معرفی گل میخک با عکس ، روش نگهداری و تکثیر گل میخک

زمان مطالعه : 10 دقیقه
آخرین بروزرسانی : 3 مرداد 1402
گل میخک زیبا

معنی گل میخک دوستی، افتخار و زیبایی می باشد و رنگ های مختلف آن معانی متفاوتی دارند. میخک صورتی، نماد راستگویی و عشق مادرانه و گل میخک قرمز نماد عشق و تحسین است. گل میخک سفید نشانه خوش شانسی میباشد.

برای آشنایی کامل با نماد انوع گل میخک از قسمت نماد گل میخک مطلب مرتبط را مطالعه فرمایید.

گیاه میخک معمولاً به عنوان یک ادویه آشپزخانه و در ترکیب با فلفل، دارچین و زردچوبه و سایر ادویه‌ها برای تهیه پودر ادویه کاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از خواص میخک و روغن آن نیز در تولید عطرها، صابون‌ها و یا به عنوان ماده طعم دهنده در لوازم پزشکی و دندان‌پزشکی استفاده می‌شود.

در قدیم میخک ادویه‌ای گران قیمت بود که تنها پادشاهان و ثروتمندان می‌توانستند از آن استفاده کنند.

غنچه‌های گیاه میخک پس از باز شدن، یعنی قبل از این که رنگ خاکستری و ارغوانی آن تبدیل به قرمز شود، باید چیده و خشک شوند. میخکی که به عنوان ادویه و دارو به کار می‌رود، پودر این غنچه‌ها است.

گل میخک

گل میخک خواص درمانی بسیاری برای مو ، پوست و … دارد. میخک ها در رنگ های متفاوت وجود دارند که خواص انها کمی بایکدیگر متفاوت است.

خواص گل میخک

انواع گل میخک خواص درمانی خاص خود را دارند. میخک به معنای خشک شده غنچه درخت میباشد. میخک از دو هزار سال پیش بعوان ادویه بکار می‌رفته است.

 • گل میخک برای دندان درد بسیار موثر واقع می شود. برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آنرا روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید. جهت مطالعه بیشتر در این خصوص به بخش درمان دندان درد با میخک مراجعه نمایید.
 • میخک تقویت کننده مغز می‌باشد و کسانیکه حافظه ضعیفی دارند، بهتر است از دم کرده میخک استفاده کنند.
 • میخک از سرطان جلوگیری کرده و حتی درمان کننده سرطان می‌باشد.
 • برای رفع سردرد مفید است.
 • در برطرف کردن فلج و لقوه تاثیر بسزایی دارد.
 • ضعف اعصاب را درمان می‌کند.
 • برای رفع تنگی نفس مفید است.
 • کسانی که مبتلا به بیماری وسواس هستند برای درمان آن بایستی میخک بخورند.
 • مقوی معده و جهاز هاضمه است.
 • گل میخک کبد و کلیه را تقویت می‌کند.
 • سکسکه را برطرف می‌کند.
 • برای تقویت نیروی سرد مزاجان مفید است؛ بدین منظور باید ۲ گرم از پودر میخک را با شیر مخلوط کرده و هر روز به مدت یک هفته از آن استفاده کرد.
 • کسانی که قطره قطره ادرار می‌کنند، برای درمان آن باید چای میخک بنوشند.
 • میخک اشتهاآرو است.
رنگ های مختلف گل میخک

گل میخک در رنگ های متفاوتی وجود دارد که هر کدام معنای خاص خود را دارند.

کاشت گل میخک:

دانه های میخک را می توان از گل های میخک جمع آوری کرد و همچنین می توان آن ها را از فروشگاه های محصولات باغبانی نیز تهیه کرد. دانه های گل میخک را باید شش تا هشت هفته قبل از آخرین سرما کاشت. انها را می توان فقط روی خاک قرار داد یا آن را با لایه نازکی از خاک پوشاند. گل میخک به آسانی رشد می کند و آفتاب کامل و خاک غنی با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. گل میخک در بهار گل می دهد؛ در صورتی که دانه های گل میخک در زمین کاشته شود، باید آن ها را در فاصله 25 تا 30 سانتی متر کاشت.

تکثیر گل میخک 

در صورت شکل گیری بذرها می توان از آنان برای تکثیر استفاه کرد. بذرها را می توان در پاییز و یا اواخر زمستان، در مخلوط خاک برگ +کوکوپیت مرطوب و در مکانی گرم کاشت. بعد از جوانه زنی بذرها بهتر است که انان را به مکانی خنک تر منتقل کرد؛ زیرا در محیط گرم رشد ضعیفی خواهند داشت. از قلمه چوب نیمه رسیده این گیاه، که در بهار تهیه می شود و یا قلمه چوب سبز که در تابستان از گیاه گرفته می شود می توان جهت تکثیر این گیاه استفاده کرد.
قلمه ها به طول 7-5 سانتیمتر تهیه می شوند و اگر قسمتی کوچک از چوب قدیمی تر در پایین قلمه ها و همراه انان باشد، ریشه زایی بهتر انجام میشود. البته ریشه زایی در قلمه های این گیاه پایین است و در صورت استفاده از هورمونهای ریشه زایی احتمال تولید ریشه و و گرفتن قلمه ها افزایش می یابد. همچنین محیط را باید مرطوب نگه داشت.
هرس گیاه میخک: این گیاه از هرس پذیری خوبی برخودار است و می توان با انجام عمل هرس، اندازه و تا حدودی شکل آنرا کنترل کرد. بنابر همین مسئله، گاهی از گیاهان میخک ژاپنی به عنوان پرچین استفاده می شود. در نظر داشته باشید که برگ گل میخک ژاپنی همیشه سبز است. البته عمل هرس به شکل منظم به دلیل قطع پی در پی ساقه های انتهایی، موجب کاهش احتمال شکل گیری گلها خواهد شد و اگر گلدهی این گیاه مد نظر است می توان زمان هرس را به بعد از گلدهی موکول کرد. اگر شکل و فرم درختچه ای این گیاه مد نظر است، می بایست با قطع شاخه های زیرین می توان بلند شدن شاخه های اصلی را تحریک کرد.

تاج گل

نور و دما:

به طور کلی، میخک به هوای خنک و نور زیاد احتیاج دارد و چندان درمقابل سرما مقاوم نیست. در واقع در درجه اول نور و پس از آن دما از جمله مهمترین عوامل مؤثر بر سرعت رشد و گلدهی میخک می باشند. دما، سرعت گلدهی و نیز نمو گل را تحت تاثیر قرار می دهد. دمای بهینه برای تولید گل، °C10 در شب و 13 تا °C16 در روز است.
دماهای بالا، باعث کاهش قطر گل می شود. شدت نور، تعیین کننده سرعت گل انیزی است. وقتی میزان نور کم باشد، گلدهی کند بوده و برگ گل میخک، بیشتر تولید می شود. در نور زیاد، گلدهی سریع بوده و ساقه ها در زمان برداشت برگ کمتری خواهند داشت. سرعت نمو گل تحت تأثیر میزان تابش نور قرار نمی گیرد. نور کم باعث ایجاد ساقه های ضعیف و در نتیجه کاهش کیفیت گل می شود. فتوپریود اثری مستقیم روی گلدهی و وضعیت ساقه دارد. گیاهانی که در شرایط نوری زیر 8 ساعت رشد می کنند، دارای ساقه های بلندتر، گل های کمی درشت تر و شاخه های جانبی بیشتری هستند. گیاهانی که در فتوپریود زیر 16 ساعت رشد می کنند، ساقه های کوتاه تر و شاخه های جانبی کمتری دارند.
گل میخک نارنجی و گلبهی

گل میخک نارنجی و گلبهی در گل آرایی ظاهر دلپسندی به طاهر گل ها میدهد.

خاک مناسب میخک:

گرچه گل میخک در خاک های به نسبت سنگین بهتر از گل های دیگر مقاومت می کند؛ اما کیفیت و میزان محصول آن دراین شرایط کاهش می یابد. خاک باید دارای زه کشی خوب باشد؛ بنابراین خاک های شنی لومی که با مواد آلی اصلاح شده اند بسیار مناسب هستند. ترکیب خاک مناسب شامل 10% رس، 40% ماسه و 50% پیت است. خاک های اسیدی را دوست ندارد و pHخنثی و یا 6 –7 برای آن مطلوب است.

آبیاری گل میخک:

خاک میخک باید همیشه مرطوب باشد. بنابراین بسته به عوامل مختلف مانند بافت خاک، طول روز، دما و رطوبت هوا، تناوب آبیاری متفاوت است. زمانی که شدت نور کم باشد، با کاهش مقدار آب در دسترس گیاه می توان از ایجاد شاخه های ضعیف جلوگیری کرد.

کوددهی:

کمبود نیتروژن باعث می شود رشد میخک کم شده، برگ ها نازک و باریک شوند و انحناء طبیعی آن ها از بین برود. باید کودهای پتاسیم دار و فسفره به خاک اضافه شود که میزان نیاز این کودها به تقریب 4 برابر کودی است که برای بستر کاشت گل های یک ساله توصیه شده است. محلول پاشی آهن نیز توصیه شده است. میخک به کمبود بُر حساس است و علائم آن شامل:1- گل ها و غنچه های بدشکل 2- تولید شاخه های کوتاه 3- انشعابات زیاد در انتهای ساقه است.

نور:

به مکانی با آفتاب کامل یا نیمه سایه نیاز دارد . البته در مناطقی که هوا در طی فصل رشد گرم است کاشت گیاه در مکانی نیمه سایه – نیمه افتاب توصیه می شود بخصوص اینکه از ظهر به بعد مکان کاشت سایه باشد تا گیاه به دلیل گرمای هوا و تابش نور آفتاب اسیب نبیند. این مسئله بخصوص برای گیاهان کاشته شده در گلدان اهمیت دارد . در غیر اینصورت نوک و حاشیه برگها حالتی خشکیده و قهوه ای را می یابند. به همین دلیل در مورد گیاهان گلدانی بهترین مکان از نظر قرار دادن گلدان در طی فصل تابستان قسمت شرقی منزل است.

زمان برداشت میخک :

بهترین زمان برداشت در طول شبانه روز اوایل صبح است. موقعی که گل ها در تورم کامل هستند. برداشت گل ها بوسیله چاقو یا قیچی های تیز انجام می گیرد. بعد از برداشت ، گل ها درجه بندی شده و در محلول دوام بخش، در دمای 1 تا 6 درجه سانتیگراد قرار داده می شوند. گل ها در مراحل مختلف قابل برداشت هستند. از زمان جوانه خیلی سفت تا موقعی که گلبرگ ها روی کاسبرگ ها خم می شوند. زمان برداشت جهت حمل به بازارهای دور بهتر است موقعی باشد که گلبرگ به اندازه 5/1ـ 5/0 سانتیمتر بالای کاسبرگ رشد کرده باشند و دارای رنگ مطلوب باشد. ارقام اسپری میخک زمانی برداشت می شوند که دو تا سه گل باز شده و بقیه جوانه ها رنگ گرفته اند. در ارقام استاندارد 2 تا 3 گره و در ارقام اسپری 3 تا 4 گره در زیر محل برش در زمان برداشت گل نگه داشته می شود، تا جوانه لازم برای دوره بعدی گلدهی وجود داشته باشد.

طرز استفاده گل میخک:

برای تهیه چایی یا دم کرده میخک، مقدار 10 گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و بمدت 5 دقیقه دم کنید.

نظرات (3)

 1. اسرا

  عالی

 2. اسرا

  عالی بود مرسی واقعا

 3. اسرا

  عالی
  مرسی از شما خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *