اسپاتی فیلوم

رشد سریع اسپاتی فیلوم | نکات حیاتی برای رشد عالی گیاه اسپاتی فیلوم

زمان مطالعه : 10 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به نکته هایی که باعث رشد طلایی اسپاتی فیلوم می شود ، بپردازیم.

گل اسپاتی فیلوم از خانواده شیپوری و بومی مناطق گرمسیر آمریکا می باشد. اسپاتی فیلوم حدود 40 گونه مختلف دارد که به عنوان گیاهان گلدانی و آپارتمانی مورد استفاده قرار میگیردو

گیاه اسپاتی فیلوم چند ساله ، علفی و همیشه سبز است که گلهای سفید زینتی آن پخش می شود. برگ های اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز می باشد. این گل تا ارتفاع 45 تا 60 سانتی متر رشد می کند

دقت داشته باشید که تمام قسمت های گل اسپاتی فیلوم در صورت خورده شدن سمی می باشد. پس از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور کنید.

اسپاتی فیلوم به دلیل خاصیت تصفیه کنندگی هوا و مقاوم بودن به نور کم ،‌ انتخاب مناسب برای اداره ها ، بانک ها و منازل می باشد.

گلهای این گیاه در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل میگیرند و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارند. حتی ممکن است در سال شاهد دو بار گلدهی این گیاه باشید.

 

نکات ضروری برای رشد سریع اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد. این گیاه نگهداری آسانی دارد و به خانه شما زیبایی می بخشد. با یادگیری تکنیک های مراقبت از گیاه اسپاتی فیلوم ، می توانید چند سال از این گیاه زیبا استفاده کنید و لذت ببرید.

  • انتخاب مکان مناسب برای اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم بومی جنگل های گرمسیر و پر سایه آمریکای جنوبی می باشد. به همین دلیل در اکثر شرایط آب و هوایی نمی تواند به خوبی رشد کند اما برای اداره ها و منازل مناسب است. به هیچ وجه گل اسپاتی فیلوم را در کنار پنجره باز یا حتی بسته قرار ندهید.  پنجره های شمالی یا غربی مکان مناسبی برای نگهداری اسپاتی فیلوم می باشند. از قرار گرفتن گیاه در معرض هوای سرد و آفتابی جلوگیری کنید. نور زیاد و سرما موجب چروکیدگی و قهوه ای شدن برگ های گیاه می شود.

اسپاتی فیلوم مکان های گرم با رطوبت بالا را بسیار دوست دارد و از آن لذت می برد. اگر شما در مناطق گرمسیر زندگی می کنید ، می توانید بدون نگرانی گیاه اسپاتی فیلوم را در طول سال بیرون از منزل نگهداری کنید.

  • آبیاری مناسب اسپاتی فیلوم

آبیاری مهم ترین ارکان برای رشد مطلوب هر گیاهی است و اگر به موقع و صحیح آبدهی شود ، گیاه به سرعت رشد می کند. بین دو آبیاری بگذارید تا کمی از سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری را انجام دهید. گیاه فیلوم رطوبت را دوست دارد اما خیس شدن بیش از حد آن ، موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد.

آبیاری کم باعث پژمردگی ، افتادگی برگ ها و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود. در بعضی مواقع توصیه می شود که بگذرید گیاه پژمرده شود و سپس آن را آبیاری کنید.

سعی کنید تا از آب های ولرم و بدون املاح برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید. آب های سرد و دارای املاح به ریشه گیاه صدماتی وارد می کنند. بهترین آب برای گیاهان ، مقطر و تصفیه شده است. اگر نمی توانید به این نوع آب ها دسترسی داشته باشید ، نگران نباشید! شما می توانید آب لوله کشی را به مدت 24 ساعت در دمای محیط قرار دهید تا ولرم شود و املاح آن نیز بپرد.

  • نور مناسب اسپاتی فیلوم

از قدیم تا به امروز مهم ترین فاکتور برای رشد گیاهان ، نور مناسب می باشد. این گیاه در روز به حداقل 4 ساعت نور خورشید احتیاج دارد. نور دریافتی این گیاه باید به طور غیر مستقیم بتابد. نور مستقیم باعث سوختن برگ های اسپاتی فیلوم می شود.

اگر بتوانید به خوبی نیاز نوری اسپاتی فیلوم را براورده کنید ، این گیاه رشد سریع و عالی را در پیش خواهد داشت.

بهترین مکان برای این گل ، پشت پنجره می باشد. دقت داشته باشید که هر چند وقت یکبار گیاه را بچرخانید تا همه قسمت های آن مقابل نور خورشید قرار بگیرند و رشد یکدستی داشته باشند. می توانید در بعد از ظهر گیاه را در تراس و مکانی نیمه سایه قرار دهید تا به استراحت بپردازد.

اگر نشانه هایی از خمیدگی ، پژمردگی و زرد شدن برگ ها مشاهده کردید ، علت آن نور رسانی کم به گیاه می باشد.

اسپاتی فیلوم

  • مه پاشی برگ های اسپاتی فیلوم با اسپری آب

در مناطق استوایی، اسپاتی فیلوم علاوه بر خاک مناسب هوای مرطوبی را در جنگل های گرمسیری تجربه می کندکه همین موضوع علت اصلی شادابی و طراوات بالای این گیاه در آن مناطق می باشد. بناربراین با اسپری آب بر روی برگ ها هوای شرجی و مرطوب را برای گیاهتان بوجود بیاورید. در تابستان به دلیل فصل رشد گیاه فیلوم و افزایش شادابی آن ، مه پاشی را بیشتر از فصول دیگر انجام دهید.

گیاه اسپاتی فیلوم به کلر حساس می باشد ، همانطور که گفتم باید آب به مدت 24 ساعت در دمای محیط قرار بگیرد تا املاح آن از بین برود. کلر می تواند رشد اسپاتی فیلوم را آهسته کند.

  • حذف برگ های مریض و آلوده گیاه

اگر رشد سریع از گیاه خود می خواهید ،‌ پس برگ های آلوده آن را حذف کنید. این گیاه در مقایسه با گیاهان دیگر به هرس کردن زیادی احتیاج ندارد ، اما اگر برگ های گیاه شما دچار بیماری ، پژمردگی و یا قهوه ای شکل شده اند ، آن ها را هرس کنید تا به بخش های دیگر گیاه منتقل نشود. شما می توانبد از چاقوی تیز و ضد عفونی شده با الکل نیز استفاده کنید و اندام آلوده را به سرعت حذف کنید.

پژمردگی و قهوه ای شدن برگ ها دلیل آبیاری کم است اما می تواند علائم یک بیماری جدید در گیاه نیز باشد. پس اگر با وجود آبیاری منظم قهوه ای شدن و پژمردگی را در گیاهتان مشاهده کردید به دنبال علائم جدی تر بیماری (که در پایین به شما توضیح خواهیم داد) و درمان آن باشید.

  • کود دهی را با احتیاط انجام دهید

کوددهی و تغذیه های گوناگون برای رشد سریع گیاه اسپاتی فیلوم لازم و حیاتی نمی باشد با این وجود اگر همچنان راغب به استفاده از کود هستید ، دقت داشته باشید که این گیاه نسبت به کوددهی زیاد حساس می باشد و سریع واکنش نشان می دهد. بدین منظور شما می توانید از کود کامل با دستور مصرف یک چهارم قاشق چای خوری را در یک لیتر آب حل کنید و در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار همراه آب ، گیاه را تغذیه کنید.

  • تعویض گلدان و تکثیر اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم را می توانید از اوایل تا اواخر بهار تکثیر کنید. این گیاه به تدریج انبوده و گسترده می شود. بنابراین در زمان تکثیر این گیاه می‌توان گیاه مادری را به دو یا سه دسته تقسیم کرد و هر قسمت را در گلدانی جداگانه کشت نمود.

تشخیص نشانه های تعویض گلدان در اسپاتی فیلوم: اسپاتی فیلوم مانند تمام گیاهان آپارتمانی برای رشد سریع و عالی به گلدانی مناسب احتیاج دارد. وقتی گلدان اسپاتی فیلوم بسیار بزرگ تر از گیاه باشد ، به خاطر حجم بالای آبیاری بعد از مدتی شاهد زرد و قهوه ای شدن آنها خواهید شد. علاوه بر این شما ممکن است توده های ریشه گیاه را روی سطح خاک مشاهده کنید.

هر موقع دیدید که ریشه گیاه اسپاتی فیلوم از گلدان خارج شده است و یا فضای کافی برای رشد را ندارد ، یعنی وقت تعویض گلدان می باشد. در زمان تعویض گیاه به گلدان جدید ، باید ریشه های آلوده و بیمار را از گیاه هرس کنید تا به قسمت های دیگر منتقل نشود.

به طور کلی اسپاتی فیلوم هر سال و یا هر دو سال یکبرا نیاز به تعویض گلدان دارد. بهترین زمان برای اینکار فصل بهار می باشد.

استفاده از گلدان سایز مناسب: هنگام تعویض گلدان به منظور ایجاد فضای بیشتر برای توسعه و رشد ریشه مسلما باید ظرف بزرگتری از سایز قبلی را انتخاب کنید. گلدان جدید حداقل باید 5سانت قطر دهانه بیشتری نسبت به گلدان قدیمی داشته باشد. به طور کلی اسپاتی فیلوم نسبت به گلدان اولیه  قطر دهانه بیش از 25 سانتیمتر نیازی ندارد و در صورت تعویض گلدان و ماندن علائم زردی، قهوه ای شدن و یا پژمردگی شما باید علت این مشکلات را در موضوعی دیگر جستجو کنید.

جنس گلدان اعم از پلاستیکی ،سفالی یا سرامیکی برای اسپاتی فیلوم فرقی ندارد و همه نوع گلدان برای این گیاه مناسب می باشد.

اطمینان حاصل کنید که سوراخ هایی در گلدان وجود دارد تا آب های اضافی از آن خارج گردد. در صورت عدم خروج آب از سوراخ های گلدان ، گیاه شما به بیماری پوسیدگی منجر خواهد شد.

از خاک بستر مخلوط خوب برای کاشت گیاه استفاده کنید: همانطور که در بالا اشاره کردیم اسپاتی فیلوم بومی جنگل های آمریکای جنوبی می باشد. خاک جنگل حاوی توده متراکمی از کنوپی ضخیم ، پر از مواد مغذی و آلی پوسیده می باشد که ریشه های این گیاه به طور پیوسته از آن تغذیه می کنند.

بنابراین بستر مناسب اسپاتی فیلوم خاکی ست که شبیه خاک جنگل باشد. خاک گلدان اسپاتی فیلوم شامل درصد مساوی از پرلیت، ماسه و کمپوست پوسیده می باشد. در حالت ایده آل خاک شما باید سبک و متخلل و بدون بو باشد.

انتقال گیاه به گلدان جدید: گلدان را به قدری از خاک پر کنید که گیاهتان به راحتی در بالای آن بشیند. . در حالت ایده آل باید بعد از قرار دادن گیاه، فقط در اطراف آن خاک بریزید و اضافه آن برای استقرار بهتر به زیر ریشه ها برود. سپس با استفاده از بیلچه یا چنگک باغبانی ، خاک را به طور یکسان در گیاه پخش کنید. خاک قبلی چسبیده به ریشه گیاه را پاک نکنید و برای جلوگیری از صدمات تنش شما میتوانید از ترکیب خاکی مشابه گلدان قدیمی استفاده کنید. بعد از آبیاری اولیه و نشست خاک ، دوباره کمی خاک اضافه کنید.

خاک گلدان باید 1.5 الی 2.5 سانت زیر لبه گلدان باشد. اگر گیاه به گلدان قدیمی چسبیده و جدا نمیشود ابتدا آن را پر از آب کنید و بعد از یه ساعت خیس خوردن به راحتی از دهانه گلدان خارج می شود.

استفاده از قیم کنار گیاه تازه کاشته شده: بعد از کاشت گیاه اسپاتی فیلوم در گلدان جدید ، ریشه های قدرت نگه داشتن ریشه گیاه را ندارند. اسپاتس فیلوم در این حالت توان ایستاده بودن را ندارد. شما برای مهار گیاه بهتر است تا چوب خشک را کنار ساقه اسپاتی فیلوم دفن کنید. فقط دقت داشته باشید تا چوب خشک به ساقه گیاه صدمه وارد نکند و برای چسباندن قیم به ساقه از ریسمان نخی استفاده کنید. زمانی که از استقرار محکم گیاه اطمینان حاصل شد، قیم را از گیاه جدا کنید.

گیاهچه جدید تاج گیاه را به منظور تکثیر و کشت در گلدان دیگر جدا کنید: تقسیم گیاه مادری از قسمت تاج به دو یا سه قسمت از راه های تکثیر و پرورش اسپاتی فیلوم به شمار می رود. پاجوش اسپاتی فیلوم از خوشه های برگی متراکم تشکیل شده است که از تنه اصلی گیاه مجزا می باشد.

برای جدا کردن پاجوش ابتدا گیاه را از گلدان بیرون می آورید. از قسمت بالای تاج شروع کنید و به آرامی ریشه های گیاه را از قسمت پایینی جدا کنید. طبیعی است که در هنگام عمل جداسازی پاجوش به قسمت هایی از ریشه صدماتی وارد شود اما سعی کنید تا ریشه را نشکنید. بعد از جدا سازی گیاهچه از تاج گیاه ،‌ آن را در گلدانی کوچک بکارید و تمام مراقبت های ویژه را به عمل در آورید.

 

شما اگر بتوانید نکات گفته شده را به خوبی انجام دهید ، گیاه شما رشد سریع و فوق العاده را به همراه خواهد داشت.

 

مشکلات رشدی گیاه اسپاتی فیلوم

یکی از متداول ترین مشکلات رشدی گیاه اسپاتی فیلوم ، آبیاری نادرست می باشد. آبیاری کم و یا زیاد ، هر دو باعث بروز مشکل در گیاه می شود. با دیدن اولین نشانه های رنگ پریدگی یا بیماری در اسپاتی فیلوم ابتدا شما باید طبق آنچه در بالا گفتیم آبیاری را انجام دهید و در صورت رفع نشدن علائم به سراغ راه های درمانی بروید.

دقت داشته باشید که گیاهانی که گلدان بزرگ دارند ، در هر بار آبیاری ، آب بیشتری را جذب خود می کنند.

تشخیص آبیاری بیش از حد کار سختی می باشد اما اغلب نوک برگ ها در این مواقع قهوه ای می شود. در صورت غرقاب شدن ، پوسیدگی ریشه و مشکلات شدیدتری برای گیاه بوجود می آید.

یکی دیگر از مشکلات رشدی مربوط به نور دهی نادرست می باشد. در اواسط مقاله به این نکته اشاره کردیم که نوردهی چه تاثیر بالایی در رشد گیاه اسپاتی فیلوم دارد و اگر نتوانید آن را به خوبی رعایت کنید ، قضیه فرق می کند و مشکلاتی برای رشد گیاه به وجود می آورد. اگر برگ های گیاه دچار سوختگی شد ، یعنی اینکه به گیاه اسپاتی فیلوم نور مستقیم تابیده است. اگر برگ های آن زرد شد ، یعنی که نور بسیاری کمی دریافت کرده است. اگر نوک برگ های آن قهوه ای بود ، یعنی نور زیادی دیده است. شما اگر بتوانید به خوبی با این مشکلات مبارزه کنید ، گیاه اسپاتی فیلوم به رشد عالی خود ادامه خواهد داد.

 

اسپاتی فیلوم

در این مقاله سعی کردیم تا همه دلایلی که باعث رشد عالی گیاه می شود را برای شما شرح دهیم ، شما می توانید با بهره گیری از این مطالب ، مشکلات رشدی گیاه خود را برطرف کنید و توقع رشدی عالی داشته باشید.

ممنون که تا پایان همراه سایت ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *