مناسب ترین گل برای اتاق خواب | کدام گیاهان برای اتاق مفید هستند

زمان مطالعه : 19 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به مناسب ترین گل برای اتاق خواب بپردازیم. همچنین میتوانید مقاله گل مناسب برای اتاق خواب کم نور را نیز مطالعه نمایید .همراه ما باشید.

همه ی ما از فواید گیاهان آپارتمانی خبر داریم و کمتر خانه ای می باشد که در آن گل و گیاه وجود نداشته باشد. از گیاهان آپارتمانی می توان در همه ی جای خانه استفاده کرد که اتاق خواب یکی از مکان ها است.

حضور گل و گیاه در خانه باعث وجود آرامش و از بین رفتن استرس می شود و کمک می کند تا اهالی منزل ، استراحت و خوابی خوبی داشته باشند. همچنین گیاهان می توانند انرژی های منفی را از منزل خارج کنند و اکسیژن تولید کنند. گل های مناسب برای اتاق خواب قابلیت تصفیه کنندگی هوا را نیز دارند و از این نظر فوق العاده هستند.

 

مناسب ترین گل ها برای اتاق خواب

-گیاه یاسمن سفید

این گیاه عجیب و غریب دارای اثر ملایم و آرام بخشی بر بدن و ذهن انسان دارد. مطالعات کارشناسان ثابت کرده است که این گیاه قدرت این را دارد که استرس و اضطراب را کاهش دهد . باعث بهتر شدن خواب نیز می شود. کارایی مغز و هوش افرادی که از گل یاسمن سفید در اتاقشان استفاده می کنند ، بیشتر از افراد عادی می باشد. با توجه به غنچه ها و شکوفه های زیبا و صورتی که بعدا به سفید تغییر می کنند جایی برای تردید در انتخاب این گل برای اتاق خواب شما باقی نمی‌ماند.

یکی دیگر از ویژگی های عالی گل یاسمن سفید ، نگهداری آسان  می باشد که به سایر ویژگی های آن افزوده و این گل را تبدیل به یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی کرده است.

گیاه یاسمن سفید به آبیاری متوسط در طول فصل رشد خود نیاز دارد. هر موقع که سطح رویه خاک این گیاه خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.

یاس سفید به مکانی با نور کامل و مستقیم در روز نیازمند می باشد. 4 تا 6 ساعت رسیدن نور به گل یاسمن سفید باعث رشد عالی آن خواهد بود. کمبود نور موجب گلدهی کم ، ریزش غنچه ها و عدم باز شدن آن ها را در پی دارد.

گل یاسمن سفید در دمای بالای 10 درجه می تواند نیمه سبز باقی بماند. در هوای سردتر امکان سیاه شدن و ریزش برگ ها وجود دارد. اگر این گل را در گلدان نگهداری میکنید ، در فصل زمستان به مکان گرم منتقل کنید تا دچار سرما زدگی نشود.

یاس سفید بسیار رشد خوبی دارد و باید مرتب هرس شود. شما می توانید شاخه های پوسیده ، بیمار و پیر این گیاه را هرس کنید.

 

گل یاس

-گل لوندر یا اسطوخودوس

یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی با بوی فوق العاده عالی ، گل لوندر یا اسطوخودوس می باشد. آیا شخصی وجود دارد که از این گل و رایحه ای خاص اش خوشش نیاید؟

علت معروف شدن گل لوندر کاهش استرس و عطر این گیاه می باشد. لوندر توانایی این را دارد تا آرامش را به اهالی منزل هدیه دهد. عطر لوندر باعث می شود تا ضربان قلب متعادل شود و فشار خون نیز پایین بیاید که در نتیجه بدن به آرامش دست پیدا می کند که نتیجه آن کاهش استرس خواهد بود. بر اساس تحقیق و مطالعه دانشمندان و گیاه شناسان متوجه شده اند که گل اسطوخودوس باعث کم شدن گریه نوزاد می شود. اگر نوزاد و یا فرزند شما درحال گریه کردن می باشد ، گل اسطوخودوس را در نزدیکی او قرار دهید تا گریه اش  کاهش و یا متوقف شود. این اتفاق موجب آرامش کودک ، مادر و بقیه خانواده می شود.

در بازار نیز اسانس‌ها و خوشبو کننده‌های آرامش بخش با محصولاتی هم چون ماسک‌های تنفسی و تشک‌های طبی، همگی تلاش خود را برای ایجاد حس راحتی در بدن به کار گرفته‌اند. بهتر می باشد بدانید که با قرار دادن یک گلدان لوندر در اتاق خود ، به صورت ارگانیک از همه ی این مزایا ذکر شده برخوردار خواهید شد. پیشنهاد سایت شرمیلا به شما ، گلدان کوچک از لوندر می باشد که فضای زیادی از خانه را اشغال نکند تا شما بتوانید گیاهان دیگر را نیز در آنجا قرار دهید.

گل لوندر مکان های پرنور را بسیار دوست دارد. سایه باعث کاهش گلدهی این گیاه می شود و از زیبایی آن نیز کاسته می گردد.

آبیاری بیش از اندازه برای گل اسطوخودوس اصلا مناسب نمی باشد. بهتر می باشد تا چند سانتی متر از رویه خاک آن را مرطوب نگه دارید.

اگر لوندر را در باغچه خود کاشته اید ،‌باید علف های آن را دائما هرس کنید. همچنین بعد از گلدهی گیاه ، عمل هرس کردن را انجام دهید.

گل لوندر برای انسان ها سمی نمی باشد اما اگر حیوان خانگی دارید ،‌دور از دستش قرار دهید. چون برای حیوانات سمی می باشد.

 

-گیاه زبان مادر شوهر

یکی از گیاهان توصیه شده برای بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی خانه به ویژه اتاق خواب گیاه مذکور است. این گیاه بسیار مقاوم و سخت می باشد. اسم دیگر گیاه زبان مادر شوهر ، سانسوریا می باشد. نگهداری از این گل اصلا سخت نمی باشد و حتی مبتدیان نیز می توانند از این گیاه نگهداری کنند. با این گیاه همیشه یک گام جلوتر از بقیه هستید.

مورد عجیبی که گل زبان مادر شوهر از خود نشان می دهد ، آزاد سازی اکسیژن زیاد در شب می باشد و در موازات این کار نیز دی اکسید کربن زیادی جذب خود می کند. این کار گل سانسوریا باعث می شود تا بدن انسان اکسیژن خالص تری دریافت کند و در نتیجه خواب بهتری داشته باشد. همچنین عملکرد ذهن و مغز انسان نیز بهبود پیدا می کند.

قابلیت دیگر گل زبان مادر شوهر ، سم زدایی می باشد. این گیاه توانایی این را دارد که سموم اتاق خواب را از بین ببرد و محیط را غرق شادی و نشاط کند. این گل برخی از سموم خانه که شامل فرمایید و بنزن است را از هوا فیلتر کرده و محیطی بدون آلودگی را در اختیار ساکنان قرار می دهد. گل زبان مادر شوهر را می توان یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی دانست و البته یکی از مناسب ترین گیاهان برای اتاق خواب.

گل زبان مادر شوهر آبیاری زیاد را دوست ندارد. اگر آبیاری بیشتر از نیاز سانسوریا انجام شود ، سبب پوسیدگی ریشه می شود. وقتی که می خواهید گیاه را آبیاری کنید ، از خشک بودن خاک مطلع شوید و سپس اقدام کنید.

این گیاه می تواند مکان های پر نور و کم نور و سایه را به خوبی تحمل کند اما برای رشد عالی به گیاه خود ، نور غیر مستقیم بدهید. توجه داشته باشید که گونه های ابلق این گیاه ، نور بیشتری می خواهند.

برای گل سانسوریا خشکی و یا رطوبت اصلا مهم نمی باشد و در هر حالتی به زندگی خودش ادامه می دهد.

سانسوریا می تواند دماهای مختلف منزل را تحمل کند. بهترین دما برای این گیاه 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد.

 

سانسوریا

-گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا به عنوان یکی از استراتژیک ترین گیاهان دنیا محسوب می‌شود. دلیل این موضوع را می توان در سازمان هوا و فضای آمریکا سرچ کرد.  این مجموعه عظیم و پیشرفته که به تکنولوژی‌های روز دنیا تجهیز می‌شود برای بهبود کیفیت اکسیژن موجود در محیط فعالیت افراد خود از گیاه آلوئه ورا استفاده می‌کند. این گیاه در هنگام شب اکسیژن تولید می کند و باعث خواب عمیق تر افراد خانواده می گردد. این گیاه حتی بر اثر غفلت انسان ها در نگهداری صحیح ، باز هم زنده می ماند. مصری ها گیاه آلوئه ورا را جاودانه دانسته و آن را پر فواید می دانند. وجود آلوئه ورا در خانه بسیار مفید می باشد. شما می توانید از خواص دارویی این گیاه نیز بهره کافی را ببرید. ژل این گیاه با کاربرد پزشکی به منظور ضماد بر روی پوست قرار می گیرد و سوزش و خشکی پوست را درمان می کند. این گیاه می توادن باعث جوان سازی پوست نیز شود.

اگر به دنبال یک مورد ایده ال و عالی برای اتاق خواب خود هستید ، گیاه آلوئه ورا را انتخاب نمایید. این گیاه برای خانوم ها بسیار مفید خواهد بود.

 

گل آلوئه ورا

-گیاه گاردنیا

یک گیاه آپارتمانی جذاب و زیبا با برگ های همیشه سبز و شکوفه های سفید که به عنوان گیاهی محبوب برای اتاق خواب می باشد. اگر بتوانید به خوبی از گیاه گاردنیا مراقبت کنید ، بسیار مفید و آرامبخش خواهد بود. این گیاه در تمام خانه ها امکان رشد مطلوب را دارد.  محافظت از نور مستقیم برای ایجاد اکسیژن کافی و لازم باعث شده اتاق خواب محیطی ایده آل برای این گیاه به حساب بیاید.

این گیاه زیبا با برگ های اکسیژن ساز خود اتاق شما را سراسر طراوت می سازد. با سرمایه گذاری بر روی این گل ، از شر ویروس های منفی ،‌بیماری های روحی ، افسردگی و استرس خلاص شوید.

گل گاردنیا برای انسان ها سمی نمی باشد ، اما بهتر است تا آنها را نخورید.

نگهداری گل گاردنیا سخت نمی باشد. این گیاه به آبیاری متوسط در طول فصل رشد خود نیاز دارد. در فصل زمستان آبیاری این گیاه را کاهش دهید.

همانطور که در قبل اشاره کردم ، گاردنیا به نور غیر مستقیم احتیاج دارد تا همیشه سرحال و شاداب باقی بماند.

بهترین دما برای گل گاردنیا 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. هرگز گل گاردنیا خود را کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید.

 

گل گاردنیا

-گیاه عنکبوتی

این گیاه را با گل ماری اشتباه نگیرید. هر دوی این گیاهان با اکسیژن سازی شهرت یافته اند و ظاهری شبیه به یکدیگر دارند. گل عنبکوتی یا گندمی برای خود یک کارخانه اکسیژن به شمار می آید. این گیاه می تواند هوا را به خوبی پاکسازی کند. آزمایشات ثابت کرده است که گل عنکبوتی ویروس های سرطان زا هوا را از بین می برد و یک تصفیه کننده طبیعی عالی به شما می آید.  از آنجا که این گیاه در از بین بردن فرمایید که در چسب‌ها، پرکننده درزها و مواردی از این قبیل به کار می‌رود و تمامی آنها در خانه‌های ما یافت می‌شود، وجود گل عنکبوتی برای هر خانه های مزیت به حساب می آید و برای تمیز کردن منزل بسیار لازم می باشد.

با حذف شدن انرژی های منفی و تصفیه شدن هوا ، می توانید با خیال راحت و آسوده به استراحت کردن بپردازید.

این گیاه به نور متوسط اما غیر مستقیم احتیاج دارد تا از هرگونه بیماری دور باشد.

در فصل های رشد گیاه ، مرتب و منظم آن را آبیاری کنید.

بهترین دما برای گل عنکبوتی 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد ، البته که می تواند دمای بیشتر از این را نیز تا حدودی تحمل کند.

 

-گیاه والرین

گیاه والرین یک گیاه گلدار جاودانه می باشد که با داشتن گل های سفید و صورتی خود ، تابستان شما را سرشار از زیبایی و طراوت خواهد کرد. اگر میخواهید برای منزل و اتاق خود گلی تهیه کنید ، حتما والرین را در گزینه های خود قرار دهید. عطر دلنشین گل والرین می تواند همه را از خود بیخود کند. می توانید از ریشه این گیاه به عنوان چای و دمنوش استفاده نمایید. همچنین گفته شده است که این گیاه می تواند برای بی خوابی کارساز باشد. می توانید با استشمام کردن خود گیاه والرین ،‌به خوابی آرام و آسوده بروید. دقت داشته باشید که گل والرین را در اتاق کار خود نگذارید ، چون باعث خواب آلودگی می شود.

گل والرین خود را پشت پنجره قرار دهید تا روزی 6 ساعت نور خورشید دریافت کند. نور نباید مستقیم باشد ، چون باعث سوختگی برگ های والرین می شود.

والرین به آبیاری معمولی برای رشد عالی و فوق العاده خود نیازمند می باشد. در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید ، چون هوا به حد کافی خنک می باشد.

مناسب ترین دما برای گیاه والرین ، 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد.

 

گیاه والرین

-گیاه عشقه 

گزینه ای مناسب برای اتاق خواب شما ، گل عشقه می باشد. تنها نکته ای که گل عشقه را از رقابت با دیگر گیاهان دور کرده است ، زیبایی ظاهری کم آن می باشد. این گیاه رونده که به عنوان گیاه دوم از لحاظ کارایی در ناسا مورد استفاده قرار می‌گیرد ،‌تنها به نور خورشید نیازمند است تا رشد خودش را ادامه دهد.

داشنمندان تحقیق کرده اند که برگ های گل عشقه می توانند آلرژی افراد به یک فصل خاص را از بین ببرند. کسانی که از گل عشقه در اتاق خواب خود استفاده می کنند ، اکثرا از آن رضایت کامل را دارند و می گویند که خوابی عمیق و فوق العاده را دارند.

بهترین روش برای حفظ و نگهداری گل عشقه ، آویزان کردن گلدان آن می باشد. با اینکار برگ های آن زیبا تر از قبل جلوه خواهند کرد.

مهم ترین نکته راجب به گل عشقه این است که از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. این گیاه سمی می باشد و خورده شدن برگ های آن موجب مسمومیت می گردد. همیشه موارد ایمنی را به خوبی رعایت کنید تا گیاه عشقه صدماتی به هیچ شخصی وارد نکند.

 

-گل سوسن

گل مورد نظر به دلیل مقاومت بالا در برابر نور کم و همچنین اکسیژن سازی بسیار شهرت یافته است و از دسته گیاهان مقاوم مناسب اتاق خواب می باشد. مزیت این گل در فیلتر کردن هوا از آلودگی های منفی می باشد که حتی فیلتر های صنعتی قادر به انجام آن نیستند. اتیلن و بنزن که از سوختن مواد شیمیایی و سوخت خودروها ایجاد می‌شود توسط این گیاه کاملاً جذب شده و اکسیژن خالص در اختیار شما قرار می‌دهد.

وجود این گل در فصل سرما و هنگامی که آلایند های هوا مرز های خطر را رد می کنند ، بهترین راه مقابله با آلودگی هوا می باشد. شما می توانید از گل سوسن در محل کار خود نیز استفاده نمایید. این گیاه باعث می شود تا کارایی مغز افزایش پیدا کند و موجب خون رسانی بسیار بهتری شود. با نگهداری این گیاه در منزل خود ، می توانید از زیبایی بی نهایت آن نیز لذت کافی را ببرید.

در خصوص نگهداری این گیاه نیز باید بگویم که به آبیاری متوسط نیاز دارد. هر موقع که خاک گل سوسن خشک شد ، آبیاری را انجام دهید. از آب های سرد و دارای املاح بالا برای گل سوسن استفاده نکنید ، چون موجب صدماتی به ریشه گیاه می شود.

بهترین دما برای سوسن 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. هرگز گل خود را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید. همچنین گیاه را در فصل زمستان به داخل خانه منتقل کنید تا دچار سرما زدگی نشود.

این گیاه به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد تا رشد بسیار خوبی داشته باشد. نور مستقیم برای سوسن مفید نمی باشد و سبب سوختگی برگ های آن می شود.

 

-گیاه بامبو

استفاده از گل بامبو در خانه  واجب نیست ، اما بودن آن موجب ثمراتی در زندگی انسان می شود. بامبو که به صورت نی و لوله های کلفت می باشد در ظرف آب شناخته شده است. گیاه بامبو بسیار شیک و زیبا می باشد و برای اتاق های خواب شما بسیار کارساز است. بامبو نگهدرای بسیار آسانی دارد و هر شخصی قادر به نگهداری این گیاه می باشد. بامبو خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد و به همین دلیل برای اتاق های خواب شما بسیار مناسب می باشد.

بامبو ضمن تمام مواردی که گفتم ، یک خواب عالی و بدون دردسر را نیز به شما هدیه می دهد ، در صوتی که شما اجازه ورود آن را به اتاف خود صادر کنید.

ریشه های بامبو ضمن ریشه های خواص گرما بخشی ، باعث شادابی و طراوت منزل شما می شود.

گل بامبو می تواند با سطح نور غیر مستقیم به بهترین رشد خودش برسد. مانند قرار دادن در کنار پنجره ای که می تابد. نور مستقیم برای گل بامبو به شدت قوی می باشد و سبب سوختگی و قهوه ای شدن برگ های آن می شود. گیاه بامبو را باید همیشه در منزل نگهداری کنید. نور مستقیم آفتاب برای گل بامبو زیان آور می باشد.

بهتر می باشد تا از آب های معدنی و تصفیه شده برای گل بامبو خود استفاده نمایید. زیرا آب شیرین دارای کلر است که باعث قهوه ای شدن نوک گیاه بامبو می شود. از آب های ولرم برای گیاه خود استفاده کنید تا ریشه های آن دچار آسب و صدمه نشوند. هر موقع که سطح خاک خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.

گل بامبو برای رشد عالی و بدون دردسر به دمای 18 تا 22 درجه سانتی گراد نیاز دارد. این گیاه می تواند دمای متغییر را نیز تحمل کند.

 

گل بامبو

– گیاه ژربرا

این گل مانند گیاهان دیگری که ذکر کردیم نیست اما زیبایی و جذابیت بی نظیری دارد. این گل به عنوان یک مکمل می تواند در کنار گل های دیگر به زندگی بپردازد. رنگ های گل ژربرا صورتی ، بنفش ، قرمز و… هستند که می توانند اتاق را بسیار زیبا کنند. در ضمن آنتی آلرژیک بودن گل ژربرا شما را مجاب می کند تا به عنوان یک گل کمکی از این گیاه استفاده نمایید. فقط باید مراقب انتشار قارچ هایی که این گیاه از خود منتشر می کند باشید تا صدمه ای به شما و اتاق خوابتان وارد نکند.

 

-گیاه پتوس

با قرار دادن گل پتوس در اتاق خواب خود ، می توانید یک خواب آرام و بدون دردسر را داشته باشید. برگ های مر مر این گل ساخته شده اند تا بیشترین اکسیژن خالص را به هوا بازگردانند و استثنایی ترین تصفیه کننده هوا به حساب می آید.

این گل به صورت تهاجمی رشد می کند و هیچ محدودیتی در خود نمی بیند. گل پتوس نگهداری آسانی دارد و هر شخصی می تواند از پس آن بر آید.

دقت داشته باشید که برگ های گل پتوس سمی می باشند و نباید خورده شود ، به همین منظور آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور کنید.

بهترین زمان برای آبیاری گل پتوس خشک شدن رویه خاک آن می باشد. همچنین شما می توانید گل پتوس را در آب نگه دارید  تا مشکلات آبیاری نادرست و آلودگی های خاک برای آن اتفاق نیفتد. گیاه پوتوس خاک همیشه خشک و یا مرطوب را دوست ندارد و با آبیاری منظم از خشکی کشیدن گیاه که سبب قهوه ای و خشک شدن لبه برگها می‌شود، جلوگیری کنید.

گل پتوس نیازمند نور کم می باشد و حتی در سایه نیز رشد خوبی دارد. پتوس ابلق و مرمری به نور بیشتری احتیاج دارند تا بدرخشند.

اگر شما در منطقه ای معتدل زندگی می کنید ، می توانید گل پتوس را در فضای باز قرار دهید. اما در فضای آپارتمان بهترین دما برای این گیاه 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.

 

گل پتوس

 

با این گل و گیاهی که مطرح کردیم شما می توانید بهترین گزینه را برای منزل خود استفاده نمایید.

پیش از خرید هرگونه از این گل ها ، حتما از فروشنده جویا شوید که گونه های این گیاهان سمی هستند یا خیر. همچنین مطمئن شوید که آیا همیشه برگ های گیاهان را بررسی کرده اند و گیاهان از بیماری های مختلف در امان هستند؟

برای مطالعه مقاله تاثیر گل و گیاه در محیط کار کلیک نمایید.

ممنون که تا آخر همراه ما بودید. اگر سوالی دارید و یا بخشی را متوجه نشدید ، برای ما کامنت کنید. همکاران ما پاسخگو نظرات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *