گل نیلوفر

معرفی کامل خواص گل نیلوفر و روش استفاده از آن

زمان مطالعه : 9 دقیقه

آشنایی با گل نیلوفر:

گل نیلوفر یکی از گیاهان پر طرفردار است که بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. به طور دقیق تر گل نیلوفر اولین بار در مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی کاشت شده است و بومی این مناطق است.نام علمی این گل بسیار زیبا Ipomoea tricolor است. گل نیلوفر پیچ از خانواده پیچکیان می باشد.

این گل حدود 5000 گونه دارد که شما می توانید این گونه ها را در علفی، کوهی ، بوته‌ها و درختان پیدا کنید. گل نیلوفر یک گیاه رونده بوده و به دلیل داشتن گل های زیبایش از آن به عنوان یک گیاه رونده یاد می شود.

گلهای قیف مانند ، زیبا و پرنور را در رنگهای مختلف تولید می کند و اوج شکوفایی آنها در نیمه های دوم تابستان و نیمه اول پاییز است. یکی از ویژگی های گل نیلوفر باز شدن گل های آن در صبح می باشد که همراه با غروب خورشید هم بسته می شوند.

یکی از مهم ترین نکات برای گل دهی گل نیلوفر نور آفتاب است. سعی کنید که همیشه نور مناسبی برای گل نیلوفر برقرار کنید تا شاهد گل های زیبا و خاص باشید. به طور کلی در روز حدود 6 تا 8 ساعت نور برای گیاه مناسب است. سعی کنید نور صبحگاهی را انتخاب کنید چون این نور بسیار مفید است.

گل نیلوفر پیچ بالارونده می باشد تا ارتفاع ۲ الی ۴ متری رشد می کند. اغلب گل نیلوفر پیچ را با گل های آبی با مرکز سفید و زرد مشاهده می کنند. این گیاه بخاطر رشد بی نظیری که دارد به علف هرز نیز شناخته شده است.

به خاطر رشد سریع گل نیلوفر پیچ و همچنین مقاومت زیاد، این گل زیبا را بیشتر برای آلاچیق و سایبان ها، بالکن یا به عنوان زمین پوش استفاده میکنند.

گل نیلوفر خواص بسیار زیادی دارد که در صورت استفاده از آن می تواند کمک های زیادی به شما بکند. این گل ها در مناطق مختلف دنیا برای مقابله با بیماری های قلبی ، دیابت ، فشار خون بالا ، روماتیسم ، یبوست ، خستگی ، مننژیت ، بیماری کلیه و سرطان استفاده  های زیادی می شوند.
برخی از گونه ها ضد درد ، اسپاسمولیتیک ، اسپاسموژنیک ، روان پریشی ، هیپوگلیسمی ، فشار خون ، ضد انعقاد ، ضد میکروبی ، ضد التهابی و حتی ضد سرطان هستند.

از این گیاهان همچنین برای مقاصد تزئینی و در مراسم های مذهبی استفاده شده است.

گل نیلوفر

در ادامه بیشتر در مورد خواص این گل توضیح خواهیم داد.

خواص گل نیلوفر:

جلوگیری از اسهال و استفراغ:

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید اسهال و استفراغ می باشد. اسهال و استفراغ موجب از دست رفتن مایعات ضروری بدن می شود. آبی که درون ریزوم های گل نیلوفر وجود دارد می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

روش استفاده:

۵۰ گرم از ریزوم های نیلوفر آبی را با ۱۰ گرم ریزوم زنجبیل ترکیب کنید. بعد از ترکیب کردن آنها را به خوبی با آب بشویید. سپس آنها را آبگیری کنید و روزی سه بار از این معجون مصرف کنید.

 

درمان سرفه های خونی:

سرفه های خونی را می توان به راحتی با گل نیلوفر درمان کرد. برای این کار باید ساقه های زیر زمینی گل نیلوفر را بگیرید و 200 گرم از آن را آبگیری کنید و آب به دست آمده را در روز سه بار بنوشید.

 

درمان کردن اسهال خونی:

اسهال خونی هم مانند اسهال عادی است و آب بدن را بسیار کم می کند. برای اینکه این آب را جایگزین کنید می توانید از گل نیلوفر استفاده کنید. این گل به خوبی می تواند آب بدن را جایگزین کند.

روش استفاده از آن چگونه است؟

۵۰ گرم ریزوم نیلوفر آبی و ۱۰ گرم زنجبیل پوست کنده را آبگیری کنید. ۱۰۰ سی سی آب به ترکیب زنجبیل پوست کنده و ریزوم نیلوفر آبی اضافه کنید و آن را بجوشانید. پس از خنک شدن، ۱ قاشق عسل به این ترکیب اضافه کرده و هم بزنید تا طعم بهتری به خود بگیرد.

درمان خون دماغ:

آهنی که درون گل نیلوفر است سبب درمان کم خونی می شود. همچنین آهنی که درون این گیاه وجود دارد باعث می شود که سلول های قرمز جدید ساخته شود.

روش استفاده :

برای این کار باید شما آب ریشه را بگیرید و آب بده دست آمده را صاف کنید و درون بینی بریزید.

 

کاهش فشار خون:

افرادی که فشار خون بالا دارند و از این موضوع خیلی رنج می برند می توانند در روز از گل نیلوفر به عنوان دمنوش استفاده کنند. این گیاه به طور کاملی می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد و به روی حالت ایده آل برگرداند. همچنین جوانه های نیلوفر آبی نیز می تواند تاثیر زیادی روی کاهش فشار خون داشته باشد.

روش تهیه این دمنوش:

ابتد باید 10 گرم گل نیلوفر و 10 گرم جوانه گل نیلوفر را با هم ترکیب کنید و این دو را با حدود 300 سی سی آب ترکیب کنید. بعد باید این ترکیب را در دمای بالای 100 درجه سانتی گراد به جوش بیاورید تا بعد دمنوش آماده شود. بعد می توانید آن را به راحتی میل نمایید.

مشکل بی خوابی:

کسانی که مشکل بی خوابی و بیماری های بی خوابی دارند می توانند از گل نیلوفر استفاده های خیلی درستی انجام دهند. دانه گل نیلوفر در خود فسفر و ویتامین دارد که همین سبب شده کسانی که بیماری بی خوابی دارند بتوانند خواب خود را سنگین کنند و به راحتی بخوابند.

روش استفاده:

گرم دانه نیلوفر آبی تهیه کنید. ۳ لیوان آب به آن اضافه کرده و آن را به مدت نیم ساعت با شعله کم بجوشانید. بعد باید آن را درون لیوان بریزید و مصرف کنید.

گل نیلوفر

مشکل سوزش و التهاب چشم:

سوزش چشم و آب ریزش آن می‌تواند حس آزار دهنده‌ای باشد که با نگرانی نیز همراه است. در بیشتر موارد سوزش چشم می تواند به سرعت تشخیص داده شده و با داروهای بدون نسخه درمان شود. با این وجود در برخی موارد دلایل دیگری برای سوزش چشم وجود دارد که ممکن است نیاز به درمان تخصصی داشته باشد. شما می توانید این مشکل شایع را به راحتی با استفاده گل نیلوفر درمان کنید.

جون درون دانه های گل نیلوفر کاروتن وجود دارد ، به درمان سوزش و التهاب چشم به خوبی کمک می کند.

چگونه باید آن را مصرف کنیم؟

ابتدا شما باید حدود 3 دانه از گل نیلوفر را با گل داوودی درون یک پارچه قرار دهید. دقت کنید که پارچه استفاده شده حتما باید تمیز باشد.

سپس باید پارچه را حدود 30 دقیقه روی بخار قرار دهید و بعد باید آن را خشک کنید. سپس این کیسه پارچه ای را به عنوان کمپرس روی چشم قرار بدهید. این کار را صبح ها و شب ها انجام دهید.

درمان مشکل گرمی مزاجی:

محققانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند معتقدند افراد گرم مزاج به مصرف مواد عذایی سرد تمایل دارند و در صورت مصرف غذاهای گرمی نظیر شکلات، عسل، خرما و … دچار التهاب و گرگرفتگی می‌شوند. همچنین افراد سردمزاج با مصرف غذاهای سردی مثل ماهی، ترشی، ماست و… دچار ناراحتی‌هایی نظیر استخوان درد، ضعف، سستی و بی‌حالی می‌شوند.

بر این اساس است که توصیه می‌شود افرادی که طبیعت گرم صفراوی یا دموی دارند از غذاهای سرد استفاده کنند تا گرمی آن غذاها تعدیل شود و افرادی که طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارند غذاهای گرم مصرف کنند و یا با مخلوط غذاهای سرد و گرم اثر سردی و گرمی غذاها را تعدیل کنند.

یکی از راه های درمان گرم مزاجی استفاده از دانه های گل نیلوفر مانند خربزه زمستانی یا خربزه قصبه است که سبب خلاص شدن از گرم مزاجی می شود. در ادامه روش درست مصرف کردن آن را معرفی می کنیم.

روش درست مصرف کردن آن برای گرم مزاجان:

۱۰۰ گرم ریزوم نیلوفر آبی را خوب تمیز کنید. بعد باید آن را با حدود 50 گرم زلف شیطان ترکیب کنند. سپس روی آن 500 سی سی آب بریزید و بعد 250 گرم از آن را مصرف کنید.

آرامش بخش و کاهش استرس:

ما همه استرس را به طور منظم تجربه می کنیم، نوع و شدت استرس می تواند از چالش های جزئی تا بحران های بزرگ متفاوت باشد. زمانی که استرس بیش از حد فشرده، مزمن و مدیریت نشده باشد، می تواند بر سلامت و حال خوب ما تاثیر بگذارد به همین دلیل است که در احیای آرامش درونی و سلامت جسمی، رهایی استرس ضروری است. شما می توانید با استفاده از گل نیلوفر به راحتی به خود آرامش دهید.

برای این کار باید ۲۰ عدد دانه نیلوفر آبی، ۱۵ گرم دانه چشالو، ۱۰ گرم میوه آنگکائو( میوه ای چینی شبیه به خرما) و ۱۰ گرم کیم سیم را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس باید این ترکیب را در 600 سی سی آب بجوشانید و نصف آن را جدا کنید و بخورید.

بهتر کردن بینایی:

اگر از این گل به طور ثابت استفاده کنید می تواند تاثیر خیلی زیادی می تواند روی سلامت چشم داشته باشد. بتاکاروتن موجود در این گل سبب می شود که چشم ها تقویت شود.

ساخت گولبول های قرمز خونی:

همانطور که گفته شد این گل آهن داردو می تواند به راحتی گولبول های قرمز خونی بسازد. خانم هایی که در زمان قاعدگی خون ریزی شدید دارند و این خون ریزی باعث آسیب های شدید به آنها می شود می توانند از این گل استفاده کنند.

مناسب برای کسانی که رژیم غذایی دارند:

فیبر موجود در دانه های نیلوفر آبی با داشتن قابلیت بالایی در بهبود فرآیند هضم و گوارش محصولی مناسب برای کسانی است که در رژیم غذایی به سر می برند.

قوی کردن دندان ها:

شتن دندان‌های سالم خواست هر فردی است لذا باید در سلامت و رعایت بهداشت دندان‌ها کوشید و از آنجا که پروسه درمان دندانپزشکی نسبتا گران و هزینه‌بر است بهترین راه، مراقبت و تقویت مینای دندان است تا به دندان درد دچار نشوید و مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد ترمیم و پر کردن دندان و… نشوید. شما می توانید با استفاده از خوراکی ها و گیاهانی که برای دندان های شما مفید هستند سلامت آن را به طور دیگر تامین کنید.

یکی از گیاهان بسیار موثر برای دندان گل نیلوفر است.

مصرف فرمول های گیاهی دارویی در تقویت و تحکیم دندان ها موثر است. ریزوم های نیلوفر آبی سرشار از کلسیم هستند. به یاد داشته باشید که اگرچه کلسیم و آهن در بخش های مرتبطی از بدن به فعالیت می پردازند اما لازم است که از مصرف همزمان این دو ماده معدنی پرهیز کنید.

عوارض و مضرات گل نیلوفر:

  • هر چیزی اندازه ای برای مصرف دارد و باید به اندازه مصرف شود. در صورتی که بیش از حد از گل نیلوفر استفاده کنید باعث فلج موقت اعضا می شود.
  • سعی کنید که آن را روی پوست خود قرار ندهید. قراردادن ریشه نیلوفر آبی روی پوست باعث التهاب و قرمزی پوست می گردد.

گل نیلوفرشما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید. همکاران ما در کمتزین زمان به سوالات شما پاسخ گو هستند.

کاهش استرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *