همه چیز درباره ی گل گندمی یا عنکبوتی - گل فروشی آنلاین شرمیلا

زمان مطالعه : 7 دقیقه
آخرین بروزرسانی : 27 تیر 1402
معرفی گل گندمی یا عنکبوتی

گیاه گل گندمی چه نوع گیاهی است ؟

با سلام خدمت همراهان گرامی سایت شرمیلا ، امروز میخواهیم درباره ی گیاه زیبایی صحبت کنیم که نگهداری از آن هم بسیار آسوده است . پس در ادامه ی معرفی کامل این گیاه با ما همراه باشید .

گل گندمی از کجا آمده است ؟

گل گندمی گیاهی از جنوب آفریقاو بومی مناطق استوایی است . این گیاه با نام انگلیسی spider plant ، جزو گیاهان پایا است ( مارچوبه سانان ) و امروزه در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است . این گیاه بسیار سریع رشد میکند و نیاز به مراقبت های خاص هم ندارد و همه میتوانند از آن به خوبی نگهداری کنند . پس این گیاه نوعی گیاه آپارتمانی به حساب می آید . این گیاه یک نوع گیاه اکسیژن ساز وتصفیه کننده است که عناصری مثل زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن را که آسیب رسانند را از محیط دور میکند و در دسته گیاهان تصفیه کننده هوا که از سوی ناسا معرفی شده اند قرار دارد. این گیاه به گیاه عنکبوتی هم معروف است و ۲۱۵ گونه متنوع دارد و دارای انواع سبز و ابلق و بنفش است . مشخصات آن برگ‌های کشیده و سوزنی گیاه ، ریشه‌هایی مانند غده‌های گوشتی و کرم رنگ و  گل ها یا گیاه چه های آن از وسط گیاه به سمت پایین آویزان شده اند. ارتفاع این گیاه در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می‌رسد و به علت نوع حالت برگ‌ها غالبا در گلدان‌های آویزی نگهداری می‌شود.

جالب تر اینه که این گیاه را در آب هم میتوان کاشت . دو نمونه از این گیاه در ایران بسیار محبوب است 1- نمونه‌ای که برگ‌هایش کاملا سبز است . 2- نمونه ای که میان برگ سفید و حاشیه آن سبز است .

گل گندمی

خصوصیات ظاهری گل گندمی یا عنکبوتی

ریشه های این گیاه دارای اندام گوشتی هستند و آن ها دوکی شکل و غده ای و سفید رنگ هستند. این گیاه ساقه های اصلی ندارد و برگ های آن مستقیما از روی ساقه ی مادر رشد میکنند. گل های این گیاه بسیار کوچکند و به رنگ زرد و سفید هستند. برگ های این گیاه هم به شکل آویزان و تقریبا طول 20 سانت هستند و معمولا رنگ سبز با خط های کرم دارند.

گل گندمی در آب

_ چگونه از گیاه گل گندمی نگهداری کنیم ؟

باید بدانید که گل گندمی گیاه کم توقعی است و به راحتی میتوانید از آن نگهداری کنید ولی باید بدانید که :

 • از نظر آبیاری این گیاه زیبا به کم آبی مقاوم است و با آبیاری زیاد طوقه های آن آسیب می بینند. باید وقتی این گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک کاملا خشک شود و زمانی که هوای محیط گرم است گیاه را غبارپاشی کنید، در این صورت رطوبت لازم برای گندمی فراهم می‌شود.
 • این گیاه میتواند در شرایط نوری کم هم رشد کند ولی بهترین شرایط نوری آن پنجره‌های جنوبی آپارتمان‌ها است. نور مستقیم باعث سوختگی برگ ها میشود و اگر برگ‌های گندمی بسیار طویل و شکننده شده باشد ، یعنی از نظر نور تامین نمی‌شود. اگر مدت طولانی آن را در محل کم نوری قرار دهید برگ ها به رنگ سبز تیره درآمده و نوار سفید وسط برگ ها در نوع ابلق محو می شود.
 • مناسب‌ترین دما برای نگهداری از گل عنکبوتی دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. گیاه در دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد از بین می‌رود و دمای بالای ۳۰ درجه هم این گیاه زیبا را پژمرده میکند.
 • گل گندمی برعکس گیاهان دیگر خاک سنگین را دوست دارد و شما میتوانید از ترکیب خاک برگ، ماسه و خاک باغچه هم برای این گیاه استفاده کنید. با این وجود بهترین خاک برای کاشت این گیاه خاک لومی مخلوط با شن و دارای زهکشی بالا است.
 • بهترین نوع کود دهی به این گیاه هم از فروردین تا مهر هفته‌ای یکبار است و برای تقویت گیاه از طریق تغذیه ی مصنوعی، آن را با کود های شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی محلول پاشی نمایید.
 • در رابطه با تعویض گلدان هم باید بگوییم که گل عنکبوتی یا گندمی رشد سریعی دارد و نیاز است سالی یکبار گلدان تعویض شود و بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است

گلدان گل عنکبوتی

_چگونه گل گندمی یا عنکبوتی را تکثیر کنیم ؟

خب تکثیر این گیاه دو نوع دارد – از طریق بوته و از طریق بذر .

۱. تکثیر از طریق بوته : ابتدا یک گیاهچه ی سالم را انتخاب می کنیم و از  گیاه مادر جدا میکنیم و آن را در خاک میگذاریم تا ریشه دهد . هنگامی که بعد از مدتی گیاهچه ی ما ریشه دار شد آن را به یک گلدان منتقل میکنیم و گیاه گندمی جدیدی داریم .

۲. تکثیر از طریق بذر : بذر را در فصل پاییز از گیاه بردارید و آن را برای کشت در بهار سال بعد نگهداری کنید. و سپس در زمان مناسب بذر گیاه را در سطح خاک گلدان بکارید و روی سطح گلدان با پلاستیک شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه در آن ایجاد کنید. و خاک را همواره مرطوب نگه دارید و در شرایط مساعد، ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بذر‌ها جوانه بزنند.

و اما اگر گیاه گل گندمی شما این مشکلات را دارد ؟

 • برگ‌ها خاکستری رنگ و پژمرده و زیر آن عنکبوت است، عامل آن کنه قرمز ریز است. با سم کنه کش سم پاشی کنید.
 • وسط گیاه برگها پوسیده است مربوط به ابیاری زیاده از اندازه است باید آبیاری را قطع کنید تا از تلف شدن گیاه جلوگیری شود.
 • برگ ها بسیار نرم شده اند یعنی گیاه سردش است و باید به جای گرم منتقل کنید.
 • نوک برگها قهوه ای می شوند یعنی گیاه تشنه است یا اشعه مستقیم افتاب اورا اذیت میکند.
 • لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر شده اندیعنی اثر مواد براق کننده است، باید با پار چه ی خیس قشنگ برگ هارا تمیز کنید.
 • برگها سبز تیره هستند و نوار سفید در وسط برگها در حال محو شدن است یعنی محیط تاریک است،به محل روشن تری منتقل کنید

این بار هم معرفی این گیاه به اتمام رسید و امید داریم تا شما توانسته باشید که اطلاعات لازم خود را دریافت کرده باشید.

جهت اطلاعات بیشتر درباره گل ها روی این مطلب کلیک کنید

جهت مشاهده ی سایت گل فروشی شرمیلا روی این مطلب کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *