poisonous-plants

معرفی ۱۰ گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک | دلایل سمی بودن گیاهان خانگی

زمان مطالعه : 10 دقیقه

گیاهان آپارتمانی مزایای بسیاری را برای یک خانه فراهم میکنند. این گیاهان می توانند هوا را تصفیه می کنند و ممکن است خوراکی ، زینتی و یا دارویی باشند. با انتخاب این نوع گیاهان ، با یک تیر دو نشان می زنید و از خواصشان هم میتوانید استفاده کنید. جای تعجب نیست که نگهداری گیاهان آپارتمانی در بسیاری از خانه ها ، بسیار محبوب و رایج شده است.

مثلا نگهداری گیاه سنبل الطیب ، علاوه بر عطر دلپذیری که دارد ، از مواد موجود در این گیاه هم برای کاهش استرس ، سردرد و بسیاری از بیماری های دیگر ، استفاده می شود. با این حال برخی از گیاهان مفید آپارتمانی هم ممکن است سمی و خطرناک باشند ، که بهتر است آنها را بشناسید.  اگر حیوانات خانگی یا فرزند دارید ، حتما قبل از آوردن چنین گیاهانی به خانه خود ، تحقیقات لازم را در مورد گیاه دلخواهتان ، انجام دهید. خطرات برخی گیاهان بیشتر از فواید آن هاست و می تواند برای افراد و حیوانات خانگی سمی باشد.

در این مقاله 10 نمونه از محبوب ترین این گیاهان خانگی که سمی هستند و سلامتی شما را به خطر می اندازد ، ذکر شده است.

 

1- دیفن باخیا :

dieffenbachia.jpg

این گیاه معمولاً عصای گنگ هم نامیده می شود ؛ زیرا در صورت خوردن آن ، می تواند بر روی افراد تأثیر بگذارد. علائم معمول شامل سوزش در دهان و بی حسی در گلو است و این تأثیرات بر روی گلو و دهان می تواند حرف زدن را برای افراد را سخت کند.

جدا از سمی بودن ، این گیاه در واقع یک گیاه آپارتمانی بسیار محبوب می باشد. مراقبت از آن آسان بوده و با انواع شرایط نوری که ممکن است گیاهان دیگر زنده نمانند سازگار خواهد بود. الگوهای متنوع شاخ و برگ هایش ، آن را به یک گیاه جالب و جذاب تبدیل می کند و از آنجا که به یک گیاه آپارتمانی پر برگ تبدیل می شود ، گیاه مورد علاقه بسیاری از مردم است.

 

چه چیزی دیفن باخیا را سمی می کند؟

سلولهای گیاه دیفن باخیا ، حاوی بلورهای کلسیم اگزالات هستند. اگر بخواهید آنها را زیر میکروسکوپ قرار دهید ، این کریستال ها مانند سوزن های ریزی به نظر می رسند. در صورت جویدن یا بلعیدن هر قسمت از گیاه ، سوزن های ریزی که به بافت نرم دهن شما می مالند ، اثراتی مانند : احساس سوزش ، تورم و قرمزی را ایجاد می کنند. بدترین اثرات ، پس از تماس گیاه با دهان می باشد ، زیرا لب ها و داخل دهان حساسیت خاصی دارند. با این وجود ، هنگام دست زدن به گیاه هم ، باید احتیاط کرد. توصیه میشود هنگام هرس دیفن باخیا ، از دستکش استفاده نمایید تا پوست شما را تحریک نکند.

 

2- اسپاتی فیلوم :

spoty-filum

اسپاتی فیلوم ها (سوسن صلح) ، که به طور معمول در دسته گل های بریده شده استفاده می شوند ، به دلیل خواص سمی و اثرات مهلک بر روی گربه ها مشهور هستند. سوسن صلح یک سوسن واقعی نیست و از خانواده Araceae  می باشد. این گیاه معمولاً به عنوان یک گیاه خانگی هم نگهداری می شود. سوسن صلح ، بخاطر توانایی رشد بالایی که در نور کم دارد و همچنین برای گل های سفید زیبایش ، از محبوبیت خاصی برخوردار است.

 

چه چیزی اسپاتی فیلوم (سوسن صلح) را سمی می کند؟

اسپاتی فیلوم مانند دیفن باخیا ، حاوی بلورهای کلسیم اگزالات است. این مواد ریز ، مانند سوزن هنگام بلعیدن عمل میکنند و باعث تحریک و سوزش لب ها ، زبان ، دهان و گلو می شوند. اگر مایع موجود در ساقه های این گیاه ، با پوست تماس پیدا کند (مثلا هنگام هرس) ، سوزن های میکروسکوپی می توانند پوست را برش دهند و باعث تحریک ، قرمزی یا تورم شوند.

 

3- خرزهره :

oleander

گیاه Oleander یا خرزهره ، یک بوته گلدار است که می تواند خارج از منزل به عنوان بوته و درختچه ای زیبا رشد کند ؛ البته از گلدان های ان در منزل هم استفاده می شود. گلهای خرزهره معمولاً صورتی رنگ و شبیه به گلهای همیشه بهار هستند ؛ اگرچه انواع مختلفی از آنها را می توان به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی و سفید نیز یافت. مراقبت از این گیاه ظریف نسبتاً آسان است ، به شرط آنکه از نور آفتاب کافی بهره مند شود.

 

چه چیزی خرزهره را سمی می کند؟

ظاهر زیبا و معصوم خرزهره بسیار گمراه کننده است ، زیرا در واقع این گیاه بسیار سمی است. تمام قسمتهای گیاه سمی است و بلعیدن حتی مقدار کمی از آن می تواند نتایج فاجعه باری داشته باشد. این گیاه حاوی چندین گلیکوزید قلبی مضر است ، از جمله اولاندرین ، نرین ، روساژنین ، دیجیتوکسیژنین و اولینرین. مسمومیت با خرزهره می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات در سیستم عصبی ، سیستم گوارشی ، پوست ، چشم ها و گردش خون شود. حتما گلدان خرزهره را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی تان قرار دهید.

4- پتوس :

pothos

این گیاه با نام پیچک شیطان هم شناخته می شود. پتوس رشد سریعی دارد و فضای منزل یا محل کار شما را به سرعت سبز میکند ؛ به همین علت گیاه آپارتمانی محبوبی است. پتوس تقریباً فناناپذیر است. با طیف گسترده ای از روشنایی و نور ، سازگار بوده و اگر آبیاری را فراموش کنید ، می تواند با شرایطی مشابه خشکسالی هم کنار بیاید.

پتوس دارای برگهای جذاب و قلبی شکل است که انواع مختلفی از ان موجود است. با توجه به اینکه اگر از آنها مراقبت و نگهداری نشود ، باز هم رشد خوبی دارند ، محبوبیت ویژه ای در ادارات ، مراکز خرید و سایر مکانهای عمومی دارند. آنها در تصفیه هوا تبحر داشته و مکانی که در آن قرار دارند را به منطقه سالمی تبدیل می کنند.

 

چه چیزی پتوس را سمی می کند؟

پتوس(Pothos) حاوی بلورهای کلسیم اگزالات است که با باز شدن برگ ها یا ساقه ها آزاد می شوند. جویدن یا گاز گرفتن گیاه باعث می شود که کریستال ها علائم ناخوشایندی را برای قربانی به خصوص در دهان و گلو و در دستگاه گوارش ایجاد کنند.

 

5- فیلودندرون :

philodendron

انواع مختلفی از فیلودندرون ها وجود دارد از جمله فیلودندرون قلبی و سیلوم. مراقبت از انها بسیار آسان است و نسبت به آبیاری کم یا زیاد حساس نیستند. آنها در دو نوع رونده و غیر رونده وجود دارند. فیلودندرون هم دارای بلورهای اگزالات کلسیمی است که برای انسان‌ها و حیوانات سمی می باشد.

 

چه چیزی فیلودندرون را سمی می کند؟

به عنوان بخشی از خانواده Araceae ، عنصر سمی فیلودندرون بلورهای اگزالات کلسیمی است. این ساختارهای ریز ، مانند سوزن می توانند پوست را سوراخ کرده یا پاره کنند. درنتیجه باعث تحریک خاص هنگام جویدن یا بلعیدن گیاه می شود. مصرف گیاه باعث علائم ناخوشایندی از جمله استفراغ ، اسهال و درد معده می شود.

 

6- پیچک :

pichak

پیچک (پاپیتال) ، یک گیاه رونده و دنباله دار است که معمولاً هم در فضای بسته (منزل) و هم در فضای باز (حیاط یا بالکن و …) پرورش می یابد. به عنوان یک گیاه آپارتمانی ، قابلیت فیلتر کردن سموم هوا و سهولت رشد آن ، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این قابلیت ها ، پیچک را به گیاهی دوست داشتنی تبدیل کرده است. اگر به این گیاه علاقه مند هستید و قصد نگهداری و پرورش ان را در منزل خود دارید ، پیچک را در یک گلدان آویز قرار دهید تا زیبایی اش دو چندان شود.

 

چه چیزی پیچک را سمی می کند؟

پیچک حاوی چندین ماده سمی است که هم بر روی انسان و هم روی حیوانات اثرات بدی و ناخوشایندی دارد. ساپونین ها در برگ ها ، ساقه ها و ریشه های این گیاه وجود دارد که در اثر تماس با پوست ، می تواند منجر به ورم شدید پوستی شود. این گیاه همچنین حاوی فالکارینول و دئیدی فرو فالکارینول است که هر دو سم آلرژی زا هستند. افرادی که به این مواد شیمیایی حساس هستند ، با سوزش شدیدی در اثر تماس با مایع داخل گیاه مواجه می شوند.

 

7- ساگو پالم (نخل ساگو بونسای) :

sago-palm-plant

یک گیاه گرمسیری حیرت انگیز است که احساس عجیب و غریبی را به خانه ها می آورد. علی رغم نام رایج آن ، در واقع یک نخل واقعی نیست و جز یکی از قدیمی ترین گیاهان زمین است. مراقبت از آن به عنوان گیاهان آپارتمانی فوق العاده آسان است. ساگو پالم در برابر نور و آبیاری کم مقاومت بالایی دارد.

 

چه چیزی ساگو پالم را سمی می کند؟

تمام قسمتهای نخل ساگو ، سمی هستند. گرچه بذرها دارای بیشترین مسمویت هستند. این گیاه حاوی سیکازین است که یک ماده شیمیایی بسیار سمی است و باعث مشکلات کبدی در انسان و حیوانات خانگی می شود.

 

8- زاموفیلیا :

zzplant

زاموفیلیا به دلایل زیادی ، یک گیاه خانگی محبوب محسوب میشود. این گیاه سموم را از هوا فیلتر می کند ، در نتیجه کیفیت هوا در خانه بهتر می شود. دارای ظاهری بسیار منحصر به فرد با شاخ و برگ های براق اش است. این گیاه مورد علاقه افرادی است که در پرورش گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند ، زیرا علی رغم توجه زیاد ، رشد و نموی خوبی خواهد کرد. گیاه زاموفیلیا یک گیاه اپارتمانی ایده آل برای یک گوشه تاریک منزلتان میباشد ؛ زیرا در نور کم به خوبی رشد می کند و حتی در مقابل نور مستقیم خورشید هم نیز به همان اندازه رشد می کند. همچنین در خصوص برنامه آبیاری حساس نیست. در واقع می تواند بیش از حد آبیاری شود و یا دوره های خشکسالی را تحمل کند. در کل گیاه سازگار و مقاومی است و نیاز به وسواس بودن در نگهداری و مراقبت از این گیاه ندارید.

 

چه چیزی زاموفیلیا را سمی می کند؟

اگرچه زاموفیلیا برای فیلتر کردن سموم هوا مناسب است ، اما متأسفانه دارای سموم خاص خود است. این سموم به شکل کلسیم اگزالات در می آیند ، دقیقاً مانند دیفن باخیا و کالادیوم ، زیرا گیاه زاموفیلیا ، بخشی از خانواده Araceae می باشد. بلورهای کلسیم اگزالات دارای لبه های تیز هستند که می توانند بافت نرم بدن را تحریک کنند و معمولاً منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی برای کودکان و حیوانات خانگی می شوند.

 

9- کالادیوم :

caladium

کالادیوم ، نمایش خیره کننده ای از شاخ و برگهایش را در رنگ های سبز ، قرمز ، بنفش ، صورتی و کرم عرضه می کند. برگها می توانند به اندازه بسیار بزرگی رشد کنند ، که به ظاهر چشمگیر گیاه می افزاید. کالادیوم ها علی رغم اینکه بسیار جذاب هستند ، به عنوان گیاهان آپارتمانی محبوبیت چندانی ندارد ؛ زیرا مراقبت از انها می تواند بسیار کلافه کننده باشد و به طور معمول به یک پرورش دهنده باتجربه نیاز دارند تا نیازهای آنها را به خوبی درک کند.

 

چه چیزی کالادیوم را سمی می کند؟

کالادیوم جز خانواده Araceae است و بنابراین حاوی کلسیم اگزالات می باشد. دقیقاً مانند دیفن باخیا ، بلورهای اگزالات کلسیمی شبیه سوزن دارند که می توانند پارگی های ریزی را در بافت نرم داخل دهان ، گلو ، دستگاه گوارش و همچنین پوست خارجی ایجاد کنند.

 

10- زنبق :

zanbaq

زنبق گل بسیار زیبا و خاصی است که انواع مختلفی از ان وجود دارد. همه زنبق ها سمی نیستند و فقط برخی از انها خطرات جزئی دارند. خطرات سم آنها برای حیوانات ، اللخصوص گربه ها ، بسیار زیاد است. اگر گیاه زنبق دارید ، آن را دور از دسترس حیوانات خانگی تان قرار دهید. انواع مختلف زنبق ، سموم متفاوتی دارند و علائمشان هم مختلف است. در برخی موارد باعث ایجاد استفراغ ، سردرد ، بی اشتهایی و تحریکات پوستی می شوند.

برای مشاهده محصولات لاکچری و خاص گلفروشی شرمیلا ، از باکس گل گرفته تا گل های آپارتمانی ، به قسمت خرید گل مراجعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *