چرا گل سنبل کج میشه

چرا گل سنبل کج میشه؟ چطور خم شدن گل سنبل را برطرف کنیم؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

گل سنبل بخاطر عطر خوش و ظاهر زیبایش، از زمان قدیم محبوبیت خاصی داشته و برای سفره هفت سین عید استفاده می شد. همچنین بسیاری افراد اعتقاد دارند که سنبل با خود برکت و خوش یمنی می آورد. خرید گل سنبل برای عید در لیست خرید شب عید اکثر خانواده ها قرار دارد. یکی از مشکلات رایج سنبل این است که به مرور کمی کج می شود و از حالت عادی خود خارج میشود. بسیاری افراد هنگام پرورش گل سنبل با این مشکل مواجه می شوند. در این مقاله به بررسی علت این مشکل و نحوه برطرف کردن آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل متعددی می تواند باعث کج شدن گیاه سنبل شود. در ادامه به معرفی شایع ترین دلایل کج شدن سنبل میپردازیم.

۱- سنگینی گل ها

یکی از شایع ترین دلایل افتادگی گل سنبل هنگام رشد، ساقه های آن است. گل های سنگین سنبل باعث می شوند که ساقه ها هنگام شکوفایی گل ها به سمت پایین خم شوند. برخی از گونه های بلند تر گل سنبل به طور طبیعی مستعد افتادگی و خم شدن هستند. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید با نخ یا کاموا قسمت بالای ساقه که به گل ها متصل است را به پایه ای ببندید تا سنگینی گل ها باعث خم شدن ساقه نشود.

*شما میتوانید از بخش انواع گل سنبل با گونه های مختلف سنبل آشنا شوید.

2- نور و دما

یکی دیگر از دلایل افتادگی سنبل، نور یا گرمای بیش از حد است. اگر سنبل را در داخل منزل نگه دارید، بایستی در مکانی قرار دهید که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد. اما اگر در باغ و فضای باز سنبل خود را کاشته اید، آن را در محل نورگیر و آفتابی قرار دهید. علاوه بر این، سنبل ها ترجیح می دهند در مکانی باشند که خنک باشد. دمای حدود 16 درجه سانتیگراد در داخل خانه و 21-24 درجه سانتیگراد در خارج از خانه مناسب است.

سنبل ها به حدود 5 ساعت نور در روز نیاز دارند تا ساقه هایشان قوی شوند. در نور ضعیف، ساقه‌ها نازک شده و گل ها به راحتی ساقه را می‌شکنند.

گل سنبل صورتی، سفید و بنفش

3- نوع خاک و عمق کاشت

سلامت خاک آیتم مهم بعدی است. مواد مغذی بیش از حد می تواند باعث رشد سریع سنبل شود و به مرور باعث نازک شدن ساقه ها و ضعیف شدن آنها شود. همچنین خاکی که بسیار فقیر باشد باعث رشد کند سنبل و آسیب زدگی به ساقه هایش می شود.

عمق کاشت هم می تواند بر خم شدن ساقه های سنبل تاثیر بگذارد. اگر پیاز را به اندازه کافی در عمق مناسبی نکارید، گاهی اوقات می تواند منجر به خم شدن و شکسته شدن ساقه های سنبل شود.

چطور از خم شدن گل سنبل جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که خم شدن گل سنبل به علت بروز آن بستگی دارد و این گل زیبا تا حدی به طور طبیعی خم می شود، بهترین کاری که می توان انجام داد این است که در کنار آن از گل های مقاوم و محکم استفاده کرد تا به عنوان تکیه گاهی از آن استفاده کند. بهتر است گل های اطراف آن کوتاهتر باشند تا به کاهش خم شدن ساقه ها کمک کنند.

از آنجایی که گل ها سنبل سنگین هستند و به ساقه فشار می آورند که باعث خم شدن آنها می شود، با قرار چوب های نازک بامبو یا سیخ های کوچک میکتوانید تکیه گاهی برای آن ایجاد کنید. این پایه ها را در ارتفاع تقریبی ۱۰ سانتی خاک قرار دهید و گیاه را به آن ببندید. حتما پس از فصل گلدهی پایه را جدا کنید و هنگام گلدهی مجدد از آن استفاده نمایید.

تکیه گاه گل سنبل

همچنین از کاشت پیاز سنبل در هوای بسیار گرم و بسیار سرد خودداری نمایید. مطمئن شوید که نور کافی به ان می رسد. اگر انها را در سایه یا اتاق تاریکی قرار داده اید، بایستی سنبل را به مکان روشن تری منتقل کنید.

برای جلوگیری از خم شدن سنبل به خاطر فقیر بودن خاک، هنگام کاشت از کمی مواد آلی و کود استفاده کنید. البته بیش از حد به آن کود ندهید تا بخاطر کوددهی زیاد ساقه هایش خم نشوند.

پیاز سنبل خود را در ۱۵ تا ۲۰ سانتی بکارید تا ساقه ها قوی تر رشد کنند و بتوانند مواد مورد نظرشان را از خاک دریافت کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *