آفات گل لادن

معرفی گل لادن و نحوه نگهداری آن

زمان مطالعه : 3 دقیقه

نام علمی این گل Tropaeolum spp و از خانواده Tropaeolaceae می باشد.این گیاه بومی مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی است.گل لادن بسیار پر رشد بوده و نیاز به مراقبت زیادی ندارد،اغلب رقم های آن یک ساله اند اما رقم های چندساله نیز دارد.
شاخه های آن گوشتی با برگهای گرد به صورت گوشواره ای با دمبرگهای طویل، که برگها عموما” به رنگ سبز روشن می باشند.ولی در بعضی از انواع آن برگها رنگ قهوه ای متمایل به قرمز دارند.
گل ها دو نوع دارند ساده و پر پر ، این گل ها از کنار شاخه و دمبرگ ها بیرون می آیند که دارای دم بلند هستند.
گل ها در رنگ های زرد، قرمز، قهور، عقیقی، و کرم روشن یافت می شوند.
برگ لادن طعم و مزه شاهی یا تره تیزک را دارد و به همین علت آن را شاهی هندی می نامند. همچنین در خارج از ایران از برگ های آن برای تهیه سالاد نیز استفاده می شود.
از میوه های سبز آن نیز به عنوان چاشنی برای ترشی ها استفاده می شود.در قدیم دم کرده آن را به عنوان داروی مدر مصرف می کردند.
بهترین گونه های گل لادن می تواند تا ارتفاع ۴ متر نیز رشد کنند.

گل لادن

شرایط نگهداری گل لادن

نور:

گل لادن طاغت نور مستقیم خورشید را ندارد. سعی کنید که همیشه آن را در نور غیر مستقیم خورشید نگهداری کنید. اگر نور برای آن زیاد باشد باعث سوختگی برگ و و به وجود آمدن آسیب های جدی برای گیاه می شود.

آبیاری:

این گیاه به آبیاری زیادی نیاز دارد. سعی کنید که همیشه قبل از خشک شدن کامل خاک آن را آبیاری کنید. در تابستان چون هوا گرم است گیاه به آبیاری بیشتر نیاز دارد.

خاک:

کاشت لادن در داخل گلدان عبارت است از ۱/۳ خاک باغچه ۱/۳ خاک برگ و ۱/۳ ماسه که در طول مدت زمستان می توان بوته ها در گلدان کاشته و در پاسیو یا گلخانه نگهداری کرد.

کود دهی:

سعی کنید که زیاد به گیاه کود ندهید.اگر به لادن کود زیادی داده شود یا در خاک های قوی و حاصلخیز کشت شود باعث رشد زیاد برگ ها شده و هیچ گاه گل نمی دهد و یا گل بسیار کمی تولید می کند که آن هم در زیر برگ ها مخفی می ماند.

گل لادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *