گل مریم سفید

معرفی کامل گل مریم بهمراه روش نگهداری گل مریم

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گل مریم گلی خوشبو است که در صنعت عطرسازی کاربرد بسیاری دارد. این گل از نظر ظاهری نیز جلوه ای فوق العاده دارد.

از نظر تعداد گاهی کم تراکم و گاهی متراکم می شود. اگر زمستان در منطقه کاشت با تاخیر همراه است ، می توان غده هارا دیرتر در فصل بهار کاشت. در این صورت در ابتدای پاییز شاهد گلدهی خواهیم بود.

دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد در محیط گلخانه برای نگه داری گل در فصل زمستان ضروری است. در چنین شرایطی بعد از گذشت ۸ هفته شاهد ثمردهی خواهیم بود.

گل مریم

گل مریم رشد نسبتا خوبی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دارد. عطر خوش گل مریم طرفداران زیادی دارد و در صنعت عطرسازی بسیار کاربردی محسوب می شود.

گل مریم نماد چیست:

این گل معطر و زیبا نماد نجابت، پاکی و صداقت در عشق است و اگر آن را به معشوق خود هدیه دهید، به این معناست که به پاکی و نجابت او ایمان دارید.

اصول کاشت گل مریم

خاک

گل مریم برای پرورش به خاک مناسب با زهکشی عالی نیاز دارد و میزان اسیدیته خاک این گیاه باید بین ۶ تا ۷ باشد. برای پرورش از نمونه خاک هایی با بافت سبک استفاده کنید. مخلوط شن می تواند زهکشی مناسبی را برای تکثیر ایجاد کند. توجه داشته باشید که خاک های سنگین دارای شرایط مناسب برای پیاز گل مریم نیستند.

آبیاری

رطوبت لازم برای رشد گل مریم را همواره در نظر داشته باشید. زمانی که خاک خشک می شود، برگ ها به رنگ تیره دیده می شوند. ضمن اینکه گل ها شادابی چندانی ندارند. البته میزان آب دادن به شرایط مختلفی چون وضعیت بارش، نوع آب و هوا و خاک وابسته است. گل مریم به رطوبت حساسیت بالایی دارد. بنابراین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید. در مناطق گرمسیر مانند خوزستان می توان آبیاری را در فصول گرم هر ۳ تا ۴  روز انجام داد. ضمن اینکه میزان آبیاری را در فصل زمستان و پاییز به هفته در میان یا هر ۱۵ روز موکول کرد.

دما

پرورش گل مریم مانند هر گیاه دیگری به شرایط خاصی نیاز دارد. پیاز گل مریم در مقابل سرما دچار ضعف میشود. بهترین کار این است که در فصل زمستان پیاز گل مریم را از خاک بیرون آورده و آن را در محلی گرم مانند انبار نگه داری نمایید. اگر دما در فضای اطراف شما در حد ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد، مطمئن باشید گزینه خوبی برای پرورش پیازها در اختیار دارید. چون این پیازها در این دما به بیشترین رشد خود می رسند. دمای مطلوب و مناسب برای کاشت گل مریم حدود ۱۵٫۵ تا ۲۹٫۵ درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که حساسیت این گیاه نسبت به سرما باعث عدم تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد می شود.

نور

رشد مریم مانند آفتابگردان به نور مستقیم نیاز دارد و این گیاه در سایه رشد نخواهد داشت. گل مریم در طی روز باید به اندازه ۶ ساعت از نور بهره مند شود.

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا برخی از گل های مریم گل نمی دهند و به خوبی شکوفا نمی شوند ، در قسمت علت گل ندادن گل مریم می توانید علت رخ دادن این قضیهمل را بررسی کنید و با راه حل هایی که ارائه شده ، گل مریم شاداب و پر گلی داشته باشید.

نظرات (2)

  1. محمد

    ممنون از شما موفق باشید

  2. مهرداد مقدم

    در طول زمستان که زمان نور آفتاب کمتر هست، برای گلدهی گل مریم در پنجره جنوبی آپارتمان چه اقدامی باید انجام شود ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *