گیاه عروسک پشت پرده

بیماری های گیاه کاکنج یا عروسک پشت پرده و روش های درمان

زمان مطالعه : 5 دقیقه

کاکنج گیاهی است که شما می توانید آن را در گونه های چند ساله و یک ساله به راحتی پیدا کنید. این گیاه بومی مناطق گرمسیری آمریکا می باشد که به طور دقیق تر همان مکزیک منشا اصلی آن است. نام علمی گیاه کاکنج Physalis Alkekengi و از خانواده Solanaceae می باشد.
گیاه کاکنج به صورت خودرو در باغ ها و مزارع می روید. با نام های دیگر عروسک پشت پرده، کچومن، جوزالمزج و گیاه فانوس معروف است. میوه این گیاه سته می باشد و در فصل تابستان گل و میوه می دهد. گونه ای از آن زینتی است و پوشش میوه سبز و بزرگ می باشد و در گل فروشی ها به نام گرین بال معروف است.

برگ های کاکنج بسییار زیبا هستند که شما می توانید آنها را در رنگ های سفید، آبی، زرد و ارغوانی پیدا کنید. این برگ ها به طور متناوب،بیضوی، نامنظم، نوک‌تیز ، دارای دمبرگی دراز شکل و کرکدار هستند. حاشیه برگ ها نیز به صورت ساده می باشد.طول دمبرگ بین ۴ -۵ سانتی متر و پهنک برگ به ابعاد ۶ در ۳٫۵ سانتی متر است.

گیاه کاکنج

مادگی گل‌های آن شامل تخمدانی بیضوی، بی‌کرک و دو خانه می‌باشد و پس از رسیدن به میوه‌ای به صورت سته، به رنگ قرمز، به بزرگی گیلاس و محصور در پرده‌ای قرمز رنگ تبدیل می‌گردد.

عروسک پشت پرده یا همان گیاه کاکنج میوه نیز می دهد..میوه عروسک پشت پرده از نوع سته بوده و در پوششی از کاسبرگ محصور شده است به همین دلیل به آن عروسک پشت پرده می گویند. شما می توانید این میوه را در رنگ های زرد ، نارنجی، طلایی و قرمز پیدا کنید. مقدار زیادی از دانه این گیاه به رنگ قهوهای مایل به زرد تمایل دارد. لازم به ذکر است طول میوه تقریبا ۳ سانتیمتر و قطر آن، به ۲٫۵ سانتی متر می رسد.

برای مشاهده خواص گیاه کاکنج کلیک نمایید.

گیاه کاکنج

بیماری های گیاه کاکنج یا عروسک پشت پرده

گیاه عروسک پشت پرده به طور خاص  فاقد یک بیماری یا یک آفت مخصوص خود می باشد.اما آفت هایی برای گیاه وجود دارند.مهم ترین این بیماری ها بیماریهای مشترک گوجه و فلفل مانند شته، مگس سفید مینوز و کنه تارعنکبوتی می باشد.همچنین بیماری های میوه مذکور که از آفریقای جنوبی می آید نیز برای گیاه بسیار خطرناک است و می تواند آسیب های زیادی به گیاه وارد کند.
دیگر بیماری هایی که برای عروسک پشت پرده وجود دارند عبارت اند از: عنکبوت قرمز، خرگوش صحرایی، سوسک کک Chrysomelidae ، بیماری کپک پودری و نقطه برگ باکتریایی Xanthomonas .
اگر می خواهید که همیشه گیاهی شاداب و سالم داشته باشید همیشه باید گیاه خود را با دقت نگهداری کنید و بعد از چند مدت چک کنید که روی آن آفات لانه نکرده باشند. در ادامه در مورد روش از بین بردن آفات توضیحاتی را برای شما می دهیم.

روش های از بین بردن آفات:

برای از بردن آفات راه و روش های مختلفی وجود دارد و شما می توانید از راه حل های زیادی برای این کار استفاده کنید. ما پر استفاده ترین روش از بین بردن آفات را برایتان معرفی می کنیم.

 یک سطل را با 4 لیتر آب ولرم شیر پر کنید. اگر آب شما سخت است از آب بطری استفاده نمایید. آب سخت ممکن است باعث ایجاد رسوب صابون در گیاهان شود.
پنج قاشق غذاخوری صابون طبیعی و خالص مانند صابون مایع کاستیل به آب اضافه کنید. صابون هایی که طبیعی باشند برای گیاهان بهتر و ملایم تر هستند.

 حالا باید دو قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کلزا یا ذرت به محلول اضافه کنید. روغن را غلیظ کنید چون که غلیظ بودن آن باعث می شود که به راحتی به شاخ و برگ بچسبد. روغن همچنین حشرات کوچک و ساکن مانند شته‌ها را از بین می برد.
یک قاشق غذاخوری سیر پودر شده یا فلفل آسیاب شده اضافه کنید. این مواد به دفع حشرات جونده کمک می‌کند، زیرا این حشرات از طعم آن بیزارند.
مخلوط را خوب هم بزنید تا صابون به خوبی مخلوط شود و کف کند و سپس آن را در یک بطری اسپری تمیز بریزید.
محلول را روی تمام ساقه‌ها و و قسمت‌های انتهایی برگ‌ها اسپری کنید. اما در صورت امکان روی گل‌ها استفاده نکنید. در صورتی که به صورت مستقیم روی حشرات اسپری شود بهترین نتیجه را خواهد داشت. برای کنترل آفات هر 4 تا 7 روز یک بار انجام دهید تا کاملا از بین بروند.

برای مشاهده مضرات این گیاه میتوانید مقاله مضرات گیاه کاکنج را مطالعه نمایید.

گیاه عروسک پشت پرده

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله کامنت کنید. همکاران ما در کمتزین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *