چرا گیاهان برای رشد به نور خورشید نیاز دارند؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه

گياهان براي رشد و نمو علاوه بر آب و عناصر معدني ، به نور هم نياز دارند. شما نمی توانید گیاهی را پیدا کنید که اصلا به نور خورشید نیاز نداشته باشد و بتواند در تاریکی به راحتی زندگی کند.

خورشید به روش های زیادی به ما انسان ها کمک می کند. منبعی گرم است که در صورت وجود نداشتن ان ، ما انسان ها حتی برای دقیقه ای روی زمین نمی توانیم زندگی کنیم. همچنین خورشید فتوسنتز  را برای زندگی ما فراهم می کند.

از طرفی گیاهان نیز بسیاری از نیاز های انسان را براورده می کنند. یکی از مهم ترین نیاز ها، مصرف کربن دی اکسید توسط گیاهان است که برای انسان ها اکسیژن تولید میکنند.
اما گیاهان برای رشد به نور، خاک ، آبیاری و مواد مغذی نیاز دارند.

نور خورشید

گیاهان از نور خورشید چه استفاده ای می کنند ؟

گیاهان عمل فتوسنتز را انجام می دهند. فتوسنتز فرایندی است که گیاهان مواد غذایی خود را  با استفاده از آن تهیه می کنند.  گیاهان نمی تواند فتوسنتز مورد نیاز خود را بدون بهره مندی از نور خورشید تامین کنند.

همچنین گیاهان از نور خورشید برای تولید انرژی استفاده می کنند. به این ترتیب که گیاهان با تولید ترکیبات آلی موسوم ، ماده ای به نام گلوکز را در خود می سازند. یک گیاه می تواند از آن به عنوان غذا استفاده کند. به طور دقیق تر ، گیاهان از نور خورشید برای تحریک الکترونها در کلروپلاست استفاده می کنند و این باعث تولید انرژی می شود. از این انرژی ها برای ساختن یک قند ساده به نام گلوکز استفاده می شود و گیاهان از آن به عنوان انرژی برای کارهایشان استفاده می کنند.

انرژی حاصل از نور خورشید باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی می شود که مولکول های دی اکسید کربن و آب را تجزیه می کند. گیاه از این واکنش برای تولید گلوکز و گاز اگسیژن استفاده می کند. پس از تولید گلوکز ، میتوکندری در انرژی تقسیم می شود که می تواند برای رشد و ترمیم استفاده شود. اکسیژن تولید شده از همان حفره های ریز رها می شود که از طریق آن دی اکسید کربن وارد می شود. حتی اکسیژن که آزاد می شود در خدمت هدف دیگری است. ارگانیسم های دیگر مانند حیوانات از اکسیژن برای کمک به بقای خود استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *