خواص گل ساعتی

خواص معجزه آسای گل ساعتی

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گل ساعتی(Passifloraceae) به گل شور و عشق معروف است و معمولاً به عنوان یک چای گیاهی استفاده می شود. بیشتر گونه های این گیاه خاص در آمریکای جنوبی، آسیای شرقی، جنوب آسیا و گینه نو یافت می شوند.

این گیاه خارق العاده که گل هایی شبیه به ستاره رنگی دارد، یک گیاه دارویی است. محبوبیت گل ساعتی به دلیل رنگ های شاد و شکل نسبتاً عجیب گلبرگ ها و کلاله هایش است. یکی دیگر از دلایل شهرت این گیاه بدون شک میوه ای است که تولید می کند، به نام «ماراکوجا» و معمولاً «میوه عشق» نامیده می شود.

چیزی که همه نمی دانند این است که گل ساعتی به دلیل خواص بی شماری که دارد، در طب گیاهی نیز کاربرد زیادی دارد و در تهیه عرقی جات و دمنوش های گیاهی استفاده می شود.

ترکیبات اصلی گل ساعتی، گلیکوزیدهای فلاونوئیدی هستند. با این حال، وجود آلکالوئیدهای β-کربولین نیز گزارش شده است. خواص دارویی مختلف گل ساعتی عبارتند از

– بهبود اضطراب و درد

– درمان دیابت

– ضد تشنج

– تقویت قوای جنسی

– ضد آسم و سرفه

– ضد هلیکوباکتر پیلوری.

اسانس های این گیاه ماهیت بسیار پیچیده ای دارند و حاوی بیش از 160 ترکیب از جمله اسیدهای چرب هستند.

گل ساعتی برای چیست و چه فوایدی دارد؟

گیاه درمانی مدرن گل ساعتی را نه تنها برای تقویت حرکت منظم دستگاه گوارش، بلکه برای آرامش در مواقع استرس و بهبود خواب توصیه می کند. اثر آرام بخش خفیف آن بر روی سیستم عصبی مرکزی به دلیل ترکیبات فلاونوئیدی مانند هیپروزید، ویتکسین و ایزوویتکسین است که در گیاه وجود دارد. علیرغم اثر آرام بخش، گیاهی کاملاً ایمن و بدون هیچ گونه منع مصرف شناخته شده است. علاوه بر این، بر خلاف بسیاری از داروهای آرام بخش و خواب آور، این گل اسرار آمیز، هیچ اثر افسردگی ندارد و بنابراین می توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.

در ادامه در خصوص فواید گل ساعتی کامل تر توضیح می دهیم.

خواص درمانی گل ساعتی

مهمترین خواص گل ساعتی

کاهش اضطراب و افسردگی:

گل ساعتی درون خود حاوی آلکالوئیدها و فیتوکمیکال هایی مانند کامفرول و کوئرستین است که به بهبود استرس و افسردگی کمک می کند. ترکیبات موجود در این گیاه بر گیرنده‌های مغز اثر می‌گذارد و استرس فرد را کاهش می‌دهد.

خاصیت ضد التهابی:

آنتی اکسیدان‌ها و فیتونوترینت‌های موجود در گل ساعتی دارای خواص ضد التهابی است.  یکی از این ترکیبات بخصوص کوسرتین که مطالعه گسترده ای درباره آن انجام شده است؛ بطور موثری بدن را در مقابل آسیب های رادیکال های آزاد حفظ می کند و آنزیم های مختلفی که باعث التهاب می شود را مهار میکند.

کاهش فشار خون:

تحقیقاتی که در مورد این گیاه انجام شده است نشان می دهد که عصاره گل ساعتی می‌تواند سطح یک آنزیم آنتی اکسیدان را افزایش و سطح لیپیدهای اکسید شده را که از تجزیه مواد زائد به وجود می‌آید، کاهش دهد.
همچنین هورمون های این گیاه می تواند به شل شدن عضلات کمک کند و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا میکند.

درمان بی خوابی:

گل ساعتی یک گیاه آرامبخش و ضد اضطراب است و به همین دلیل باعث می شود که انسان را وادار به خواب کند. یک مطالعه تخصصی از داوطلبان مبتلا به مشکل خواب، خواست تا قبل از به رختخواب رفتن یک فنجان از دمنوش گل ساعتی بنوشند. همه آنها گزارش دادند که خوابشان به طور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده است. افزایش گابا در مغز می تواند اضطراب مرتبط با بی خوابی را کاهش دهد.

بهبود بیماری آسم:

این گل باعث آرام بخش بودن می شود. همین خاصیت آن می تواند برای بیماری آسم مفید باشد.

کاهش مقاومت انسولین:

پوست میوه این گل خواصی دارد که می تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد.

فواید گل ساعتی

شما می توانید نظرات و سوالات خود را در پایین این مقاله برای ما کامنت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *