گلخانه های معروف جهان

5 گلخانه معروف جهان | گلخانه های پیشرفته جهان کدامند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه

در این مقاله میخواهیم به معرفی گلخانه های معروف جهان بپردازیم. با ما همراه باشید.

مردم در همه جای دنیا به فکر تاسیس گلخانه های زیبا هستند تا از این راه از کشور های دیگر سبقت بگیرند و شهرت پیدا کنند. حتی در کشور ما نیز برای تاسیس گلخانه ها دست به کار شده اند ، اما هنوز اسم کشور ما بر بهترین گلخانه های جهان نیست!

گلخانه ها میتوانند از طریق روش های مختلفی برای مردم تاثیر گذار باشند ؛ یکی از راه های موثر ، اشتغال است. همچنین گل و گیاه بر روحیه مردم تاثیر مثبتی میگذارد.

در اینجا به 5 گلخانه معروف جهان نگاهی می اندازیم و آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

5 گلخانه معروف جهان

-گلخانه‌ ترکستان، قزاقستان

جالب است بدانید که بیشتر از 500 میلیارد برای این گلخانه هزینه شده است. ساخت این گلخانه طبق خبر از سوی کشور قراقزستان ، از سال 2021 آغاز و تا 2024 به پایان خودش میرسد.

ساخت این گلخانه میتواند تا ده هزار شغل برای مردم آن کشور ایجاد کند ، همینقدر حیرت انگیز!

این گلخانه قرار است بزرگترین گلخانه در جهان شود و حتی سبزیجاتی مانند خیار ، گوجه ، بادمجان ، کدو سبز و… حدود 300 هزار تن در 500 هکتار زمین زیر یک سقف کشت شود.

در مراحل اول این گلخانه در مساحتی به معادل 50 هکتار ساخته میشود.

گلخانه قزاقستان

 

– باغ عِدِن کورنوال در انگلستان

یکی از بزرگ ترین گلخانه ها در کشور انگلستان میباشد. در یک برهه از زمان گلخانه عدن به عنوان بزرگ ترین گلخانه جهان در سایت گینس ثبت شد ، اما هم اکنون رکورد در دست کشور انگلیس نیست.

گلخانه عدن از جنس پلیمر میباشد. پلیمر ها در روز گرما را میگیرند  و در شب به گیاهان میدهند.

این گلخانه زیبا در سال 1996 ساخته شد.

پروچه باغ عدن درحال گسترش یافتن است. هدف از ساخت آن تحقیقات و مکانی برای بازدید عموم می باشد.

باغ عدن سقف بسیار بلندی دارد ، اما از هیچ سقفی در آن استفاده نشده است.

باغ عدن

 

– گلخانه کشور هلند

هلند کشوری بزرگ نیست اما جالبه بدانید که در عرصه گلخانه ای بسیار رشد و پیشرفت کرده و گلخانه های بسیاری را در سطح کشور خود ساخته است.

20 سال پیش بزرگترین گلخانه در جهان به اسم هلند بود. گلخانه ای با مساحتی  حدود 10.5 هزار هکتار! همین گلخانه 0/25 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده بود! بسیاری از مردم کشور هلند را با گلخانه هایش یاد میکنند.

گلخانه هلند

 

 – گلخانه شیشه ای ایران با کشت هیدروپونیک

سرمایه گذاری برای ساخت کامل این پروژه که از بزرگترین گلخانه های ایران است ، حدود 160 میلیارد تومان بوده که نیمی از هزینه ساخت این گلخانه از طریق بانک کشاورزی، و نیمه دیگر آن توسط سرمایه گذاران تأمین شده است. ساخت این گلخانه برای 230 نفر از مردم ایران شغل را به همراه داشت.

در این گلخانه 4500 گوجه فرنگی در دست تولید قرار گرفت که بیش از نیمی از این گوجه ها به خارج کشور صادر میشد. یک گلخانه که باعث سود ملی شد!

گلخانه شیشه ای ایران

 

– گلخانه پشت بامی در مونترال کانادا

بزرگترین گلخانه پشت بامی جهان به مساحت 15 هزار متر مربع در کانادا شروع به کار کرد. این گلخانه حدود سه برابر زمین فوتبال میباشد.

همچنین در این گلخانه محصولات گوناگون کشاورزی تولید و به کشور های دیگر صادر میشود.

گلخانه پشت بامی در مونترال کانادا

 

خوشبختانه در این لیست نام ایران نیز وجود داشت و این باعث خوشحالی ما میباشد ؛ اما حقیقتی که وجود دارد کشور ما در زمینه توسعه ساخت گلخانه هنوز جای رشد زیادی دار. راه اندازی یک گلخانه باعث میشود تا بسیاری از مردم شغل داشته باشند و محصولات را به خارج از کشورشان صادر کنند. در گلخانه میشود انواع محصول کشاورزی را تولید کرد و در کل از نظر اقتصادی کمک زیادی به کشور میکند.

 

ممنون که تا پایان همراه ما بودید ، اگر سوالی دارید ، در انتها این بخش برای ما کامنت نمایید. در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *