زیباترین گیاهان رونده

۱۰ تا از زیباترین گیاهان رونده با رشد سریع

زمان مطالعه : 8 دقیقه

طبیعت اغلب ما را با زیبایی خود شگفت زده می کند و گل ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به این فکر کنید که چگونه یک دسته گل ساده می تواند شما را غافلگیر کند و حال و هوای خوبی به دل شما ببخشد. حتی مردم به سراسر جهان سفر می کنند تا شاهد شکوفه دادن گل هایی مانند شکوفه های گیلاس در ژاپن یا لاله ها در هلند باشند. گل یک راه ساده برای لذت بردن زندگی است.

کاشت گیاهان رونده یک راه عالی برای استفاده بهینه از فضای حیاط و بالکن است. در این مقاله با ۱۰ تا از زیباترین گیاهان رونده آشنا میشوید. این گیاهان علاوه بر پوشاندن محیط حیاط و بالکن شما و ایجاد حریم خصوصی، فضای سبز زیبایی به مکان مورد نظر شما می بخشند.

با ما همراه باشید.

چگونه بهترین گیاه رونده را برای باغ خود انتخاب کنیم؟

بایستی در نظر بگیرید که می خواهید گیاه شما تا چقدر ارتفاع داشته باشد. برخی از گیاهان رونده تا دو متر رشد می کنند و برخی دیگر خیلی قوی هستند و رشد خودروی بی نظیری دارند.

همچنین به الزامات هرس توجه داشته باشید تا مطمئن شوید که می توانید به راحتی از گیاه خود مراقبت کنید. برخی از گیاهان رونده در حین رشد به تکیه گاه خود می پیچند، در حالی که برخی دیگر به سطوح می چسبند. با این حال معمولا همه آنها در حین استقرار به کمک نیاز دارند. بنابراین در ابتدا باید آنها را با چوب یا طنابی هدایت کنید و محدوده ای برای انها در نظر بگیرید.

معرفی زیباترین گل و گیاهان رونده

بیشتر گل و گیاهانی که رونده هستند، مقاوم بوده و کم هزینه هستند. کافیست آن ها را کنار مانعی بکارید تا به خوبی رشد کنند. برخی از گل های رونده(مانند پتوس و پیچک) را می توانید در گلدان های آویز بکارید تا ظاهری خاص به محیط شما ببخشند.

۱- درختچه(گل گلیسین)

ویستریا یک گیاه رونده زیبای چند ساله با شکوفه های بهاری زیبا و آبشاری است. گل های این گیاه زیبا در رنگ های بنفش، ارغوانی، صورتی، آبی و سفید وجود دارند. ویستریا رشد سریعی دارد و ارتفاع آن به ۷ تا ۹ متر نیز می رسد.

اگر این گیاه را در موقعیتی بکارید که نور آفتاب کامل به آن بتابد، بهترین رشد را خواهد داشت. پیشنهاد میکنیم ویستریا در جایی دور از گیاهان دیگر کاشته شود، زیرا می تواند مهاجم شود و به گیاهان دیگر آسیب رساند.

ویستریا

۲- گل کاغذی یا بوگنویل

گل کاغذی جزو گیاهان رونده محبوب محسوب می شود. انها در طیف رنگی صورتی، قرمز، بنفش، نارنجی و زرد هستند. گل کاغذی سریع رشد می کند و در برابر خشکی مقاوم است. هر چه نور آفتاب بیشتری به آنها بتابد، بهتر رشد کرده و شادابی خود را حفظ می کنند. می توانید انها را کنار نرده ها یا گوشه دیوار بکارید تا روی آن ها بروند. همچنین میتوان از انها برای پوشاندن نرده های سیمی استفاده کرد. زیبایی گل های رنگارنگ انها حس دلپذیری را به شما منتقل میکنند.

از بخش نحوه نگهداری گل کاغذی با روش صحیح مراقبت از این گیاه خارق العاده آشنا شوید.

گل کاغذی

۳- گل رز رونده

انواع مختلفی از رز های رونده وجود دارد که در رنگ ها و اندازه های مختلفی هستند.  آنها روی داربست، آلاچیق و دیوار ها، زیبا به نظر می رسند. گل رز رونده از اواخر بهار یا اوایل تابستان تا پاییز شکوفا می شود.

اگر قصد کاشت این رز ها را دارید، بهترین فصل برای کاشت آنها اواخر زمستان یا اوایل بهار است. چنانچه گیاه خود را در این فصل بکارید، زمان کافی برای استقرار قبل از تابستان را دارد.

گل رز رونده

۴- گل پیچک

گل پیچک، گیاهی همیشه سبز است. پیچک با ساختار سخت و شاخ و برگ های خوش فرم و همیشه سبز می تواند شنلی زیبا روی دیوار یا حصار شما بسازد.

گل پیچک

۵- تاک ترومپت(تاک شیپوری)

تاک ترومپت یک گیاه رونده است که دارای گل های قرمز و نارنجی روشن است.

با شرایط مختلف سازگار است و در آب و هوای گرم و خنک و در موقعیت هایی با آفتاب کامل یا نیمه سایه به خوبی رشد می کند.

می توان آنها را روی دیوار، درختچه، آلاچیق یا نرده ها پرورش داد.

گل تاک شیپوری

۶- یاس جاسمین

یاس جاسمین یک گیاه گلدار محبوب با گل های سفید معطر زیبا است. این گل زیبا و خوشبو، همیشه سبز بوده و در آفتاب کامل یا نیمه سایه به خوبی رشد می کند.

می توانید ان را یک گوشه از حیاط خود بکارید و موانعی در کنار آن قرار دهید تا به شکلی که میخواهید رشد کنند. بهتر است هر ساله کمی ان را هرس کنید تا مرتب باقی بمانند.

گل جاسمین

۷- شکوه صبح(پیچک سفید)

گل های شکوه صبح در رنگ های بنفش، صورتی، ابی و سفید یافت می شوند. معمولا از اوایل تابستان تا اواسط پاییز گل می دهند. آنها به سرعت رشد میکنند و به اسانی مجدد بذر می دهند. بنابراین هر سال گیاهتان چندین برابر خواهد شد.

گل پیچک سفید

۸- گیاه موچسب

موچسب یک گیاه بالارونده مقاوم است که برای پوشاندن متراکم، بخاطر شاخ و برگ هایش انتخاب ایده آل و مناسبی است. گیاه موچسب دارای برگ های رنگارنگ پاییزی میباشد. هنگامی که شاخ و برگ آن به رنگ قرمز و نارنجی تبدیل می شوند، یک منظره فوق العاده چشمگیری ایجاد میکند.

انواع مختلف گل موچسب در آفتاب یا سایه به خوبی رشد می کنند و گل می دهند.

گل موچسب

۹- گل ساعتی

گل های ساعتی ظاهری خیره کننده دارند و فقط در طول زمان گل دهی گل هایش باز می شود. فصل گلدهی گیاه ساعت، بهار است. متداول ترین رنگ های گیاه ساعتی آبی، قرمز، سفید و بنفش است. آنها رشد سریعتی دارند و می توانند بین ۵ تا ۱۰ متر ارتفاع داشته باشند. انها دور اجسام میپیچند و رشد میکنند. گل ساعتی در آفتاب کامل تا نیمه سایه بهترین رشد را دارد.

گل ساعتی زیبا

۱۰- گل نخود شیرین

گل های نخود شیرین  در اواخر زمستان تا اوایل بهار شکوفه می دهند. آنها در طیف گسترده ای از رنگ ها از جمله صورتی، قرمز، بنفش، آبی و سفید هستند.

مهم است که به طور منظم گیاه خود را هرس کنید و آن را در محیط آفتاب گیری قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *