یافت می شود اما امروزه در ایران نیز کشت می شود.
این گیاه یک ساله و دو ساله است که از اوایل زمستان تا اواخر بهار گل دهی کند. رنگ گل های آن آبی، صورتی، بنفش، سفید و یا دو رنگ هستند.قطر این گل ها حدودا ۵ سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گل ها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. حدود ۶ تا ۹ ماه پس از کاشت بذر، به گل می رود. اغلب بذر آن طوری کشت می شود که در نوروز گل بدهد.
ارتفاع این گل حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر می باشد. همچنین این گل دارای دو گونه پاکوتا و پابلند می باشد.
این گل را می توانید در آپارتمان نیز نگهداری کنید.
دارای برگ های بزرگ قلبی به رنگ سبز تیره با لبه دندانه دار است که به صورت طوقه ای قرار دارند و به طور معمول در گلخانه ها پرورش داده می شود.
همانطور که گفته شد این گیاه دوام خیلی کمی دارد و پس از یک بار گل دهی از بین می رود و باید آن را دور بیندازید.

سه گونه از این گل وجود دارد که در آپارتمان ها کشت می شود. در ادامه این سه گونه را معرفی می کنیم.

۱) سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی ۴۰ سانتی متر

۲) سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی ۴۵ تا ۷۰ سانتی متر

۳) سینرر پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر می باشد.

گل سینره

تکثیر گل سینره

گل سینره به طور معمول با بذر افزایش می یابد.  با کاشتن بذر در اواسط بهار می‌توان در فصل بهار سال آینده و با کاشت بدرها در اوایل بهار می‌توان در اواسط زمستان همان سال گیاه گل‌داری داشت. یعنی حدود 9 ماه طول می کشد که گیاه از زمان کشت به گل دهی برسد. که اگر همه شرایط فراهم باشد این زمان را می توان به ۷-۶ ماه کاهش داد. بنابراین بذر را از اوایل تابستان در جعبه و در خاک خیلی نرم با خاکبرگ سیلیس دار می کارند. بذر این گیاه خیلی ریز است و نباید بیش از ۱تا ۲ میلی متر خاک روی بذرها قرار گیرد.  محل کشت باید سایه دار و خنک باشد. دمای مناسب برای تندش بذر ۲۲-۲۰ است. پس از دو برگه شدن، گیاهان را باز کاشت کرده و فواصل آنها را بیشتر می کنند و سپس گیاهان را که به تدریج بزرگتر می شوند در گلدان های بزرگتر قرار می دهند. در زمان کاشت در گلدان باید گیاهان قوی و پربرگ حذف شوند و گیاهان متوسط که مقدار زیادی گل می دهند انتخاب شوند. در زمان انتقال گیاه به گلدان، نباید به ریشه و خاک اطراف آن آسیبی وارد شود. آمیخته خاکی گلدان باید قوی و سبک باشد. بهتر است که برای آبیاری از آبفشان های مخصوص استفاده کنید یا با وسیله های خانه وسیله ای مانند آبفشان بسازید.

گل سینره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *