چه سبزه ای برای عید بکاریم

چه سبزه ای برای عید بکاریم؟ | چند روز قبل از عید سبزه بکاریم؟

زمان مطالعه : 11 دقیقه

پهن کردن سفره هفت سین یکی از آداب و رسوم های زیبا و قدیمی ما ایرانیان است. اجداد ما معتقد بودند که با قرار دادن کتاب مقدس، سبزه عید، گل خوشبو و نان در سفره هفت سین، از خداوند متعال وسعت، نور، خیر و برکت را برای خود و خانواده هایشان میخواستند.سبزه عید یکی از آداب ویژه نوروز است که نماد تولد دوباره میباشد و بایستی چند وقت قبل از تحویل سال کاشته شود تا به موقع سبز شود. برای کاشت سبزه نوروز می توان از انواع بذر استفاده کرد. زمان خیساندن این بذرها و همچنین زمان لازم برای جوانه زنی آنها با هم متفاوت است. سوال بسیاری افراد این است که چه سبزه ای برای عید مناسب و خوش یمن است؟ چه زمانی برای کاشت سبزه عید مناسب تر میباشد؟ چه سبزه هایی میتوانیم برای عید بکاریم؟ در ادامه شما را با کاشت انواع سبزه عید آشنا میکنیم و در مورد هر کدام از آنها توضیحاتی ارائه می دهیم.

*رایج ترین گل سفره هفت سین، سنبل است. از بخش خرید سنبل می توانید گل سنبل خوشبوی خود را سفارش دهید.

چه بذری برای سبزه عید مناسب است؟

برای کاشت انواع سبزه عید میتوانید از بذر سبزیجات مختلف استفاده کنید. مقداری عدس، ماش یا گندم تقریبا در هر خانه ای یافت می شود. به کمک انها میتوانید سبزه زیبایی برای سفره هفت سین خود ایجاد کنید. علاوه بر زیبایی ظاهر سبزه، ارزان قیمت بودن بذر آنها هم پارامتر مهمی است؛ به خصوص اگر بخواهید سبزه را در چندین سینی بکارید. دانه های گندم و جو نسبت به سایز دانه ها ارزان تر هستند. به یاد داشته باشید که چنین دانه هایی باید سالم و تازه باشند. اگر آنها را چند سال در خانه خود نگه داشته باشید، پتانسیل خود را برای رشد از دست می دهند و سبز نمی شوند.

نحوه کاشت سبزه عید نوروز

بین ۵۰ تا ۱۰۰ گرم دانه برای ایجاد سبزه ای به اندازه یک بشقاب، کافی است. دانه ها باید در آب خیس شوند. بعد از یک شب خیس خوردن، انها را در یک پارچه مرطوب بپیچید و در یک بشقاب قرار دهید. بشقاب یا ظرفی که این پارچه در آن قرار میگیرد، نباید پر از آب شود. فقط باید پارچه را مرتب خیس کنید تا رطوبت کافی به دانه ها برسد.

در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه بریزید و اجازه ندهید که نور به دانه ها برسد. اگر مرطوب نگه داشتن را فراموش کنید، بذر ها دچار مشکل می شوند و جوانه نمی زنند. با رطوبت کافی و تاریکی مطلق به واسطه قرار داشتن پارچه روی بذر ها، به تدریج انها جوانه می زنند.

وقتی بذرها جوانه زدند، انها را در یک بشقاب گود بریزید و با دست صاف کنید تا روی هم انباشته نشوند. همچنان پارچه را یک روز و شب دیگر روی بشقاب قرار دهید، کمی آب روی بشقاب بریزید و پارچه را مرطوب نگه دارید. روز بعد، پارچه را بردارید و بشقاب را در مکانی روشن و آفتابی قرار دهید.
به تدریج سبزه ها سبز می شوند و رشد می کنند. در این مدت آنها را به طور منظم آبیاری کنید.
هر بار که آب می دهید، آب اضافی که در زیر بشقاب جمع شده است را تخلیه کنید و به آن آب تازه بدهید.
سعی کنید آب زیادی در کف بشقاب جمع نشود، زیرا باعث پوسیدگی سبزه می شود.
سبزه شما در نور آفتاب، به سرعت رشد می کند.
اگر می خواهید سبزه را تا سیزده بدر حفظ کنید، بهتر است اجازه ندهید سبزی ها خیلی سریع رشد کنند. می توان آن را در مکانی خنک قرار داد تا به تدریج رشد کند. سرمای هوا مانع از رشد سریع سبزه می شود.

بذر سبزه عید

آموزش کاشت انواع سبزه عید

کاشت سبزه گندم

برای کاشت سبزه گندم، که یکی از محبوب ترین سبزه های عید است، ابتدا یک مشت گندم را یک شب خیس کنید. آب گندم ها را چند بار عوض کنید تا ترش نشود.
بعد از اینکه شروع به جوانه زنی کردند، آنها را در یک پارچه نخی مرطوب نگه دارید تا جوانه ها بیشتر رشد کنند و نوک آنها کمی سبز شود. بهتر است پارچه را دائما مرطوب نگه دارید. سپس ماسه تمیز و شسته شده را کف ظرف مورد نظر بریزید و جوانه ها را به ظرف منتقل کنید.
1-2 بار در روز روی سبزه ها، آب اسپری کنید.

سبزه گندم را کی بکاریم؟ بین ۱۵ تا ۲۰ اسفند ماه، مناسبترین زمان برای کاشت سبزه گندم است.

سبزه گندم

کاشت سبزه عدس

سبزه عدس جزو یکی از ساده ترین و پرطرفدارترین سبزه های عید نوروز محسوب می شود. برای کاشت عدس به موارد زیر توجه فرمایید:

2-3 هفته مانده به عید، مقداری عدس را در ظرفی بریزید و پر از آب کنید و بگذارید چند روز در دمای محیط بماند. عدس آب را جذب می کند، هر روز چک کنید تا مطمئن شوید که آب عدس تمام شده است یا خیر. عدس را در آب غوطه ور نکنید بلکه روی عدس ها آب بپاشید تا مرطوب بماند.
پس از چند روز، یک دستمال پارچه ای را با آب مرطوب کرده و روی انها قرار دهید. سپس آن را نزدیک پنجره ای قرار دهید که هوای معتدل دارد (نه گرم و نه سرد).
عدس ها را هر روز با آب بشویید (در یک کاسه آب بریزید و خالی کنید تا عدس تازه بماند). هر روز دستمال را مرطوب کنید تا عدس جوانه بزند.
بعد از اینکه عدس ها جوانه زدند، آنها را به ظرف اصلی منتقل کنید. وقتی عدس ها کمی سبز شدند، می توانید دستمال را از روی آن جدا کنید. به آبیاری عدس ها ادامه دهید (آب را بشویید و اسپری کنید).
سبزه را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. در این مدت، ظرف را هر روز در برابر نور اتاق بگذارید تا سبزه ها به طور یکنواخت رشد کنند.

سبزه عدس را کی بکاریم؟ ۱۵ تا ۲۰ روز قبل از عید نوروز سبزه عدس را تهیه نمایید.

سبزه عدس

طرز کاشت سبزه خاکشیر

برای کاشت سبزه ی خاکشیر، ابتدا باید بذر خاکشیر را یک شب خیس کنید.
یک کوزه سفالی مناسب تهیه کنید و روی آن را با یک پارچه نازکی بپوشانید.
پارچه را خیس کنید و دانه های خاکشیر را با دست خیس روی ظرف سفالی بمالید.
اطمینان حاصل کنید که تمام سطح ظرف سفالی شما به طور یکنواخت با خاکشیر پوشانده شده است.
سپس ظرف را با آب پر کنید.
توجه داشته باشید تا زمانی که خاکشیر ها سبز شوند، باید به طور مرتب آن را با آب اسپری کنید.

سبزه خاکشیر را کی بکاریم؟ یک هفته قبل از عید زمان مناسبی برای کاشت این نوع سبزه است.

سبزه خاکشیر

سبزه عید با هسته پرتقال، لیمو یا نارنج

برای کاشت سبزه با هسته مرکباتی مانند پرتقال، لیمو یا نارنج، ابتدا هسته ها را به مدت 48 ساعت در آب خیس کنید. به این ترتیب بعد از 24 ساعت باید پوست هسته را با احتیاط جدا کنید تا آسیبی به مغز انها وارد نشود.
سپس دانه ها(هسته های) پوست کنده مرکبات را در آب قرار دهید تا خشک نشوند.
بعد از 24 ساعت دوم، بذرهای خیس شده را در گلدان یا ظرفی که در آن خاک سبک باغچه ریخته اید، بکارید.
گلدانی که بذرها را در آن می کارید، باید در انتهای آن سوراخی برای خروج آب داشته باشد تا آبیاری باعث پوسیدگی یا خراب شدن آن نشود.
دقت کنید که فاصله دانه ها ها از هم نه خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. یک لایه نازک خاک روی دانه ها بریزید و با سنگ های کوچک بپوشانید.
به طور مرتب خاک را با یک اسپری کوچک یا آبپاش خیس کنید. سعی کنید گلدان را در مکانی آفتابی قرار دهید تا نور کافی به دانه ها برسد.
بذرها در عرض 14 تا 30 روز شروع به جوانه زدن می کنند.
جوانه ها به تدریج رشد کرده و تبدیل به نهال می شوند و پس از 2 سال می توانید آنها را به باغ منتقل کنید!

سبزه مرکبات را کی بکاریم؟ بین ۳۰ تا ۴۰ روز قبل از عید میتوانید سبزه مرکبات را آماده فرمایید تا برای عید سبز شوند.

سبزه مرکبات

آموزش کاشت سبزه ماش عید نوروز

برای کاشت سبزه ماش، ابتدا باید مقدار بذر را متناسب با ظرف مورد نظر خود انتخاب کنید (در نظر داشته باشید که بعد از خیساندن، مقدار بذر ماش دو برابر می شود).
دانه های ماش را یک شب در آب خیس کنید و روز بعد آب آن را کاملا خالی کنید و ماش را در ظرف مورد نظر به صورت یک لایه نازک (سه میلی متر) پخش کنید.
هرچه قطر لایه کوچکتر یا بزرگتر باشد، رنگ سبز نازکتر یا ضخیم تر خواهد بود.
یک پارچه نازک را روی ماش قرار دهید. با اسپری آب به طور مرتب پارچه را مرطوب نگه دارید. (اگر اسپری در دسترس نیست، دستان خود را کاملا خیس کرده و به پارچه بزنید.)
این کار را تا زمانی که بذرها جوانه بزنند و جوانه ها به اندازه یک سانتی متر رشد کنند ادامه دهید.

سبزه ماش را چند روز قبل عید بکاریم؟ بین ۱۰ تا ۱۵ اسفند می توانید سبزه ماش را بکارید تا برای عید سبز شود.

سبزه ماش

چه زمانی برای کاشت انواع سبزه عید مناسب است؟

سبزه عدس:

مدت خیساندن بذر: ۱۰ تا ۱۸ ساعت. زمان کاشت بذر: ۱۰ اسفند.

سبزه گندم:

مدت خیساندن بذر: ۱۰ تا ۱۸ ساعت. زمان کاشت بذر: ۱۵ اسفند.

سبزه ماش:

مدت خیساندن بذر: ۱۰ تا ۱۸ ساعت. زمان کاشت بذر: ۱۰ اسفند.

سبزه شاهی:

مدت خیساندن بذر: ۵ تا ۱۰ ساعت. زمان کاشت بذر: ۲۲ اسفند.

سبزه خرفه:

مدت خیساندن بذر: ۶ تا ۸ ساعت. زمان کاشت بذر: ۲۲ اسفند.

سبزه ریحان:

مدت خیساندن بذر: ۵ تا ۱۰ ساعت. زمان کاشت بذر: ۲۰ اسفند.

سبزه شنبلیله:

مدت خیساندن بذر: ۶ تا ۸ ساعت. زمان کاشت بذر: ۱۶ اسفند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *