چه خاکی مناسب گیاهان است

چرا گیاهان در خاک ماسه و رس خوب رشد نمی کنند؟

زمان مطالعه : 2 دقیقه

گیاهان برای زندگی باید از خاک مواد مغذی بگیرند تا بتوانند به خوبی زندگی کنند. اما بعضی از خاک ها برای گیاهان مناسب نیست و گیاه نمی تواند به خوبی از آن مواد مغذی بگیرد. در این مقاله می خواهیم بگوییم که چرا بعضی خاک ها برای گیاه مناسب نیست.

گیاهان با ساقه گل یا برگ شان باید تنفس کنند و یا آب و مواد معدنی را از خاک بتوانند بگیرند. به طور کلی ماسه یا رس ، خاکی نیستند که بتوانند به خوبی مواد معدنی را در خود نگه دارند. به همین دلیل برای کشاوری خیلی مناسب نیستند.

خاک مناسب گیاهان

چرا خاک ماسه و رس برای گیاه مناسب نیست :

درست است که این خاک ها می توانند به خوبی آب را در خود نگه دارند ؛ ولی گیاه نمی تواند خیلی از این خاک استفاده کند. برای اینکه گیاه بتواند به خوبی از آب استفاده کند ، باید رطوبت آن بالای 35% باشد. معمولا کمی از این رطوبت در هوای عادی وجود دارد. و اگر رطوبت خیلی کمی باشد ، گیاه نمی تواند آب را جذب کند و برای رشد خود از ان استفاده کند. اما یکسری گیاهان شنی هستند که رطوبت مورد نیاز آن 10% است و با رطوبت 7% نیز گیاه می تواند که آب خاک را جذب کند.

خاکهای رسی قدرت چسبندگی بالایی داشته و به اصطلاح خاک سنگین هستند. بعد از آبیاری ، تمام منافذ خاک پر شده و با توجه به خاصیت خاکهای رسی ، باعث افزایش حجم خاک گردیده و منافذ هوا از بین می رود. در نتیجه ریشه ها در خطر خفگی قرار میگیرند.
بعد از خشک شدن ، خاک رس دچار ترک هایی می شود. این ترک ها باعث می شود که مواد معدنی خاک از بین برود.

برای کشاورزی در خاک رسی باید خاک را با مقداری آهک و شن و ماسه مخلوط کنید.
در هنگام شخم زدن خاک رس در کشاورزی کلوخه های بسیار بزرگی تشکیل می شود که بسیار کار را سخت می کنند.

در مناطق کم باران این گیاهان خاصیت قلیایی دارند و باعث می شوند که مواد معدنی به خوبی جذب گیاه نشوند.

ریشه در خاکی مثل رس یا ماسه نمی تواند به خوبی گسترش پیدا کند و باعث مشکلاتی مانند سرمازدگی و یا گرمازدگی می شود .

خاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *