گل آرایی
زمان مطالعه : 8 دقیقه

صفر تا صد ابزار گل آرایی که هر گل آرایی باید بداند

گل آرایی چیست؟

شاید سوالی که در ذهن خیلی از مردم وجود داشته باشد این است که اصلا گل آرایی چیست؟ چگونه انجام می شود؟ در کشور ما از زمان قدیم برای هدیه دادن به یکدیگر گل استفاده می کردند و این رسم تا به امروز ادامه دارد. در واقع هنر گل آرایی به شناخت هورمون های رنگ ، ذوق هنری ، خلاقیت و گل شناسی فرد بستگی دارد. یعنی هر مراسم باید گل مناسب خود باشد.

مثلا در مراسم خواستگاری به جزئی ترین اتفاقات توجه میشود. پس حتما سبد میوه و چای خود را گل آرایی کنید. در مراسم هایی مانند نامزدی و عروس بهتر است از گل هایی با معنی عشق و رمانتیک بودن استفاده شود. به طور کلی گل آرایی یعنی اینکه گل ، برگ و شاخه ها در کنار هم قرار بگیرند و ترکیب زیبایی را ایجاد کند. این ترکیب میتواند از رنگ های مختلف باشد. یعنی شما باید دقت داشته باشید که بهترین و بزرگ ترین گل ها باید در مرکز دید بیننده باشند ، تا جلوه کافی را به تزیین شما بدهند. اگر گل های شما ضخیم است ، از برگ های ضخیم نیز استفاده کنید. اما اگر گل های شما از جنس لطیف میباشد ، برگ نیز باید لطیف باشد تا تناسب برقرار شود.
گل آرایی به روش های مختلفی انجام می شود که عبارت اند از : گل آرایی مدرن ، گل آرایی شرفی و گل آرایی کلاسیک.

در ادامه ابزار مناسب گل آرایی را معرفی می کنیم.

ابزار مناسب گل آرایی

در واقع ابزار گل آرایی نسبت به کاری که می خواهد انجام شود فرق می کند ؛ اما یک سری از ابزار به عنوان ابزار اصلی استفاده می شوند و بودن آنها همیشه ضروری است. در ادامه ما این ابزار را معرفی می کنیم تا شما با آنها بیشتر آشنا شوید.

چسب :

یکی از ابزار مهم گل آرایی چسب است. چسب معمولا در تمامی خانه ها به صورت چسب نواری ، سیاه و همه کاره ، چسب های حرارتی و… وجود دارد.
از چسب ها در گل آرایی به برای چسباندن گل به سطوح ،حتی چسباندن برگ ها به سطوح و بسیاری از کار های دیگر استفاده می شود .

مهم ترین چسب ها چسب حرارتی و چسب چوب هستند.
موارد استفاده از چسب حرارتی : 
با استفاده از چسب حرارتی به راحتی می توانید هر آنچه که می خواهید را بچسبانید و در تزیینات بسیار کاربردی است .
موارد استفاده از چسب چوب:
برای ساخت سازه های چوبی از چسب چوب استفاده می شود .

چسب حرارتی

قیچی:

یکی دیگر از ابزار های مهم گل آرایی قیچی است. از قیچی استفاده های فراوانی مانند بریدن کاغذ های تزیینی ، برگ ها ، ساقه ها و …می شود که باید حتما در فهرست وسایل گل آرایی وجود داشته باشد. در گل آرایی باید انواع قیچی برای بریدن ساقه ها و قسمت های سفت گیاه وجود داشته باشد. در ادامه این قیچی ها را معرفی می کنیم.

قیچی

  • قیچی باغبانی:

برای شاخه هایی که ضخیم هستند و برش ان ها کار هر قیچی ای نیست ، باید قیچی باغبانی داشته باشید. از این قیچی استفاده های بسیاری مانند جدا کردن برگ ها از ساقه ها استفاده می شود که بودن آن برای گل آرایی ضروری است.

قیچی باغبانی

  • کاتر:

کاتر نیز استفاده های زیادی در گل آرایی دارد. به طور مثال از آن برای حالت دادن به اسفنج ها استفاده می شود.

فوم یا اسفنج:

یکی دیگر از ابزار مهم گل آرایی فوم یا اسفنج است. فوم دو هدف خاص دارد، نگه داشتن گل ها در طراحی خود و نگه داشتن گل ها برای عمر بیشتر گل آرایی .

قبل از اینکه ساقه های گل را درون این فوم قرار دهید ، باید فوم را حدوداً دو ساعت در محلول آماده شده از آب و غذاهای گل آغشته شود ( اسفنج آبکش به رنگ سبز تیره می باشد ) .

بلافاصله پس از آبرسانی از کف آن استفاده کنید. فوم در شکل ها و اندازه های مختلفی برای الهام بخشیدن به طرح های شما عرضه می شود و می توانید آنرا برش دهید تا در هر ظرف مناسب باشد. این اسفنج ها در گل فروشی ها و مکان های دیگر به راحتی قابل خریداری هستند.

اسفنج گل

اسفنج خشک:

برای گل آرایی مصنوعی و کار هایی که نیاز به ماندگاری گل نیست استفاده می شود. معمولا تیم تشریفاتی که قصد دارند برای یک روز گل ها را نگه دارند از اسفنج خشک استفاده می کنند .

سیخ چویی:

برای تراز کردن و محکم کردن اسفنج بر روی کار مورد نظر شما ، از سیخ چوبی استفاده می شود. سیخ چوبی یکی از مهم ترین ابزار هایی است که شما می بایست تهیه کنید .

ظرف کپسول مانند آب:

دیگر ابزار گل آرایی کپسول آب  است. اگر ساقه شما کوتاه باشد و نتواند به انتهای گلدان یا داخل آب برسد باعث خراب شدن کار شما می شود پس در اینجا یک لوله آب یا کپسول آب برای هیدراته کردن گلها مفید است. یک کپسول آب دارای یک درب پلاستیکی است که ساقه را محکم می کند و از نشت آب در لوله جلوگیری می کند. لوله های آب همچنین به شما این امکان را می دهند که ساقه های گل را در خاک گیاهان گلدان قرار دهید .

کپسول آب

نوار رنگی:

در گل آرایی شما باید نوار های رنگی وجود داشته باشد که  بتواند تزئین گل های شما را زیبا تر کند. در ابتدا نوارها چسبنده نیستند ، اما کشش دارد و با پیچیده شدن به دور ساقه ها خود به خود می چسبد. این کیفیت خود چسبنده توسط واکس در نوار فعال می شود که با کشش نوار چسبیده می شود. از نوارها برای بسته بندی دسته های ساقه های گل محکم به هم استفاده کنید ، از این کار برای دسته گل های عروس استفاده زیادی می شود.

نوار های رنگی

سیم مفتول:

برای ساقه هایی که خراب شده اند و یا ساقه کوتاهی می توانیم از سیم چین به عنوان یک وسیله مفید استفاده کنیم.

سیم مفتول

سیم چین :

برای قطع کردن سیم مفتول از سیم چین استفاده می شود. توجه کنید که برای جدا کردن سیم ها هیچگاه نباید از قیچی استفاده کرد ؛ زیرا در این صورت باید از قیچی خود خداحافظی کنید و آن را دور بیندازید. همچنین شما می توانید از آن برای حالت دادن به گل ها ، بستن اسفنج به دور کار ها ، کنار هم قرار دادن شاخه های گل برای دسته گل و … استفاده کنید.

انبر دست:

برای خم کردن و استفاده های دیگر باید دم دست شما باشد. برای مثال اگر قصد دارید سیمی را محکم کنید یا از آن در یک تکنیک خاص گل آرایی استفاده کنید بودن انبر دست ضروری است. همچنین وسیله هایی که کارشان شباهت به انبر دست دارد نیز باید در گل آرایی وجود داشته باشد.

انبر دستدم باریک:

دم باریک نیز مانند انبر دست هر لحظه ممکن است که نیاز شود.سعی کنید که آن را برای گل آرایی خود تهیه کنید.

سیم توری: 

برای ایجاد سوراخ های متعدد بر روی اسفنج کاربردی است همچنین برای سبد گل می بایست حتما استفاده شود . از طریق سیم توری یا سیم مرغی به راحتی می توانید گل های خود را داخل اسفنج کنید .

سنجاق:

شما می توانید از آن برای حالت دادن به شاخه ها در زیر کار استفاده کنید این روش بسیار کاربردی و پر استفاده است.

رز پاک کن:

رز پاک کن ها به 2 نوع فلزی و پلاستیکی تقسیم می شوند که برای خانم ها رز پاک پلاستیکی رو توصیه می کنیم. با این ابزار می توانید خار های گل آرایی رز را به سادگی پاک کنید و در نهایت از گل ها استفاده کنید .

غذای گل ها:

گل ها برای اینکه ماندگاری بیشتری داشته باشند باید از مواد غذایی که ماندگاری گل ها را بیشتر می کند استفاده کنند. این پودر را می توانید به آب درون گل ها اضافه کنید. این پودر سفید حاوی سه ماده برای تازه نگه داشتن ساقه های شما است : بیوسیژن برای مهار رشد قارچ ها ، ماده مغذی برای تغذیه گل ها و یک اسید کننده کننده برای تعادل pH آب شما.

10 کشور برتر تولید کننده و صادر کننده گل
چه گلی برای تولد نوزاد مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو
بستن

سبد خرید

اخیرا مشاهده شده
بستن

ایجاد حساب کاربری در شرمیلا!

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

از داده های شخصی شما برای پشتیبانی از تجربه شما در سراسر این وب سایت ، مدیریت دسترسی به حساب کاربری خود ، و اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی ما شرح داده می شود ، استفاده می شود.

قبلا ثبت نام کردید؟
بستن

بستن

دسته بندی ها