آلوئه ورا

خواص گل آلوئه ورا | فواید درمانی گیاه آلوئه ورا

زمان مطالعه : 14 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به خواص گل آلوئه ورا بپردازیم. همراه ما باشید تا انتها.

آشنایی با گل آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی شبیه به کاکتوس می باشد که با نام صبر زیاد نیز شناخته می شود و شرایط نگهداری و پرورش آسانی دارد. این گیاه پای ثابت تراس ها ، محل پذیرایی و دکوراسیون منزل می باشد. همچنین خواص درمانی بسیاری دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می گردد.

آلوئه ورا گیاهی است که بیشتر در منطقه گرمسیر و خشک پرورش یافته می شود. آلوئه ورا به دمای بین 17 تا 25 درجه سانتی گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب می بیند. اگر میخواهید آلوئه ورا را در منزل خود نگهداری کنید ، به دمای آن توجه لازم را بکنید. اگر منطقه شما روز های گرم و شب های سردی را دارد ، از پروش گل آلوئه ورا صرف نظر کنید.

در بعضی اوقات لازم می باشد تا آلوئه ورا را جلوی نور مستقیم خورشید منتقل کنید.

آلوئه ورا به آبیاری متوسط نیاز دارد. خاک این گیاه هر دو هفته خشک می شود و در این زمان باید آبیاری را انجام داد. آبدهی بیش از حد برای گل آلوئه ورا مفید نمی باشد و سبب پوسیدگی آن می شود. مقدار آب رسانی به آلوئه ورا باید طوری باشد که آب های اضافی از زیر گلدان حارج شوند. آلوئه ورا در زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد و باید هر ماه یکبار آب رسانی شود.

در ادامه به خواص این گیاه میپردازیم.

فواید آلوئه ورا چیست؟

دو ترکیب موجود در آلوئه ورا خاصیت دارویی بسیار بالایی دارد.  ژل که از سلول‌های موجود در مرکز برگ به دست می‌آید و ماده‌ی دیگر نوعی شیرابه است که از سلول‌های موجود در زیر پوست آلوئه ورا به دست می‌آید. بسیاری از مردم از ژل آلوئه ورا برای درمان سوختگی و مشکلات پوست خود استفاده می کنند. این درحالی می باشد که خواص آلوئه ورا به همین حدود بسنده نمی شود. ژل آلوئه ورا برای درمان آرتروز ، بیماری های روده ، تب ، اخرش و التهاب نیز موثر می باشد. ژل آلوئه ورا در کاهش علائم آسم، زخم معده، دیابت و کاهش عوارض جانبی پرتودرمانی هم استفاده می‌شود.

شیرابه آلوئه ورا برای درمان افسردگی نقش مهمی دارد.

در ادامه به خواص های بیشمار این گیاه بیشتر اشاره خواهیم کرد.

خواص های بیشمار گیاه آلوئه ورا

 -تسکین راش و ناراحتی‌های پوستی

گزارش‌های متعددی از تأثیر استفاده‌ی موضعی آلوئه ورا در بهبود عارضه‌های پوستی مانند پسوریازیس (صدفک)، اگزما، موکوزیت دهان، زخم پای دیابتی و درمان سوختگی‌ها خبر می‌دهند. اولین مطالعه بر روی خواص های آلوئه ورا بیشتر از 100 سال پیش انجام گرفت. نتیجه این مطالعات نشان داد که آلوئه را تاثیر بسیاری زیادی بر سوختگی ناشی درماتیت تشعشعی دارد.

در سال ها قبل گروه فیزیو لوژی سوئد مطالعاتی بر روی 60 بیمار پسوریازیس انجام داد. دسته ای از بیماران به کمک کرم دارو نما و دسته دیگر گیاهان به کمک آوئه ورا تحت درمان قرار گرفتند. جالب است بدانید که درصد درمان کرم آلوئه ورا 83 و درصد کرم دارونما تنها 7 بود.

در سال 2009 تحقیقگران بر روی خواص آلوئه ورا بیشتر تحقیق کردند و متوجه شده اند که می توانند برای مشکلات پوستی از این گیاه کمک بگیرند. نتیجه‌ی این مطالعات نشان داد مصرف خوراکی آلوئه ورا در موش‌ها در بهبود زخم‌ها، کاهش اندازه‌ی پاپیلوما (تومور خوش‌خیم در بافت اپیتلیال) و کاهش ۹۰درصدی انتشار تومورها به کبد، طحال و مغز اسخوان مؤثر است. همچنین این مطالعات نشان داد که نفش آلوئه ورا در درمان تبخال دستگاه تناسلی ،‌اگزما ، یخ زدگی ، سوختگی و التهاب بسیار بالا می باشد. آلوئه ورا توانایی این را دارد که مانند یک ماده ضد قارچی و میکروبی بی خطر عمل کند.

 

– درمان سوختگی‌ها

با توجه به خطر تشعشعات تسلیحات هسته‌ای، دولت ایالات متحده تحقیقاتی را روی تأثیر آلوئه ورا در درمان سوختگی‌های دمایی و تشعشعاتی انجام داد. این تحقیقات نشان داد که ژل آلوئه ورا باعث محافظت پوست در مقابل تشعشعات شود.

در سال 1959 ، سازمان غذا و داروی ایالت متحده ، تاثیر پماد آلوئه ورا را برای درمان سوختگی پوستی تایید کرد.

مصرف ژل آلوئه ورا در محل سوختگی با سرکوب تحریکات پرتو فرابنفش، سرعت بهبود سوختگی را افزایش می‌دهد.

 

-درمان تبخال

در صورت بروز تبخال روی بدن شما می توانید با مالیدن ژل آلوئه ورا برای درمان آن اقدام نمایید. با این کار احساس ناراحتی شما کاهش پیدا می کند و در نتیجه تبخال شما زودتر درمان می شود. همچنین چون که خورده شدن آلوئه ورا خطری برای شما ندارد ،‌ دیگر لازم نیست نگران شوید که هنگام مالیدن ، آن به لب شما برخورد نکند.

آلوئه ورا خاصیت ضد ویروسی و التهابی دارد و با مالیدن روی تبخال و سایر زخم های دهان ، درمان تسریع می شود.

اسیدهای آمینه، ویتامین ب-۱، ب-۲، ب-۶ و ویتامین C موجود در آلوئه ورا برای درمان تبخال بسیار موثر می باشند. به عنوان مثال ویتامین ب6 مانند یک مسکن طبیعی رفتار خواهد کرد و باعث تولید پادتن هایی می شود که به دستگاه ایمنی شما کمک خواهند کرد.

 

-مرطوب کردن مو و پوست سر

آلوئه ورا درمانی طبیعی برای خارش پوست سر و خشکی مو ها می باشد. آلوئه ورا با داشتن مواد مغذی و مواد معدنی به سلامت و تقویت مو ها کمک فراوانی می کند. آلوئه ورا به خاطر خواص ضد باکتری و قارچی که دارد ، برای کاهش شوره نیز مفید می باشد.

همچنین آنزیم‌های موجود در ژل آلوئه ورا با زدودن سلول‌های مرده‌ی موجود پوست سر، به رویش مجدد مو توسط فولیکول‌ها کمک می‌کند.

آلوئه ورا از خارش ناشی از شوره و خشکی پوست سر جلوگیری می کند. مصرف بیش از اندازه شامپو ها و نرم کننده ها نیز می تواند باعث آسیب و صدماتی به پوست سر شما شود. همچنین باعث التهاب و حساسیت مو می شود. به همین منظور بهتر می باشد تا از شامپو مخصوص و به اندازه استفاده نمایید. همچنین می توانید یک کار دیگر نیز انجام دهید. شما می توانید با اضافه کردن آلوئه ورا به شامپو مورد نظر خود از شر باکتری ها و التهابات پوستی خلاص شوید. همچنین استفاده کردن از آلوئه را می تواند باعث کاهش ناراحتی های پوست سر شود.

 

-درمان یبوست

تاثیر شیره آلوئه ورا به عنوان ملین مورد آزمایش های دقیقی قرار گرفته است. آنتراکینون‌های موجود در شیره آلوئه ورا از یبوست جلوگیری می کند. این مواد با افزایش آب روده و ترشح مخاط ،‌حرکت روده را افزایش می دهد. نتیجه ی این انقباضات ، شکسته شدن بیشتر مواد غذایی و مخلوط شدن بهتر آن با کیموس می باشد.

در یک آزمایش که 28 سالم مورد آزمایش قرار گرفته شدند. در این آزمون اثر آلوئه ورا با یک دارونمای قوی‌تر از فنل فتالئین مقایسه و ارزیابی شد. در نتیجه این آزمایش معلوم شد که اثر بخشی آلوئه ورا بر یبوست بیشتر از آن دارو می باشد.

 

-کمک به پیشگیری از بیماری های گوارشی

به خاطر وجود ترکیبات ضدالتهابی و ضدیبوست، آلوئه ورا به گوارش و هضم غذا کمک می‌کند. مصرف آب آلوئه ورا در هضم غذا، تنظیم اسید، کاهش تشکیل مخمرها، تقویت باکتری‌های مفید و تنظیم حرکات روده‌ای مؤثر است.

بر اساس مطالعه ای که در یک مجله پژوهشی در زمینه علوم پزشکی انجام شد ، میزان ناراحتی در ۳۳ بیمار مبتلا به سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر با مصرف دو وعده (هر وعده ۳۰ میلی‌لیتر) آب آلوئه ورا در روز کاهش یافت. همچنین مصرف آلوئه ورا باعث کاهش یافتن نفخ شکم شرکت کننده ها شد ولی بر سایر ویژگی های مدفوع نقش خاصی پیاده نکرد. اگرچه که این آزمایش و نتیجه نشان داد که آلوئه ورا برای سندروم روده ی تحریک پذیر مفید می باشد ، اما برای معرفی آن به عنوان درمان موثر ، باید مطالعات بیشتری را انجام داد.

در مطالعات دیگری که اینبار بر روی موش هایی که مشکل معده و روده داشتند انجام شده ، متوجه این شده اند که میزان اسید معده در موش‌هایی که با آلوئه ورا تحت درمان قرار گرفتند، کاهش چشمگیری نشان می‌داد. آلوئه ورا با خاصیت ضذ میکروبی و تسکین دهندگی خود در آرام شدن درد های زخم معده موثر می باشد. همچنین آلوئه ورا می تواند به ترمیم سلول های پوششی معده کمک کند.

 

-تقویت دستگاه ایمنی

آنزیم های موجود در آلوئه ورا پروتئینی را شکسته و آن را به اسیدهای آمینه تبدیل کرده و در اختیار سلول‌ها قرار می‌دهد. آنزیم برادی‌کیناز موجود در آلوئه ورا به دستگاه ایمنی برای نابود کردن عفونت ها کمک شایانی می کند.

عنصر روی برای عملکرد مناسب دستگاه ایمنی ضروری می باشد. مصرف کردن آلوئه ورا می تواند کمبود روی در بدن را نیز جبران کند و دستگاه ایمنی را تقویت کند.

روی به بهبود بیماری ها ، نابودی باکتری ها و محافظت غشای سلولی کمک فراوانی می کند.

روی قسمتی از ساختمان گیرنده‌های هورمونی و پروتئین‌هایی است که در سلامتی، تنظیم حالت روحی و عملکرد دستگاه ایمنی نقش دارند.

بر اساس گزارشی که در چند سال قبل منتشر شد ، به همگان ثابت شد که آلوئه ورا می تواند برای دندان ها نیز مفید واقع شود. آلوئه ورا خاصیت ضد عفونی کنندگی ، التهابی ، ویروسی و قارچی را دارد و بدون بروز حساسیت و عوارض خاصی ، عملکرد دستگاه ایمنی را ترمیم می بخشد و باعث بهتر شدن آن می شود.

 

آلئوه ورا

-خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش التهابات

ما آگاه هستیم که التهابات ریشه بسیاری از بیماری ها می باشد. آلوئه ورا با داشتن ویتامین های C، A و E و مواد معدنی گوناگون و مختلف به کاهش التهاب و به مبارزه با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند.

ویتامین A در حفظ سلامت بینایی ، دستگاه عصبی و پوست نقش بسزا و بسیار زیادی دارد. زیرا با خاصیت  آنتی‌اکسیدانی که دارد ،‌با التهاب مبارزه می کند. ویتامین C بدن را در مقابل بیماری های قلبی و عروقی ، مشکلات پیش از تولد ، بیماری های چشم ، مشکلات پوست و چین و چروک پوست محافظت می کند. همچنین با التهابات مبارزه می کند و سرعت پیر شدن سلول ها را کند می کند و کاهش می دهد.

خاصیت آنتی‌اکسیدانی آلوئه ورا در کاهش مصرات دود سیگار و پرتو های فرا بنفش خورشید نیز بسیار موثر می باشد. علاوه بر این ها ، محافظت پوست در مقابل سرطان و مبارزه با التهابات ناشی از آفتاب سوختگی کمک میکند. آلوئه ورا یک داروی طبیعی برای درمان آکنه و آگزما محسوب می شود. برادی‌کیناز موجود در آلوئه ورا با استفاده‌ی موضعی روی پوست، التهابات را کاهش می‌دهد.

 

-درمان دیابت

بر اساس شواهد موجود ،‌ آلوئه ورا توانایی این را دارد که هایپرگلیسمی مزمن و مشکلات ناشی از چربی بالا در بیماران دیابت را به حد عجیبی کاهش دهد. این مشکلات در بیماران دیابتی رایج بوده است و یکی از علل اصلی بروز مشکلات قلبی و عروقی می باشد. بنابراین می‌توان عنوان داروی طبیعی دیابت را نیز به لیست فواید آلوئه ورا افزود.

در یک آزمون بالینی ، 72 زن مبتلا به دیابت در آن شرکت کرده اند. به دسته ای از بیماران روزانه یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و به دسته دیگر یک دارونما به مدت 6 هفته دادند. قند خون کسانی که از آلوئه ورا استفاده کردند به طور فاحش و چشمگیری کاهش یافت.در آزمون بعدی تأثیر آلوئه ورا و دارونما به همراه داروی کاهش قند خون گلی‌بن‌کلامید مورد ارزیابی قرار گرفت. در این آزمون نیز زمانی که آلوئه ورا به همراه گلی‌بن‌کلامید مورد استفاده قرار گرفت ، تاثیر آن بسیار بیشتر از مصرف دارونما به همراه گلی‌بن‌کلامید بود.

 

دوز توصیه‌شده‌ی مصرف آلوئه ورا

دوز توصیه شده مصرف آلوئه ورا بر اساس تحقیقات و منابع منتشر شده در زیر آمده است.

میزان آلوئه ورای موجود در محصولات را قبل از مصرف بخوانید. اگر با مصرف آلوئه ورا عوارض جانبی مشاهده کردید با پزشک‌تان مشورت کنید.

 • برای درمان یبوست ، میزان 100 تا 200 میلی گرم در روز بسیار کاربردی و مناسب می باشد.
 • برای بهبود زخم ها و عفونت های پوستی ، از کرم عصاره آلوئه ورا ، 0/5 درصد را سه مرتبه در روز مصرف کنید.
 • برای پژک دندان و بیماری‌های لثه به مدت ۲۴ هفته از نخ دندان حاوی آلوئه ورا استفاده کنید.
 • برای کلسترول بالا ،‌ روزی دو عدد کپسول 300 میلی گرم آلوئه ورا را به مدت دو ماه مصرف کنید.
 • برای درمان التهابات روده ای ، روزی 100 میلی گرم آلوئه ورا را به مدت 4 هفته مصرف کنید.
 • برای درمان سوختگی های پوستی بدن خود ، 97 درصد ژل آلوئه ورا را روی محل مورد نظر خود بمالید و تا زمان بهبود سوختگی ، این کار را انجام دهید.

عوارض جانبی و تداخل دارویی

شیره آلوئه ورا را به طور زیاد و بیش از حد مصرف نکنید ، زیرا که ممکن است عوارضی مانند معده درد و یا گرفتگی عضلات را دربر داشته باشد. مصرف بیش از نیاز و طولانی شیره آلوئه ورا می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند اسهال ، وجود خون در ادرار ، کاهش پتاسیم و مشکلات قلبی شود.

اگر باردار هستید و یا نوزاد را شیر می دهید ، از مصرف ژل و یا شیره آلوئه ورا خودداری کنید. زیرا گزارش هایی مانند سقط جنین و مشکلات مادرزادی در اثر استفاده از آلوئه ورا آمده اند. همچنین کودکان زیر 12 سال نیز از آلوئه ورا استفاده نکنند ، چون باعث شکم درد ، گرفتگی عضلات و اسهال می شود.

 • بر اساس تحقیقات مصرف آلوئه ورا در بیماران دیابتی قند خون را کاهش می‌دهد؛ بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید، در صورت مصرف خوراکی آلوئه ورا، به دقت قند خون‌تان را کنترل کنید.
 • اگر بیماری های روده از قبیل کرون ، کولیت ، زخمی یا گرفتگی و انسداد روده دارید ، از مصرف شیره ی آلوئه ورا اجتناب کنید. چون که شیره آلوئه اورا می تواند باعث تحریک روده شود.
 • در صورتی که بواسیر دارید ، از مصرف شیره آلوئه ورا خودداری کنید. زیرا می تواند شرایط شما را بدتر کند.
 • مصرف مقدار بالای شیره ی آلوئه ورا سبب اختلالات کلیه و مشکلات دیگری می شود ، به همین سبب اگر مشکلات کلیوی دارید ، از مصرف شیره آلوئه ورا پرهیز کنید.
 • آلوئه ورا با تاثیری که بر قند خون دارد می تواند قبل و بعد از عمل جراحی ، در روند کنترل خون دخالت داشته باشد. دقت داشته باشید تا دو هفته قبل از عمل جراحی ، آلوئه ورا را مصرف نکنید.
 • اگر از داروهای نارسایی قلبی استفاده می کنید ، از مصرف شیره ی آلوئه ورا خودداری نمایید. آلوئه ورا خاصیت ضد یبوست دارد و باعث کاهش پتاسیم خون می شود. کاهش پتاسیم خون می تواند عوارض دیگوکسین را تشدید کند.

اگر از دارو های دیابت ، سووفلوران ، ملین ، وارفارین و مدر استفاده می کنید ، قبل از مصرف آلوئه ورا با پزشک مشورت داشته باشید. همچنین اگر مشکلی دارید که از نظر شما پیگرد درمانی ندارد ، اما باز هم قبل استفاده از آلوئه ورا ، با پزشک مشورت داشته باشید.

گل آلوئه ورا

کلام پایانی

در اینجا سعی کردیم تا به معرفی خواص های گوناگون آلوئه ورا و چگونگی مصرف آن بپردازیم. همچنین برای شما عوارض جانبی این گیاه پر خواص را نیز شرح دادیم. به طور کلی آلوئه ورا بسیار مفید و کارساز می باشد و از هر نظر برای انسان ها حائز اهمیت است. امیدوار هستیم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید و بتوانید از گیاه آلوئه ورا به نحو احسنت استفاده نمایید.

 

ممنون که تا آخر همراه سایت ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، در انتهای این بخش برای ما ارسال کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *