رشد گیاه

چرا گیاه رشدش آرام یا متوقف می شود؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه

در این مقاله ما برای شما می خواهیم بگوییم که چه موقع و چرا رشد گیاهان متوقف می شود.
بارها پیش آمده است که مردم با خود با خود بگویند که چرا گیاه من دیر رشد می کند؟ چرا گیاه من رشد نمی کند؟
هر گیاه برای زندگی به شرایط خاص خودش احتباج دارد و نمی توان همه گیاه ها را با هم برار قرار داد . به طور مثال نمی شود کود مورد نیاز فلان گیاه را به گیاهان دیگر داد یا آب مورد نیاز فلان گیاه را به هر گیاه مورد نظر داد.

اگر شما همه شرایط را نیز برای گیاه فراهم کنید اما یکی از آنها را جای بگذارید برای گیاه مشکل پیش خواهد آمد و در رشد او تاثیر می گذارد.
برای نگهداری از گیاه ،شما از قبل باید روش نگهداری مانند آب ، خاک، نور، و … مورد نیاز را مطالعه نمایید.

1- خاک

ابتدایی ترین مورد خاک برای گیاهان است. خاک باید مواد معدنی و زهکشی و  مناسب گیاه داشته باشد.اما گیاهان در گلدان ، مواد معدنی برایشان دائمی نیست و باید حدود هر چند سال یک بار تعویض بشوند تا گیاه دوباره قوت بگیرد.
اگر شما رشد گیاهتان متوقف شد و 2-3 سال است که خاک را عوض نکرده اید، برای درمان ابتدا خاک را عوض کنید.

2-نور

دومین نکته مهم برای گیاهان نور آنها است. هر گیاهی به نور مناسب خودش نیاز دارد. شما می  توانید برای گیاهان از نور های لامپ قوی نیز استفاده کنید. اما قوی ترین و بهترین نور برای گیاهان نور خورشید می باشد.
اگر نور برای گیاه کم باشد، باعث می شود که گیاه نتواند رشد کند و نتواند به خوبی ساقه خود را قوی کند. اگر هم نور برای گیاه زیاد باشد باعث سوختگی و از بین رفتن گیاه می شود. سعی کنید که همیشه نور مناسب برای گیاه را داشته باشید.

3-آفت

یکی از نکاتی که گیاه را خیلی تهدید می کند آفت ها برای گیاه هستند.همچون شته، شپشک ، مگس سفید و…  این آفت هااز شیره گیاهان تغذیه می‌کنند که هم باعث آسیب رسیدن به گیاه شده و هم رشد گیاه را آرام و یا متوقف می کند.
هنگامی که گیاه دچار آفت شود، نصف انرژی خود را صرف آفت ها می کند و باعث کندی گیاه می شود. در این زمان شما باید سعی کنید که آفت ها را از بین ببرید یا نگذارید که به وجود بیایند.

4- کود مناسب

چهارمین مورد که باید به آن توجه کنید، این است که برای گیاه مواد معدنی و آلی فراهم نمایید. خاک گیاهان پس از مدتی تمام مواد معدنی خود را از دست می دهد و دیگر قدرتی برای رشد گیاه ندارد ،به این ترتیب رشد گیاه متوقف یا ضعیف می شود. در این مواقع شما باید با تحقیق کود مناسب برای گیاه را تهیه کرده و برای آن فراهم کنید.
توجه کنید که کود برای آن بیش از حد نباشد زیرا ممکن است که  آسیب های زیادی به گیاه وارد کند.

5-هوا:

نکته دیگری که باید آن را رعایت کنید این است که گیاه به هوای باز دسترسی داشته باشد. برخی افراد گیاه را در فضای بسته نگهداری می کنند که گیاه نمی تواند به خوبی تنفس کند.
اگر گیاه را در خانه نگهداری می کنید هر چند وقت یک بار پنجره را برای هوا خوردن گیاه باز کنید تا بتواند کمی تنفس کند.
همچنین دقت کنید که در هوای سرد این کار را انجام ندهید زیرا به گیاهان آسب می رساند.

6-گلدان :

مورد ششم این است که بعضی از افراد تصور می کنند که هرچه گلدان بزرگ تر باشد برای گیاه بهتر است و می تواند رشد بهتری را داشته باشد. که باید بگوییم این باور کاملا غلط است. گیاهان در گلدان های کوچک یا بزرگ تر از حد مجاز رشد خوبی ندارند و پس از مدتی رشدشان متوقف می شود.پس سعی کنید که همیشه گلدان مناسب و هم اندازه برای گیاه تهیه کنید.

چرا رشد گیاه متوقف می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *