درخت پول یا پاچیرا

معرفی درخت پاچیرا (پول) و نحوه تکثیر پاچیرا | نکات طلایی نگهداری پاچیرا

زمان مطالعه : 4 دقیقه

آشنایی با پاچیرا (درخت پول)

نام علمی این گیاه Pachira Aquatica بوده و از خانواده Malvaceae می باشد. درخت پاچیرا بومی مناطق آمریکای مرکزی و شرق آسیا است.
این گیاه گرمسیری است و به اعتقاد خیلی از مردم ، این گیاه می تواند شانس بیاورد و جز گیاهان خوش یمن محسوب میشود. به همین دلیل نام او  به درخت پول معروف است. درخت پول در فرهنگ و سنت چین ، به دلایل مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است.
نگهداری از این گیاه بسیار راحت بوده و از نظر نگهداری دردسر زیادی ندارد. این قضیه می تواند یکی از دلایل محبوبیت درخت پول باشد.

درخت پول یا پاچیرا

روش نگهداری درخت پول

آبیاری :

درخت پاچیرا (پول) به آبیاری زیادی نیاز ندارد.
در زمستان به دلیل سردی هوا پاچیرا به آبیاری زیاد نیاز ندارد و هفته ای یک بار آبیاری برای او کافی است. اما در تابستان به این گیاه دل انگیز ، هفته ای دو بار آب دهید.

هشدار: هنگام آبیاری درخت پاچیرا ، آب را روی ساقه نریزید ، چون باعث می شود که گیاه به بیماری های مختلف و پوسیدگی ساقه دچار شود.

خاک:

درخت پول ، به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد ؛ زیرا با بهتره مندی از خاک زهکشی شده ، آب در کنار ریشه جمع نمی شود و باعث پوسیدگی ریشه نخواهد شد.
ترکیب پیت ماس و پرلیت یا ترکیبات سبک دیگر برایش مناسب است.

درخت پول یا پاچیرا

نور:

نور متوسط خورشید برایش کافی بوده و حتی می تواند در نور غیر مستقیم در خانه یا محل کار ، به خوبی رشد کند.

دما:

گیاه پاچیرا به دمای متوسطی نیاز دارد و دمای خانه برای او مناسب است. اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم ، بهترین دما برای او 16-25 درجه می باشد.

رطوبت:

این گیاه برای رشد به رطوبت بالایی نیاز دارد و سعی کنید که رطوبت را کم و بیش برایش فراهم نمایید.

آفات و بیماری ها:

همانطور که گفته شد ، ریشه این گیاه ممکن است در اثر تماس زیاد با آب پوسیده شود.
همیشه سعی کنید که آبیاری را طوری انجام دهید تا با ریشه تماس زیادی نداشته باشد. بطور کلی در میزان آبیاری دقت کنید ، تا گیاهی سالم و سرحال داشته باشید.

درخت پول یا پاچیرا

روش تکثیر درخت پول (پاچیرا) :

این گیاه به دو صورت قلمه و بذر تکثیر می شود.

  • تکثیر با بذر:

تکثیر با این روش ، به گونه ای است که باید بذر را به مدت بیست و چهار الی چهل و هشت ساعت ، در آب ولرم قرار دهید و بعد از انجام این کار ، آن را در خاکی که جنس آن نرم است به عمق یک سانتی متر بکارید. روی قسمت لبه های گلدان را با پلاستیک شفافی بپوشانید. بعد از این کار ، گلدان را در اتاقی که دمای آن ۲۴ درجه سانتی گراد است قرار دهید و منتظر سبز شدن آن باشد.

  • تکثیر با قلمه زنی:

در این روش بایستی ساقه های جدیدی که نیاز داریم را در آخر فصل پاییز جدا کنید ؛ به طوری که حداقل ۲ گره را شامل شوند.
بعد از جدا کردن قلمه مورد نیاز ، آن را در پرلیت یا پیت ماس فرو کرده و جای مناسبی برای آن تعیین کنید. پس از اینکه قلمه شروع به ریشه دهی کرد ، آن را به گلدان دیگری که خاک آن سبک تر و دارای زهکشی بیشتری است ، انتقال دهید. شما می توانید به خوبی گیاه زینتی پاچیرا یا درخت پول را پرورش دهید. نگهداری از گل پاچیرا بسیار ساده بوده و دردسری نخواهد داشت. از زیبایی بیش از اندازه این گیاه جذاب ، نهایت لذت را ببرید.

 

درخت پول یا پاچیرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *