گیاه برگ بیدی

معرفی کامل بیماری ها و آفات برگ بیدی و روش درمان آنها

زمان مطالعه : 12 دقیقه

نام علمی این گیاه Tradescantia fluminensis  و از خانواده Commelinaceae می باشد.برگ بیدی بومی جنگلهای بارانی گرمسیری جنوب شرقی برزیل است و در نیوزلند ، جنوب شرقی استرالیا ، پرتغال ، ایتالیا ، روسیه ، ژاپن و جنوب شرقی ایالات متحده طبیعی شده است.

برگ بیدی یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی که برگ های خیلی خاص و خیره کننده ای دارد و همین سبب محبوبیت آن شده است. از ویژگی های این گیاه بسیار منحصر به فرد نگهداری آسان آن است که هر کس می تواند آن را در خانه خود به راحتی نگهداری کند. رشد برگ بیدی خیلی سریع است و به همین دلیل به آن گیاه اینچی نیز گففته می شود. در واقع به دلیل یک اینچ رشد آن در هفته این نام را بر روی آن نهاده اند.رشد این گیاه به قدری سریع است که در سال حدود 5 بار تکثیر می شود. البته دقت کنید که این رشد بسته به نگهداری شما از گیااه است و اگر به درستی از آن نگهداری نکنیید، رشد زیادی ندارد.

از ویژگی های برگ بیدی این است که می تواند در تمام طول سال گل دهی کند. شما می تواند گل های آن را در رنگ های صورتی، بنفش یا سفید پیدا کنید. از برگ بیدی برای آویزان کردن در مناطق مختلف خانه نیز استفاده می شود. برگ های برگ بیدی نوک تیز هستند، که بر روی آنها دو رگه از رنگ های متفاوت نیز قابل مشاهده هستند ، این دو رگه اغلب در بیتشترین مدل به رنگ سبز، سفید و کرم هستند.

این گیاه انواع خیلی زیادی دارد که این گونه های به عدد 60 هم می رسند.گونه مذکور بومی، آمریکای جنوبی است و برگهای زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگها تخم مرغی شکل، پهن و بدون دم برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می باشند. کاشتن این گیاه برای کاشت گروهی و پوشش گلدان های بزرگ بسیار مناسب است.

از خاصیت های برگ بیدی می توانیم به تصقیه کنندگی هوا اشاره کنیم. به طوری که اگر شما از این گیاه در خانه خود نگهداری کنید سموم موجود در خانه را تا جای موجود از بین می برد.
این گیاه چون رشد خیلی سریعی دارد ممکن است در نگهداری از آن دچار مشکل شوید و ببینید که گیاه فقط از طریق ساقه رشد می کد و برگ های آن دیگر رشد نمی کند. اگر در چنین شرایطی گیر افتادید برای درمان می توانید مقداری از ساقه را ببرید تا گیاه به حالت اول خود برگردد.

این گیاه به عنوان یک گونه مهاجم ، علف هرز مضر یا گیاه آفت در بسیاری از نقاط در نظر گرفته می شود و در نتیجه برای ریشه کنی مورد هدف قرار می گیرد. مناطق تحت تأثیر جدی شامل استرالیا ، نیوزلند ،پرتغال (شامل آزور و مادیرا)و جنوب شرقی ایالات متحده است.

آیا این گیاه سمی است؟

در جواب این سوال باید بگویم که بله این گیاه به مقدار خیلی کمی سمی است و می تواند برای کودکان و خیوانات مضر باشد. همچنین هنگامی که به گیاه آب می دهید و یا آن را لمس می کنید بهتر است که قبل از اصابت آن به دهان دستتان را بشویید.

گیاه برگ بیدی

بیماری های برگ بیدی

پوسیده و فاسد شدن ریشه:

اینن اتفاق به دلیل آبیاری بیش از حد رخ می دهد. اگر شما گیاهتان را بیش از حد آبیاری کنید چون آب بیش از حد در خاک ها می ماند سبب می شود که ریشه پوسیده شود. برای درمان باید آبیاری را کمتر کنید.
همچنین خاک نیز می تواند روی پوسیده شدن ریشه تاثیر داشته باشد. اگر خاک استفاده شده زهکش مناسب نداشته باشد می تواند سبب این اتفاق شود. در ادامه روش درست آبیاری این گیاه را معرفی می کنیم.

چه آبیاری مناسب این گیاه است؟

این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد اما نه آنقدر که خاک حالت باتلافی بگیرد. گیاه اصلا خاک باتلاقی دوست ندارد و اگر آن را بیش از حد آبیاری کنید، ریشه های گیاه پوسیده می شوند و به زودی گیاهتان از بین می رود. به طور کلی هر زمان که خاک گیاه خشک شد می توانید آن را آبیاری کنید، در فصل تابستان که هوا گرم است و رطوبت میزان در هوا برای گیاه کافی نیست باید آن را بیشتر آبیاری کنید. اما در زمستان جون هوا خنک تر است باید کمتر آبیاری را انجام دهید. به صورت کلی در تابستان حدود هر هفته یک بار و در زمستان حدود هر ۲۰ روز تا یک ماه یک بار آبیاری را انجام دهید.

سعی کنید برای آبیاری کردن از آب ولرم استفاده کنید. اگر آب استفاده شده بیش از حد سرد و یا خیلی گرم باشد می تواند آسیب های شدید به گیاه وارد کند. از آبی بدون املاح استفاده کنید جون گیاهان آبی که خیلی املاح ندارد را بیشتر می پسندد. برای این کار می توانید آب را مدتی در یک ظرف در باز قرار دهید تا میزان املاح آن کاهش یابد.

خاک مناسب گیاه برگ بیدی چیست؟

سعی کنید که خاک استفاده شده زهکشی کافی داشته باشد تا وقتی آن را آبیاری می کنید حالت باتلاقی در خاک ایجاد نشود و آب بتواند از آن به راحتی عبور کند. بیدی می‌تواند به خوبی در خاک مخصوص گیاهان تزئینی رشد کند، به شرط اینکه بیش از حد آبیاری نشود.مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، برای برگ بیدی مناسب است.

لکه های سوخته و قهوه ای رنگ روی برگ های گیاه مشاهده می شود:

استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن وسایل خانه روی گیاه تاثیر داشته است و سبب شده که به آن آسیب وارد شود. برای درمان سعی کنید تا جای ممکن از مواد شیمیایی استفاده نکنید و یا دیگر تا مدتی از آن استفاده نکنید تا گیاه به حال و روز اول خود برگردد.

برگها نرم و آبکی میشوند و رنگ خود را از دست میدهند: 

این اتفاق به این دلیل سرمای هوا در محل نگهداری آن است رخ داده است. اگر وضع گیاه خیلی بد بود و دیگر نمی شد و دیگر برگ های سالمی از آن نمانده بود دیگر امیدی به گیاه نیست. اما اگر برگ های سالم موجود بود هرچه سریع تر باید از آن برگ های سالم قلمه گیری کنید و نگذارید که ادامه پیدا کند.

چه دمایی برای نگهداری گیاه برگ بیدی مناسب است؟

حداقل ان در زمستان ۱۰ درجه و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کفایت میکند،البته در تابستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود. در زمستان های سرد نیز بهتر است گیاه به داخل منزل آورده شود تا از یخ زدگی در امان باشد.
سعی کنید در نگهداری از آن، گیاهتان را از وسایل سرمایشی گرمایشی درو نگه دارید.

مشکل خیلی زیادی به دمای زیاد ندارد و در تابستان لازم نیست که خیلی نگران آن باشید. اما نباید بی دقت باشید و حتما به یاد داشته باشید که نگذارید دما بیشتر از 27 درجه سانتیی گراد شود.در این دما چون هوا خیلی گرم است برگ های گیاه حالت سوخته به خود می گیرند.

برگ های آن ضحیم و سبز شده اند:

استفاده از کود مصنوعی خیلی بیش از حد بوده و باعث شده که برگ های آن ضخیم شوند. برای درمان باید مدت کود دهی را برای مدتی به تعویق انداخت. همچنین باید دقت کنیدکه دست از کود دهی زیاد بردارید. در ادامه روش درست کود دهی برگ بیدی را معرفی می کنیم.

چگونه باید گیاه برگ بیدی را کود دهی کنیم؟

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگها کم رنگ می شود.

نوک برگها به طرف سطح بالایی برگ خم می شوند سپس سقوط میکنند:

هوایی که در آن گلدان خود را نگهداری می کنید خیلی گرم است و باعث شده برگ ها پژمرده شوند. سعی کنید در نگهداری از گیاه حتما عمل غبار پاشی را انجام دهید تا بخشی از رطوبت گیاه را فراهم کرده باشید.همچنین دقت کنید که هیچ وقت گیاه را جلوی نور مستقیم قرار ندهید. اگر گیاه به چنین حال و روزی افتاد کمی آبیاری را برای گیاه بیشتر کنید.

چه رطوبتی مناسب گیاه برگ بیدی است؟

برگ بیدی به میزان رطوبت هوا حساس نیست. حتی می تواند در بی آبی هم دوام بیاورد. اما به شرط اینکه نور کافی به آن بتابد. پس آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید. و یا اگر در یک اتاق جنوبی هستید، آن را فقط کمی از پنجره دور کنید. ( تا از تابش مستقیم افتاب آسیب نبیند).

گیاه برگ بیدی

برگها قهوه ای،چروک و خشک میشوند و حاشیه انها زرد یا قهوه ای است:

محیط نگهداری گیاه خیلی خشک است و باعث شده که برگ ها خشک و زرد شوند. برای درمان حتما عمل غبار پاشی را هر هفته یک بار انجام دهید.

برگها خیلی رنگ پریده و لکه های قهوه ای روی انهاست:

نور خورشید برای رشد گیاه کم است و در مکان تاریک گیاه نمی تواند رشد داشته باشد.باید گیاه را به مکان روشن تری منتقل کنید. در ادامه نور مناسب نگهداری گیاه را معرفی می  کنیم.

چه نوری مناسب نگهداری برگ بیدی می باشد؟

بهترین رشد برگ بیدی در مکان پرنور، اما با نور غیرمستقیم خورشید رخ می‌دهد. در حالتی که نور کامل به خورشید نرسد، طرح‌های زیبای سطح برگ آن در مرور زمان کمرنگ شده و ناپدید می‌شوند. البته مواظب باشید، چون نور زیادی هم سبب سوختن برگهای او می‌شود.
پس مکان ایده آل برگ بیدی ، مکان های آفتابی است. اما در کل، برگ بیدی با مقدار کمی نور مستقیم خورشید و مقدار زیادی نور غیرمستقیم هم رشد می‌کند.

آفات برگ بیدی

شپشک و کنه تار عنکبوتی بیشترین آفاتی هستند که برگ بیدی به آنها مبتلا می‌شود. در ادامه در مورد این آفت ها توضیحات بیشتری خواهیم داد.

شپشک آرد آلو:

این آفت در مکان های گرم به کار خود ادامه می دهد. به همین دلیل است که شما اکثیر در محیطی مثل گل خانه آن ها را می یابید.
اگر شما یک فرد حرفه ای باشید که خیلی وقت است از گیاهان نگهداری می کند، احتمالا با این حشره آشنا هستید و مضرات آن را برای گیاه می دانید.این حشره متعلق به خانواده pseudiciccidae و راسته homoptera می باشد.
این حشرات در مکان های مخفی و سایه گیاه زندگی می کنند. به صورت نقاط سفید و پودری هستند که به گیاه  به گیاه حمله کرده و با ایجاد زخم و مکیدن شیره گیاه باعث نابودی آن می‌شود.طول این حشرات حدود ۳ میلی لیتر می باشد و بدن آن پشمالو و به راحتی قابل تشخیص می باشد.
شپشک های آرد آلود به سرعت تکثیر می یابند و برخلاف حشرات سپردار دیگر می توانند به راحتی حرکت کرده و به سرعت به تمامی اندام گیاه حتی ریشه هم سرایت کنند.

این آفت به شکل گروهی بر روی قسمت‌های مختلف گیاه همانند ناحیه اتصال برگ به ساقه، بین زوایای موجود بین ساقه‌های گیاه، در زیر پوسته‌های زخمی و نه چندان محکم ساقه گیاه، لابه‌لای گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌ها گل‌ها و حتی بر روی ریشه گیاه بخصوص در ناحیه اتصال ساقه به ریشه جمع می‌شود.

گونه های مختلفی از این گیاه وجود دارد که ممکن است از نظر چگونگی رشد،. اندازه حشرات در مراحل مختلف زندگی. زواید و رشته های اطراف بدن دوره تخمگذاری و …متفاوت باشند.

نشانه های وجود شپشک آرد آلو:

همانطور که گفته شد این حشرات به راحتی دیده می شوند. تخم های آنان نیز مانند خودشان با پشم پوشیده شده است اگر چنین چیزی را مشاهده کردید نشانه از وجود آنها در گیاه شما است. تخم های آنان می توانند کمی نارنجی و یا صورتی باشند.
البته گاهی اوقات ممکن است این حشرات خود را در لابلای برگها و یا تیغ ها پنهان کنند و یا فقط در درون خاک و اطراف ریشه حضور داشته باشند که در اینصورت بررسی دقیق تری نیاز است.

وجود شیره عسلی بر روی سطح گیاه نیز می تواند دلیلی بر حضور این حشرات باشد. البته ناگفته نماند برخی از کاکتوس ها به طور طبیعی این شیره را از خود ترشح می کنند ولی معمولا شیره ای که شپشک ها ترشح می کنند مورد هجوم قارچ های سیاه رنگ قرار می گیرد. وجود این شیره بر روی گیاه موجب جذب مورچه ها نیز می شود و در واقع مورچه ها به نوعی پرورش دهنده این حشرات می باشند. پس ازدحام مورچه ها در اطراف گیاه می تواند دلیل بر وجود این آفت باشد.

روش درمان خانگی شپشک آرد آلو:

شما می توانید هنگامی که تعداد این گیاهان در گل زیاد نشده باشد از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کیند و بر روی گیاه استفاده کنید تا این حشرات زا از بین ببرید.کافی است که ۲ قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی را با نیم لیتر آب مخلوط کرده و بعد به شکل اسپری بر روی ناحیه اجتماع و زندگی شپشکها اسپری کرد و شپشک ها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد.شما میتوانید برای اینکه اثر این مایع بیشتر شود کمی روغن به گیاه افزون کنید.

کنه عنکبوتی:

اين كنه به خاطر دو لكه ی تيره ای كه در پشت خود دارد به كنه دو لكه ای معروف است. اين لكه ها بهترين وسيله شناسايي اين كنه ها مي باشند. جانور كامل اين كنه بيضي شكل و طول بدن آن ۴/۰ تا ۵/۰ ميليمتر می باشد. رنگ كنه های ماده زمستان گذران قرمز يا نارنجی است. درحاليكه در طول فصل رنگ آنها از زرد كمرنگ متمايل به سبز تا تقريبا تيره تغيير مي كند كه اين تغييرات رنگی با سن آنها و گياه ميزبان ارتباط دارد. تخم کنه ها كروی و روشن بوده كه قبل از تفريخ، رنگ آن قدری كدر مي شود.   تخم های این کنه گرد، زردرنگ وکوچک است.

خسارت هایی که کنه عنکبوتی به گیاه وارد میکند:

کنه عنکبوتی در واقع در دو مرحله از زندگی خود یعنی نیمف و کنه بالغ به برگسار گیاه آسیب وارد می اورد. کنه با قطعات دهانی خود بافت گیاه را سوراخ کرده و از محتویات شیره گیاهی استفاده می‌کند که در اثر این عمل نقاط یا لکه هایی با رنگ سبز کم رنگ بر روی پهنه برگ ایجاد می‌شود. زخمها کوچک هستند اما زمانی که صدها کنه تارعنکبوتی در حال تغذیه از برگ گیاه باشند ، این  زخمها به هم پیوسته و به صورت نواحی زرد رنگ قابل مشاهده می‌شوند و به دلیل از بین رفتن بخشی از پهنک برگها و یا حتی تمامی آنان غذاسازی گیاه و در نتیجه از رشد و قدرت آن کاسته می‌شود. برگها ممکن است به تدریج به رنگ برنز درآیند و چروکیده شوند و ریزش برگها زودتر از وقت موعد انجام گیرد. اگر زیر برگها را نگاه کنیم مجموعه کنه ها که به رنگ سبز هستند را خواهیم دید. البته لازم به ذکر است که هر مقدار به فصل پاییز نزدیکتر شویم رنگ کنه‌ها (جنس ماده) قرمز می‌شود. همچنین در مراحل پیشرفته و حمله شدید این آفت می توان پوسته نیمف کنه ها (همانطور که ذکر شد کنه ها دو مرحله نیمف دارند که بعد از پوست ریزی تبدیل به کنه بالغ می‌شوند) و پوسته تخمها را نیز مشاهده کرد.

روش درمان خانگی کنه عنکبوتی:

در صورتی که گیاهان آپارتمانی به این آفت مبتلا شدند، با برس نرمی که آغشته به کف صابون طبیعی و فاقد اسانس نموده اید آفات را از روی برگ ها پاک کنید سپس همه ی گیاه را با آب ولرم بشویید گیاهان کوچک را در دستشویی با فشار قوی آب ولرم اسپری نمایید طوری که زیر برگ کاملاً شسته شود، چون محل تجمع کنه زیر برگ هاست و کنه از بافت زیر برگ، آسان‌تر تغذیه می‌کند.این کار حشرات را تار و مار می نماید.در صورت نیاز مجددا همین عمل را تکرار نمایید.(۳ بار درهفته ) در صورت نیاز می توان از سموم دیفوکل یا تترا دیفون طبق دستور نوشته شده روی قوطی نیز استفاده کرد .

برگ بیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *