نخل های آپارتمانی

انواع نخل آپارتمانی  | معرفی جامع گونه های نخل متفاوت

زمان مطالعه : 15 دقیقه

در این مقاله می خواهیم انواع نخل آپارتمانی را برای شما معرفی کنیم. همراه ما باشید.

نخل آپارتمانی می تواند زیبایی بی نظیری به خانه ببخشد. این گیاهان گرمسیری فضای کسل منزل را تبدیل به فضای زنده و با طراوت تبدیل می کنند. این گل ها با برگ های زیبا و خوش فرم خودشان نه تنها چشم ها را ،‌بلکه دل ها را نیز به خود جلب می کنند. اگر می خواهید بعد از یک روز سخت کاری به منزل بروید ، مطمئنا نخل ها با فضایی دلچسب ، خوش آمد گوی خوبی هستند.

اگر می خواهید گل و گیاه را برای منزل خود انتخاب کنید و از آن ها لذت ببرید ،‌حتما نخل ها را انتخاب کنید. نخل ها گونه ، سایز و شکل های مختلفی دارند.

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از خرید نخل ها باید در نظر گرفت ، میزان پتانسیلی هست که آنها برای رشد دارند. نخل ها برای خانه های کوچک اصلا مناسب نیستند و نمی توانند رشد خوبی داشته باشند.

در ادامه به نخل های مختلف و گوناگون اشاره خواهیم کرد و آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

انواع نخل آپارتمانی

1- نخل لیندا

نخل لیندا  یا دم اسبی بومی شرق مکزیک می باشد. نخل لیندا بر خلاف نامش ، یک نخل واقعی نیست. این نخل در یک گلدان معمولی می تواند تا حدود یک متر نیز رشد داشته باشد ، اما در خارج از منزل ، در هوای گرم و مرطوب ، تا هفت متر نیز رشد دارد.

تنه‌ی نخل لیندا کوتاه، خوش بنیه و درشت است و به عنوان یک مخزن آب عمل می‌کند. بنابراین در زمان خشکسالی و وقتی که آبیاری آن فراموش شده است ، کاملا انعطاف پذیر می باشد. تنه ضخیم نخل لیندا باعث شده است تا آن را با نام های مستعار دیگری مانند پا فیلی بخوانند.

نخل لیندا در بهترین زمان خود نیز به آرامی رشد می کند. این گیاه می تواند در سایه نیز رشد خوبی داشته باشد. اما برای ادامه حیات خود نیازمند نور غیر مستقیم خورشید می باشد. اشعه مستقیم خورشید ،‌ سبب سوختن نخل لیندا می شود.

نخل لیندا به هفته ای یکبار آبیاری در تابستان و هر دو هفته یکبار آبیاری در زمستان احتیاج دارد. این نخل می تواند به خوبی آب های دریافتی را در ساقه های خود ذخیره کند. آبیاری بیش از حد موجب نابودی نخل لیندا می شود.

نخل لیندا حرارت بالا را بسیار دوست دارد. بهتر می باشد تا دمای لیندا به کمتر از 7 درجه سانتی گراد نرسد. بهترین دما برای نخل لیندا 15 تا 22 درجه ساتی گراد می باشد. این نخل به سرما حساسیت دارد و باید در زمستان آن را داخل منزل خود نگهداری کنید.

 

2-نخل کاریوتا

نخل کاریوتا بومی شرق آسیا می باشد. این نخل دارای برگ های سبز براق که شبیه به دم ماهی است. نخل کاریوتا آپارتمانی به صورت توده ای رشد می کند.  به این صورت که ساقه‌ها بصورت جداگانه از پایه شروع به رشد می‌کنند. آنها می توانند داخل منزل تا سه متر نیز رشد داشته باشند. نخل های کاریوتا در محیط های طبیعی و آزاد تا 18 متر نیز رشد دارند.

نخل کاریوتا به نور غیر مستقیم خورشید نیازمند می باشد. بهترین مکان برای قرار گیری نخل کاریوتا ، پشت پنجره است.

شما می توانید برگ های خشک و پلاسیده کاریوتا را هرس کنید تا زیبایی نخل افزون شود.

این نخل به آبیاری منظم و مرتب احتیاج دارد. هر زمان که سطح رویه خاک خشک شد ، یعنی زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است. نخل خود را با آب ولرم و بدون کلر آبدهی کنید تا ریشه های آن ها صدمه نبیند.

بهترین دما برای این نخل ، 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. دمای کاریوتا را کمتر از 10 درجه نیاورید ،‌ چون به سرما حساس است و ممکن است آسیب ببیند.

 

نخل کاریوتا

3-نخل شامادورا

یکی از بهترین و معروف ترین نخل های جهان ، شامادورا می باشد. این نخل بومی آمریکای جنوبی است. شامادورا نخلی پر پشت و ضخیم است که دیواری آبشاری از برگ‌های سرسبز را می‌سازد. شامادورا در محیط منزل می تواند تا دو متر نیز رشد کند و به فضای آزادی نیاز دارد. شاخ و برگ های شامادورا می توانند فضای زیادی را اشغال کنند.

این گیاهان به طور طبیعی در نزدیکی نهرها و زمین‌های مرطوب رشد می‌کنند، بنابراین به آبیاری معمولی احتیاج دارند.

یکی از بهترین خصوصیات گیاه شامادورا ، تحمل کردن محیط های کم نور است. البته اگر می خواهید که شامادورا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد ، باید در محیطی پر نور قرار بگیرد.

یکی دیگر از قابلیت های مثبت نخل شامادورا تحمل کم آبی است اما بهتر می باشد تا به درستی آبیاری شود. این گیاه از آبیاری بیش از حد متنفر می باشد.

نخل شامادورا گیاهی گرمسیری است و بهترین دما برای آن ، 16 تا 25 درجه سانتی گراد میباشد. نخل شامادورا را در فصل زمستان به داخل خانه منتقل کنید تا دچار سرما زدگی نشوند.

 

4-نخل شامادورا الگانس

نخل های الگانس یکی از محبوب ترین گیاهان برای رشد در میحط های آپارتمانی شناخته شده اند. این گیاه نگهداری بسیاری آسانی دارد و به همین دلیل است که بسیار محبوب می باشد.

شامادورا الگانس بومی مکزیک و گواتمالا است. این نخل زینتی در داخل خانه به خوبی رشد می کند و بین یک تا دو متر ارتفاع دارد. این نخل حتی شکوفه های کوچکی نیز می دهد.

گیاه شامادورا به‌صورت خوشه‌ای، از مجموعه‌ی از گیاهان کوچک فروخته می‌شوند و اصلا در ذهن نمی‌گنجد که به میتوانند روزگاری به نخلی بزرگ بدل گردند.

نخل شامادورا الگانس رشد کندی دارد و در محیطی پر نور اما غیر مستقیم با طراوت و شاداب هستند. نور مستقیم سبب سوختن برگ های الگانس می شود.

این نخل به آبیاری متوسط اما منظم احتیاج دارد. شما می توانید برگ های این گیاه را نیز غبار پاشی کنید تا رطوبت آنها برقرار باشد. از دادن آب های سرد و دارای املاح بسیار پرهیز کنید.

دمای متوسط و معتدل برای نخل الگانس بسیار مناسب است. بهترین دما 17 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد. البته که می تواند دمای بالاتر را نیز تحمل کند. نخل خود را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل خود قرار ندهید.

 

5-نخل بامبو

نخل بامبو بومی مکزیک و آمریکای جنوبی می باشد. خل‌های بامبو نامشان را از ساقه‌های بلند عصا گونه خود وام می‌‌گیرند. آنها در خوشه ای متراکم رشد می کنند و برگ های سبز و پر تولید می کنند. نخل شامادورا به عنوان گیاهی سر سبز و پر پشت گزینه ایده الی برای آپارتمان ها می باشد. نخل زینتی بامبو رشد پر سرعتی ندارد و به آرامی رشد می کند.

این نخل می تواند به خوبی نور و رطوبت کم را تحمل کند اما بهتر می باشد تا نیاز های آن را برطرف کنید و شاهد رشد چشمگیر آن باشید. جالب است بدانید که نخل بامبو نور مستقیم خورشید را دوست دارد. اگر می خواهید گیاه شما رشد خوبی را نداشته باشد ، آن را در سایه قرار دهید.

نخل بامبو در صورت نگهداری مناسب تا 3 متر رشد می کند و حدود 1 متر نیز عرض آنها می باشد.

این گیاه آبیاری منظم را دوست دارد. بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک کاملا خشک شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه بامبو می شود.

بهترین دما برای نخل بامبو 18 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد. در فصل زمستان گیاه را در اتاق منزل خود نگهداری کنید.

 

نخل بامبو

6-شاماروپس هامیلیس

نام دیگر نخل شامادوپس هامیلیس ، نخل بادبزنی اروپایی می باشد. این نخل بومی اروپا می باشد و امروزه در همه جای دنیا وجود دارد. این گیاه به نام نخل کوتوله مدیترانه ای نیز شناخته می شود.  نخل شاماروپس هامیلیس در مقایسه با نخل های دیگر کاملا مقاوم به شرایط سخت می باشد و از این نظر یک مزیت بزرگ دارد.

نخل شاماروپس هامیلیس در صوتی که نیاز هایش بر طرف شود ، می تواند تا ارتفاع دو متر نیز رشد داشته باشد و با چیدمان برگ‌های بادبزنی شکلش 50تا 90 سانتی‌متر فضا اشغال کند.

همانطور که گفتم این نخل می تواند شرایط سخت را به خوبی تحمل کند و از این نظر عالی می باشد. شاماروپس می تواند در محیط های سایه نیز به زندگی خودش ادامه دهد ،‌ اما بهتر باشد تا نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند.

این نخل در برابر کم آبی نیز مقاومت دارد اما آبیاری معمولی و منظم برای آن بهترین انتخاب می باشد. از دادن آب سرد به نخل هامیلیس پرهیز کنید.

شاماروپس می تواند تا دمای 5 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. بهترین دما برای این گیاه ، 19 تا 25 درجه سانتی گراد است. به گیاه خود شوک دمایی وارد نکنید ، چون دچار استرس می شود و در نهایت می میرد.

 

7-نخل سیکاس

نخل ساگو یا سیکاس بومی جنوب ژاپن هستند. نخل سیکاس یک نخل واقعی نیست ، اما به خاطر ظاهر مشابه ای که دارد ،‌ در گروه نخل ها قرار میگیرد. این گیاه برگ ها محکم ، براق و سبز تیره ای تولید می کنند. برگ ها از تنه کوتاه و گوشتی نخل ساگو رشد می کنند. تنه نخل سیکاس بسیار کوتاه می باشد ، البته ممکن است که حجم زیادی از آن زیر خاک باشد ، در عین حال می تواند تا 6 متر رشد داشته باشد.

رشد نخل سیکاس فوق العاده می باشد و می تواند حتی تا 100 سال رشد داشته باشد و به ارتفاع 6 متر برسد. نخل سیکاس برگ های سمی دارد که در صورت خورده شدن باعث مشکلاتی برای شما و حیوان خانگیتان خواهد شد.

بهترین نور برای نخل سیکاس ، اشعه مستقیم خورشید می باشد.

نخل سیکاس یا ساگو به آبیاری کم مقاومت دارد و می تواند آب ها را در ساقه های خود ذخیره کند. زمانی نخل سیکاس را آبیاری کنید که سطح رویه آن خشک شده باشد.

بهترین دما برای نخل سیکاس 18 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد. این نخل می تواند تا دمای -1 درجه را نیز به خوبی تحمل کند.

 

8-نخل بهشتی

نخل کنتیا بهشتی ، بومی استرالیا می باشد. کنتیا یکی دیگر از نخل های استثنایی و عالی به شمار می آید. چون که نه تنها نخل بهشتی زیبایی چشمگیری دارد ، بلکه نگهداری آن نیز آسان است. این نخل رشد نسبتا کندی را دارد. برگ های نخل بهشتی قوسی شکل و دارای تنه های بلند و باریک می باشد. این گیاهان به طور کلی با خوشه‌های 2 تا 3 تایی پرورش یافته و فروخته می‌شوند.

نخل بهشتی یا کنتیا می تواند به خوبی کم نوری را تحمل کند اما بهتر می باشد تا آن را در محیط پر نور و روشن قرار دهید. نور مسقتیم برای این نخل اصلا مفید نمی باشد و باعث سوختگی برگ های آن می شود.

نخل بهشتی به آبیاری منظم و مرتب احتیاج دارد. از دادن آب های سرد به نخل بهشتی پرهیز کنید ، چون باعث صدمه دیدن ریشه گیاه می شود.

بهترین دما برای این گیاه ، 19 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد. دقت داشته باشید تا نخل بهشتی را در فصل زمستان به خانه منتقل کنید. همچنین این گیاه را از وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل خود دور کنید.

 

نخل بهشتی

9-نخل پالم فن چینی

نخل فن چینی بومی شرق آسیا می باشد. این نخل می تواند تا ارتفاع 12 متر نیز رشد کند و برای فضای باز و باغ ها عالی می باشد. اگرچه نخل پالم فن چینی در گلدان کاشته شود ، ارتفاع آن نیز کمتر خواهد شد. برگ‌های ستاره‌ای شکل و یا بهتر است بگوییم بادبزن‌های چینی آن، به طرز بی‌نظیری جلوه‌گری می‌کنند. این برگ ها در صورت رشد کامل ، تا دو متر پهن می شوند. نخل فن چینی یک گونه بسیار دلپذیز و فوق العاده زیبا می باشد.

این نخل توانایی مقاومت در برابر محیط های کم نور و سایه را دارد اما بهتر می باشد تا آن را در محیط های پرنور و سرشار از نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. نور مستقیم خورشید سبب سوختن برگ های فن چینی خواهد شد.

بهترین عنصر برای رشد فن چینی ، ابیاری صحیح می باشد. هر زمان که سطح رویه خاک این نخل خشک شد ، آبیاری را انجام دهید. آبدهی نباید بیش از حد باشد ، چون موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد.

نخل پالم فن چینی تحمل سرما را دارد و می تواند دمای زیر 5 درجه را به خوبی مقاومت کند. بهترین دما برای این گیاه ، 18 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.

 

10-نخل کوتوله

نخل کوتوله یا خرما ، بومی جنوب شرق آسیا می باشد. این گیاه به عنوان نخل خرمای مینیاتوری یا نخل کوتوله خرما نیز شناخته می‌شود. این نخل به عنوان چندین گیاه در یک گلدان پرورش داده می شوند. نخل کوتوله بر خلاف اسم خود می تواند تا 4 متر نیز رشد داشته باشد. این نخل رطوبت متوسط تا زیاد را دوست دارد و موجب شادابی آن می شود. ظاهر نخل کوتوله نیز زیبا می باشد و نگاه همگان را به خود جذب می کند.

نخل کوتوله به هرس کردن نیاز دارد ،‌فقط در هنگام هرس کردن از دستکش استفاده کنید ،‌ زیرا این نخل دارای تعداد زیادی خار می باشد.

نخل خرما از قرار گرفتن در فضای پر نور لذت می برد. این گیاه را در مقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. نور مستقیم سبب سوختگی برگ های گیاه کوتوله می شود.

این نخل به آبیاری متوسط اما صحیح نیازمند می باشد. هر موقع که سطح خاک نخل خرما خشک شد ، آبیاری آن را انجام دهید.

بهترین دما برای نخل کوتوله ، 18 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد. به گیاه خود شوک دمایی ندهید. به عنوان مثال از دمای 24 درجه به طور ناگهانی ، آن را به دمای زیر 5 درجه منتقل نکنید. در این صورت دچار استرس خواهد شد و ممکن است که بمیرد.

 

11-نخل جزایر قناری

نخل جزایر قناری شباهت بسیار زیادی به نخل کوتوله قفنوس دارد. نخل جزایر قناری یا فونیکس در فضای باز می توانند تا 20 متر نیز رشد داشته باشند و عرزض آن ها 12 متر می شود. اما اگر به فکر پروش آنها در فضای بسته هستید ، باید بگویم که در منازل آپارتمانی تا سه متر می توانند رشد کنند و رشد بسیار کند و آهسته ای دارند. این گیاه حدود 15 سال طول می کشد تا به ارتفاع 3 متر برسد.

نخل جزایر قناری به نور غیر مستقیم خورشید برای رشد عالی خود نیازمند می باشد. بهتر می باشد تا در روز حداقل 4 ساعت نور به این نخل بدهید ، تا شادابی خود را حفظ کند.

همچنین دقت داشته باشید تا به طور مرتب و منظم نخل جزایر قناری را آبیاری کنید. آبیاری کم و زیاد برای این نخل مناسب نمی باشد. هر زمان که سطح خاک این گیاه خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.

بهترین دما برای نخل جزایر قناری ، 16 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه خود را در فصل زمستان به داخل منزل خود منتقل کنید.

 

نخل جزایر قناری

12-نخل راپیس

نخل لیدی یا راپیس بومی جنوب شرقی آسیا می باشند. برگ های آن شبیه به باد بزن گرد هستند که شاخه های براق و رنگ سبز تیره ای دارند. فقط دقت داشته باشید که نخل راپیس به هرس کردن مداوم احتیاج دارد تا شکلی شبیه به درخت پیدا کند. در غیر این صورت شبیه به یک بوته سبزی خواهد شد.

نخل راپیس می توانند در هر شرایطی از 100 سانتی متر تا 2 متر قد بکشند. رشد نخل های راپیس کند است و باید سالها منتظر بمانید تا به صورت کامل رشد کنند.

نخل راپیس را باید به دور از مناطق کم نور قرار دهید. این گیاه نور غیر مستقیم خورشی را بسیار دوست دارد. اشعه مستقیم خورشید باعث سوختن برگ های نخل راپیس می شود.

این نخل به آبیاری مداوم و صحیح احتیاج دارد. بین دو آبیاری بگذارید تا سطح راپیس خشک شود. در فصل زمستان آبدهی گیاه را کاهش دهید ، چون در آن فصل هوا به حد کافی خنک می باشد و احتیاج زیادی به آبیاری نیست.

مناسب ترین دما برای نخل راپیس ، 16 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. البته که می تواند دماهای بالاتر را نیز به خوبی تحمل کند.

 

13-نخل راونیا ریولاریس 

نخل راونیا ریولاریس بومی ماداگاسکا می باشد. این گیاهان به رطوبت و گرما احتیاج دارند. نخل راونیا رشد کندی دارد و در سالهای بسیار به ارتفاعات بالای  خود می رسد. این نخل برای فضاهای بسته خانگی بسیار مناسب می باشد اما گاها آنقدر بزرگ و بی نظیر می شود که مجبور می شوید آنها را به بیرون از منزل منتقل کنید.

این نخل در زیستگاه طبیعی خود میتواند تا حدود 30 متر رشد داشته باشد ،‌ همانقدر عجیب و باور نکردنی! همچنین قادر به تولید کردن برگ هایی به طول 2 متر می باشد. البته که این مقدار در خانه های آپارتمانی بسیار کاهش یافته می شود.

نخل ماداگاسکار نیازمند نور مستقیم خورشید می باشد.  در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزل ، بهتر است آن را در کنار پنجره های پر نور قراردهید.

از نگهداری این گیاه در دمای کم تر از 12 درجه سانتی گراد خودداری کنید. بهترین دما برای نخل راونیا ، 19 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.

در صورت عدم دریافت آب ،‌ برگ های نخل راونیا خشک شده و از دست می روند. به طور معمول هر دو روز یکبار نیازمند آبیاری هستند. از دادن آب های سرد به نخل راونیا جدا خودداری کنید.

 

14-نخل یوکا

نخل آپارتمانی یوکا بومی مناطق آمریکای جنوبی هستند. برگ های نخل یوکا ، خنجری و نوک تیز هستند. این نخل به خاطر برگ های ته کشیده ای که دارد ، با گیاه یوکا آلوئیفولیا اشتباه گرفته می شود.

نخل یوکا عاشق نور آفتاب هستند. بهترین نور برای این گیاهان ، نور غیر مستقیم خورشید می باشد. نور مستقیم باعث سوختن برگ های یوکا می شود.

یوکا به منظم نبودن آبیاری بسیار حساس می باشد. در فصل رشد گیاه (بهار و تابستان) آن را به طور درست و منظم آبیاری کنید. در زمستان آبیاری این نخل را به نصف کاهش دهید.

جالب است بدانید که نخل یوکا در هر دمایی قادر به زنده ماندن است. این گیاه می تواند تا دمای 60 درجه و -30 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بهتر است در فصل تابستان هر روز آن را آبپاشی کنید.اهمچنین میتوانید ظرفی پر از اب جهت تامین رطوبت گیاه در کنار آن قرار دهید.

 

15-نخل اریکا

اریکا بسیار زیبا و انعطاف پذیر با محیط پیرامون خود می باشد. نخل اریکا از بهترین گیاهان برای نگهداری در منزل می باشد. ارتفاع این گیاه ممکن است تا 6 متر نیز برسد. معمولا ۶ تا ۸ برگ روی یک جوانه بزرگ  آن، که  از بدنه ی اصلی درآمده است، نمایان می شود.

این گیاهان به نور متوسط و غیر مستقیم خورشید نیازمند هستند.

پس از یکبار آبیاری به اندازه، آبیاری مجدد را باید زمانی انجام دهید که سطح خاک گلدان خشک به نظر برسد.

بهترین دما برای نخل اریکا ، 18 تا 25 درجه سانتی گراد است.

 

نخل اریکا

 

در اینجا برای شما 15 تا از بهترین نخل ها را شرح دادیم و امیدوار هستیم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممنون که تا انتها همراه ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، حتما در انتهای این بخش برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *