گل های زیبای گلایل

معرفی گل گلایل و راهنمایی در مورد نگهداری گلایول

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گلایل گیاهی گرمسیری است که بومی آن ماداگاسکار است. این گیاه از جنس Gladiolus و خانواده Iridaceae (زنبق)  می باشد که به طور بسیار گسترده در مکان های گرمسیر و نیمه گرمسیر کشت می شود.

این گیاه دارای پیاز است و  به طور معمول گل گلایل از طریق ۲ نوع استاندارد و مینیاتور کشت می شود.

گلایل

روش استاندارد: در روش استاندارد  از یک پیاز یک شاخه گل می روید و چیزی حدود 25 سنبله در روی آن وجود دارد.
روش مینیاتوری: در نوع مینیاتور آن از یک پیاز چندین شاخه گل رشد می کند که طول و تعداد آن کمتر است.
در ایران این گل در شهر های محلات و دزفول بیشترین مقدار آن کشت می شود.

گلایل های زود گل ده T از اوایل خرداد و گلایل های دیرگل ده تا اواخر پاییز گلدهی میکنند. از تاریخ کاشت پیاز گلدهی ارقام زودرس حدود ۶۰ تا ۷۵ روز و ارقام دیررس ۱۱۰ تا ۱۲۰ روز طول میکشد. عواملی مانند اندازه پیاز ، شرایط انبارداری ، عمق کاشت ، تاریخ کاشت و شرایط فصلی در گلدهی گلایل نقش دارند.

همچنین در گل آرایی و چیدمان محصولاتی مانند تاج گل یا سبد گل ترحیم بسیار کاربرد دارد. گل گلایل به صورت عمده توسط تولیدکنندگان کشت می شود.

برای هدیه دادن گلها ، دانستن نماد انها واجب است. گلایل هم مانند سایر گلها نماد خاص خود را دارد که در قسمت گلایل نماد چیست می توانید مشاهده نمایید.

گل های زیبای گلایل

انواع گل های گلایل:

شاید انواع زیادی از گل های گلایل را دیده باشید.
سه گروه اصلی عبارت اند از:

1- گرندی فلورا:

بزرگترین گروه گل های گلایل هستند. این گونه ها بسیار  شفاف و جذاب ترین دسته هستند . شکوفه های این گیاه تا 15 سانتی متر عرض دارند و  تنوع رنگ در آنها بسیار زیاد است.

2- نانوس:

گروه دیگر از گل ها گلایل هستند که دوام بسیاری بالایی در برابر سرما است.

3- پریمولینوس:

گروه کوچک تری از گلایل که گل های بسیار متنوعی دارند و برگ های آنها باریک است.

نحوه نگهداری از گیاه گلایل

خاک: خاکی که برای رشد این گیاه مناسب است خاکی است که PH آن در حدود 6 باشد. برای این گیاه به خاکی نیاز دارید که از طرفی دارای قدرت زهکشی بالا باشد و از طرف دیگر بتواند رطوبت را از خوب رد کند چرا که رطوبت زیاد باعث پوسیده شدن پیاز می شود. شما می توانید برای تهیه این خاک  از ترکیب خاک رس و ماسه و مقدار بسیار کمی کود حیوانی استفاده می کنند.

آبیاری:

این گیاه خیلی علاقه دارد که به طور منظم آبیاری شود. نکته دیگری که باید در مورد آن رعایت کنید رطوبت است که گلایل به رطوبت خود حساس است. اگر نشانه هایی همچون کج شدن ساقه و یا کوتاه ماندن ساقه را مشاهده کردید ، نشانگر آن است که گیاه آب کافی را دریافت نمی کند.

گل های زیبای گلایل

دما: بهترین دما برای رشد گلایل دمایی بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. رشد گلایل در دمای زیر ۷ درجه و بالای ۳۰ درجه متوقف می شود.

نور : هنگامی که نور کافی نباشد پیاز گلایل نابارور می شود و به همان اندازه هر چقدر نور کم تر باشد طول ساقه های گل دهنده کاهش پیدا می کند. معمولا در فصل هایی که روزها کوتاه هستند گیاه با کاهش گلدهی روبه رو می شود، اما در بعضی از فصل های سال که روز ها بلند است شاید گلدهی به تعویق بیفتد اما گل های با کیفیتی خواهد داد. بهترین زمان دریافت نور ۱۴ الی ۱۲ ساعت در طول روز است.

تکثیر گلایل :

تکثیر گلایل از طریق کاشت بذر در بهار که گیاه تولید شده پس از دو یا سه سال به گل‌دهی می‌رسد و یا جدا‌کردن پیازچه‌ های کنار پیاز مادری در فصل پاییز و کاشت آنها در عمق 5 سانتی‌متری خاک در فصل بهار امکان‌ پذیر است که پس از یک تا دو سال به گل‌دهی برسند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *