پسته دریایی

معرفی گیاه پسته دریایی و خواص آن | معرفی جامع نیلوفر دریایی و میوه آن (پسته دریایی)

زمان مطالعه : 13 دقیقه

در این مقاله می خواهیم به معرفی گیاه خواص دریایی و خواص آن بپردازیم. همراه ما باشید.

معرفی پسته دریایی

در بابلسر شاهد فروش این گیاه عجیب و غریب بودم که اول فکر می کردم که مصنویی و پلاستیکی باشد اما فروشنده گفت که اسمش پسته دریایی یا پسته مرداب است. یکی از گل های پسته دریایی را برایم باز کرد و گفت در صورتی که طمعش را پسندیدی آن را بخر! در پسته مرداب حدود 20 پسته به شکل زیبایی درون آن قرار گرفته است که بعد از در آوردن از داخل گل دارای پوست سبزی می باشد و باید مغز را از داخلش دربیارید. تفاوت این پسته با پسته های دیگر ، کم بودن چربی و سفت بودن آن است. به گفته فروشنده این گل عجیب و زیبا ، بذر نیلوفر دریایی است که فقط در مرداب می روید.

گل پسته دریایی  روی قلمه های بلند و گوشتی بیش از یک متر بالاتر از مخزن بلند می شوند.

«سله باقلا»، «او باکله» یا «پسته آبی (دریایی)» محصولی است که در شمال کشور و در تالاب‌های نیلوفر دریایی دیده می‌شود.هرگاه نام پسته به زبان می‌آید ناخودآگاه ذهن به سمت مناطق شرقی و جنوبی ایران می‌رود و باعث تعجب همگان است اگر بگوییم در شمال کشور هم پسته دریایی رشد می‌کند.

پسته دریایی یا پسته مرداب ، در واقع بذر گل نیلوفر دریایی است. این دانه ها را می تواند به صورت خام ، خشک شده و بو داده مصرف کرد. پسته دریایی بسیار طعم خوش مزه ای دارد و هر کس با خوردن آن ، قطعا لذت خواهد برد.

ریشه های گل نیلوفر دریایی در لجن قرار دارند اما با این وجود به سمت آسمان سر می کشند و گل های نیلوفر دریایی با طلوف خورشید شکوفا می شوند.

نیلوفر دریایی مظهر تجدید حیات شمسی و نماد کمال است و این نماد کمال ، به دایره ای شکل بودن برگ ها ،  گل ها و میوه نیلوفر دریایی بر میگردد که به‌دلیل کامل بودن شکل دایره این شکل به نماد کمال تبدیل‌شده است.

پسته دریایی از طریق دانه و ساقه های زیر زمینی رشد و تکثیر می کند. ریشه های این گیاه در زیر آب و برگ هایش در روی آب قرار گرفته اند.

در فرهنگ کشور های مختلف ، گل نیلوفر از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار می باشد که به نوعی طرح آن در تخت جمشید و نقش برجسته آنها قابل مشاهده می باشد. همچنین در طاق بستان کرمانشاه نیز طرح نیلوفر آبی که مربوط به زمان ساسانیان است ، دیده می شود. این طرح نشان دهنده نماد صلح و شادی بوده است.

این گیاه چشم انداز خیره کننده ای دارد و افراد از زیبایی آن نهایت لذت را می برند. پسته دریایی در استان های شمالی ایران رشد می کند و جلوه زیبا و خیره کننده ای به تالاب انزلی گیلان داده است. در استان مازندران نیز از این گونه پسته دریایی فقط در دو روستای حمید آباد شهرستان ساری و روستای رکن شهرستان سیمرغ میروید و دیده می شود.

پسته دریایی دارای برگ های بزرگ و سبز تیره متراکم تا قطر 1/2 متر است. پسته مرداب دارای یک ساقه بلند و خاردار است.

خانواده نیلوفر دریایی گیاه دوزیستی علفی چند ساله – بومی کشورهای آسیایی با آب و هوای گرمسیری: هند ، ژاپن ، چین. در ایران می تواند در در استان‌های شمالی رشد کند.

گل نیلوفر آبی علاقه بسیار زیادی به نور خورشید دارد. دقت داشته باشید که نوردریافتی این گیاه باید به صورت غیر مستقیم باشد ، تا صدمه ای به آن وارد نشود.

گل های نیلوفر فوق العاده زیبا و چشمگیر هستند و رایحه دلپذیری از خود تولید می کنند.

برای شناخت این گیاه زیبا  ،  پسته دریایی نیاز به توصیف نیلوفر دریایی دارید.

 

نیلوفر دریایی چه شکلی است

این گیاه زیبا و شناور یک ساقه بزرگ دارد. قطر گلهای صورتی آن می تواند تا 30 سانتی متر رشد کند. گلبرگ ها متراکم ، صاف و گوشتی سطح ناصاف دارند.

آب به راحتی می تواند روی برگ غلظت بدهد و تمام گرد و غبار گیاه را پاکسازی کند.

گیاه نیلوفر آجیل دار یا پسته مرداب دارای یک ریزوم قدرمتند می باشد. این گیاه با شکوفه مومی پوشانده می شود.

از نظر ظاهری ، آنها به زیتون تیره به اندازه فندق در یک پوست قوی شباهت دارند.

 

چگونه می توان نیلوفر دریایی را در خانه پرورش داد

پرورش نیلوفر دریایی در خانه کاملا عملی می باشد. برای این کار لازم است که طبق الگوریتم عمل کنید.

برای باز کردن پوسته می توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید. این کار باید با دقت انجام شود تا به بذر آسیب نرساند.

بعد از اینکه در یک بذر ، سوراخی کوچک دیده شد ، دانه را در ظرفی شفاف با آب قرار می دهیم. دقت داشته باشید که هر روز آب را تعویض کنید.

بعد از گذشت دو تا سه هفته ، اولین شاخه ظاهر می شود که بعد از مدت زمانی به ساقه های طولانی با برگ تبدیل می شوند.

به محض اینکه دیدید گیاه رشد کرده است ، آن را پیوند دهید. برای نهال ها شما باید یک خاک مخصوص (مخلوطی از شن ، ذغال سنگ نارس و خاک سیاه) احتیاج دارید.

سپس جوانه ها را به آرامی روی بستر خاک بکارید و برگ ها را صاف کنید.

یک آکواریوم بزرگ تهیه کنید ، یک گلدان با نهال در پایین قرار داده و با آب پر کنید تا برگ ها روی سطح قرار بگیرند این امر برای اینکه گیاه شروع به رشد و شکوفایی کند ، از پوسیدگی جلوگیری می کند. به این نکته نیز توجه کنید که گیاه به نور زیادی اما غیر مستقیم احتیاج دارد.

 

انواع پسته دریایی

انواع مختلفی از پسته دریایی وجود دارد.

یکی از انواع آن  کاسپین است. این گل در نزدیکی دلتای ولگا رشد می کند. از نظر کوچک و مقاوم در برابر سرما با گونه های آسیایی (ایران تالاب انزلی) متفاوت است.

 

پسته دریایی در کجا رشد می کند

گل پسته دریایی در آب های گل آلود کم تحرک که به خوبی گرم می شوند ، زندگی و رشد می کند. این گیاه تا حدی توسط ریزوم گره دار تکثیر می شود. گرما یکی از شرایط حفظ گونه های پسته دریایی می باشد.

اگر تلاش مردم برای حفظ این گل نبود ، این جنس از پسته ی دریایی می توانست از بین برود.

باید دوباره به این نکته اشاره کنم که پسته دریایی میوه نیلوفر آبی است.

 

پسته دریایی

خواص پسته دریایی

پسته دریایی یا نیلوفر آجیل دار دارای تعدادی از خواص مفید می باشد.  این گیاه حاوی فلاونوئیدها است که می تواند علمکرد بسیاری از اندام های بدن را بهبود ببخشد. همچنین برای درمان تعدادی از بیماری ها نیز نقش مهمی دارد.

از خواص پسته دریایی میتوان به  عمل ادرار آور ، ضد التهاب ، آنتی نئوپلاستیک ، ضد اسپاسم ، تقویت انقباض عروق و التیام زخم اشاره کرد.

دانه های نیلوفر مفید ترین قسمت گیاه نیلوفر آبی هستند. آنها می توانند بیماری های قلبی را درمان کنند ، جوشانده ها می توانند احساس ترس را کاهش دهند و بی خوابی را برطرف کنند.

طب سنتی مملو از توصیفاتی از دستورالعمل نحوه تهیه برای بیماری های کبدی ، اختلالات روده ای و عفونت های معده با کمک میوه پسته ی دریایی است. اطلاعات موجود در رساله های شرقی به شما می گوید که چگونه می توان ذات الریه ، آسم ، زخم را درمان کرد.

هیچ بیماری وجود ندارد که تحت تاثیر طیف وسیعی از عملکرد دانه های پسته دریایی قرار نگیرد. پزشکان هندی معتقد هستند که میوه پسته دریایی می تواند بر روی افسردگی تاثیرات مثبتی بگذارد.

 

آشپزی با پسته دریایی 

مردم شرقی برای استفاده از پسته دریایی برای غذا ، گزینه های زیادی را در نظر گرفته اند. جالب است بدانید که نشاسته ، شکر و روغن از پسته دریایی استخراج می شود. پختن ریشه نیلوفر دریایی یک هنر واقعی میباشد. این غذای خوشمزه به عنوان میان وعده و غذای فرعی سرو می شود.

دوستداران شیرینی از ریشه پسته مرداب مارمالاد درست می کنند.

 

خواص نیلوفر دریایی

از مدت ها قبل خواص نیلوفر دریایی و میوه آن ( پسته دریایی) در بین مردم شناخته شده بود. مصری ها ، یونانیان و رومی ها به این گل بسیار احترام گذاشته اند. نیلوفر دریایی به طور گسترده در طب سنتی مورد استفاده قرار میگیرد.

خواص دارویی پسته ی دریایی اجازه می دهد تا در مواردی از آن استفاده شود:

  • بیماری های معده ، روده و کبد
  • یک گیاه غیر قابل تعویض برای بیماری های قلبی
  • بیماری های پوستی ، نیش مار و زخم های طولانی مدت
  • جوشانده دانه نیلوفر آبی ، اضطراب را بر طرف می کند.
  • جوشانده های ساقه نیلور آبی توسط زنان مورد استفاده قرار میگیرد.
  • آنها از ریزوم نوشیدنی درست می کنند ، برای تشنج مفید است.
  • برخی از گونه های نیلوفر دریایی ، قادر به مبارزه با سرطان هستند
  • عطر گل نیلوفر آبی خواص ضد افسردگی دارد و قدرت ذهنی را بالا می برد.
  • ویتامین c موجود ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

 

روغن نیلوفر دریایی

روغن نیلوفر دریایی به طورگسترده ای در زیبایی استفاده می شود. اکسیر جادویی از گل های جمع آوری شده قبل از طلوع خورشید به دست می آید. هنگام برداشت مهم است که به گیاه صدمه ای وارد نشود. اگر به آن آسیبی وارد شود ، خاصیت جادویی خود را از دست می دهد. روغن دارای اثر جوان سازی پوست ، صاف کننده و باز سازی کننده است. در بسیاری از کرم ها و ماسک ها موجود می باشد. روغن نیلوفر برای ماساژ بدن نیز به کار می رود.

 

نیلوفر دریایی در آرایش و زیبایی

در همه حال ، از گیاه نیلوفر دریایی به عنوان محصولات آرایش و زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد. مخلوطی از گلبرگ های ریز خورد شده و روغن گیاه پوست را صاف کرده و جوانی را برمیگرداند. بذور ، آجیل و ریشه نیلوفر دریایی توسط بسیاری از مردم خورده می شود.

دارو نیلوفر دریایی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار میگیرد.  برنزه کردن ، ضد عفونی کننده ، قابض ، بهبود زخم ، ادرار آور این گیاه را در داروسازی ضروری ساخته است.

پخت و پز پودر برگ نیلوفر دریایی به عنوان چاشنی معطر مورد استفاده قرار میگیرد.

بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی ، از عصاره های مختلف گیاه نیلوفر دریایی به دست آمده اند.

 

خواص برگ نیلوفر دریایی

نیلوفر دریایی این گیاه زیبا دارای برگهای سبز به قطر ۴۰-۵۰ سانتی متر است که به طور موثر روی سطح آب قرار می گیرند. خواص درمانی برگهای نیلوفر دریایی از زمان باستان شناخته شده است و به طور گسترده ای توسط درمانگران استفاده می شود. ماد مفید در نیلوفر دریایی اثر ضد عفونی کنندگی دارند و لخته شدن خون را افزایش می دهند. برگ های نیلوفر قادر به کنترل تشنج و التیام بخشی زخم ها دارد.

برگ های گیاه نیلوفر دریایی را در فصل تابستان برداشت و به قطعات کوچک برش داده و آنها را خشک می کنند. از برگ نیلوفر آبی چای ها و تنتور ها تهیه می شود و به غذا اضافه می کنند.

 

چه زمانی نیلوفر گل می دهد

نیلوفر دریایی از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شود و گلدهی خود را انجام می دهد. جالب است بدانید که بزرگ ترین مزارع نیلوفر آبی در دریای خزر و استان های شمالی کشور واقع شده اند. گردشگران بسیاری برای دیدن شکوفه های نیلوفر به آنجا می آیند. توریست ها بسیار گل پسته دریایی بر روی دریا را دوست دارند

یک جوانه نیلوفر دریایی از شروع تولد خود تا پژمردگی ، فقط سه روز عمر میکند.

 

موارد منع نیلوفر دریایی

نیلوفر دریایی با یبوست مزمن می تواند به بدن صدماتی را وارد کند. در طی تحقیقات یافته شده ، آمده است که مصرف گیاه نیلوفر دریایی در زمان شیر دهی و یا حاملگی ، هیچ مشکلی را بهمراه نخواهد داشت اما بهتر می باشد تا قبل از مصرف  ، با پزشک مشورت کنید.

لازم به یادآوری است که دمبرگ ها و نهال های نیلوفر دریایی حاوی ماده سمی نلومبین هستند.

زنان باردار بهتر است برای عوارض احتمالی هر دانه یا مغز ناشناخته  با پزشک متخصص زنان مشورت کنند.

 

تکثیر گیاه نیلوفر آبی (پسته دریایی)

به جای گل یک میوه ظاهر می شود ،‌ نوعی سبد مخروطی ، در سلول ها تا بیست دانه مینشینند.  شبیه مغزهای خشک و قهوه ای در پوسته ای متراکم. هنگام رسیدن میوه ها از سبد به مخزن می ریزند. تولید مثل های نیلوفر دریایی به زمان و وقت معینی احتیاج دارد. جمعیت باقیمانده عمدتا با پیوند ریزوم ها ترمیم می شود.

پوسته آجیل ها آنقدر قوی است که حتی در شرایط مطلوب و مناسب ، بذر می تواند برای مدت طولانی به استراحت بپردازد.

 

پسته دریایی فرصت اقتصادی مناسب

در کنار پسته آبی خوش‌طعم ریشه‌های این گیاه هم خواص زیادی دارد و پسته دریایی  سرشار از ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین C، ویتامین B۶ و مملو از فیبر غذایی، پتاسیم، تیامین، فسفر، مس و منگز با اسیدهای چرب اشباع بسیار کم است، حتی در برخی از کشور ها ، از پرچم گل پسته دریایی به عنوان یک خوشبو کننده چای استفاده می شود که شنان از فواید گل پسته دریایی دارد.

این گونه از نیلوفر دریایی به ندرت یافت می‌شود اما می‌توان با تکثیر و پرورش پسته مرداب در باغ‌های آبی، درآمد سرشاری بدست آورد. هم‌اکنون نیز این محصول  پسته دریای خدادادی باعث ایجاد اشتغال برای حدود ۲۰۰ نفر از جوانان شمالی و دست‌کم کسب ۶۰ میلیون تومان در سال برای آنان شده است.

با توجه به اینکه در کشورهای جنوب شرق آسیا از گلبرگ ، ساقه و میوه پسته آبی به عنوان ادویه، طعم دهنده غذا و دمنوش استفاده می شود، توسعه کشت این گیاه خودرو ،  پسته مرداب فرصت اقتصادی مناسبی برای منطقه فراهم می کند.

به طور کلی پسته دریایی یکی از بهترین گل ها اما در عین حال کمتر شناخته شده می باشد.

 

نیلوفر دریایی

در اینجا به معرفی و خواص های گوناگون گل نیلوفر آبی و بذر آن پسته دریایی پرداختیم. امیدوار هستیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

ممنونم که تا آخر همراه ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *