گل لادن

بررسی خواص گل لادن | مصارف دارویی گل لادن

زمان مطالعه : 3 دقیقه

آشنایی با گل لادن

نام علمی این گل Tropaeolum spp و از خانواده Tropaeolaceae می باشد. گل لادن بومی مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی است. این گل دارای رشد بسیار سریع و زیادی میباشد. لادن به مراقبت زیادی نیاز ندارد. اغلب رقم های آن یک ساله اند اما رقم های چندساله نیز دارد.
شاخه های آن گوشتی با برگهای گرد به صورت گوشواره ای با دمبرگهای طویل است که به رنگ سبز روشن می باشند. ولی در بعضی از انواع آن برگها ، رنگ قهوه ای متمایل به قرمز دارند.
گل ها دو نوع دارند ساده و پر پر. این گل ها از کنار شاخه و دمبرگ ها بیرون می آید که دارای دم بلند است.
گل ها در رنگ های زرد، قرمز، قهور، عقیقی، و کرم روشن یافت می شوند.
برگ لادن طعم و مزه شاهی یا تره تیزک را دارد. به همین دلیل ، آن را شاهی هندی می نامند. همچنین در خارج از ایران از برگ های آن برای تهیه سالاد نیز استفاده می شود.
از میوه های سبز آن نیز به عنوان چاشنی برای ترشی ها استفاده می شود. در قدیم دم کرده آن را به عنوان داروی مدر مصرف می کردند.
بهترین گونه های گل لادن می تواند تا ارتفاع ۴ متر نیز رشد کنند.

گل لادن

خواص گل لادن

گل لادن برای سرما خوردگی:

گل لادن برای درمان گلو و  سینه بسیار مفید است. از این گل می توانید برای درمان بیماری هایی مانند سرماخوردگی، سرفه برونشیت و… کمک بگیرید.
گلبرگ ها و برگ های خشک گل لادن را دم و میل کنید. این دم کرده تب شما پایین می آورد و خواب راحتی به شما هدیه می دهد.

کمک به گوارش:

دانه های خشک گل لادن نیز خواص زیادی دارد. این دانه های خشک شده عمل دفع و هضم را راحت تر می کند.
70 گرم دانه ی خشک گل لادن را پودر کنید. 150 گرم عسل به آن اضافه کنید. هر روز تا زمانی که حالتان بهتر شود 3 قاشق چای خوری میل کنید. برای کسانی که مشکل دفع دارند این ترکیب بسیار توصیه می شود.

گل لادن برای مراقبت از مو:

یاری رساندن به مو های آسیب دیده یکی دیگر از خواص گل لادن است. گل لادن باعث درخشندگی و براق شدن مو ها می شود. همچنین شما می توانید از آن برای تقویت مو ها استفاده کنید تا ریزش مو را درمان کنید. برای این کار ، داخل یک لیتر آب یک مشت برگ، گلبرگ و دانه های خشک لادن را ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود.
سپس این محلول را در شامپویتان بریزید و با همان شامپو شستشو دهید.

گل لادن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *